Mramorová omítka - nový vzhled klasického materiálu

Materiál, jako je mramorová omítka, je všeobecně znám.Je velmi populární, používá se pro dokončování povrchů v interiéru a celé budově venku.Nejedná se o nějaký supernovový dekorační materiál, který je znám již od starověku, ale v poslední době se široce používá.

Obsah

O omítce z mramoru

Název materiálu hovoří sama za sebe.Mramorová omítka se nazývá kvůli použitému plnivu.Vyrábí se na bázi mramorových lupínků a prachu.Další složkou jsou syntetická pojiva, jako je vodná emulze akrylových kopolymerů.Kromě toho jsou do kompozice zahrnuty další přísady - rozpouštědlo, konzervační látky, speciální přísady (odpuzující vodu, antiseptické a biocidní).Ale pokud to mohu říci, hlavní roli hraje výplň.

Barevné schéma mramoru je velmi rozmanité a poskytuje dostatek příležitostí k vytvoření povlaku jakéhokoli druhu.Při výrobě se však nepoužívá vždy čistý mramor, existují také smíšené kompozice, například žulová mramorová omítka.Použití různých materiálů vám umožní dát směsi nové vlastnosti, které se liší od originálu.

Mramor a žula mají sice podobné, ale odlišné vlastnosti.

 1. Mramorové třísky mají dobrou přilnavost k polymerům, ale jsou mechanickéodolnost je nižší než u jiných podobných přírodních materiálů.Povrch částic má zvýšenou drsnost.
 2. Granitová drť má průměrnou přilnavost k polymerům, její povrch je drsný a zvyšuje se její mechanická pevnost.

Je třeba poznamenat, že moderní technologie a materiály umožňují malovat nátěry, vytvářet účinek perleti a odstínů mramorové barvy.

Výhody sádry

Už víme, co je tento materiál.Složení a složky použité při výrobě mramorové omítky určují její vlastnosti.Je však třeba zvlášť uvést výhody:

 • odolnost proti mechanickému namáhání , která zajišťuje pevnost a trvanlivost povrchové úpravy;
 • různé barevné odstíny,umožňující získat nestandardní návrh místnosti nebo budovy;
 • propustnost par,díky kterým stěny a povrchy mají schopnost "dýchat";
 • odolnost proti povětrnostním vlivům. Teplo, mráz, ultrafialové záření a srážení nezpůsobují ničení nebo ztrátu barvy mramorové omítky;
 • environmentální bezpečnost materiálu.

Rozsah

K vyřešení řady problémů lze použít materiál s takovými jedinečnými vlastnostmi.Jeho nejdůležitější výhodou je jeho použití jako vrchní lak, navíc pro interiérové ​​a exteriérové ​​dekorace.Štukmramorové interiéry jim dodají neobvyklý vzhled, který se výrazně liší od obvyklého vzhledu stěn, zdobených dlaždicemi nebo malovanými banány.

To však nevyčerpává možnosti materiálu.Mramorová omítka je ideální pro venkovní zdobení.Vnější povrchy domu, pokryté takovou omítkou, vypadají velmi slušně a poskytují majiteli vhodný obraz.

Mramorové lupínky, to bude sádra nebo nějaký druh nástěnného panelu, perfektně padne na téměř jakýkoli materiál.Mohou to být stěny ze železa, strusky nebo pěnového betonu, zdivo, omítnuté běžnými povrchovými materiály, sádrokarton, dřevotříska.
Mramorová omítka je nejvhodnější pro zdobení nebytových prostor - hal, chodeb, schodišť atd., Jakož i administrativních a kancelářských prostor.

Pokud porovnáme složení materiálu s jinými široce používanými dekorativními omítkami, jako je mozaika nebo benátská omítnutá omítka, pak mezi nimi existuje velká podobnost.Ve všech případech se jako plnivo obvykle používá syntetické pojivo a mramorové třísky.

