Leštěné porcelánové dlaždice.Výhody a nevýhody

Ihned po výrobě je porcelánová kamenina připravena k použití, ale v mnoha případech podléhá dalšímu zpracování za účelem získání nových spotřebitelských vlastností.Toto ošetření zahrnuje broušení a leštění povrchu dlaždice.V důsledku tohoto dalšího zpracování se získá leštěná porcelánová dlaždice.

Obsah

Obecně o porcelánu

Během výroby porcelánových dlaždic se surovina podrobuje několika postupným operacím:

  • mletí;
  • důkladné promíchání složek, dokud nevznikne homogenní hmota;
  • lisování za vysokého tlaku;
  • žíhání při teplotě 1300 ° C;
  • dodatečná povrchová úprava.

V důsledku všech těchto operací se získá nový materiál, který ve svých vlastnostech není horší a někdy dokonce lepší než přírodní kámen.Z hlavních charakteristických rysů porcelánové kameniny je třeba poznamenat:

  • téměř nulová absorpce vody;
  • zvýšená odolnost proti opotřebení;
  • významná mechanická pevnost;
  • stejnoměrná barva v celém objemu materiálu.

Toto, pokud to mohu říci, jsou výchozí vlastnosti porcelánové kameniny.V důsledku dalšího zpracování povrchu dlaždic je však možné získat leštěné porcelánové dlaždice, které otevřou nové stránky jeho použití.

Porcelánová deskaleštěné - výhody a nevýhody

Po dokončení výrobního cyklu výroby porcelánových dlaždic mají výsledné dlaždice matný, drsný povrch.Aby se jim dodaly další spotřebitelské vlastnosti, provádí se mletí porcelánu.

Pro broušení se používají speciální diamantové kotouče.Faktem je, že neošetřená porcelánová kamenina má sílu asi 8-9 jednotek s maximální hodnotou 10 jednotek, které má diamant podle stupnice MOHS.

Tato operace se provádí v několika fázích, přičemž každá z následujících fází používá stále menší diamantové kotouče.Posledním krokem je leštění porcelánové kameniny, v důsledku čehož získává dlaždice rovnoměrně lesklý povrch, jak je znázorněno na fotografii.

Nevýhody leštěného porcelánového kameniny

Je však třeba si uvědomit, že leštěný porcelánový kamenina získává nejen lesklý, hladký povrch, při dalším zpracování se objevují i ​​nedokonalosti a omezuje možnost jeho dalšího použití.V důsledku tohoto ošetření se horní vrstva dlaždice zlomí, což má za následek snížení pevnosti (na úroveň 5-6 jednotek na stupnici tvrdosti) a zvýšení absorpce vody.

Leštěný porcelánový kamenina se proto nejlépe používá pro výzdobu interiérů, navíc pro výzdobu stěn a svislé povrchy.

Důvodem je také skutečnost, že lesklá a hladká vodorovná rovina je kluzká a při použití leštěného porcelánového kamene jako podlahové krytiny se zvyšuje riziko zranění.

Leštěný povrch se navíc bojí vystavení mnoha detergentům, abrazivům (písek, prach atd.), Které ničí leštění a vymazávají lesk.Přesto, přes uvedené nedostatky, nejsou překážkou pro použití leštěného porcelánového kamene pro výzdobu a výzdobu interiéru, ale umožňují otevření nových linek při použití materiálu.

Výhody leštěné porcelánové kameniny

Důvodem široce rozšířeného používání leštěné porcelánové kameniny je velmi působivý dojem, který vytváří při použití ve výzdobě interiéru.Dokončování takovým materiálem umožňuje vytvořit co nejpříznivější dojem z každé místnosti, leštěné porcelánové dlaždice umožňují, aby byl interiér vyroben v různých stylech - hi-tech, pop art, art deco, baroko.

V tomto případě bude mít velký význam nejen lesklý povrch, ale také prakticky jakýkoli vzor povrchu dlaždic (dřevitý, mramorovaný, se vzorem atd.) A bohatá paleta barev, kterou mají leštěné porcelánové dlaždice, ataké jeho perfektní kombinace s mnoha dalšími materiály.

Přitahují designéry široké možnosti poskytované materiálem při navrhování prostor.

