Měkká střecha nebo kovová taška, která je lepší zvolit?

Dnes bylo skutečným dilematem pro mistry otázka, co je lepší ze střešních materiálů - kovových tašek nebo měkkých střech.Na první pohled jsou oba povlaky dobře vypadající a zaslouží si pozornost.Navíc jsou oba dnes lídrem na trhu stavebních materiálů.Pokud se však podíváte pozorně, každá z nich má své vlastní vlastnosti, které se v konečném výběru stanou rozhodujícími.Co jsou tyto nuance a jak se v nich nechat zmást, chápeme níže.

Obsah

Obecné informace o obou typech střešních materiálů

Okamžitě si uděláme rezervaci, že v tomto článku budeme myslet měkké bituminózní šindele pod měkkou střechou.Protože měkký ondulin je v zásadě samostatnou značkou a typem výrobku a střešní materiál jako měkký povlak se v tomto případě nebere v úvahu (je nepravděpodobné, že by se alespoň jeden master zavázal k tomu, aby mezi těmito druhy stavebních materiálů provedl vážnou paralelu).

Následující pojmy jsou tedy jediné společné pro oba typy povlaků (měkké dlaždice a kovové dlaždice):

  • Účelem povlaků je organizace střechy bytových domů;
  • Optimální podmínky použití - úhel sklonu střechy 12 stupňů;
  • Charakteristickým znakem je nízká hmotnost, která umožňuje nezatěžovat krokvový systém;
  • Životnost je do 30 let.

Důležité: při rozhodování, zda jsou kovové střechy nebo měkké střechy lepší, je třeba zohlednit nejen vlastnosti samotných nátěrů, ale také takové nuance, jako je konfigurace střechy, klimatické podmínky v regionu, zatížení větrem, vlastnosti systému krokví a rozpočet.pokrýt střechu.

Měkké (bitumenové) dlaždice: o materiálu

Flexibilní dlaždice (bitumenové dlaždice) - druh střešní krytiny, vzdáleněpřipomínající ruberoid.Základem tohoto povlaku je laminát.Vrchní vrstva je bitumenová impregnace s přídavkem modifikujících nečistot.Aby se zesílila horní vrstva dlaždice, pokropí se jí jemnou kamennou třískou na horní část bitumenové impregnace.Výsledkem je pružný a přitom odolný střešní materiál.

Je třeba vědět, že zadní strana měkké dlaždice má adhezivní základnu, která usnadňuje její instalaci.Jednoduše odstraňte ochranný film.V podstatě se šindele vyrábějí ve formě malých panelů s parametry 350x1000 mm.V tomto procesu lze dlaždice řezat.Barevné schéma této vrstvy má několik standardních odstínů (cihla, červená, černá, šedá, zelená).

Kov: o materiálu

Doporučená četba:

Kovová taška je souvislý plech z galvanizované oceli potažený polymerní ochrannou vrstvou.Tyto plechové dlaždice vyrábějí výhradnělisování za studena, což umožňuje získat panely s charakteristickým "kachlovým" reliéfem.

Počáteční kvalita krytiny závisí na takových parametrech, jako je tloušťka základního kovu a tloušťka ochranné vrchní vrstvy panelů (15–35 mikronů).Barvící pigment je součástí horní polymerní vrstvy, což umožňuje získat kovovou dlaždici jakéhokoli stínu.Kromě toho byste neměli slevu na kvalitu vybavení, na kterém je zastřešení.Čím novější a modernější je, tím rovnoměrnější a bez geometrických chyb vycházejí kovové plechy.A to vám umožní namontovat střechu bez mezer.

Důležité: kovové dlaždice se prodávají pouze v m2.

Srovnávací charakteristiky povlaků

Abychom pochopili, co bude výhodnější pro pokrytí střechy domu - měkké střechy nebo kovové dlaždice, budeme podrobně analyzovat oba typy povlaků pomocí bodů a porovnatjejich vlastnosti.A začněme náklady na samotné materiály a cenou instalace.Nakonec, často to jsou náklady na práci, která v konečném důsledku určuje.

Náklady na materiál a práci

Nejprve budeme analyzovat finanční problém.Co se týče nákladů na materiál, kovová taška zde rozhodně vyhrává, protože její cena za m2 je v průměru levnější o 3 dolary na měkkou střechu.Ale zde stojí za zvážení nejen cena materiálu.Při pokládání vrstvy je třeba vzít v úvahu množství odpadu.Má-li tedy střecha složitou konfiguraci, pak kovová taška dá víceplýtvat.To znamená, že byste si měli koupit nátěr s bezpečnostním faktorem přibližně 2. To je o 20% více, než je požadovaná plocha střechy.V takovém případě musíte vždy vzít v úvahu náklady na práci.Protože pokud pán sám umí bezpečně položit bitumenovou dlaždici bez pomoci souseda, pak nemůžete dát kovovou dlaždici sám.Materiál musí být řezán, zvednut.Současně vyžaduje složité pokládání kovové střechy speciální nástroj a určité dovednosti.Obecně platí, že práce je pro profesionály, kteří potřebují platit.Navíc, pokud porovnáme složitost procesu pokovování, pak se flexibilní dlaždice snadno rozřeže a položí na jakoukoli rovinu.

