Leštěné porcelánové dlaždice

A chyby jsou někdy užitečné.V Itálii došlo během vypalování běžných keramických obkladů k poruše a místo požadované teploty 900 ° C došlo k vypalování při 1300 ° C.Výsledkem je nový materiál - hustá monolitická hmota bez trhlin a pórů.To, co se stalo, reprodukovalo tvorbu kamene za přírodních podmínek a nový materiál (ve formě dlaždic) měl zvýšenou odolnost proti opotřebení.Takže na podlaze byla porcelánová dlaždice.Ukázky těchto dlaždic jsou uvedeny níže.

Obsah

Výrobní technologie

Obecně ve výrobě není nic nadpřirozenéhoNeexistuje žádná porcelánová deska, ale abychom pochopili vlastnosti tohoto materiálu, pokusíme se podívat na výrobní technologický řetězec.

Jak se to provádí

Výrobní proces probíhá v několika fázích.Výchozí materiály jsou:

 • křemičitý písek;
 • kaolinová jíl;
 • živce;
 • barviva.

Všechny tyto složky se rozdrtí, smísí, smísí s vodou a lisuje se hotová hmota.

V této fázi se používají speciální formy a lisovací zařízení, které mohou vyvinout významnou sílu až šest set kilogramů na čtvereční centimetr.Má své vlastní jemnosti a technologická tajemství, lisování může být prováděno najednou, může být prováděno v několika krocích, ale výsledek je stejný.Bude existovat polotovar mající požadovaný tvar, hustotu materiálu a povrchovou strukturu.

Obzvláště důležitá je hustota výsledného předlisku.Vzhledem ke značnému tlaku během lisování nejsou ve vnitřním objemu prakticky žádné póry a dutiny, při lomu je vidět souvislá homogenní hmota.Vysoká hustota a nepřítomnost dutin uvnitř je jednou z charakteristických vlastností porcelánové kameniny.

Ve stejné fázi se vytvoří budoucí produkt, jehož rozměry se mohou velmi lišit - dlaždice od 50x50 mm do porcelánové dlaždice 600x600 mm.Nejběžnější jsou průměrné velikosti:

 • 200x200 mm;
 • 300 x 300 mm,
 • 400 x 400 mm,
 • 500 x 500 mm.

Nejedná se však o hotový produkt, předvalek musí být podroben žíhání.

Pro žíhání se používají speciální tunelové pece do délky 150 m. Surové sochory se pomalu pohybují po celé peci, ve které je požadovaná teplota udržována s vysokou přesností (1300 ° C).Pod vlivem této teploty začínají výchozí komponenty vzájemně interagovat s vytvářením nového materiálu.Tento proces se nazývá vitrifikace.

Je to on, kdo dává porcelánovému kamenina vysokou pevnost.Po této operaci lze usuzovat, že podlahové dlaždice a porcelánové dlaždice jsou připraveny.Stále je nutné zpracovat hrany a povrch, aby se odstranily existující nepravidelnosti.Poté lze dlaždici považovat za zcela dokončenou.

Tadydále je třeba poznamenat, že během lisování a během zpracování na povrchu může být vytvořen jakýkoli vzor nebo vzor.Pod stromem můžete napodobit porcelánové dlaždice, získat matný povrch, použít složitý vzor.

Co se nakonec stalo?

Poté, co jsme se seznámili s procesem výroby porcelánových dlaždic, je na čase podívat se na to, co se nakonec stalo a jak se dá použít.Výsledný materiál je sám o sobě monolitický a barevný.Díky účinkům teploty a vysokého tlaku získává řadu pozoruhodných vlastností.

Téměř ideální materiál

Porcelánová dlaždice má následující vlastnosti:

 • nulová absorpce vody;
 • zvýšená odolnost proti mrazu;
 • mechanická pevnost;
 • zvýšená odolnost proti oděru;
 • odolnost vůči chemikáliím.

Porcelánová deska má vysokou pevnost (600 kg /cm2).Je-li taková dlaždice správně položena a pod ní nejsou žádné mezery, je v ní obsažena síla žuly.Nevýhody materiálu zahrnují křehkost a možnost poškození během přepravy.

Porcelánová kamenina nemá žádnou zvláštní barvu.Materiál je podobný jako přírodní žula, pouze bez rozptylu a má rovnoměrnější povrch.Přírodní kresba mápohled na letadlo se skvrnami.Navíc je takový vzor vytvořen ve fázi výroby v celém objemu materiálu.

]

Druhy povrchů

Po vypálení na porcelánovou kameninu je operace povrchové úpravy brusnými látkami téměř povinná.Poté může být:

 • matný- tento druh materiálu nebyl podroben dalšímu zpracování.Taková taška má maximální tvrdost a nízkou cenu;
 • leštěné- získané po leštění.V důsledku popsaného zpracování přední strany má „zrcadlový“ vzhled a „hloubku“.Nevýhodou je menší odolnost vůči vodě a tvrdost.Po navlhčení se taková taška, například leštěná porcelánová taška 600x600 nebo jakákoli jiná, stává kluzkou.Nejlépe se používá pro dekorace na zdi a nepoužívá se tam, kde může být zvýšená vlhkost (veranda, schody, koupelna);
 • pololeštěný- v tomto případě je povrch místy leštěný, částečně zbývající matný.Takové zpracování, tj. Střídání drsných a leštěných oblastí, vypadá docela působivě;
 • satén (voskovaný)- dosažený nanesením minerálních solí na přední stranu materiálu před vypálením.Díky tomu získává povrch „sametový“, měkký tlumený lesk;
 • zasklené- zde se používá technologie podobná technologii používané při výrobě konvenční keramiky.Zapnutoporcelánová dlaždice je potažena vrstvou glazury a pak je dlaždice znovu vypálena.Takový materiál má menší odolnost proti opotřebení a nejlépe se používá tam, kde je menší otěruvzdornost.Například pro nástěnné dekorace, jakopokud je glazura poškozena, bude vidět neošetřený povrch dlaždic a je obtížnější poškodit glazuru na zdi.

