Montáž měděné střechy

Moderní domy, jejichž střechy jsou vyrobeny z mědi, stále nejsou tak běžné.Faktem je, že v minulém století, až do devadesátých let, nebyla měděná střecha prakticky využívána.Situace se však pomalu a neustále mění, rozsah měděných krytin se postupně zvyšuje a stále více majitelů venkovských domů a chalup má sklon upřednostňovat tento krásný a velmi odolný materiál.

Pokrytí střechy mědí je drahé potěšení, ne každý si může tuto možnost dovolit, proto je zastřešení tohoto typu považováno za elitu.Měděná střecha je cenově výhodnější než všechny známé materiály, ale z velké části, bez ohledu na to, jak paradoxní to zní - prostě neexistuje žádná ekonomičtější možnost.Kovové profily, euro břidlice, dlaždice - to vše bude stát méně, ale vzhledem k tomu, kolikrát může být nutné opravit nebo dokonce vyměnit střechu, měď s padesátiletou životností zůstává nejziskovějším způsobem, jak investovat peníze jednou dlouhou dobu a zapomenout na další náklady.

Obsah

Měděné střechy v celé své kráse

Červená měděná střecha je považována za klasickou verzi.Nejnovější technologie však umožňují vyrábět měď v mnoha různých variantách, tzv. „Barvě“: jedná se o slitiny s hliníkem, zinkem a cínem;kov s povlakem, který neumožňuje změnu barvy;stejně jako oxidované a patinované varianty.

ObecněPřirozená barva mědi je stříbrná, ale při interakci s kyslíkem oxiduje a nabývá načervenalého odstínu.Tato barva je také nestabilní, kov časem ztmavne a stane se čokoládově hnědou.A po patnácti až dvaceti letech měď zezelená (pokryta patinou), což je považováno za zvláštní známku starověku a vznešenosti materiálu.

Čekat dvacet let, až se střecha změní na zelenou, je zcela nezajímavé a není nutné.Současnost je taková, že střechu s patinou lze získat okamžitě - pokud si koupíte speciálně patinovanou (stárnoucí) měď.

Patina dává měděné střeše nejen krásný stín, ale také ji chrání před všemi druhy negativních atmosférických vlivů.To platí jak pro přirozený proces patinace, tak pro umělé.Měď potažená patinou je naprosto nezničitelná: žíravé zásady, průmyslové vody, zředěné kyseliny, suché plyny se toho nebojí.Odtud pochází jeho úžasná odolnost.Starobylé budovy s měděnými střechami prošly zkouškou času na sílu - nejstarší z nich již dosáhly věku sedm set let.

Jednou z velkých vlastností mědi je to, že ji lze svařovat.A to znamená, že v případě mechanického poškození jednoho listu nemusí být úplně změněn.Stačí vložit měděnou náplast a pájet švy.

Druhy měděných povlaků

Nejběžnějším způsobem instalace měděné střechy je šev.U této možnosti je střešní zařízenínení zaručen žádný únik.Skládaná střecha je oblíbená, protože velmi úspěšně kombinuje vlastnosti mědi jako kovu s technologií spojování plechů pomocí švů (záhyby).Pokud mají svahy střechy velmi malý sklon - od 3 do 12 stupňů, bude zařízení povlaku měděného švu téměř jedinou možností poskytující úplnou těsnost a trvanlivost - ostatní typy střešních materiálů v tomto úhlu sklonu nevydrží zkoušky pevnosti.

Měděná střecha je kromě záhybu namontována jinými způsoby: šestiúhelník, objemový diamant, stupnice, objemové stupnice.K dispozici je dokonce i měděná kovová deska, která je ve zvláštní poptávce mezi vlastníky domů s velkými finančními možnostmi.Zde hraje roli kombinace dvou faktorů - trvanlivost mědi a móda pro kovové dlaždice.

