Návrh a fotografie sádrokartonových stropů pro haly a obývací pokoj

Povrch stropu ve velké místnosti přitahuje pozornost návštěvníků.Pokud je design zajímavý a originální, stane se skutečnou ozdobou místnosti.To platí zejména o obývacím pokoji.Sádrokartonové stropy do obývacího pokoje jsou tím nejlepším řešením pro dekoraci stropního povrchu, protože konstrukce GKL dávají neomezený prostor, pokud jde o možnosti designu a dekorace.Sádrokartonový strop lze vyrobit jak v bytě, tak v soukromém domě.Je důležité vzít v úvahu rozměry místnosti a styl interiéru.

Obsah

Druhy sádrokartonových podhledů

Při vytváření sádrokartonových stropů v hale je třeba předem promyslet obecný koncept návrhu místnosti, který vše spojí do jediné harmonické kompozice.Zavěšený strop ze sádrokartonu vám umožní implementovat různé nápady, takže se používá pro výzdobu interiéru v různých stylech.

Při výběru konstrukce průtokové plochy z GKL pro chodbu se v první řadě zohlední rozměry místnosti.To, co je vhodné pro velký prostorný obývací pokoj, nebude vypadat jako vhodné v malém pokoji.

Navrhování sádrokartonových stropů pro obývací pokoj zahrnuje použití jedné z následujících konstrukčních možností:

 • jednostupňové povlaky;
 • dvouúrovňové stropy;
 • víceúrovňové montované systémy;
 • komplexní figurální konstrukce.

Zvažtevlastnosti a výhody každé odrůdy.

Jednoúrovňové

Jednoduchý jednoúrovňový strop připomíná tradiční betonové omítnuté povrchy, ale ve srovnání s nimi nabízí několik výhod:

 1. Pomocí sádrokartonu můžete rychle zarovnat strop a skrýt případné nedostatky v základně.
 2. Za zavěšenou konstrukcí jsou položeny technické komunikace.
 3. Do stropu lze instalovat zapuštěná světla.
 4. Snadná instalace umožňuje provádět veškerou práci sami.
 5. Stropní konstrukce GKL je snížena nejméně o 5 cm, což je vhodné pro nízké místnosti.
 6. Za zavěšeným povrchem jsou umístěny izolační materiály, což zvyšuje ochranu místnosti před vnějším hlukem a snižuje jeho tepelné ztráty.

Důležité!Jednopokojové nátěry jsou vhodné do obývacích pokojů s výškou pod 3 metry.

K dokončení jednostupňového stropu lze použít různé materiály.Častěji používané barvení interiérovými barvami nebo tapetováním.Před dokončením povrchové úpravy je sádrokartonový povrch pečlivě zatmelen a obroušen, aby se dosáhlo dokonalé hladkosti a rovnoměrnosti.

Dvoupodlažní

Sádrokartonové podhledy ve velké hale s výškou 3 metry nebo častěji tvoří dvojúrovň.

V porovnání s jednovrstvými povlakystropy ve dvou úrovních mají následující výhody:

 • vám umožňují diverzifikovat design místnosti;
 • pomocí úrovní je možné rozdělit prostor místnosti do samostatných funkčních zón;
 • ve dvou úrovních stropů vytvářejí skryté osvětlení;
 • lze použít zakřivenou nebo obdélníkovou konfiguraci úrovně;
 • strop má všechny výhody zavěšených konstrukcí - skrývá vady základu a inženýrské sítě a umožňuje instalaci vestavěného osvětlení.

V závislosti na konfiguraci a umístění úrovní se pro chodbu používá následující konstrukce stropů ze sádrokartonových desek:

 1. Stropní rámyjsou konstrukce ve tvaru krabice GKL.po obvodu místnosti.Obdélníková krabice, jako rám, ohraničuje místnost.Často instaluje reflektory, což vám umožní dobře osvětlit periferní zónu.Takovéto konstrukce lze použít i v nízkých obytných místnostech, protože hlavní střední část stropu je vyšší než krabice kolem obvodu.
 2. Diagonální konstrukceznamenají vytvoření snížené úrovně v jedné části místnosti.To znamená, že rozdíl úrovně prochází podél úhlopříčky místnosti.Konfigurace hranice úrovní může být přímá nebo zakřivená.Tyto stropy se používají ve vysokých obytných místnostech, kde je nutné provádět funkční územní plánování.
 3. Figurované povrchyse vyrábějí ve vysokých místnostech.V procesu instalace na strop se vytvoří struktura, která opakuje geometrické tvary ve tvaru,obrysy objektů nebo abstraktní obrázky.Zpravidla je po obvodu takových figurek položen pásek LED ve skryté polici.Vzhledem ke směru dopadu světla ze skrytého osvětlení se vytváří efekt povrchového stoupání, takže se také nazývají stoupající stropy.

Důležité!Dvouúrovňové konstrukce snižují výšku stropní plochy o 10-15 cm, proto se nepoužívají v nízkých malých místnostech.

Víceúrovňové

Poté, co se rozhodnete pro výběr víceúrovňových sádrokartonových stropů, je lepší svěřit design hale profesionálům, protože celý návrh poskytujevytvoření několika úrovní se složitými přechody, skrytým podsvícením a několika možnostmi dokončení.

