Oprava sádrokartonových stropů po úniku, opravě trhlin a děr

I na silném, odolném a spolehlivém stropu GKL se v průběhu času objevují vady, které lze odstranit vlastní rukou.Kromě toho je důležité nejen odstranit vadu, ale také zjistit důvod jejího vzhledu.Pokud plánujete opravu sádrokartonu vlastními rukama, z našeho článku se dozvíte, jak obnovit povrch po zaplavení shora, jak opravit otvor v sádrokartonu na stropu a zbavit se trhlin.Budeme také hovořit o způsobech, jak eliminovat zvlnění a vychýlení povlaku.

Obsah

Příčiny defektů sádrokartonových stropů

Oprava zavěšených sádrokartonových stropů v bytě je nutná v těchto případech:

 • po dlouhodobém používání je nutná obnova stropní plochy;
 • po povodních shora nelze zabránit poškození GKL a nutnosti jeho opravy;
 • Pokud byla instalace sádrokartonových desek provedena s narušením technologie, musí být vady odstraněny brzy po montáži celého povlaku;
 • Trhliny se objevují v důsledku nesprávného zpracování kloubů, smrštění budovy.

Nestačí jen odstranit vady, musíte zjistit příčinu jejich vzhledu a pokud možno je odstranit, takže v blízké budoucnosti nemusíte znovu opravovat strop.Podrobně prozkoumáme důvody výskytu nejčastějších defektů - trhlin a vln na povrchu.

Vzhledpraskliny

Utěsnění trhlin bude vyžadováno, pokud jsou pro jejich výskyt následující předpoklady:

 1. I na stropech provedených v souladu s technologií v průběhu časumohou se objevit praskliny.Častěji se to děje v nové budově, která se během prvního roku provozu zmenšuje.
 2. Jsou-li v místnosti pozorovány časté prudké skoky v teplotě a vlhkosti, pak se povrch v důsledku expanze a kontrakce materiálu pokryje trhlinami.
 3. Trhliny ve stropu sádrokartonu se objevují v důsledku narušení technologie zpracování švu.

Důležité!Pokud jsou spáry mezi deskami snadno zatmelitelné bez použití výztužné sítě, pak dříve nebo později tmel praskne.Pod tapetou to není tak znatelné jako na malovaném povrchu.

Vlny na stropě

Oprava sádrokartonového stropu bude nutná, pokud se na jeho povrchu objeví vlny a výchylky.

K této vadě dochází z následujících důvodů:

 • Ke slabé křehkosti a vlnám dojdeupevnění listu k rámu.To je obvykle spojeno s velkým krokem při instalaci samořezných šroubů.
 • Stejný problém nastává, když není k dispozici dostatečný počet stropních profilů, ke kterým je povlak připevněn.Jinými slovy, je to kvůli nesprávnému výpočtu kroku profilu PP.

Doporučení!Aby se zamezilo zvlnění, musí být každá sádrokartonová deska připevněna na 4 stropní profily.

 • Při připojení k deformovanému dřevěnému rámu se mohou objevit vlnykvůli rozdílům ve vlhkosti.
 • Celý rám může být ohnut spolu s plachtou, pokud stropní lamely nebyly připojeny k povrchu základny při přímém zavěšení.

Technologie opravy nátěrů GKL

Drobné lokální vady lze odstranit samostatně, pokud budete postupovat podle našich pokynů.Některé významné problémy spojené s narušením technologie a rámu nelze odstranit, protože to vyžaduje úplnou demontáž a změnu stropu sádrokartonu.

Oprava trhlin na povrchu stropu

Nejprve se podívejme, jak opravit prasklinu na stropě ze sádrokartonu.Popraskání obíleného a natřeného stropu je zvláště patrné.

Chcete-li se vady zbavit, proveďte následující:

 1. Nejprve musíte úplně odstranit starý tmel ze spáry.
 2. Poté je povrch GCR v tomto bodě opatřen základním nátěrem, aby se zlepšila přilnavost k novému řešení.
 3. Potom se had ve švu položí na samolepicí základnu.Pokud výztužná páska nemá adhezivní základ, je položena na tenkou vrstvu tmelu, která je předtím nanesena na šev.
 4. Z výše uvedeného je kosočtverec zakryt další vrstvou tmelu, která je dobře vyrovnána špachtlí ve stejné rovině s hlavním povrchem.
 5. Po zaschnutí tmelicí směsi je místo opravy dobře obroušeno jemnozrnným brusným papírem.MusíZískejte hladký a rovnoměrný povlak.
 6. Dále jsou puttované oblasti pokryty základním nátěrem ve 2 vrstvách.

Objeví-li se na vnějším rohu vícevrstvého stropu praskliny, je to způsobeno tím, že perforovaný roh nebyl na tomto místě dříve použit.Práce se provádí podobným způsobem, pouze místo srpu se do tmelící malty položí perforovaný ocelový roh, aby se vytvořily vnější rohy.

Pokud se trhliny neobjevily ve švu, ale ve stěrkové vrstvě na povrchu sádrokartonu, lze je také odstranit.Chcete-li to provést, v oblasti problému zcela vyčistěte vrstvu řešení.Poté se na toto místo nanese nová vrstva počátečního a dokončovacího tmelu vyztužením se srpem dostatečné šířky.Po zaschnutí tmelu se povrch rozemele a naplní dvakrát.

