Materiály střešní krytiny, vlastnosti aplikace

Obsah

Materiály z plechu pro střechu

Pokud střecha vede pod úhlem nejméně 12 °, lze pro střechu použít ploché plechy.Tento střešní materiál je upevněn pomocí záhybů, které se provádějí ručně nebo pomocí speciálních nástrojů.Plechy jsou vyrobeny z různých materiálů: hliník, měď, zinek, galvanizovaná ocel s polymerním povlakem nebo bez něj.

Na trhu se stavebními materiály se zinkové plechy často nazývají „titanozin“.Je to proto, že zinek se nepoužívá ve své čisté formě, ale ve formě slitiny, do které se přidává minimální množství mědi a titanu.To vše se provádí za účelem dosažení plasticity krytiny.

Měděné plechy se považují za velmi běžný střešní materiál.Měď ve stavebnictví se používá velmi dlouho.Je to drahý kov, a proto si jej nemůže dovolit každý.Měděné desky se používají ke zdůraznění architektonické expresivity.O dlouhověkosti nemůžete nic říci, protože měděná střecha může trvat déle než století.

V prvních několika týdnech má měděná střecha charakteristickou „měděnou“ jasnou barvu, ale nakonec ztmavne a stane se tmavě hnědou, pokrytou patinou.Po několika letech dává střecha modrošedý nádech.

Kovové úspory materiálů

Kovová taška má určité podobnosti s pružnými taškami.Vyrábí se také ve formě fólií, které napodobují vzor dlaždic položených ideálním způsobem.Obrovskou výhodou tohoto stavebního materiálu je úspora mzdových nákladů a snížení počtu kloubů, které jsou možné díky velké velikosti materiálu.

Plechy jsou vyrobeny z hliníku nebo galvanizované oceli válcovým zpracováním kontinuálním způsobem nebo lisováním.Záhyby výkresu na listech jsou všechny stejné a přesně se navzájem opakují.Neexistuje žádná velikost jednoho listu, takže zákazníci mají k dispozici několik formátů, z nichž si mohou vybrat.Šířka listu je téměř 1,1 m, délka se pohybuje od 40 cm do 8 m, tloušťka je asi 0,4 - 0,6 mm.Podle hmotnosti je kovová dlaždice 6krát lehčí než přírodní dlaždice.

Sklon plachet při pokládání na střechu by měl být nejméně 12 °.K přepravce se obvykle připevňuje pomocí speciálních samořezných šroubů, které se nebojí koroze.Předvrtání nevyžaduje otvory.Plechy na střeše se překrývají.Na staré střechy je povoleno pokládat kov.Má jednu významnou nevýhodu - nadměrný hluk během deště, krupobití nebo pohybu sněhu.

Kovové kompozitní dlaždice

Nezaměňujte kovové kompozitní dlaždice s běžnými kovovými dlaždicemi.Velikost tohoto střešního materiálu je 1x0,5 m. Představujeprofilovaný ocelový plech, který je chráněn hliníkovou slitinou.Povrch je pokryt minerálním granulátem.Vzhled připomíná přírodní dlaždice.

Kompozitní dlaždice má mnoho výhod:

  • se nebojí ohně;
  • odhlučnění budovy;
  • nízká hmotnost;
  • krásný vzhled;
  • velký výběr tvarů a barev.
  • ​​

Vlnité bitumenové fólie pro zastřešení

Jedná se o vlnovité ohebné listy vyrobené z celulózových vláken impregnovaných bitumenem.Přední strana listů je pokryta ochrannou barevnou vrstvou, která je založena na vinyl-akrylovém polymeru a pigmentech odolných vůči světlu.

V současné době velké množství společností vyrábí vlnité plechy na bázi lepenky impregnované bitumenem a přední povrch je zdoben dekorativní vrstvou.Jako lídr byla uznána francouzská společnost Onduline, která již více než půl století vyrábí vlnité asfaltové desky.Vzhled Ondulinu připomíná azbestocementové fólie.Na rozdíl od nich však není křehká a mnohem snazší.Velikost listů je 200x94 cm, tloušťka je asi 2,7 mm.To je jeden z nejlehčích střešních materiálů.1 m2váží asi 4 kg.

Listy propouštějící světlo pro zastřešení

Takové střechy se nerozlišují dlouhou provozní dobou, používají se po dobu 15 let, ale přitahují jepozornost na rozhodnutí o návrhu.Materiál je vyroben z polykarbonátu nebo polyvinylchloridu vytlačováním.

Nekovové vlnité plechy pro zastřešení

Vlnité azbestocementové střešní krytiny, které se také nazývají břidlice, se vyrábějí v domácích továrnách různých profilů: sjednocené, běžné, střední a vyztužené.Azbestový cement je cementový kompozitní materiál, do kterého se přidávají azbestová vlákna pro větší pevnost.Směs se skládá z 85% portlandského cementu a 15% azbestu s krátkými vlákny.

Takové listy mají obvykle profil šesti vln.Výška vlny je 28, 32, 40, 45 nebo 50 mm.Azbest-cementové plechy se montují stejným způsobem jako profilové plechy.