Lícová cihla: cena, rozměry, hmotnost.Základní pojmy

Historie narození cihel jako stavebního materiálu má své kořeny ve starověku několika tisíciletí.Clay cihly jsou zmíněny v análech historie Číny, Starého Říma a Řecka.Od starověku lidé používali přírodní kámen na stavbu bytů a dalších budov potřebných v domácnosti, což značně komplikovalo a zpozdilo stavební proces, protože tento materiál se všemi jeho zřejmými výhodami vyžadoval seriózní předběžné zpracování a přípravu.

Všechno se změnilo poté, co člověk objevil technologii práce s jílovou směsí, která umožnila dát budoucímu výrobku jakýkoli tvar a velikost.Samozřejmě nebylo možné ocenit tak jasnou výhodu hlíny.A poté, co objevili možnosti spalování hliněných kamenů, udělali lidé vážný krok vpřed ve stavebnictví a v architektuře budov.Stále však není známo, jak byly suroviny vypalovány: archeologové nenašli ani jednu pec.

První zmínky o pálené cihle jsou spojeny s východem a jsou staré mnoho tisíc let.Možná se v těch dnech objevila úplně první obkladová cihla, jejímž úkolem bylo nejen chránit, tvarovat budovu, ale také ji zdobit.Technologie pražení byla široce používána ve starověkém Babylonu: cihly byly prosklené modře a používány při stavbě slavné Babelské věže.Následně, podle análů, tato technologie byla ztracena, a po celá staletí lidé zvykli zpracovávat hliněné výrobkyvypalování a sušení při ztrátě teritoriálních možností použití materiálu: nepečené cihly mohly být použity pouze v suchém podnebí az vlhkosti se promočily a ztratily pevnost.

Cihla dorazila do ruských zemí mnohem později: historicky byl les vždy nejdostupnějším materiálem pro stavbu.Studie výroby cihel v Rusku byla zahájena vyhláškou Petra I. v Petrohradě.Později byly postaveny keramické cihelny.Zajímavým historickým faktem 19. století bylo povinné označování jejich výrobků továrnami, které uváděly všechny informace o původu cihly.

Obsah

Rozměry a typy cihel

Na rozdíl od běžných (obyčejných) cihel má přední strana hladký, čistý povrch s vysokými estetickými vlastnostmi.Hlavním úkolem lícové cihly je samozřejmě krásný vnější a vnitřní vzhled budovy spojený s ochranou staveb před povětrnostními vlivy.Moderní průmysl umožňuje realizovat co nejširší možnosti při navrhování fasád pomocí předních cihel.Rozmanitost nejen barevné škály výrobků, ale také slušný výběr tvarů a textur obkladových cihel je velmi, velmi potěšující.

Kromě výzdoby fasád (zdí, soklů atd.) Budov může být taková cihla použita při stavbě zahradních a parkových plotů nebo jejich částí, například plotu (jednotlivé sloupky, sloupy), oplocení balkonů.Další možnost- registrace altánů, letních kuchyní, oblouků, architektonických forem vytvořených zákazníkem nebo projektantem.

Každý z obkladových cihel je standardní, sjednocený, ve skutečnosti jakýkoli jiný konstrukční stavební materiál.Současně by alespoň dvě strany - hrabat a lžíce - měly být ozdobeny ozdobným (čelním) povrchem.Dnes je na trhu stavebních materiálů nabízeno velké množství různých fasádních (obkladových, obkladových) cihel.

Obecně je lze rozdělit do následujících typů:

Doporučená četba:
  • Obkladová cihla z keramikymůže být pevná nebo může mít dutiny pro zvýšení tepelných vlastností zdiva..Přítomnost nebo nepřítomnost dutin samozřejmě ovlivní hmotnost obkladové cihly a celkové zatížení základu budovy.

Dekorativní povrch může být velmi různorodý: od obvyklého hladkého a matného povrchu po texturou podobu kamene nebo jakéhokoli jiného materiálu.Existují také takové typy povrchových úprav, jako jsou: objemové barvení (celá hmota má barvu), nanášení barevné kompozice pouze na přední povrch cihel ve výrobním procesu (engobing) a nanášení lesklé polevy na přední povrch produktu (zasklení).Glazované cihly používají designéři k vytváření různých mozaikových povrchů a panelů.

