Mokré omítky - aplikace a příprava

Krásné zdi a dokonalé stropy v místnosti se obvykle objevují po tak zdánlivě nenáročném a špinavém stádiu práce jako omítání.Po stovky let je mokrá omítka zachránce mnoha generací stavitelů, což jim umožňuje proměnit vnější nevzhledné zdi a stropy v další mistrovské dílo.

Obsah

Na co se omítky používají?

Poté, co je nová místnost připravena, vzhled stěn a stropů ponechává mnoho přání.Mají praskliny, skořápky, valy a jámy.Existuje zcela pochopitelná touha je zlepšit.

Interiér může být proveden dvěma způsoby - mokrým a suchým.Při suchém způsobu se používá sádrokarton nebo, jak se také říká, suchá omítka.Ale mnohem více příležitostí ve výzdobě místnosti se objeví díky mokré omítky.Připravuje se ze směsi stavebních materiálů (písek, cement, sádra, vápno) s vodou, odkud název pochází - mokrý.Taková omítka se používá k řešení následujících problémů:

 • zarovnání vnitřních povrchů a jejich příprava pro následné povrchové úpravy, malování, lepení keramických dlaždic nebo tapet;
 • příprava vnějších povrchů domu nebo jakéhokoli jiného předmětu k nanášení ochranného povlaku;
 • vytvoření dodatečné ochrany pomocí zvláštních odrůd sádry.

Při použití nazáklad řešení tvoří s ním jediný celek a díky tomu se nazývá monolitická omítka.

Některé typy sádry

Všechny výše uvedené se týkají běžné sádry, ale existují i ​​jiné druhy:

1. Dekorativní omítka.Navrženo pro povrchové úpravy a dává jim originální a originální vzhled.Z těchto materiálů lze uvést následující typy omítek:

 • benátská omítka;
 • Dekorativní omítka z kůrovce;
 • mozaiková omítka atd.

2. Speciální omítka určená k řešení některých samostatných specifických problémů.Mezi tyto typy omítek patří:

Doporučená četba:
 • tepelná izolace;
 • vodotěsné;
 • akustické atd.

Výhody mokré omítky

 1. Univerzálnost použití.Takovou mokrou omítku lze použít na jakémkoli základě (cihla, beton, dřevo atd.) A za jakýchkoli povětrnostních podmínek.Vždy si můžete vybrat materiál, který splňuje provozní podmínky.
 2. Po nanesení roztoku se získá souvislý monolitický povrch bez dalších švů a spojů.
 3. Získání stěny nebo stropu jedinečného vzhledu při použití dekorativní omítky jako vrchního nátěru.
 4. Možnost použití na povrchech jakéhokoli tvaru.

Základní vrstva je mokráomítka, fotografie části fasádní stěny ukazuje, že mokrými metodami bylo provedeno hrubé dokončení povrchu zdi:

Aplikace mokré omítky

Před dotykem sádrové aplikace, musíte se blíže podívat na jeho složení.Směsi připravené na bázi cementu jsou univerzální a lze je použít jak k dekoraci interiéru, tak k dekoraci fasád, jakož i do místností s vysokou vlhkostí (suterén nebo suterén).

Vápno a sádrové směsi se používají k dekoraci interiéru v normální vlhkosti.Kromě toho materiál na bázi sádry rychle tuhne a musí být použit v krátkém čase.Je třeba mít na paměti, že materiály obsahující sádru nelze aplikovat na betonové podklady, napřsádra a cement reagují, v důsledku čehož bude omítka bublinat a vypadávat.

Dříve byla správná příprava směsi budov jednou ze známek dovednosti a profesionality a někdy byla tato schopnost udržována v tajnosti.Nyní můžete použít hotové stavební směsi dostupné na trhu, stačí si vybrat správnou možnost.

Příprava povrchu

Příprava na nanášení malty na podklad začíná čištěním od vnějších nátěrů - vápno, barva, tapeta atd.Všechny rozpadající se povrchové plochy musí být odstraněny a zjištěné praskliny musí být rozšířeny a očištěny od nečistot a cizích částic.

Po očištění základny lze provést tzv. Výprask.Spočívá ve skutečnosti, že mnoho zářezů je aplikováno po celé ploše do hloubky 10 mm.Toto je děláno pro lepší opravu vrstvy omítky.Pokud je povrch zděný, může být tento postup vynechán, protožešvy mezi cihlami jsou již mírně zapuštěné a slouží jako druh zářezu.

Po dokončení těchto prací musí být základna smetena, aby se odstranil prach.

Doporučujeme přečíst:

Poslední fází přípravy povrchu je jeho základní nátěr, který zvyšuje adhezi roztoku k povrchu.

Postup omítání

Hlavní fáze této práce jsou: postřik, půda a povlak.Tyto vrstvy mají nezávislý význam a aplikují se po předchozím vyschnutí.

Stříkejte na povrch předem navlhčený vodou.Proveďte to pomocí tekutého krémového roztoku.Měl by zakrývat základnu souvislou vrstvou o tloušťce čtyři až pět milimetrů a ne rovnou.

Dalším krokem bude nanesení silnější vrstvy roztoku zvané zemina na ztuhlý postřik.Tloušťka vrstvy půdy je deset až dvacet milimetrů, tvoří základ celého povlaku a odstraňuje stávající hrboly.Povrch půdy se po aplikaci vyrovná lžící stěrkou.

Posledním krokem povrchového omítání bude nátěr vyrobený se silnějším roztokem amající tloušťku dva až čtyři milimetry.Tato vrstva není nanesena na celý povrch, ale je lokálně a okamžitě vyrovnána strouhankou, vyrovnávací pohyby jsou prováděny zdola nahoru.Poté, když je krycí vrstva nastavena, ale ještě neztvrdla, je otřena strouhankou, která provádí kruhové pohyby.Po injektování by měl být povrch hladký a rovný, bez hlíz a skořápek.