Odstranění sádrokartonových průhybů

Menší průhyby lze eliminovat obvyklým vyplněním stropní plochy.Aby se v budoucnu na silné vrstvě tmelu neobjevily praskliny, před nanesením tmelu se na povrch přilepí sklolaminát.Poté je strop zatmelen, broušen a dvakrát natřen základním nátěrem.

Pokud se v důsledku vzácného zašroubování šroubů objevily významné výchylky, jsou eliminovány následovně:

 • Získejte dlouhé kovové šrouby k upevnění desky k rámu na místě.vychýlení.
 • Upevňovací prvky jsou přišroubovány v krocích po 2 cm podél linie průchodu profilu kostry.V tomto případě se hardware neroztočí okamžitě, dokud se nezastaví, ale pouzevydělávejte peníze.Poté se všechny upevňovací prvky postupně utahují, takže se plech hladce táhne k přepravce.

Důležité!Pokud je jeden z hardwaru přišroubován k dorazu před ostatními, může se v tomto místě v desce vytvořit díra.

Pokud je problém s vychylováním způsoben porušením technologie montáže rámu, proveďte následující:

 1. Vlnitou fólii úplně demontujte a rám prohlédněte.
 2. Jsou-li profily instalovány ve velkých přírůstcích, jsou k základním stropům zavěšeny další PP kolejnice a připojeny k hlavní konstrukci.
 3. Je-li jakýkoli prvek rámu deformován, je nahrazen novým a upevněn podle technologie k perforovaným zavěšením.
 4. Poté se odstraněná deska vrátí zpět na místo, zašroubuje a připraví na dokončení.

Utěsnění otvorů ve stropě ze sádrokartonu

Nyní si povíme, jak uzavřít otvor v sádrokartonu na stropě.Technologie práce závisí na hloubce a rozměrech poškození.Důkladné promáčknutí se utěsní tmelem, po vysušení se rozemele a ošetří se základním nátěrem.Pokud je zářez značně rozsáhlý, je dodatečně vyztužen hadím hadem, takže v budoucnu vrstva tmelu nepraskne.

Pokud je díra průchozí, buďte trpěliví a použijte následující položky:

 • kusy stropního profilunebo dřevěné kostky;
 • administrativní nůž;
 • pravítko a tužka;
 • tmel a základní nátěr;
 • kartáč a špachtle;
 • brusný papír.

Opravy se provádějí v tomto pořadí:

 1. Okolo otvoru je nakreslen obdélník nebo čtverec s malým okrajem.
 2. Pomocí úředního nože se deska vyřízne podél vyznačeného okraje.Tato část povlaku se izoluje.
 3. Dále je ze zbytků kovového profilu nebo tyčí vyrobena malá kostra.Jeho rozměry o 1-2 cm by měly přesahovat velikost otvoru.
 4. Sestavená struktura se diagonálně zasune do díry, rozmístí se a upevní šrouby ke starému rámu nebo stávajícímu sádrokartonovému povlaku.
 5. Poté se ze zbytků GCR vyřízne nová „záplata“ podle rozměrů obdélníku nebo čtverce, který byl dříve odstraněn z povrchu, a byl nainstalován na stejném místě.
 6. Poté se spojení náplasti a nátěrů puttuje, brousí a připravuje.

Důležité!Aby se usnadnilo nanášení tmelu na spáru „náplasti“ a stropu, zkosí se zkosení opatrně z konců obou povrchů kancelářským nožem.

Oprava stropu GKL po zaplavení

Ihned po zaplavení musí být místnost bez napětí a strop musí být odvětráván, aby vyschl.Jinak se forma v průběhu času vytvoří.Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je demontáž vestavěných světel, difuzorů nebo jinýchpříslušenství, pod kterým jsou otvory.Po zaschnutí stropu se zařízení namontuje na místo.Skvrny a skvrny na povrchu GCR jsou natřeny dobrou krycí schopností.

Doporučení!Pokud neexistují žádná zařízení, která by mohla být demontována, aby se vysušil stropní prostor, pak se do stropu jednoduše probodne několik děr pomocí awl.Poté, co mohou být uvázány.

Pokud se plechy zvlhčily a zdeformovaly z povodně, provede se oprava následujícím způsobem:

 • jsou poškozené plechy zcela demontovány;
 • má-li vzor dřevěný rám, je dobře usušený a ošetřený antiseptikem;
 • na stropě jsou namontovány nové desky sádrokartonu, které jsou tmelené, broušené a opatřené základním nátěrem;
 • poté se použije nový vrchní lak.

Aby nedošlo k demontáži poškozeného plechu, postupujte následovně.Namočená oblast je podepřena konstrukcí z improvizovaných prostředků.Potom skrz otvory z osvětlovacích zařízení nebo otvory speciálně proříznuté ve stropě řídí proud teplého vzduchu z ohřívače ventilátoru.Pokud se po úplném zaschnutí povlak vyrovná, není nutné desku úplně demontovat.Stačí jen vyměnit povrch, abyste skryli skvrny a skvrny, a strop je připraven k dalšímu použití.

Jak vidíte, oprava sádrokartonového stropu po úniku je snadná.Hlavní věc je přísně sledovat výše popsanou technologii a výsledek vás potěší.