Malování dekorativní omítky - tipy a triky

Malování dekorativní omítky je poslední fází dekorace.Dekorativní omítka může být bílá nebo šedá, s výjimkou toho, co je zakoupeno hotové s přidáním barevného pigmentu do omítky.Bílá nebo šedá omítka je určena k malování.

Obsah

Jaké barvy zvolit a jak správně vypočítat průtok

Fasádní i interiérové ​​barvy se používají k malování dekorativní omítky.Mohou to být organická rozpouštědla, která jsou křemičitanové, akrylové a silikonové sloučeniny nebo na bázi vody.

V případě, že se omítka má natírat, je před zahájením prací nutné nejprve určit plochu pracovní plochy.Za tímto účelem byste měli změřit obvod stěn a poté je vynásobit výškou.Rovněž je nutné změřit otvory pro okna a dveře a poté odečíst jejich plochu.Nyní, když zvolíte barvu, můžete vypočítat její přibližnou spotřebu.

Povrch pokrytý dekorativní omítkou má obvykle výrazný reliéf.Čím vyšší je povrchový reliéf a čím menší prvky, tím více barvy bude spotřebováno.

Je lepší použít pro výpočet maximální hodnoty uvedené na plechovce barvy.Vynásobením tohoto čísla záběry z místnosti zdvojnásobte výslednou hodnotu, protože obraz se provádí ve dvou fázích.Poté přidejte dalších 15-20% k výslednému posunutí.

Stucco amalování stěn, vyberte nástroje:

Pro malování budete potřebovat následující nástroje:

  • Válec se štětcem;
  • nylonová šňůra (na kbelíku barvy, aby se zabránilo jejímu postříkání);
  • Malý talíř s hroty kolem okraje zásobníku.

K malování omítnutých povrchů lze použít široký štětec, váleček nebo speciální rukavice.

Malování dekorativní omítky - technologie a metody

Jakékoli malířské práce na omítce můžete zahájit až po úplném zaschnutí vrstvy omítky.To může vyžadovat vyčkávání 8 až 48 hodin.Doba schnutí závisí na složení štuku, úrovni vlhkosti a okolní teplotě.

Pokud existuje tendence k loupání nebo uvolňování částic omítky, pro posílení povrchu, je vhodné ošetřit omítnutou stěnu pro lakování bezbarvým základním nátěrem.

Když je základní nátěr suchý, můžete začít malovat na dekorativní omítku.

Před zahájením prací musí být nábytek, podlahy, okna a další povrchy chráněny před stříkáním a kapkami barvy.K tomu se doporučuje použít speciální plastovou fólii, kterou lze zakoupit v jakékoli stavební nebo železářské prodejně.Při malování fasád nejsou taková opatření nutná, ale okna a chodník stále u zdistojí za úkryt.Před použitím musí být zvolená barva dobře promíchána.Barva se nanáší na stěny válečkem nebo štětcem.Při malování stěn štětcem se barva nanáší vodorovnými i svislými tahy.

Naneste barvu nejprve vodorovnými tahy, poté je svisle smíchejte.Pro dosažení rovnoměrné barvy se doporučuje použít stejný štětec k malování, pravidelně jej protřepávat, aby složení barvy zůstalo během provozu rovnoměrné co do barvy a hustoty a na dně se netvoří žádný sediment.Technika lakování na válečcích je také jednoduchá.Nejprve ponořte váleček do barvy a naviňte jej na čepovanou desku podél okraje podložky, abyste odstranili přebytečnou barvu.

Na zeď se barva nanáší shora dolů a poté zdola nahoru.Proužky barvy by měly být nanášeny tak, aby ležely na sobě asi 4–5 cm. Když je barva spotřebována, síla tlaku na válec se zvyšuje tak, aby barva tvořila jednotnou vrstvu.Můžete malovat zeď v jednom nebo dvou krocích.V obou případech by měla být barva důkladně zastíněna.

Dokonale rovnoměrně natřeného povrchu lze získat, pokud během nanášení nejprve použijete štětec, dobře zastíníte a poté povrch „převalíte“ válečkem.Nejjednodušší způsob, jak malovat dekorativní omítky, je malovat „v jednom průchodu“, tj. Úplnou malování omítnuté plochy, včetně všech vybrání a výčnělků v jednom tónu.Můžete také zkusitkombinace několika různých barev.K tomu se pomocí válečku nanese na povrch první vrstva barvy na bázi světla.Po úplném zaschnutí jsou vyčnívající oblasti reliéfu pokryty tmavším odstínem barvy.Tato technika přidávání extra objemu na omítanou plochu se nazývá „metoda suchého štětce“.

Doporučujeme si přečíst:

Někdy se místo tmavé barvy používá kov (bronz, zlato, stříbro).Nanáší se suchým štětcem nebo speciální palčáky.

Chcete-li zjemnit barevné kontrasty na jemnější struktuře, můžete dodatečně otřít barvu pomocí rukavice nebo gumové houby.Stejná technika se používá ke zvýšení účinku hlubokého reliéfu nebo, pokud chcete, aby dekorativní nátěr získal starožitný vzhled.Vyčnívající detaily reliéfu lze zdůraznit nanesením bronzové, zlaté nebo stříbrné barvy.

Pomocí válečku s krátkými vlasy je možné dosáhnout zajímavého efektu při malování povrchu štuky pro malování jako „kůrovec“.Drážky zůstávají nenatřeny a vytvářejí na zdi kontrastní vzor „kůrovec“.Tento rozdíl může být zesílen nebo naopak tlumen nejprve přidáním barvícího pigmentu do omítky a následným natřením stěn ve stejné barvě, ale jiným odstínem.

Jak malovat dekorativní štuk s heterogenní strukturou?

Malování texturou omítky navrhuje některé funkce.Pokud jsou na omítnuté ploše stěny kombinovány texturované a hladké profily, malba by měla začít texturou.Hladké prvky lze malovat až po úplném vyschnutí reliéfu.Pokud se tento bod nezohlední, pak se při nanášení barvy na celý povrch stěny, aniž by se zohlednila jeho struktura, mohou volně ulpívající částice povrchu omítky odloupnout, zatímco se drží na hladkých částech.Po zaschnutí, při opětovném nanesení nátěrové vrstvy, již není nutné striktně dodržovat tuto sekvenci.

Sušená a malovaná dekorativní omítka může být dodatečně potažena včelím voskem, aby povrch získal matný lesk.

Malování dekorativního sádrového videa: