Návrh výkresů a malířské techniky na stropě

Neměli byste si myslet, že jednoúrovňový, dokonce i stropní vzhled je matný a nezajímavý.Díky různým dekoračním možnostem se povrch mění a stává se skutečným mistrovským dílem.Jeden z takových způsobů dekorace lze nazvat malbou na stropě.Malované stropy se nacházejí nejen v palácových komorách, ale také v malých místnostech.Rozdíl mezi těmito dvěma spočívá ve výběru grafu a velikosti obrázku.Existuje mnoho technik pro malování povrchu stropu, mezi nimi jsou ty, které mohou použít začátečníci.

Obsah
Interiérové ​​styly s malovanými stropy

První malované stropy byly objeveny na troskách starověkých Pompejí.Nějakou dobu poté nebyl povrch stropu zdoben kresbami, ale v renesanci byl tento způsob zdobení stropu oživen a v naší době se aktivně používá.

V těchto interiérech lze dnes najít kresbu dřevěného stropu nebo povrchu z betonu:

 • ) V barokním a rokokovém stylu byly stropy vyzdobeny kresbami ženských motivů - jedná se o obrazy květin, krajiny a mraků.
 • Stropní plocha secesních místností byla zdobena obrazy rostlinných motivů, které se velmi podobají hedvábné malbě, charakteristické pro Japonsko a Čínu.
 • Malovaný dekor je také typický pro empírový styl.Dekoraci místnosti dominuje hojnost dekorů, často zlatadokonce ozdobte podlahu kresbami.
 • Malované povrchy lze použít při navrhování místnosti v etnickém stylu, pokud to umožňuje směr stylu.Například dřevěný strop může být ozdoben ornamenty při zdobení místnosti v africkém stylu.

Jak natřít strop sami

Pokud jste začali s opravou nebo po stavbě domu, plánujete malování sami, to znamená, techniky, které mohou tito lidé dokonce použítkdo neví, jak k tomu.Pokud osoba nikdy nedrží v ruce kartáč, pak se pro aplikaci kresby použijí šablony nebo promítání obrazu na strop pomocí speciálních zařízení.

Výběr malířské techniky a vhodného spiknutí

Nejprve se musíte rozhodnout o předmětu obrázku a zvolit vhodný spiknutí.Pokud malujete dětský pokoj, vezměte v úvahu jeho věk a preference, ale nezapomeňte, že po několika letech se vkus dospělého dítěte může radikálně změnit.Aby v mateřské školce nemusíte překreslit strop za pár let, vyberte neutrální předměty, které budou mít děti různého věku rádi.

Při malování stropu ložnic, obývacích pokojů a skříní jsou vybírány nejčastěji tyto předměty:

 • mraky proti modré obloze;
 • hvězdná obloha;
 • květinové motivy a ozdoby;
 • obrázky ptáků, motýlů, květin.

Strop v pokoji pro teenagery může být zdoben malovanými mapami, obrázky prostoru, planet a hvězd.Stropní plocha v dětském pokoji je často zdobena kreslenými postavičkami, motýly, víly, květinami a mraky.

Při zvažování návrhu stropů pro malování zvažte účel místnosti.Je tedy lepší ozdobit stropní plochu v ložnici kresbami v tlumených pastelových odstínech a při výběru pozemku upřednostňovat neutrální klidný motiv.Pro strop v obývacím pokoji jsou vhodná odvážnější rozhodnutí, obraz může být avantgardní, výrazný a jasný.

​​

V prodeji je mnoho různých barev pro lakování povrchů, proto existuje několik technik.

Pro provedení jsou vhodné následující tradiční a nové způsoby kreslení:

 1. Pokud chcete získattéměř volumetrické, texturované kresby, poté pro práci používejte olejové barvy.V tomto případě je hlavní pozadí obarveno válečkem a malé obrázky jsou natřeny štětcem.Olejová barva zaschne po dlouhou dobu, takže plynulé přechody barev a fixace kazů je snazší, ale samotný proces je časově náročnější a zdlouhavější.
 2. Pokud namalujete strop na mokrou omítku, získáte fresku.Tato technika byla použita během renesance.Pro práci potřebujete speciální barvy.Tuto techniku ​​zvládnou pouze ti, kteří znají nuance a jemnosti práce.
 3. Malování pomocí temperových barev je prospěšné v tom, že je snazší dosáhnout mistraplynulé přechody mezi barvami a také získání komplexních odstínů barev a polotónů.
 4. Airbrushing je nová malířská technika.Chcete-li pracovat, musíte si koupit airbrush - to je zařízení ve tvaru pera, které jemně stříká barvy na povrch.Složitost obrazu a jeho rozměry nezáleží, pomocí airbrush se můžete vypořádat s jakoukoli prací.

Důležité!Pokud máte kreslicí dovednosti, můžete pomocí airbrush opakovat vybraný výkres s fotografickou přesností.

