Montážní sada s ventily pro připojení radiátorů

Pro připojení ohřívače k ​​síti budete potřebovat nejen samotnou jednotku, ale také sadu dalších prvků, například kohouty pro radiátory.V závislosti na typu topného zařízení se používají různé držáky, zátky a ventily pro vázání.Zvažte funkce instalace baterií a uveďte, co je součástí sady materiálů pro instalaci zařízení do topného okruhu.

Obsah

Postupné instalační pokyny pro radiátor

Nejprve popíšeme krok za krokem, jak zavěsit topné tělesa pod okno.Instalace se provádí na pevném a rovnoměrném svislém povrchu.Protože se doporučuje, aby všechna topná zařízení byla instalována pod oknem, aby se před ním vytvořila tepelná clona, ​​najdeme uprostřed otvoru okna.Poté změříme z parapetu 100-120 mm a nakreslíme vodorovnou čáru.

Držáky připevňujeme ke zdi tak, že po zavěšení baterie se její horní strana kryje s dříve nakreslenou vodorovnou čarou na zdi.Držáky jsou instalovány v úrovni, takže radiátor je vesla striktně vodorovně.Přípustná odchylka není větší než 1 ° C.

Instalace na podlahu

Instalace na podlahu se provádí, jsou-li stěny vyrobeny ze sypkého křehkého materiálu nebo jsou opláštěny sádrokartonem.Všechny typy topných systémů jsou vhodné pro instalaci na podlahunástroje - litina, hliník a bimetal.Nejprve se k podlaze přišroubují speciální stojany a poté se k nim připevní baterie.Pro připevnění jednotky k stojanům použijte svorku nebo speciální držák řetězu.

Existují regály s nastavitelnou nebo standardní výškou.K připevnění stojanů k podlaze jsou nutné hmoždinky a šrouby nebo kotevní hřebíky.Výběr spojovacích prostředků závisí na materiálu podlahy.

Instalace na zeď

Nyní si ukážeme, jak správně zavěsit topné těleso proti zdi.Při instalaci držáku na zeď se nejprve provede označení a poté se vyvrtají otvory.Poté se do nich vtlačí hmoždinky, do kterých se konzoly zašroubují háčkem na jednom konci a závitem na druhém.

Dolní upevňovací prvky jsou namontovány ve vzdálenosti 10 až 15 mm od posledního kolektoru.Je nutné baterii upevnit v určité poloze vzhledem ke zdi.Po instalaci všech držáků je namontován chladič.

Instalační nástroje

K instalaci topného tělesa je třeba zakoupit samotnou jednotku a instalační sadu pro radiátor topení.

K práci připravte následující nástroje:

 • stavební úroveň;
 • ruleta;
 • čtverec;
 • tužka;
 • stavitelný klíč a klíč s otevřeným koncem;
 • rotační kladivo;
 • šroubovák nebo šroubovák;
 • kleště.

Asspotřební materiál přichází v šikovném závěsu, těsnící pastě, hmoždinky a šrouby, tmel, pára.Možná budete také potřebovat obrazovku odrážející teplo.

Ventily pro radiátory

Pokud vyberete vhodnou sadu pro připojení radiátorů, můžete dosáhnout spolehlivého a efektivního provozu topného systému.V moderních bytech a soukromých domech se používají sekční nebo panelové topné přístroje.Mohou být vyrobeny z bimetalu, litiny, hliníku nebo oceli.

Při instalaci sekčních spotřebičů použijte boční nebo diagonální připojení.U panelových jednotek se doporučuje zvolit spodní nebo boční připojení.Podle typu se volí uzavírací ventily pro topné těleso.

Důležité!Při výběru instalační sady se bere v úvahu průměr potrubí.

Zástrčky

Každý ohřívač na horním a dolním rozdělovači má dvě potrubí pro připojení k hlavní (celkem celkem čtyři).Protože k připojení k síti se používají pouze dva potrubí (vstupní a výstupní), zbývající dvě trysky jsou potlačeny.K tomu potřebujete zástrčky pro radiátory.Pro každý ohřívač jsou zapotřebí 2 kusy.

Na některých jednotkách pro topení jsou instalovány faucety pro odvětrání.Namontují se místo jedné ze zástrček.V tomto případě je zapotřebí pouze jeden prvek.Čepice má stejnou barvu jako celá baterie, takže nezkazí její vzhled.

Mayevského faucet

Mayevskyho jeřáb je speciální ventil pro topné těleso, které je určeno k odvádění vzduchu.Namontuje se na volnou trubku horního kolektoru.Mayevskyho faucet musí být namontován na bimetalických a hliníkových radiátorech.