Výhody víceúrovňových struktur jsou stejné jako výhody dvouúrovňových systémů.Rozdíl mezi nimi je složitost instalace a výraznější pokles povrchu stropu.To je důvod, proč nejen konstrukce, ale také montáž konstrukce je lepší svěřit odborníkům.

Při dekoraci dvou a vícevrstvých povrchů je možné použít nejen jeden materiál, ale kombinaci různých variant obložení.

Následující materiály jsou vhodné pro dokončování sádrokartonových stropů:

 • vnitřní barvy;
 • tapety;
 • samolepicí film;
 • stropní obklady;
 • tkané povlaky;
 • dekorativní omítka.

Při výběru interiérového nátěru pro obytné prostory se dává přednost neškodným prostředkům emulze vody a disperze vody.První z nich je k dispozici v bílé barvě a přidáním pigmentů získáte správný odstín.Vodové disperzní barvy přicházejí v různých barvách, včetně jasných nasycených barev.

Volba tapety pro strop je téměř neomezená.Můžete použít hladké tapety a vzorované nátěry, hladké nebo reliéfní povrchy, reliéfní nátěry a povrchové úpravy napodobením kůže, semiše, sametu, dřeva a kamene.Na prodej je také tapeta z přírodních materiálů - jedná se o bambusové a korkové krytiny.

Doporučení!K diverzifikaci povrchu stropu použijte povrchovou úpravu, která se liší barvou a strukturou povrchu.

Možnosti osvětlení

Nemyslete si, že konstrukce sádrokartonového stropu malých místností nezahrnuje použití skrytého osvětlení.I na takovém stropu je možné uspořádat podsvícení, které vizuálně zvětší místnost a vytvoří efekt stoupání povrchu.Za tímto účelem je stropní pěnová lišta připevněna ke stěnám v malé vzdálenosti (1 až 2 cm) od zavěšeného stropu.Ve výklenku vytvořeném za základní deskou je položen pásek LED.Po zapnutí bude světlo dodávající zdola až ke stropu vytvářet měkké osvětlení v místnosti a vizuálně upravovat rozměry nízkého obývacího pokoje.

Správně navržené a promyšlené osvětlení stropní plochy zdůrazníkrásu stropu a vytvořit nezbytnou atmosféru v místnosti.

V obývacím pokoji se zpravidla používá několik možností osvětlení:

 1. Tradiční svícen ve středu místnosti je užitečný při slavnostních hostinách a recepcích.Harmonicky se hodí do pokojů v klasickém stylu, do obývacích pokojů zařízených v barokním, empírovém, rokokovém, moderním a moderním stylu.
 2. Zdroje bodového světla jsou umístěny nad určitými funkčními oblastmi nebo v krabici po obvodu pro dobré osvětlení okrajových oblastí obývacího pokoje.V některých stylech interiéru (hi-tech, moderní styl, podkroví) mohou vykonávat funkce hlavních světelných zdrojů.
 3. Namontovaná otočná místa se často montují v obývacím pokoji v kombinaci s jídelnou.Zařízení harmonicky vypadají nad lištou a umožňují vám změnit směr osvětlení v závislosti na použití místnosti.
 4. Skryté osvětlení je nutné nejen ke zvýšení estetické přitažlivosti stropu, ale také k vytvoření útulného domácího osvětlení večer při relaxaci nebo sledování televize.

Doporučení!S pomocí osvětlení můžete místnost také rozdělit na samostatné funkční zóny.

Barevná schémata

Při navrhování zavěšených stropů ze sádrokartonu v hale je vhodné předem promyslet barvy dekorace.Měly by být v souladu s obkladem stěn, nábytkem, podlahami a textilem v interiéru.Výběr barvy do značné míry závisí na stylu interiéru a celkové barvěrozhodnutí.

Lehké povrchové úpravy se častěji používají v obývacích pokojích zařízených v klasickém stylu.Zde jsou vhodné světle béžové, bílé a šedé odstíny.High-tech pokoje jsou vyzdobeny v ocelových odstínech šedé, stříbrné, bílé a studené šedé.Moderní styl vás neomezuje při výběru barvy povrchových úprav.V takových interiérech lze použít i jasné nasycené tóny, pouze v malém množství.

Důležité!Příliš tmavý povrch stropu činí místnost vizuálně nižší a menší, takže se nedoporučuje pro použití v malých obývacích pokojích.Tyto pokoje jsou vhodnější pro světlé lesklé krytiny.

Při výběru barev dvou a víceúrovňových struktur se často používá kombinace barev.Vyberte si párové tóny, které spolu dobře ladí.Nepoužívejte studené odstíny spárované s teplými.Klasická kombinace černé a bílé vypadá velmi pěkně na stropě, mějte na paměti, že bílá by měla dominovat, aby se strop nezdál nižší.Bílý dekor na béžovém stropu vypadá více kontrastně.Všechny pastelové odstíny šedé a bílé barvy jsou dobře kombinovány.

Při výběru stropního designu obývacího pokoje stojí za zvážení velikost místnosti, styl interiéru a celková barva místnosti.Pokud máte pochybnosti o výběru správné barvy, upřednostněte světlejší tóny.Vypadají výhodně v místnosti jakékoli velikosti a stylu.