Montáž střechy s položením membránového filmu

Jakýkoli velitel (ať už soukromý nebo profesionální) chápe, že instalace střechy je stejně důležitá fáze výstavby.Koneckonců je to střecha, která nakonec přijme všechny výkyvy počasí.Zvláštní pozornost si zaslouží plochá střecha, protože právě to je nejvíce vystaveno vnější vlhkosti.Pro takové střechy dnes často používám nový střešní materiál - PVC membránu.Povlak je vynikající vodotěsný prostředek, který se vytváří při pokládání pevné roviny bez viditelných švů a možných mezer.V níže uvedeném materiálu zvážíme, jak provést instalaci střechy rukama pomocí membránového povlaku.

Důležité: stojí za to vědět, že ve speciální technické literatuře zahrnuje měkká střešní krytina membránu, tmelicí materiály a bitumen-polymerové povlaky.Poslední dva jsou označovány jako membrány pouze proto, že v anglických technických publikacích je obvyklé považovat všechny měkké střešní krytiny za membrány.

Obsah

Účel membránového povlaku

Pokud se rozhodnete pro instalaci střechy s rovnou rovinou vlastními rukama, bude užitečné zjistit o možnostech membránového povlaku pro takové účelystřecha.Zejména se membrána používá k překrývání střech, které mají buď malý sklon, nebo úplně plochý.Zde stojí za zmínkupodobný povlak lze použít jako vrchní vrstvu i jako hydroizolační povrch.Druhá možnost je relevantní, pokud bude plochá střecha soukromého domu použita jako podkroví pro relaxaci nebo kvetoucí skleník.

Důležité: ve druhém případě můžete jako vrchní vrstvu použít terasovou desku, která dokonale zapadá do návrhu venkovského domu.

Druhy membránových povlaků na střechy

Moderní trh nabízí vývojáři tři typy membránových materiálů pro zakrytí ploché střechy.Podívejme se na každou z nich podrobněji, abychom pochopili podobnosti, rozdíly a jejich technické vlastnosti.

EPDM membrána

Jedná se o nejmodernější střešní krytinu.Vyznačuje se zvláštní flexibilitou pružnosti.Základem takového materiálu je pryžové vlákno.A jeho pevnosti je dosaženo metodou vyztužení gumy etherovými vlákny.Je třeba vědět, že EPDM membrána je pro životní prostředí nejekologičtější produkt pro zastřešení.Pokud instalujete střechu vlastníma rukama pomocí takového povlaku, měli byste vědět, že membrána EPDM se nebojí kontaktu s jakýmkoli bitumenovým materiálem.

Nevýhody tohoto typu membrány zahrnují způsob jejího spojení během instalace.Zde se používá technika lepení, což snižuje pevnost v tahu finálního povlaku.

Doporučená četba:

Důležité: třída membrán EPDMtaké obsahují kompozitní povlaky, které mají dvě vrstvy - pryžovou horní a bitumenovou spodní.Pro tyto povlaky můžete při lepení švů použít bitumenový tmel.

TPO membrána

V tomto případě obsahuje střešní materiál termoplastické olefiny.Pružný povlak je vyztužen skleněnými vlákny, polyesterem.K dispozici jsou také měkké povlaky bez vyztužujících vláken.Mezi výhody takové membrány patří šetrnost k životnímu prostředí, trvanlivost, stálá elasticita, i když jsou vystaveny teplotám pod nulou.Je však třeba poznamenat, že takový TPO povlak na střechu má stále podprůměrnou elasticitu vůči EPDM a PVC membránám.

PVC membrána

Tento typ moderní střechy je vyroben z odolného polyvinylchloridu.Pružný materiál je vyztužen speciálním etherovým vláknem, které zvyšuje jeho pevnost v tahu při mechanickém namáhání.A aby PVC membrána měla během výroby konstantní elasticitu při širokém teplotním rozmezí, přidávají se k ní speciální změkčovadla (asi 40-45%).

Důležité: všechny uvedené membrány se snadno instalují, aniž by vyžadovaly zvláštní a zdlouhavou práci.Kromě toho jsou všechny typy membrán nehořlavé a mají vynikající odolnost proti ultrafialovému záření.Všechny uvedené typy povlaků se však vyznačují nízkou odolností vůči agresivním chemikáliím (zejménaorganické oleje a rozpouštědla).

Způsoby spojování švů membrány

Před instalací střechy domu rukama pomocí membránového povlaku je třeba si uvědomit, že švy materiálu lze spojit třemi různými způsoby., z nichž každý má své vlastní nuance, výhody a nevýhody.