 1. Dnes jsou v prodeji akrylové barvy, které jsou velmi populární.Jsou zcela neškodné, snadno smíchatelné s vodou a rychle schnou.Po zaschnutí akrylové barvy nereagují s vlhkostí, takže jsou vhodné pro malování stropu v místnosti s vysokou vlhkostí.Kresba navenek připomíná olejomalbu, na rozdíl od ní však povrch rychleji schne.
 2. Fluorescenční inkousty se objevily teprve nedávno.S jejich pomocí můžete získat obrázek, který bude svítit ve tmě.Jsou vhodné pro malování hvězdné oblohy nebo báječných obrázků v dětském pokoji.

Nyní si povíme o tom, jak sami natřít strop a co to bude trvat.

Nářadí a potřebný materiál

Pokud plánujete provést veškerou práci sami, pakzásoby na následujících materiálech a nástrojích:

 • čistá voda;
 • štafle;
 • nádoby na vodu;
 • kartáč (nejlépe na dlouhé rukojeti);
 • brusný papírs jemným zrnem;
 • impregnace hlubokým průnikem;
 • tužka;
 • vládce;
 • akrylový primer;
 • tmel (výchozí a konečný);
 • kartáče různých velikostí;
 • špachtle.

Koupit akrylové barvy pro kreslení a pro jejich aplikaci potřebujete váleček a airbrush.Pro vytvoření plynulých přechodů je užitečná houba nebo houba.Paleta pro míchání barev, stejně jako vzorník, pokud plánujete výrobu vzorů a ozdob, nebude zbytečná.

Příprava povrchu

Základ práce je pečlivě připraven, protože konečný výsledek a trvanlivost povlaku závisí na kvalitě přípravy.Nový sádrokartonový strop postačí na tmel, písek a nátěr se základním nátěrem.

Pokud jde o omítanou plochu betonového stropu, přípravek je následující:

 1. Nejprve úplně odstraňte starý nátěr.Tapety a vápno jsou navlhčeny vodou a po navlhčení jsou odstraněny širokou špachtlí.Poté je strop dobře omyt.Pěnové dlaždice se také čistí špachtlí.Poté odstraňte všechny zbytky lepicí směsi.K odstranění nátěru odolného vůči vlhkosti pomocí speciálních mycích prostředků.
 2. Dále jsou pomocí počátečního tmelu zapečetěny všechny díry, praskliny a štěrbiny a jsou odstraněny významné nepravidelnosti.Drobné vady jsou odstraněny tmelem.
 3. Když je tmel suchý,základna je broušená brusným papírem.Povrch je očištěn od prachu a pokrytý dvěma vrstvami základního nátěru.

Měli byste získat dokonale plochý a hladký podklad.Když je základní nátěr zcela suchý, strop je natřen válečkem v barvě, která bude sloužit jako hlavní pozadí pro vaši kresbu.

Výkres

K přesnému přenosu vybraného obrázku na strop použijte jednu z následujících metod:

 • se tisknou natiskárna zvětšená na požadovanou velikost (na zadní straně je papír zastíněn tužkou, tato strana je nanesena na strop a obrys je nakreslen kolem obrysu);
 • ji samostatně zvyšují a rozdělují na čtverečky (stejné větší čtverečky jsou nakresleny na strop a čáry jsou přenášeny ručně čtvercem);
 • Používám diaprojektor, který je nainstalován v požadované vzdálenosti od povrchu a promítá obraz na strop (zbývá pouze nakreslit obrázek podél obrysu).

Práce začíná na pozadí nebo na největším detailu.K získání správného odstínu jsou na paletě smíchány různé barvy.Pokud potřebujete odstranit stěnu ze stropu, proveďte to vlhkou houbou.Když jsou všechny velké prvky nakresleny a natřeny, začnou pracovat s malým štětcem.S jeho pomocí nakreslete všechny nejmenší detaily.

Nanesení ochranné vrstvy

Dřevěný strop s malbou i omítnutým povrchem potřebuje ochranný povlak, aby se prodloužila životnost obrazu.Ochrannévrstva chrání lakovaný povrch před popraskáním nebo vyhoření.K vytvoření konečné vrstvy použijte akrylový lak.Ale před použitím by povrch se vzorem měl zcela vyschnout.

Pro nanášení laku je vhodná stříkací pistole, váleček s krátkými vlasy nebo štětec.Po nalakování celého povrchu je povrch vyhlazen a vyleštěn suchým štětcem.Poté se povlak nechá uschnout.

Péče o natřený strop je snadná.Protože je obraz chráněn akrylovým lakem, je možné povrch stropu otřít vlhkým hadříkem.Po několika letech můžete akrylový povlak aktualizovat a prodloužit tak životnost obrazu.

Jak vidíte, dokonce i začátečník v tomto oboru, který nemá kreslicí schopnosti, může malovat strop sám.Stačí si vybrat vhodný nákres s ohledem na účel místnosti a preference majitelů.Poté zbývá nakoupit všechny potřebné materiály a nástroje a přesně sledovat technologii aplikace obrazu.