Výhody měděného povlaku

Šetrnost k životnímu prostředí
Měď je ušlechtilý přírodní materiál, je zcela bezpečná pro zdraví a dokonce má schopnost omezit reprodukci patogenní flóry..
Trvanlivost
Pokud je měděný povlak instalován profesionálně, v souladu se všemi pravidly, mohou být opravy nutné pouze v případě nepředvídaného mechanického poškození.Kyselý déšť, koroze, vítr a srážky mědi nejsou hrozné.Proto se po staletí nezhoršoval.
Ziskovost
Měďstřecha, na rozdíl od jiných zastřešení, nemusí být opravována, protože nemusí být čištěna a natřena.Po 15–50 letech nebude nutné jej měnit a opravy, jak je uvedeno výše, mohou být vyžadovány pouze ve výjimečných případech.
Plastičnost
Měď dokáže pokrýt střechy nejúžasnějšího tvaru, díky své přirozené plastičitosti může dostat obrysy jakéhokoli ohybu.
Pozoruhodné vlastnosti tepelné vodivosti
Poklesy teploty měděné střechy nejsou hrozné - ani v teple, ani v chladu se zdeformuje.Kromě toho, pokud chcete, můžete dokonce nainstalovat vyhřívání kabelů a problém ledu a rampouchů bude vyřešen.

Jedinou nevýhodou jsou náklady na měděnou střechu

Ne každý si může dovolit zakrýt dům mědí, protože náklady na střechy jsou podstatně vyšší než jakékoli jiné stavební materiály.Ale ti, kteří se stále rozhodnou investovat, mohou být klidní - všechny investice se vyplatí vhodně.Proto je lepší okamžitě rozložit velké množství a zapomenout na drahé úpravy, než pak pravidelně utrácet peníze za aktualizaci střech, které se stanou nepoužitelné.

Instalace měděné střechy

První etapa prací se prakticky neliší od zahájení instalace jiných střešních materiálů.Instalace krokví, pokládka hydroizolace a izolace, konstrukce soustruhu je běžný proces.

Následující etapy montáže střešní mědi nejsou podobné obvyklým technikám pokládky.S použitou metodou skládáníšvový stroj a sada ručního nářadí, které umožňuje skládání švů přímo na povrchu střechy.

Tato nejkritičtější fáze by měla být věnována mimořádná pozornost, protože její trvanlivost a dodržování stanovené provozní životnosti bude záviset na správné instalaci měděné střechy.Hlavní a nejdůležitější věc je, že bedna, na kterou budou listy položeny, musí být nutně souvislá.Pokud bude instalační technologie respektována od nynějška - střecha pohlcuje zvuky a její síla zajistí domácí ochranu před povětrnostními vlivy.

]

Metoda skládání zajišťuje spolehlivé spojení měděných prvků.Práce lze provádět pomocí speciálního nástroje nebo ručně.

V prostoru pod měděnou střechou musí být dodrženy optimální vlhké a teplotní podmínky, jinak se mohou všechny významné vlastnosti materiálu zhoršit - dojde ke kondenzaci a korozi.

Důležité: všechny spojovací prvky musí být vyrobeny z galvanizované oceli, aby se zabránilo korozi kovu.

Technologie pro pokládku měděné krytiny

Měděná střecha se v současné době instaluje dvěma způsoby: tradičním a moderním.Nejčastěji dnes začali používat moderní, protože je mnohem rychlejší a specialisté to mohou provádět i bez vysoké kvalifikace.

Tradičnízpůsob, jakým je střecha vyložena malými měděnými plechy pomocí jednovrstvého záhybu.Moderní možnost spočívá v položení dlouhých listů pomocí dvouvrstvého záhybu.

Při instalaci měděné střechy z dlouhých plechů se používají švové stroje, které zajišťují těsné spáry.Výsledkem je nepřetržitá zastřešení, ve které nejsou žádné otvory.Upevňuje se k základně střechy pomocí svorek - speciálních spojovacích částí.S jejich pomocí je možné zcela eliminovat výskyt rzi a zajistit potřebnou pohyblivost střechy s teplotními rozdíly v ročních obdobích.

Měděná střecha může být vybavena dalšími prvky: sněhové pluhy, věže, ploty, povětrnostní podmínky - musí být dodrženy všechny nuance správné instalace a bezpečnostní normy.

Po dokončení všech prací na měděné střeše se její náklady nebudou jevit tak výrazné ve srovnání s nádherným vzhledem, který dům získá.Pokud je to potřeba, může být střecha natřena speciální barvou, ale v žádném případě není smalt nebo olejové barvy.

Ačkoli pravděpodobně jen málo lidí chce skrýt vznešenou patinu, měděná střecha je dobrá bez dalších dekorací.