Ventil se obvykle prodává kompletní s adaptéry, protože má menší průměr než rozdělovač.Chcete-li vybrat požadovaný adaptér, musíte znát průřez potrubí potrubí.Místo Mayevského jeřábu lze instalovat automatický odvzdušňovací ventil.Je dodáván v poniklovaném nebo mosazném pouzdře.

Uzavírací ventily

Rovněž jsou vyžadovány běžné nebo seřizovací kohouty pro radiátory.Tento uzavírací ventil je nainstalován na vstupní a výstupní trubce před připojením radiátoru k síti.Díky tomu lze ohřívač odpojit od hlavního obvodu pro jeho opravu nebo demontáž.V tomto případě nemusíte topnou síť zastavit.

Poznámka!Výhodou konvenčních kulových kohoutů v jejich nízké ceně.Nedovolují vám však upravit průtok chladicí kapaliny do chladiče.

Uzavírací regulační ventily mají jednu významnou výhodu - mohou být použity k řízení průtoku chladicího média vstupujícího do topné jednotky.Tato zařízení stojí trochu víc, ale s jejich pomocí můžete upravit přenos tepla z baterie, a proto udržovat požadovanou teplotu v místnosti.V tomto případě je ventil k dispozici v přímém a úhlovém provedení.

Někdy je na přívodní potrubí instalován regulátor teploty po konvenčním kulovém ventilu.Radiátorový ventil pro připojení zespodu nebo shora umožňuje upravit přenos tepla ohřívače.V prodeji jsou mechanické a automatické regulátory teploty.

Doporučujeme si přečíst:

Dodatečné materiály

Pro připevnění ke stěně budou nutné speciální držáky nebo háčky.Obvykle přicházejí s topením, ale lze je zakoupit samostatně.

Počet upevňovacích prvků závisí na rozměrech baterie:

 1. K instalaci radiátoru o délce nepřesahující 120 cm s počtem sekcí nejvýše 8 potřebujete tři upevňovací body - dva nahořejeden zdola.
 2. Při přidávání 5 až 6 sekcí do bimetalického nebo hliníkového radiátoru a 3 sekcí do litinové baterie a při zvětšení délky jednotky o 50 cm přidejte jeden montážní bod zespodu a shora.

Kromě všech uvedených prvků budete potřebovat speciální zařízení pro připojení potrubí a tvarovek.Typ použitých přípravků závisí na typu potrubí.

Druhy potrubí pro topná tělesa

Volba možností potrubí přímo souvisí s tím, jak jsou radiátory připojeny k potrubí.

Existují tři způsoby bočního spojení:

 • sedlo (na jedné straně přívod a na spodní straně přívod);
 • úhlopříčka (zásobování shora a únos z opačné strany zespodu);
 • jednostranný (zdola přívodu a přívodu z opačné spodní strany).

Při spodním připojení neexistují prakticky žádné možnosti - přívod a vypouštění může být z jedné spodní strany nebo rozložen podél okrajů spodního kolektoru.

Zvažte vlastnosti vazby různých metod bočního připojení:

 1. V bytech se často používá jednosměrné připojení.Kabeláž může být jednoduchá nebo dvojitá.Vzhledem k tomu, že v bytových domech se obvykle používají pro řízení kovové trubky, uvažujeme tuto možnost páskování.Kromě potrubí budete potřebovat dva odpaliště a kulové kohouty, dvojici pohonů.Všechny části musí mít vnější závit na obou koncích.V systému s jedním potrubím je obtok nutností propojkou spojující dva potrubí.Všechny části jsou spojeny se závitem pomocí pásku nebo koudel.Těsnicí pasta se nanáší na horní stranu.Namísto odpališť lze obtok instalovat svařováním.V systému se dvěma trubkami není nutný obtok.
 2. Radiátory s diagonálním připojením mají nejlepší odvod tepla.Nejjednodušší způsob je propojení se spodním vedením.Při použití jednovrstvého obvodu je nutný obtok.Pro páskovací zařízení budete potřebovat stejné prvky jako pro jednosměrné připojení.Dodržujte obecný princip montáže postrojů.
 3. Spojení sedadla je pohodlnépoužití se skrytým potrubím nebo spodním vedením.V takovém případě můžete použít obtok nebo se obejít bez něj.V každém případě nezapomeňte nainstalovat jeřáby.Mezi nimi je po dobu demontáže chladiče namontován dočasný propojka ve formě trubkového řezu požadované délky se závitovým spojením na koncích.S vertikálním vedením, které se často používá ve vícepodlažní budově, se tato možnost připojení zřídka používá kvůli vysokým tepelným ztrátám, které dosahují 15%.

Při nákupu montážní sady, která obsahuje pouze položky a příslušenství, které potřebujete, věnujte pozornost cílovým sadám.Vyrábí se speciálně pro každý typ ohřívače.