Způsob montáže štěrku

Tento způsob membránové podlahy se používá, má-li střecha domu sklon až 15 stupňů.Tato technika je nejrozsáhlejší mezi ostatními.Technika upevnění spočívá v tom, že se membránová vrstva upevní po obvodu pomocí speciálních plastových šroubů s uzávěry.Membrána je připevněna k parapetům a ke všem vertikálním rovinám.Následně je pás fixován hromadným nebo stropním předřadníkem.Mohou to být:

Doporučujeme přečíst:
  • Hromadně zaoblené oblázky;
  • Betonový blok;
  • Dlažby.

Důležité: hmotnost předřadníku na 1 m2 membrány musí být nejméně 50 kg.U tohoto způsobu pokládky membrány musí být samotná konstrukce střechy velmi pevná a musí mít vysoký stupeň zatížení.

Způsob mechanické instalace

Tento způsob je jedním z méně spolehlivých, protože ke spojování švů membrány se používá speciální lepicí páska.Podobný způsob instalace se používá, pokud střecha není připravena na další zatížení ve formě vybavení nebo nemáodtoky, parapety atd. A pro spolehlivé upevnění plátna podél okrajů střechy je nutné na dům namontovat membránu pomocí speciálních upevňovacích okrajových kolejnic.

Metoda tepelného svařování

Tato metoda je nejspolehlivější, protože poskytuje spolehlivé spojení spár po celém obvodu střechy.Pro tepelné svařování se používá speciální sušička s plochou tryskou, která udržuje nastavenou teplotu v jednom režimu.Vysoušeč vlasů může mít teplotu 400 až 6000 stupňů Celsia s konstantním průtokem vzduchu, což zajišťuje hladké roztavení okraje membrány a její spolehlivé spojení ve spojích.Šířka svaru může mít v tomto případě různý rozsah 20 až 100 mm.

Důležité: V místech, kde jsou svary svářeny podél svislých rovin, se používá speciální sušič rukou.

Technologie instalace membránové fólie

Pokud bude vaše střecha, kterou sami instalujete, pokryta membránovou fólií,pak vás bude zajímat technologie uvedená níže.Zařízení a technologie instalace membránové střechy tedy vypadají takto:

  • Zpočátku se na střešní krokvový systém položí profilovaný plech, který se překrývá a upevňuje povlak pomocí speciálních samořezných šroubů.V tomto případě není povoleno zkreslení a výšky roviny.
  • Dalším krokem je pokládání materiálu bariéry proti páry.Lapuje se pomocí speciální lepicí pásky ve švech.
  • Na horní část parotěsné zábrany je položena tepelná izolacedesky z pěnového polystyrenu nebo minerální vlny.Izolace je pevně uložena v šachovnicovém vzoru.Ideálně, pokud jsou desky pokládány ve dvou vrstvách metodou překrytí.V tomto případě může být hustota spodní vrstvy desek 110 g /m3 a horní - 180 g /m3.Izolační desky jsou upevněny k základně pomocí teleskopického držáku a samořezných šroubů rychlostí 5 ks na talíř.
  • Membránové válce lze nyní válcovat.Necháme je v položeném stavu po dobu 15-20 minut, aby se povlak usadil a evangelizoval na střeše.Pak lehce vytáhneme membránové proužky a připevníme je k parapetu na jedné ze stran švu stejnými šrouby jako izolace.Je důležité, aby okraje válců byly upevněny tak, aby přesah sousedního pásu v budoucnu pokrýval upevňovací prvky a umožnil svařování svaru.Výsledkem bude, že šrouby budou skryty pod čepelí.

Důležité: překrytí panelů by mělo být od 6 do 12 cm. Pouze v tomto případě budou všechny spojovací prvky bezpečně skryty pod svarem a poté bude PVC fólie správně nainstalována.

  • Zbývá svařovat švy membrány speciálním fénem.V tomto případě je plochá tryska zařízení poháněna pod okrajem válce a pohybuje se dopředu.Po těchto dvou válcích pevně přitlačím ohřátou hranu membrány, což vytvoří těsný svar.Utěsnění všech svislých rovin se zpočátku provádí neztuženou membránou a poté se k této fólii přivaří plech namontovaný na střeše.

Video s membránovou krytinou

Důležité: před instalací trysky na fénujistěte se, že jeho povrch je hladký a bez poškození, které se může později při svařování pevně utrhnout.

Tip: Instalace PVC membrán může být provedena pomocí ručního vysoušeče vlasů nebo pomocí speciálního svařovacího zařízení.Ve druhém případě bude rychlost pokládání pásu několikrát vyšší.