Odsávací stropní ventilátor pro toaletu a koupelnu

Pro vytvoření pohodlného a zdravého mikroklima v jakékoli místnosti je důležité jeho účinné větrání.V případě nesprávně uspořádaného ventilačního systému nebo jeho nízké produktivity má místnost zatuchlý nepříjemný zápach, v koupelně nebo v kuchyni je pozorována zvýšená vlhkost, díky níž se na povrchu hromadí kondenzace.Kvůli kondenzaci a vlhkosti je mnoho povrchových materiálů znehodnoceno plísní a jinými mikroorganismy.Odtahový stropní ventilátor řeší problém větrání v místnostech se zavěšenými stropy.To zajišťuje dobrou cirkulaci vzduchu, nedochází ke kondenzaci ve stropním prostoru a nedochází k hromadění pachů.

Obsah

Druhy větrání koupelny a toalety

Existují dva druhy větrání místnosti - přirozené a nucené.Každá z nich je založena na různých principech výměny vzduchu.V přírodních systémech je cirkulace vzduchu zajištěna rozdílem tlaku a teploty vzduchu.Teplo proudí nahoru a ven přes stávající ventilační kanály pod stropem.

Důležité!Při instalaci utěsněných plastových oken je přirozené větrání místnosti zhoršeno z důvodu ucpaných větracích kanálů.Proud vzduchu do uzavřeného prostoru koupelny nebo koupelny je snížen, pokud není pod dveřmi úzká mezera.

Stropmodul ventilátoru zajišťuje nucený systém.Je namontován na vstupu do potrubí a vytváří potřebný průtok vzduchu v systému.Díky tomu je zajištěna umělá cirkulace vzduchu v místnosti, odstranění nepříjemných pachů a odstranění vysoké vlhkosti.

Podle účelu se rozlišují tyto typy ventilačních systémů:

 • přívod a odvod čerstvého vzduchu do místnosti a odstraňování stagnujícího vzduchu;
 • systémy přívodu čerstvého vzduchu;
 • Výfuková zařízení odstraňují stojatý a vlhký vzduch a nepříjemné pachy.

V závislosti na konstrukčních prvcích se rozlišují kanály a systémy kanálů.Ty se používají v místnostech s vysokou vlhkostí a nepříjemnými pachy, kde je důležité rychle a intenzivně odstraňovat vzduch.Channelless systémy pracují na principu přirozeného větrání, to znamená, že teplý vzduch stoupající směrem nahoru vstupuje do ventilačních kanálů ve stěnách a je odstraněn venku.

Požadavky na ventilační systémy

Pro udržení příznivého mikroklima v místnosti je důležité jeho účinné větrání.Vysoká vlhkost, stagnace vzduchu a jeho teplé stropy vytvářejí pro člověka nezdravou atmosféru a přispívají k šíření patogenních mikroorganismů.

Doporučená četba:

Požadavky nakonstrukce ventilačních systémů je uvedena v SNiP 2.08.01-89.Specifikovaný regulační dokument uvádí, že nucené odvětrání v koupelně a koupelně musí mít kapacitu nejméně 25 m³ /h.V případě kombinované koupelny se tento parametr zvýší na 50 m³ /h.

Při výběru ventilátoru v koupelně pro strop musí být vzaty v úvahu následující požadavky na zařízení:

 • během provozu může jednotka emitovat hluk nepřesahující 35 dB;
 • ​​
 • za hodinu by se vzduch v koupelně měl měnit nejméně 5-8krát (jedná se o normalizovaný ukazatel, pod kterým nemůže klesat frekvence výměny vzduchu).

Výběr ventilátoru pro koupelnu a toaletu

Je-li větrání v toaletě namontováno na stropě, je zvláštní pozornost věnována výběru výkonu jednotky.V průměru je tento indikátor difuzéru pro koupelnu a toaletu v rozmezí 100 metrů krychlových za hodinu.

Pro přesnější výběr výkonu se berou v úvahu následující parametry:

 • účel a rozměry místnosti;
 • hladina hluku zařízení;
 • počet lidí žijících v bytě nebo domě;
 • zda jsou v místnosti okna a jejich velikost;
 • 60) rozměry dveří a jejich počet;
 • účinnost systému přirozeného větrání;
 • Četnost použití koupelny nebo vany.

Pro koupelnu si můžete zakoupit difuzor s automatickým spuštěním a vypnutím při změně vlhkosti v místnosti.Je vybaven senzorem vlhkosti a programovatelným časovačem.Po automatickém spuštění, když vlhkost stoupne, se zařízení po určité době vypne.

Doporučení!Pro koupelnu je lepší koupit difuzor ve vodotěsném pouzdře.V případě náhodného vniknutí vody bude takové zařízení spolehlivě chráněno proti zkratu.

