Mosaic omítka - umění, které prošlo staletí

Jedním z vynikajících materiálů pro získání originálního dekorativního povlaku je mozaiková omítka.Jedná se o hotovou směs akrylové pryskyřice a přírodních kamenných třísek.Takový materiál umožňuje vytvářet jedinečné kompozice a poskytuje dekoratérům skvělé příležitosti pro výzdobu interiéru.

Obsah

Exkurze do historie

V minulosti, v době starověkého Řecka a Byzancie, byla mozaiková omítka opravdovým uměním.Bylo to rozšířené, i když, jak je tomu v takových případech, v průběhu času bylo zapomenuto.Ve své rozkvětu se však používal k pokládání podlah a zdí, zdobení chrámů a vytváření panelů s úžasnou hrou světla jak ve starověkém Řecku, tak v Byzanci.

Takzvaná florentská, ale ve skutečnosti mozaiková omítka, oblíbená ve 13. století, sestávala na rozdíl od Řecka z mramorových lupínků, jejichž částice byly stejné velikosti.Ukázalo se, že v Evropě je populární a rozšířená, ale ve středověku byla technologie pro výrobu této omítky zapomenutá.Mozaiková sádrová technika byla znovuobjevena v 18. století Michailem Lomonosovem.Poté Rusko vytvořilo mnoho různých, v římském a řeckém stylu, panely využívající nově objevenou technologii.

Objevuje se dekorativní mozaiková omítka, při jejímž výrobě jsou mramor, malachit alapis lazuli drobenka.Pomocí různých materiálů dostali řemeslníci úžasné a jedinečné povrchové úpravy

O samotné omítce

Dosud neexistuje klasifikace tohoto materiálu.Existuje několik podmíněných znaků, podle kterých je možné klasickou mozaikovou omítku klasifikovat.

 1. Podle typu plniva. Částice mramoru se nejčastěji používají jako poslední.Lze také přidat žulové nebo křemenné čipy.Zřídka se jako výplň nachází pouze barevný křemen.
 2. Metodou barvení částic. Pro poskytnutí výraznější mozaikové omítky se používá složení částic různých barev.Lze použít přírodní drobky z různých materiálů, jak v přírodních barvách, tak i dodatečně malované minerálními barvivy.
 3. Podle velikosti částic plniva. Podle tohoto parametru jsou mozaikové omítky rozděleny do skupin:
  • jemná textura;
  • malé velikosti;
  • střední rozmezí;
  • hrubé.

Na obalu musí být uvedena skupina, do které mozaiková omítka patří.Částice použité v procesu přípravy nejsou libovolné, ale zaoblené.Nejenom vzhled výsledného povlaku, ale také spotřeba materiálu závisí na velikosti použitých částic.Čím větší je velikost částic, tím vyšší je průtok.výše.

Rozsah a výhody materiálu

Složení samotné určuje výhody, které má mozaiková omítka.Mezi ně patří:

 • možnost aplikace na beton, cihly, pěnový beton, sádrokartony, cement, obyčejné omítky;
 • odolnost vůči účinkům slunečního záření, schopnost udržovat přirozenou barvu po dlouhou dobu;
 • odolnost proti povětrnostním vlivům, jako je voda, mráz, teplo;
 • odolnost vůči vnějšímu mechanickému namáhání;
 • propustnost par - stěna, na kterou je nanesena mozaika, může „dýchat“;
 • dlouhý život a není třeba žádné další péče;
 • vysoká elasticita, která umožňuje kompenzovat napětí vznikající pod vlivem vnějších podmínek.

Kamenné štěpky, zejména velké, lze použít k dekoraci fasád a soklů budov.Malý je vhodnější pro vnitřní výzdobu.Odborníci se domnívají, že při zdobení kancelářských prostor by měl být takový materiál používán na velkých plochách.

Pro chaty, byty nebo jiné obývací pokoje je nejvhodnější dekorativní omítka, mozaika nebo panely na jejím základě zvýraznit a zvýraznit fragmenty interiéru - otvory, výklenky, oblouky sloupů.A nezapomeňte, že kámen je stále chladnější materiál ve srovnání se stejným dřevem nebo tapetou a je vhodnější jej použít v nebytových prostorech - chodbách, koupelnách, halách.

Pro vnější výzdobu budovy nebudou povrchy pokryté kamennými štěpkami vypadat horší než povrchy pokryté přírodním kamenem.

Nevýhody mozaikové omítky

Stejně jako jakýkoli jiný materiál, má to i své nevýhody.Mezi ně patří:

 • pravděpodobnost zrychlené koroze kovů potažených kamennými třískami, je-li vyrobena na vodní bázi, v případě, že se nepoužívá speciální základní nátěr;
 • nemožnost opravy některých částí, jsou-li poškozeny.

Technologie nanášení omítek a její vlastnosti

Stejně jako u každé jiné omítky se kamenné štěpky nanášejí na suchý, rovný a upravený povrch, bez prachu,špína a stopy starého nátěru.

Prodávejte ozdobné mozaiky ve formě připravené k použití.Po otevření nádoby materiálem musí být důkladně promíchána, dokud není homogenní, a poté nanesena na povrch.Při použití musí být hmota vyhlazena, přičemž musí být zachován jeden směr.Pokud tak neučiníte, mohou mít za následek lokální barevné skvrny a nepravidelnosti povrchu.

Není povoleno naředit nebo přidávat do omítky nic.Kromě toho ihned po nanesení omítka získává mléčnou barvu a přírodní odstín získává až po vysušení.S vysokou vlhkostí a nízkou teplotou, časzvyšuje se doba nastavení omítky.