Měl by být rovněž uveden způsob zpracování, například oprava.Spočívá v oříznutí okrajů hotové dlaždice, aby jí byly dány stanovené rozměry.V tomto případě je možné dokončit podlahy, na kterých prakticky nebudou vidět žádné švy.

Pravidla pro odírání, označování a výběr dlaždic

Podle stávající klasifikace jsou keramické žulové dlaždice rozděleny do pěti tříd: od I do V. Rozdíl mezi nimi je schopnost odolat otěru při chůziporcelánové dlaždice na podlahu.Čím vyšší třída, dlaždice mohou být použity v místnostech s intenzivnějším provozem.I.e.Dlaždice třídy V jsou velmi vhodné pro použití v obchodní místnosti nebo divadelní hale, ale dlaždice třídy I nebo II budou stačit pro koupelnu.

Co tvoří porcelánová taška, lze nalézt na obalu.Má označení, které obsahuje:

 1. noha na černém pozadí - dlaždice;
 2. chodidlo na pozadí s vylíhnutím - zvýšená odolnost proti opotřebení;
 3. sněhová vločka - označuje odolnost proti mrazu;
 4. několik ikon (noha, sněhová vločka) - zvýšená úroveň odpovídajícího ukazatele.

Rozměry apravidla výběru

Jak již bylo uvedeno, mohou být ve výrobním procesu získány produkty různých velikostí.Obvykle se jedná o dlaždice o tloušťce 7 mm až 2,0 cm a rozměrech až 1200 x 1800 mm.V naší zemi se tradičně používají velikosti, které jsou násobky 30 cm.

Nejpoužívanější jsou průměrné velikosti, například porcelánová kamenina o rozměrech 300x300, nedávno však pro pokládku podlah byla instalována porcelánová kamenina o rozměrech 600x600.Výběr dlaždice, typu povrchu, barvy a třídy odolnosti proti opotřebení je samozřejmě určen jejím účelem a konstrukcí místnosti, kde bude položen.

Vlastnosti porcelánové kameniny již předurčují možnou oblast použití.Například při zdobení stěn není třeba používat dlaždice třídy V. odolné proti opotřebení. Leštěné dlaždice je lepší použít tam, kde je menší šance na poškrábání, které poškodí povlak.

A v místnostech s vysokým obsahem vlhkosti je lepší jej odmítnout, jinak bude příliš kluzký.Široká škála barev podlahových dlaždic a porcelánových dlaždic vám zároveň umožňuje zvolit velikost a barvu vhodnou pro vnitřní výzdobu místnosti.

Při nákupu existují jednoduchá pravidla pro stanovení požadovaného počtu dlaždic.Nejprve musíte změřit celou plochu, která musí být dokončena, a poté ji rozdělit oblastí vybrané dlaždice.Výsledek je zaokrouhlen nahoru a udává správnou částku.

Použití porcelánové kameniny pro podlahujeden odstín.Chcete-li to provést, musíte zakoupit produkty z jedné šarže a zkontrolovat je, zda odpovídají barvě.U produktů ze stejné šarže se může lišit.Pokud jsou identifikovány, musí být tyto případy okamžitě změněny v rámci záruky.

Je nutné dodatečně zakoupit určité množství dlaždic pro nepředvídané situace, je to určeno způsobem pokládky.U diagonální instalace to bude vyžadovat 10-15% požadované potřeby, u jiných metod - 5%.

Nezapomeňte na kontrolu kvality produkce.To se děje docela jednoduše.Prodejce musí uvést, kolik má vážit 1 čtverec.m požadované dlaždice.Při tloušťce dlaždic 8 - 8,5 mm by měla mít hmotnost nejméně 19 kg.Pokud je hmotnost menší, pak výrobce jednoduše ušetřil na materiálech.

A můžete se dívat vzadu.Měl by na něm být zvlnění, a pokud je dlaždice opravdu kvalitní, nebude příliš hluboká a příliš velká se stranou přibližně 2,0 cm.

Jak se používá porcelánová dlaždice?

Tyto vlastnosti porcelánové kameniny, které jsou popsány výše, zdaleka nevyčerpávají všechny možnosti tohoto materiálu.Dnes ji lze zařadit mezi nejlepší dokončovací materiály.Používá se jako porcelánová dlažba pro podlahy - pouze jedna z možných možností.

Takový materiál je vhodný jak pro dekorace na zdi, tak pro vytváření složitých kreseb, včetně mozaik.

]

Různé způsoby pokládky obkladů a široká škála barev umožňují návrhářům ovlivnit celkový dojem dokončené místnosti a změnit její vnímání.Místnost může být světlejší nebo prostornější, kombinovat dekorace s jakýmkoli dekorem a obecným stylem místnosti.

Technologie výroby porcelánové kameniny se mění a zlepšuje, objevují se nové typy výrobků.Pro podlahy v průmyslových prostorech můžete použít tlustší dlaždice, pro dekoraci zdi použijte tenčí, navíc natřený ne do celé hloubky materiálu.

Technologie pokládky porcelánové kameniny na podlahu je stejná jako při instalaci jakéhokoli materiálu z dlaždic, vyžaduje přesnost a přesnost.Jak se to dělá, můžete vidět odkazem