Typy ventilátorů

Pokud je digestoř namontována v koupelně ke stropu, může být systém potrubí nebo bez potrubí.V prvním případě jsou kromě difuzéru zapotřebí vzduchové kanály.Pro provozování bezkanálového systému stačí nainstalovat zařízení do otvoru větracího potrubí ve zdi.Takové jednotky mají různé velikosti a jsou vybírány podle rozměrů kanálu.Jsou atraktivní vzhledem a nezkazují interiér místnosti.

V závislosti na konstrukčních prvcích se rozlišují tyto typy ventilátorů:

 1. Průměrymají bubnové oběžné kolo.Výkon tohoto difuzéru je malý, takže se nemůže pochlubit popularitou.
 2. Axiální jednotkymají lopatky pro čerpání vzduchu podél své osy.Maximální pracovní tlak je 50 Pa.Toto zařízení je vhodné pouze pro beztelefonní systémy.Jeho výhody v rozumných nákladech, vysokém výkonu a snadné instalaci.
 3. Odstředivé ventilátoryse vyznačují vysokou účinností a nevyzařují silný hluk běhempracovní doba.Mají spirálové pouzdro.Díky své impozantní velikosti je toto vybavení častěji používáno v továrnách a montováno do kanálů s velikostí stran od 50 cm.

Výpočet výkonu

Kapacita výfukového zařízení se vypočítá takto:

 • Nejprve zjistíme kubickou kapacitu místnosti, znát její výšku, šířku a délku.Indikátor se počítá v metrech.
 • Poté určíme směnný kurz vzduchu podle SNiP.Toto číslo závisí na objemu místnosti a je vybráno podle tabulky.U standardních koupelen a koupelen je to 5 jednotek.
 • K získané hodnotě přidáme 20%.Toto je výkonová rezerva zařízení.

Výsledné číslo je požadované množství.Při výběru vhodné jednotky se ujistěte, že výkon uvedený v technických specifikacích není nižší než zjištěné číslo.

Instalace ventilačního systému

Ventilační kanály, potrubí a hadice jsou zpravidla pokládány pod strop.Budou zcela neviditelné v místnosti, kde jsou instalovány zavěšené nebo zavěšené stropy.

Při instalaci systému dodržujte následující pravidla zařízení:

 1. Optimálním místem pro odsavač par jestrop nad předními dveřmi.Protože pod dveřmi je mezera, přes kterou vstupuje čerstvý vzduch, bude vytvořena nejlepší cirkulace vzduchu v místnosti.Při instalaci difuzéru jinde bude cirkulace pomalejší.
 2. V případě potřeby úzký otvorvětrací kanál v povrchu stěny je rozšířen perforátorem.Pokud je otvor příliš velký, zúžte instalaci potrubí ventilátoru z plastu.Trubka je upevněna ve zdi cementovou maltou a štěrbiny jsou vyplněny pěnou.
 3. Pro zajištění účinného větrání musí být stávající větrací kanály ve stěnách očištěny od nečistot a různých ucpávek.
 4. Potrubí vedená pod stropem jsou na jednom konci spojena se stěnovými větracími kanály.Před instalací falešného stropu na podkladovou plochu položte elektrické kabely pro připojení difuzéru.Kabely jsou chráněny před zkratem a poškozením v plastových zvlněních.
 5. Po položení inženýrských komunikací na základní strop začnou montovat nosný rám pro namontování závěsné konstrukce.Kromě toho musí být rám v místě instalace ventilátoru vyztužen dalšími profily nebo tyčemi.Pod natahovacím stropem je vyrobena speciální základna pro instalaci difuzéru.Plošina by měla být umístěna ve stejné rovině s povrchem napínací vrstvy, takže základna je namontována na zavěšení k hlavnímu stropu.Pro výrobu plošiny se kus překližky nebo sádrokartonu odebírá o něco větší než základna difuzéru.
 6. Po instalaci závěsné nebo napínací konstrukce pokračujte v instalaci ventilátoru.Za tímto účelem se do přívěsu na správném místě vyvrtá díra a po nalepení ochranného plastového kroužku se prořízne napínací folií.
 7. Difuzor je připojen k napájení a připojen k volnému konci potrubí.Poté je zařízení vloženo do připraveného otvoru a přišroubováno k plošině nebo nosnému rámu pomocí šroubů.
 8. Poté zkontrolujte fungování jednotky a nainstalujte dekorativní obložení z plastu.

Proces instalace odsávacího ventilátoru je poměrně jednoduchý, takže i nováček může dělat veškerou práci bez pomoci odborníků.V místnosti s mokrými procesy nemůže difuzor výfukových plynů jednoduše udělat, protože na tom závisí komfortní mikroklima v místnosti.Navíc v podmínkách normální vlhkosti a teploty vydrží mnoho povrchových materiálů mnohem déle při zachování jejich atraktivity a technických vlastností.