Je třeba poznamenat, že stejný benátský štuk, mramor, který byl použit při jeho výrobě, nebo jiné minerální plnivo, se vyznačuje zvláštní technikou aplikace.Je to ona, kdo určujea dává tomuto úžasnému účinku hru světla, proniknutí do hloubky povlaku a jeho jedinečný vzor.

Otázky aplikace a použití omítky

Existuje mnoho výrobců těchto dekorativních materiálů, ale historicky Bayramiks vstoupil jako první na trh a její výrobky se stalysynonymum s mramorovou omítkou.Obecný název pro mramorovou omítku Bayramiks je tedy jen dalším názvem pro směs na základě mramorových čipů podle názvu výrobce.

Jak je tomu obvykle u dostatečně velkého výběru zboží na trhu, ceny produktů se velmi liší.A záležitost je zde stále kvůli různým vlastnostem samotného materiálu.Pod stejným názvem může existovat materiál, jehož různé šarže budou mít odlišné vlastnosti.To je způsobeno velikostí frakcí mramoru používaného jako plnivo.

Takže, pokud potřebujete mramorovou omítku, cena balení se může lišit od různých dodavatelů, nejen kvůli rozdílným cenám.A nezbytné množství, které musí být zakoupeno pro provedení plánované práce, musí být stanoveno s ohledem na spotřebu materiálu a bude záviset na velikosti frakcí plniva.

Aplikační technologie a aplikační vlastnosti mramorové omítky

Stejně jako u všech dokončovacích prací, materiálNanáší se na suchý, předem očištěný povrch bez trhlin a defektů.Povrch musí být před nanesením směsi natřen základním nátěrem.Doba schnutí základního nátěru při okolní vlhkosti (60 - 70)% a teplotě nejméně + 20 ° C je nejméně 24 hodin.

Vybavení a nářadí pro práci

K nanášení mramorových štěpků budete potřebovat:

 • nádobu na ředění omítky;
 • kovovou stěrkou;
 • struhadlo z nerezové oceli;
 • plochý kartáč;
 • elektrická vrtačka se špičkou směšovače;
 • bavlněné rukavice, maskovací páska, pravítko.

Jak aplikovat omítku

Nejprve připravte roztok k aplikaci.Aby se toho dosáhlo, celý roztok se umístí do nádoby pro ředění materiálu, přidá se asi litr vody a vše se míchá míchadlem, dokud se nedosáhne homogenní směsi husté zakysané smetany.Postup míchání by měl trvat nejméně 15 minut, volná voda by neměla zůstat v roztoku.
Poté, co byla směs připravena, může začít aplikace.K tomu se používá především kovové struhadlo.Trochou se na ni nanáší malý materiál.Poté, tlačí to s úsilím ke zdi, materiál se táhne po povrchu, vyrovnávání špachtlí.Přidáním nového materiálu podle potřeby se zpracuje celá zeď.
Je důležité, aby byl materiál nanášen na celý povrch bez přerušení, jinak se mohou tvořit hrboly.Poté, co materiál trochu zaschne, bude tentokrát 15-30minut, je zpracován strouhankou až do úplného vyhlazení, tj.probíhá injektáž.Sušení omítky při teplotách nad pěti stupňů trvá až dva dny.V tomto okamžiku polymerizuje a výsledek splní očekávání, pouze pokud jsou splněny nezbytné podmínky.
Celý postup pro aplikaci mramorové omítky můžete vidět níže:

Další požadavky

Při použití mramorových čipů musí být splněno několik dalších podmínek.
Nedoporučuje se omítat za deštivého nebo horkého počasí, sluneční paprsky by neměly dopadat na omítanou plochu.Elektrické spotřebiče namontované ve zdi musí být při nanášení materiálu vypnuty, mohou být zapnuty až po zaschnutí omítky.

Nanesená vrstva materiálu o tloušťce nesmí překročit dvě velikosti drobků.