Nejlepší topná tělesa pro soukromý dům a výběr baterií

Pro efektivní provoz topného systému je nutné zvolit správnou baterii, protože právě to přenáší tepelnou energii do místnosti.Protože se v jednotlivých budovách používá autonomní vytápění častěji, musí topná tělesa pro soukromý dům splňovat parametry topné sítě.Chcete-li zvolit vhodný ohřívač, musíte pochopit vlastnosti, klady a zápory každé odrůdy.

Obsah

Charakteristiky vytápění radiátorem

V soukromých domech se obvykle používá systém ohřevu vody, proto voda cirkuluje jako tepelný nosič v zařízeních.Existují dvě varianty ohřevu vody - podlahové vytápění a vytápění radiátorem.Vzhledem k tomu, že instalace druhého typu je snadnější, je mnohem účinnější: v soukromém domě je k dispozici topení pomocí baterií.

Je třeba připomenout, že hlavní rozdíl mezi centralizovaným vytápěním a nezávislým vytápěním je následující:

 1. Tlak v síti je mnohem nižší než v sítích centrálního vytápění.
 2. Při spuštění topného systému na začátku sezóny nedochází k žádnému vodnímu rázu a náhlým poklesům tlaku.
 3. Uživatel může snadno řídit složení, kvalitu a čistotu tepelného nosiče.
 4. Správná volba topných těles a příslušného síťového zařízení dáváVýznamné úspory energie a pohodlí v domácnosti během chladného období.

V mnoha ohledech náklady na instalaci topného tělesa v soukromém domě závisí na typu jednotky, materiálu, ze kterého je vyrobena, a na vlastnostech uspořádání potrubí.V žádném případě to nestojí za úsporu, protože životnost topného systému, jeho účinnost a funkčnost závisí na správném výběru a instalaci baterie.

Druhy radiátorů v závislosti na materiálu výroby

Při zodpovězení otázky, jak zvolit správné topné tělesa, je vhodné zvážit vlastnosti topných jednotek z různých materiálů.

Ocel

Nejčastěji si majitelé chalup a jednotlivých budov volí ocelové radiátory pro soukromý dům.

Je to kvůli velkému počtu výhod těchto radiátorů:

 • Zařízení jsou lehká, takže neexistují žádné problémy s instalací a přepravou.
 • Baterie má nízkou setrvačnost (rychle se zahřívá a ochlazuje), takže na ni může být nainstalován regulátor teploty pro úpravu pokojové teploty.Poskytne také ekonomickou spotřebu energie pro ohřev vody.
 • Ocelové radiátory v autonomním systému vydrží až 30 let.
 • Ze široké škály modelů je snadné vybrat zařízení vhodné konstrukce s potřebnými tepelnými charakteristikami.

Pokud je v topném systému vzduch, jsou ocelové baterie citlivé na korozi.Proto jsou nejlépe nainstalovány v uzavřené smyčce.Další mínus je spojen s rychlým ucpáním vnitřního prostoru.Ocelové radiátory vyžadují použití čisté chladicí kapaliny.

Poznámka!Podle návrhu jsou ocelové baterie panelové, profilové a trubkové.

Bimetal

Jedná se o jednotky s ocelovým jádrem a hliníkovým tělesem.Kombinují výhody ocelových a hliníkových spotřebičů, ale nemají své nevýhody.Bimetalická zařízení mají vysoký odvod tepla, takže se dům rychle zahřívá.

Snadno snášejí vysoký tlak v síti a vodním kladivu.Také necitlivý na složení a kvalitu chladicí kapaliny.To vše umožňuje jejich použití v centralizovaných topných systémech vícepodlažních budov.

Důležité!Je nepraktické používat bimetalické radiátory v samostatném domě s autonomním vytápěním, protože cena je poměrně vysoká a technické vlastnosti baterií jsou vhodnější pro centralizované sítě.

Litina

Přestože litinové baterie jsou navenek neatraktivní, mají mnoho výhod:

 1. pro vysokou odolnost proti korozi a pevnost bude trvat více než 50 let.
 2. Vysoký odvod tepla a tepelná kapacita zajišťují pohodlí domova po celou topnou sezónu.
 3. Mohou být spotřebiče sekčního typupřidáním nebo odebráním sekcí upravte tepelnou energii baterie.

Litinové profily během dlouhodobého provozu v průběhu času přerůstaly zevnitř.Z tohoto důvodu je snížen přenos tepla ohřívače.Externě musí být baterie pravidelně malována, aby byla chráněna před korozí.Nevýhodou je také velká hmotnost a rozměry, které komplikují přepravu a instalaci.Tepelná inertnost litiny je poměrně vysoká, takže nemá smysl instalovat regulátor teploty na baterii, protože stále nemůžete upravit teplotu v místnosti.

Hliník

V autonomních systémech vytápění soukromých domů se používají hliníkové radiátory, které mají následující výhody:

 • externíatraktivita topného zařízení;
 • jednotka je kompaktní a nízká hmotnost, proto během přepravy a instalace neexistují žádné problémy;
 • hliník má vysoký odvod tepla;
 • v článkové baterii lze sekce přidat a vyjmout;
 • Můžete nastavit termostat pro úpravu teploty v místnosti.