Dnes vindividuální konstrukce je velmi žádaná kombinovaná varianta: barva plus textura, například barva „čokoláda“ a textura „dub“.

Odděleně stojí za zmínku i ruční keramické cihly.Kupodivu, v éře univerzální automatizace výroby je také vyžadována ruční práce a má svého vlastního kupujícího.Taková cihla, navzdory nedokonalým formám, se používá při obnově starobylých budov, stavbě osobních statků, exkluzivním designu a architektonických formách a zahrnuje nekonečné možnosti texturovaného a barevného vyjádření.Cena takové obkladové cihly od výrobce se sídlem v Evropě (v Rusku to tak není) bude samozřejmě řádově vyšší než u jiných typů cihel a její výroba nemůže být samozřejmě masivní.

  • Cihlová cihla, obklad- modernější verze obyčejné cihly.Vzhledem k vysoké odolnosti proti opotřebení a pevnosti materiálu se používá v místech s intenzivním povrchovým využitím.To může být obráceno do suterénu, rámových dveří a okenních otvorů, dlážděných cest a dvorů atd.

Cinkerové cihly se získávají zpracováním zvláštních druhů jílu při zvýšených teplotách.Díky velmi husté struktuře produkt absorbuje minimální množství vody a má vynikající mrazuvzdornost.Takový povrch vydrží velmi dlouho bez dalších oprav a zpracování.Nicméně, kvůli vysoké hustotě slínku cihla, to má se zvětšilosoučinitel tepelné vodivosti.Palety barev a textury jsou také velmi rozmanité.Například v sortimentu je tzv. „Dlouhá cihla“ o rozměrech 528x108x37 mm.V hotové verzi vypadá opláštění velmi originální a svěží.

  • Hypotlačená lícová cihlase vyrábí metodou nevypalování, přičemž hmota se lisuje za velmi vysokého tlaku.Neobsahuje jíl a písek: používá se drcený vápenec s přídavkem cementu jako pojiva a pigmentu.

Cihla produkuje neuvěřitelně výrazný drsný čip „pod kamenem“, čímž zvyšuje příležitosti pro tvorbu návrhářských mistrovských děl.Navenek je velmi podobný přírodnímu kameni, ale lze jej snadno obrobit při zachování jeho vlastností.Materiál také splňuje vysoké stavební požadavky: odolný proti opotřebení, odolný, mrazuvzdorný, má ideální geometrii.Z minusů stojí za zmínku nízká tepelná účinnost takové fasády (kvůli vysoké hustotě cihel).Tento problém je vyřešen položením ohřívače s příslušnými parametry.

  • Silikátová cihlajako obkladový materiál dnes ztratila svůj význam.Na jedné straně stupnice je nízká cena výrobku s přijatelnými vlastnostmi, na druhé straně - velmi kontroverzní dekorativní vlastnosti v exteriérových dekoracích budov.V dřívějších dobách, v podmínkách úplného deficitu a nedostatku normálního bydlení, byla křemičitanová cihla široce používána.Dnes s tolikavysoké nároky na kvalitu stavebních výrobků, použití tohoto typu cihel při stavbě budov je vzácné.

Požadovány jsou hlavní standardní velikosti cihel: jednoduché (250 * 120 * 65) a jeden a půl (250 * 120 * 88), méně často používají dvojnásobné velikosti (250 * 120 * 138).Někteří výrobci nabízejí jiné možnosti.

