Nyní je kouření na ulici zcela zakázáno.Objasnění a sankce

14. října začal v Rusku platit zákonzakazující kouření na ulicích , ačkoli se tato informace v médiích neobjevila okamžitě.Podle nového zákona proti kouření se plánuje výstavba specializovaných míst pro kuřáky na všech územích země.Proto jen procházka v podzimní večer s cigaretou nebude fungovat.Na zvláštních místech bude instalován popelník a umělé osvětlení.Plánuje se také vytvoření míst v izolovaných místnostech, bytových domech a na námořních plavidlech.

Obsah

Zákon o zákazu kouření

Dne 23. února 2013 poslanci jednomyslně přijalizákon „o ochraně zdraví občanů před vystavením vnějšímu kouři a důsledkůmtabák “.Jak ukazují současné statistiky, každoročně zemře půl milionu Rusů na rakovinu a další choroby způsobené kouřením nebo vdechováním tabákového kouře.Proti tabákový zákon byl proto přijat s cílem bojovat proti strašidelné statistice, spolu s podporou zdravého životního stylu a vzděláváním mladých lidí v duchu proti tabáku.

Zatím však nevíme, zda zákon splní funkce, které poslanci plánovali.Odborníci se domnívají, že pozitivní změny lze pozorovat nejdříve za pět let.

Kde nemůžu kouřit?

Při čtení federálního zákona se zdá jednodušší pojmenovat místa, kde je kouření povoleno, než místa, kdeNemůžete to udělat.Přesto věnujte pozornost textu článku 12. Nyní je přísně zakázáno kouřit na následujících místech:

 • lékařské, sportovní, sanatorium a lázeňské instituce;
 • elektrické vlaky, osobní vlaky, plavání a letadla, veřejná doprava;
 • dopravní zařízení, nástupiště pro cestující a také 15 metrů od stanice, letiště, říčního a námořního přístavu, stanice metra;
 • bytové, sociální, obchodní, domácí instituce, podniky veřejného stravování;
 • vládní agentury;
 • práce;
 • výtahy a jiné společné prostory činžovního domu;
 • pláž, hřiště;
 • čerpací stanice.

Seznam je docela působivý.V důsledku toho můžeme říci, že dnes je zakázáno kouřit na jakémkoli veřejném místě, instituci a v jejich blízkosti. Na místech, kde je kouření zakázáno, budou vybaveny zvláštní zákazové značky.

Mohu kouřit na verandě? ​​

Vchod do činžovního domu je veřejným místem, proto je zde zakázáno kouřit.Zákon však poskytuje kuřákům mírné požitky.Na základě rozhodnutí majitelů domu můžete kouřit ve speciálně uspořádané místnosti, kde je nainstalován vhodný ventilační systém.

Ze zákona je rovněž možné kouřit na osobní lodi na velké vzdálenosti, pokud je speciálně vybavena a dobře vybavena.kuřácká ventilovaná oblast.Samotná místnost musí splňovat hygienické a hygienické normy.

Zákaz kouření v kavárnách a restauracích

Zákaz kouření v kavárnách a restauracích se vztahuje na restaurace a kavárny.Zde je kouření nedílnou součástí stravování.Mnozí jsou zvyklí na to, že při vstupu do restaurace je návštěvníkovi nabídnuta volba kuřáckého nebo nekuřáckého pokoje.Nyní je tato otázka považována za nevhodnou, protože poté, co vyjde federální zákon, nemohou existovat žádné kuřácké sály

Ale i dnes jsme u dveří do pizzerie nebo kavárny jsme se setkali s podobnou otázkou.Je samozřejmé, že zákon proti kouření je pro podniky veřejného stravování velmi nevýhodný.Ani jediný majitel restaurace, kavárny, pivního baru nechce přijít o zákazníky, proto přicházejí s různými mezerami kolem zákona.Pro mnohé je snazší zaplatit pokutu, než ztratit svůj zisk.

Doporučujeme si přečíst:

Podniku, který je v rozporu s protidrogovým zákonem, lze uložit pokutu ve třech částech článku 6.25 podle Kodexu správních deliktů Ruské federace.Odpovědnost za každou z nich je pozoruhodně odlišná:

 1. První část .Trest za nedodržení požadavků zákona je 10–20 tisíc rublů (úředníků), 30–60 tisíc rublů (právnických osob).
 2. Druhá část .Trest za porušení požadavků na uspořádání místa, kde je povoleno kouření (uvnitř, venku), je 20-30 tisíc rublů.(úředníci), 50–80 tisíc rublů (právnické osoby).
 3. Třetí část .Pokuta za porušení legislativních norem týkajících se ochrany lidského zdraví je 30-40 tisíc rublů (úředníků), 60-90 tisíc rublů (právnických osob).

Budou inspektoři pokutovat poslušný podnik za každou část?Opravdu, mezi nimi jsou také kuřáci, kteří nejsou averzi k posezení v baru na šálek horkého nápoje.

Jaké další sankce jsou stanoveny za kouření?

Také v článku jsou uvedeny pokuty proti jednotlivcům.Například za kouření na nesprávném místě bude pokuta500–1500 rublů .Za velmi škodlivé porušení - kouření na hřišti se pokuta zvýšína 2 - 3 000 rublů .

Pokuty jsou předepsány, ale kdo bude sledovat dodržování předpisů?Pokud je v případě podniků zřejmá skutečnost, že došlo k porušení zákona, není jasné, jak bude obyčejné osobě uložena pokuta, protože skutečnost kouření musí být zaznamenána a prokázána.Všechno je jasné, když na přistání kouří soused, sousedé mohou toto porušení potvrdit.Ale pokud osoba, kterou vidíte, kouří poprvé a naposledy vedle vás, co byste měli dělat?

V takové situaci by měl být v době kouření policista poblíž, nebo trestný čin může být zaznamenán na fotografii, najít svědky a podat stížnost u policie nebo Federální služby pro dohled nad ochranou práv spotřebitelů a lidskou péčí.Ale který z nás to udělá?S největší pravděpodobností se jednoduše omezíme na poznámku a nebudeme kontaktovat boors vůbec.

Kritika zákona proti tabáku

Ačkoli je zákon pro obyvatelstvo velkým přínosem, kritika byla opakovaně vyjádřena v jeho prospěch.Porušení zákona není tak snadné dokázat, protože kvůli jeho nedostatkům existuje mnoho příležitostí obejít zákon.Někteří se domnívají, že inovace problém nevyřeší, ale je jen další příležitostí k doplnění státního rozpočtu.To jsou jen předpoklady, platnost zákona lze nalézt po několika letech.

Myslíte si, že tento zákon usnadní život občanům?
Výsledky
Načítání ...