Všechny radiátory sekčních článků mají jednu společnou nevýhodu - na spoji sekcí může dojít k úniku.Další nevýhodou hliníkových jednotek je jejich citlivost na složení a kvalitu chladicí kapaliny.Je zakázáno používat měděné potrubí a tvarovky v tandemu s hliníkovými radiátory kvůli tvorbě galvanických párů.

Konstrukční rozdíly mezi vytápěnímspotřebiče

V závislosti na konstrukci jsou topné jednotky sekční, panelové a trubkové.Zvažte vlastnosti a vlastnosti každé odrůdy.

Panel

Při výběru topných radiátorů pro chalupu nebo soukromý dům jsou často vybírány panelové spotřebiče, protože mají atraktivní vzhled.Baterie vybavené konvekčními ploutvemi ohřívají místnost mnohem efektivněji díky lepší cirkulaci vzduchu a zvětšené oblasti přenosu tepla.

Panelové modely se obvykle instalují pod velkými prosklenými povrchy nebo v blízkosti panoramatických oken, protože tvoří tepelnou clonu.Existují zařízení pro montáž na zeď a na podlahu.Díky integrální konstrukci je však nemožné upravit tepelný výkon baterie po jejím zakoupení.

Sekční

Profily se skládají z několika sekcí.Navíc může být počet sekcí v jednom radiátoru snížen nebo zvýšen za účelem změny tepelné energie.I když původní výpočet topného systému nebyl proveden správně, lze po jeho instalaci a provozu nastavit tepelný výkon každého radiátoru.

Moderní sekční spotřebiče jsou mnohem krásnější než tradiční litinové radiátory.Nekazí interiér místnosti.Jedinou nevýhodou je možný únik na místěpřipojovací sekce.

Trubkové

Trubkové baterie jsou spolehlivé a trvanlivé, protože praktické baterie nemají závitové připojení.Tyto velmi stylové designové jednotky jsou dražší než všechny ostatní možnosti vytápění.Konstrukce a konfigurace jsou velmi rozmanité.

Důležité!Trubicové baterie jsou vyrobeny z jednoho kusu, takže tepelný výkon musí být před instalací a nákupem správně vypočten.

Různé druhy baterií podle metody přenosu tepla

Lepší topné tělesa pro soukromý dům by měla mít vysoký přenos tepla.Některé modely emitují tepelnou energii, jiné pracují na principech konvekce.Vodní konvektory jsou ocelové potrubí, na kterém jsou navlečeny hliníkové desky, aby se zvýšila oblast přenosu tepla.K dispozici jsou komerční podlahové konvektory.

Vestavná konvektorová topná zařízení se používají v domech s panoramatickými okny, ve sklenících, zimních zahradách a místnostech s vysokými stropy.Pokud je nutné snížit náklady na energii pro ohřev chladicí kapaliny až na 40%, pak jsou pro tyto účely vhodná konvektivní zařízení, protože v nich cirkuluje méně kapaliny.

Jedinou nevýhodou konvektorů jsou jejich vysoké náklady.Při práci v interiéru prach aktivně cirkuluje, což není nejlepší způsob, jak ovlivňuje zdraví všech obyvatel.

Výběr radiátoru silou

Při výpočtu výkonu topného zařízení se řídí pravidlem, žena každých 10 m² vytápěného prostoru potřebujete 1 kilowatt tepelné energie.Platí to však pouze pro místnosti do výšky 3 m. Při takovém jednoduchém výpočtu se nezohledňují ani klimatické prvky, orientace místnosti, počet oken a dveří, materiál stěn a kvalita jejich izolace a další důležité faktory.

Výpočet topného výkonu se provádí s ohledem na následující důležitá pravidla:

 1. Pokud je výška místnosti větší než tři metry, vypočtený ukazatel se úměrně zvýší.
 2. Pro vytápění místnosti do výšky 3 m pomocí jediného okna a dveří se chladicí kapalina zahřívá na 70 stupňů.
 3. Pokud v zařízení cirkuluje voda s teplotou pod normou, pak když klesá každých 10 ° С, zvyšuje se tepelný výkon chladiče o 15–20%.
 4. V rohovém obývacím pokoji se dvěma okenními otvory by měl být tepelný výkon 1,5krát větší.
 5. Chladič chladiče je připojen k schématu zapojení.Je lepší použít diagonální spojení trubek s horním posuvem.Všechny ostatní možnosti připojení snižují přenos tepla o 5-10%.

Pozor!Je zakázáno instalovat více než 10 sekcí do jednoho zařízení v jednotkách sekčních typů.V opačném případě bude tepelný výkon nižší než normální.

Rozměry topných zařízení

Při výběru topné jednotky se bere v úvahu nejen její přenos tepla, ale také její rozměry.Navíc panelová a trubková zařízení se stejným tepelným výkonem mohou mít různé celkové rozměry.Proto je to důležitézamyslete se předem na místo instalace baterie a nezapomeňte dodržovat normalizované vzdálenosti (od podlahy, od zdi a parapetu).

Nejlepší možností pro instalaci do autonomního systému jednotlivého domu jsou radiátory vyrobené z oceli a hliníku.Mohou být sekční nebo panelové.Takové baterie jsou levné, atraktivní vzhled a splňují parametry topné sítě.