Tabulka velikostí a hmotností (pro informaci)

Druh cihel Velikosti, mm Hmotnost,kg
Keramická lícová cihla 250 * 120 * 65

250 * 120 * 65

Doporučujeme přečíst:

250 * 85 * 65 (Euro)

2,3;2.6-2.7 (dutý)

3.6-3.7 (korpulentní)

2.1-2.2 (dutý)

Zhuštěná keramická obkladová cihla 250 * 120 * 88

250 * 85 * 88 (Euro)

3.2;3,6-3,7 (dutý)

3,0-3,1 (dutý)

Cihlovací plášťová cihla 250x120x65

) 250 * 90 * 65

250 * 60 * 65

4,2 (plné tělo)

2,2 (duté)

1,7(dutý)

Cihlová obkladová cihla (dlouhá) 528x108x37 3,75
Hyper lisovaná (nespálená) cihla, hladká s plným tělem 250 * 120 * 65

250 * 60 * 65

250 * 90 * 65

4,2

2,0

4,0

Hyper lisované (nespálené) cihly hladké hladké zahuštěné 250 * 120 * 88 6,0
Ručně vyráběná keramická cihla 188 * 88 * 63 1,9

Cena obkladových cihel

Ze všech typů vnějších dekorací budov, cihlamožnájeden z nejdražších a časově náročných na instalaci materiálů.Přesto ještě nikdo nepřišel s něčím spolehlivějším, odolnějším a výraznějším z estetického hlediska.

Při hodnocení nákladů na různé typy fasádních cihel bude obvykle nejvýhodnější z červených cihel.Změna barvy produktu (čokoláda, broskev, terakota atd.), A ještě více, struktura, znamená významnou změnu ceny.

Objemové zbarvení cihel klasického tvaru s jakoukoli barvou ve srovnání s běžnými hladkými červenými cihlami zvýší cenu v průměru o 30%.Vnější povrch, relativně hladký, stojí více než asi 20%.Ukazuje se, že cena všech barevných reliéfních obkladových cihel bude nejvyšší.Cihla a vysoce lisovaná cihla jsou v této „umělecké“ kategorii na čele a jsou ve stejné cenové kategorii.To je pochopitelné: materiály se zlepšenými vlastnostmi budou vždy stát dražší než materiály se standardními parametry.

Rozmanitost možností nabízených výrobci je tak velká, že je nutné v každém případě posoudit náklady se specifickými parametry cihly.

V dnešní době není nejobtížnější koupit lícovou cihlu;Další otázkou je kdo a za jakou cenu.Pokud je kupující omezen přísným rozpočtem, první věcí je zhodnotit schopnosti místních výrobců.To bude mít okamžitý dopad na cenu produktů, což vám umožní ušetřit, protože nějakéPřeprava materiálů způsobuje jejich významné zhodnocení.Rovněž se vyplatí minimalizovat počet nestandardních forem cihel, protože to je přímá cesta k dalším výdajům.

Touha po pohodlném a neméně důležitém krásném domě je hluboce pochopitelná a vysvětlitelná.S nejbohatším výběrem moderních a vysoce kvalitních materiálů pro výzdobu fasád lze málo srovnávat s lícovými cihlami v řadě užitečných vlastností.Jeho použití lze ospravedlnit téměř v každém architektonickém stylu.Nejširší barevný gamut, texturovaná výrazná plocha a různé formy umožní realizovat nejsložitější architektonické formy a nápady na design.

Hmla atmosféry a mechanických vlivů se cihel nebojí - byla vytvořena za účelem ochrany a posílení.Zlepšení tepelně a zvukově izolačních vlastností domu je rovněž zahrnuto v rozsahu požadavků na opláštění.Nerozumnost v provozu a údržbě je velmi závažným argumentem ve prospěch obkladových cihel.Zároveň bude jeho životnost stačit pro více než jednu generaci obyvatel domu.Nepochybnou výhodou je šetrnost tohoto materiálu k životnímu prostředí.Žáruvzdorné a chemicky odolné zděné obklady budou po mnoho desetiletí sloužit, aniž by poškodily obyvatele domu nebo životní prostředí.

Důležitou skutečností ve prospěch použití takové vnější výzdoby při stavbě budov je skutečnost, že dům, jehož fasáda je vyrobena z lícové cihly, vypadá draho, stav a velmi elegantně.Správně vybraný designsousední území ve stejném stylu s fasádou působí ohromujícím dojmem.Při pohledu na svůj domov by měl být člověk šťastný a myslet si, že udělal vše správně.