I když se používá například k dekoraci,Leštěné porcelánové dlaždice o rozměrech 600x600, jejichž cena je vyšší než cena obyčejných matných porcelánových dlaždic stejné velikosti, celkové náklady na práci se zvýší.Díky použití takového materiálu však můžete vytvořit nádherná mistrovská díla dekorace.Jako příklad uvádíme níže uvedenou fotografii:

O velikostech a barvách

Výrobci vyrábějí leštěné porcelánové dlaždice různých velikostí a barev.Díky tomuto širokému výběru si můžete vybrat obklady do interiéru každé místnosti.Navzdory poměrně širokému výběru velikostí se nejčastěji používají leštěné porcelánové dlaždice 600x600 a 300x300 porcelánové dlaždice (leštěné a matné).

Pokud existují nějaké preference týkající se velikosti dlaždic, je docela obtížné určit některé individuální preference týkající se výběru barvy.

Populární jsou monokoty, dlaždice se vzory a povrchem se strukturou.Přesto existují dvě barvy, které zaujímají zvláštní místo.V první řadě jde o černé leštěné porcelánové dlaždice.

Černá samotná je negací jakékoli barvy a může sloužit jako důkaz její nepřítomnosti.Vizuálně komprimuje, zmenšuje prostor.Pokud použijete černé porcelánové kameniny na podlahu, leštěné nebo ne, bude místnost vypadat vizuálně menší.Současně černá vytváří kontrast s jinými barvami a umožňuje zvýraznit detaily interiéru,zdůrazňují a zdůrazňují jejich vlastnosti, vytvářejí pocit luxusu a sofistikovanosti.

Opakem černé je bílé leštěné porcelánové kamenina.Bílou barvu lze považovat za spojení všech barev.Jeho použití umožňuje vizuálně zvětšit velikost místnosti.Bílá barva sama o sobě je dynamická, neustále hraje, třpytí a mění se, na rozdíl od černé, která vypadá staticky a nehybně.A mimochodem, černé a bílé barvy jsou v dokonalé harmonii.

Používáte-li například leštěné porcelánové dlaždice 300x300 černé a bílé jako povrchovou úpravu podlahy, můžete získat krásně navržený pokoj, jak je znázorněno na obrázku níže:

O výběru porcelánové dlaždice

Co si vybrat - porcelánová dlaždice neleštěná nebo leštěná, do značné míry závisí na podmínkách jejího použití.U fasád a podlah je lepší použít neleštěné porcelánové dlaždice, zatímco leštěné je lepší pro dekoraci interiéru.

Současně je při výběru důležitá i země původu.Vůdci ve výrobě porcelánu jsou Itálie a Španělsko, ačkoli leštěný porcelán, Čína jej vyrobila, nebo se vyrábí v domácích podnicích, nemá nižší spotřebitelské vlastnosti a je výhodnější z hlediska poměru cena /kvalita.Tento materiál je nyní velmi populární, mnoho podniků se zabývá jeho výrobou u nás i v zahraničí.Takže koupit leštěné porcelánové dlaždice nebude obtížné.

Při volbě tohoto nebo tohoto výrobce by člověk neměl zapomenout na změny, ke kterým dochází na trhu.Pokud dříve dominovaly značky Itálie a Španělska, nyní je na trhu postupně nahrazují jiní výrobci, například leštěné porcelánové dlaždice 600x600, Čína není o nic horší než slavné značky.

Další, neméně důležitou otázkou při výběru bude cena.Například, pokud vezmete leštěné porcelánové dlaždice 300x300, cena známých značek bude vyšší než u jiných výrobců.

Existuje další druh porcelánové kameniny, která sice není leštěná, ale v některých případech ji může nahradit.Jde o prosklené porcelánové kameniny.Vyrábí se mimo jiné z leštěných porcelánových dlaždic.

Po operaci broušení nejsou tyto dlaždice leštěny, nýbrž jsou potaženy speciální glazurou.Výsledkem jsou porcelánové dlaždice s lesklým, ale drsným povrchem, které jsou vhodné pro podlahy.

Velký výběr velikostí, barev a výrobců porcelánové kameniny vám umožňuje zvolit tu správnou volbu dlaždic, která nejlépe vyhovuje požadovaným provozním podmínkám, a umožňuje vám navrhnout místnost ve správném stylu.K tomu lze použít jak naleštěné, tak leštěné porcelánové kameniny, perfektně kombinované s jinými povrchovými materiály a nábytkem.