Ale zde se otevírá i druhá strana mince - systém krokví pod krytem.Pokud tedy můžete vyrobit standardní bednu ze dřeva o rozměrech 100x50 s roztečí 50-70 cm na kovovou dlaždici, je pro měkkou střechu nutná další pevná základna z vlhkosti odolné překližky.To znamená, že jsou zde další náklady ve formě stavebního materiálu, impregnace odpuzující vodu a náklady na práci.

Důležité: nakonec zjistíme, že je jednodušší instalovat měkkou střechu samostatně a kovovou střechu - brigádu pracovníků.Náklady na hotovou kovovou střechu budou levnější, pouze pokud bude mít jednoduchou konfiguraci (1 nebo 2 svahy).

Životnost nátěrů

Pokud porovnáme životnost nátěrů, neexistují žádné výhody a nevýhody.Zejména kovová dlaždice vyrobená podle GOST a položená podle pravidel však může trvat až 70 letvýrobce dává průměrně 15-30 let.Měkká střecha za stejných podmínek může trvat až 50 let.Současně s tím výrobce také poskytuje životnost 30 let.V tomto bodě tedy nejsou žádní vítězové.Materiály jsou přibližně stejné.

Provoz nátěrů v zasněžené zimě a jejich udržovatelnost

Oba typy povlaků v zásadě odolávají zatížení ve formě sněhu a nejsou náchylné kk posuvným vrstvám sněhu.Pokud tedy povrch povlaku působí jako sněhové zábrany na bitumenových dlaždicích, pak v případě kovových dlaždic je pro jeho instalaci zajištěn systém pro zadržování sněhu.Je užitečné vědět, že v případě poškození povlakové oblasti je vždy snazší vyměnit malý prvek z ohebného materiálu, než rozebrat desku z kovových dlaždic.Je tedy na rozhodnutí, co si vybrat - rozhodně - flexibilní dlaždice.

Požární bezpečnost střešních materiálů

Při výběru kovové dlaždice nebo měkké střechy je lepší pokládat, stojí za zvážení požární odolnosti nátěru.Všechno je zde jednoduché a jasné.Organické popáleniny měkké střechy.A dokonce ani drobeček kamene, protože horní vrstva není schopna chránit materiál před táním při teplotě již 110 stupňů.Současně kovová krytina nepodléhá pálení.Výjimkou jsou nátěry vyrobené porušením technologie (s nekvalitním polymeremvrstva).

Zvuková izolace a pohltivost zvuku střešních materiálů

Při určování, která střecha je lepší, by měla být dlaň opatřena měkkým povlakem.Kovová taška tak bije „symfonii deště“ za každého špatného počasí.Kromě toho budou takové rolády slyšet nejen majitelé domu, ale také sousedé ve vzdálenosti 30-50 metrů.Situaci lze zachránit přídavným topením o tloušťce 15–20 cm pod střechou.To však zvýší náklady na instalaci střechy.Současně měkké dlaždice dokonale pohlcují hluk a jsou ideální pro domy s podkrovními prostory.

Odolnost střešní krytiny proti vlhkosti

Zde stojí za zmínku, že oba typy střešních krytin výborně odolávají vlhkosti.Ale existují nuance.Kovová taška je náchylná ke korozi v případě porušení horního polymerního povlaku v době instalace.Asfaltové dlaždice mohou zase podléhat deformaci vlivem ultrafialového záření a pohybovat se mimo místo.Nebo dojde k chybám při pokládání.V obou případech začne voda v průběhu času protékat pod střechou.

Důležité: v obou případech byste měli jednoduše striktně dodržovat pravidla pro pokládku střešních materiálů a pak nedochází k problémům s únikem nebo korozí.

Vzhled povlaků

Zde pro každého pána existují výhody a preference, ale stojí za zmínku, žekovová střecha, i když levnější, je stále neméně atraktivní než měkká střecha.Oba typy střešních krytin vypadají atraktivně aušlechtilý.Současně je kovový povlak vyráběn i ve 30 barevných variantách, což umožňuje mistrovi realizovat designový nápad.Měkká taška, i když nemá tolik odstínů, vypadá na střeše vznešeně, krásně a elegantně.To znamená, že materiály jsou v zásadě stejné.

Hlavní doporučení pro oba typy materiálů

Jak je patrné z článku, porovnávané materiály mají své výhody nebo nevýhody při práci za určitých podmínek.Výběr tedy není tak jednoduchý.Pro každé z těchto vrstev však existuje základní doporučení:

  • Takže kovová střecha je ideální pro střechu se dvěma nebo čtyřmi svahy, avšak podléhá jejich přímosti.Pyramidy, věže, svahy - to vše lze jednoduše a rychle zakrýt kovovou taškou s minimálním odpadem.
  • Údolí, oblouky, věžičky, kupole a další potěšení ze střechy se složitou konfigurací jsou zase snadnější a výhodnější pro pokrytí pružnými dlaždicemi.

Důležité: Pokud má jeden a druhý střešní materiál chutnat, mohou dnes architekti-návrháři nabídnout možnosti kombinace povlaků, které jsou docela zajímavé.Otázka „ měkké zastřešení nebo kovové zastřešení“ tak zmizí sama o sobě.