Lepší pokrýt střechu domu: typy střešních materiálů

Každý velitel, počínaje stavbou venkovského domu nebo opravou střechy za účelem jeho blokování, zvažuje různé střešní krytiny a snaží se vybrat materiál, který je vhodný z hlediska finančních a technických charakteristik.Každá střešní krytina má koneckonců své vlastní provozní parametry, což bude v jednom výhodné a v jiném případě zcela nevhodné.Proto v níže uvedeném článku budeme pečlivě studovat otázku, jak zablokovat střechu soukromého domu tak, aby to trvalo nejméně půl století a zároveň potěšilo oko.

Obsah

Hlavní kritéria pro výběr střešní krytiny

Před upřednostněním konkrétního povlaku proStřecha stojí za to pochopit, že je vybírána nejen podle ceny nebo vzhledu.Při výběru zastřešení je třeba se spoléhat na následující parametry:

 • Úhel sklonu sklonu střechy;
 • Schopnost střechy (jejího střešního systému) zatěžovat;
 • Stabilita materiálu pro pokrytí střechy před různými teplotními rozdíly (zejména by se měla věnovat pozornost počtu cyklů zmrazování /zmrazování pro každý konkrétní materiál);
 • inertnost povlaku vůči ultrafialovému záření a odolnost dekorativního barevného povlaku;
 • Odolnost proti deformaci při zahřívání;
 • Pevnost materiálu;
 • Odolnost proti vlhkosti;
 • Trvanlivost a mechanická odolnostzatížení (krupobití, vítr, padající větve nebo ovoce ze zahradních stromů).

Důležité: v některých případech je hlavním kritériem pro výběr materiálu pro střechu jeho požární odolnost.To je odůvodněné, pokud se dům nachází v potenciálně nebezpečných oblastech ohrožujících požár.

Pokud nevíte, jak zakrýt střechu domu, měli byste také vědět, že veškeré střešní materiály lze rozdělit podle několika zásad, což také nějakým způsobem ovlivní volbu velitele.Všechny materiály pro střechu jsou tedy rozděleny podle následujících parametrů:

 • Druh základny nátěru (kov, azbestový cement, karton, laminát atd.);
 • Zásada pokládání povlaku (role, archy, jednotlivé kusové prvky atd.).
 • Druh ochranného vrchního povlaku (kov, polymer, minerály atd.).

Důležité: Při výběru střešní krytiny pro venkovský dům musíte pečlivě zvážit klady a zápory, abyste po dokončení prací nenarazili na nepříjemná překvapení ve formě posuvného válce materiálu nebo fragmentu odváděného větrem.

Druhy střešních materiálů

Břidlice

Pokud nevítenež můžete levně zakrýt střechu, pak je břidlice nejlevnější materiál doposud.Azbestový cement je základem břidlicových listů, díky čemuž je tento povlak velmi odolný.Jeho životnost je asi 40 let za předpokladu, že nedochází k výraznému mechanickému poškození.V tomto případě si můžete pro návrh střechy koupit ploché i vlnité plechy.

​​

Výhody břidlicevčetně takových:

 • Snadná instalace;
 • Odolnost proti extrémům teploty;
 • Poměrně snadná údržba (v případě potřeby můžete vyměnit pouze jeden list materiálu, nikoli celý povlak).

Břidlice však má své nevýhody:

 • Vysoký stupeň křehkosti, když je nedbale namontován na střeše;
 • Docela těžké.

Dnes je na trhu stavebních materiálů břidlice nabízena v různých barvách, což umožňuje veliteli zvolit povlak v souladu s myšlenkou designu.

Důležité: Při nákupu břidlice je nutné zajistit, aby její povrch byl homogenní a aby se hrana při mechanickém namáhání neroztřepila (lisování rukou).

Kovové střešní materiály

Patří sem profesionální plechy a kovové dlaždice.Zde stojí za zmínku, že bude mnohem snazší pokrýt střechu v soukromém domě takovými materiály, protože desky mají na rozdíl od břidlice nižší hmotnost.Základem kovových výrobků pro střechu je tenká ocel, hliník nebo měď.Jako antikorozní povlak se používá galvanizovaná vrstva.A jako ochranný povlak se používá polymerní nástřik jakéhokoli stínu.Mimochodem, takový různobarevný materiál pro střechy umožňuje mistrovi učinit jeho dům nejen silným, ale také krásným.

Je třeba vědět, že všechny uvedené typy kovových výrobků prostřechy lze rozdělit podle způsobu instalace a konfigurace.

 • Mezi kovové výrobky pro střechu domu patří:
 • Profilovaný plech. Je cenově dostupný a snadno se instaluje.Nejčastěji se takový povlak používá při stavbě pomocných přístaveb (stodola, garáž, altán, veranda).
 • Střecha švu je kovová. Výhodou takového povlaku je, že může být použit na střechách s jakýmkoli úhlem sklonu.Životnost takového povlaku je rovna 80 let.Hlavní nevýhodou takového povlaku je však složitost jeho instalace a nutnost použití zvláštního nástroje při pokládání.
 • Kov. Neméně oblíbená zastřešení, která se vyznačuje svou atraktivitou a dekorativností.Mezi výhody patří snadná instalace a trvanlivost (až 60 let provozu).Jeho životnost je však zcela závislá na tloušťce kovu a kvalitě vrchního ochranného polymerního povlaku.Čím lepší jsou, tím déle bude nátěr trvat.

Všechny kovové materiály pro střechu se bez výjimky vyznačují absolutní nehořlavostí a odolností vůči teplotním extrémům.Je však také třeba poznamenat, že všechny výrobky jsou velmi horké a chladné stejně rychle, což je třeba vzít v úvahu při instalaci střechy domu umístěného na otevřeném slunci a majícího podkroví.Současně by mělo být při výběru tepelně izolačního materiálu pro střechu zajištěno silné zahřívání materiálů na slunci.

Důležité: Nezapomeňte, že kovová střecha během bouřky dokonale vede do domu „dešťovou symfonii“.

Zastřešení rolí (bitumenové koberce)

Takový střešní krytinový materiál je ideální pro střechy s malým úhlem sklonu nebo v jeho úplné nepřítomnosti.Z takového živičného koberce můžete namontovat souvislý střešní koberec, který zabrání proudění vlhkosti.Kobercové asfaltové materiály jsou založeny na lepenkách, bitumenových tmelech, skleněných vláknech a ochranném povlaku.V důsledku toho je takový materiál nejen odolný vůči vlhkosti, ale také velmi flexibilní při pokládání.

Je třeba vědět, že všechny technické vlastnosti povlaků jsou zcela závislé na počáteční tloušťce podkladu a kvalitě ochranného povlaku.A pokud nevíte, co je lepší zakrýt střechu domu levně, bude tento střešní materiál skvělou volbou.Je třeba poznamenat, že poměr cena: kvalita takové střešní krytiny je docela harmonický.To znamená, že materiál má nízkou cenu a snadno se instaluje.

Důležité: Nezapomeňte však, že střešní materiál je velmi hořlavý a má tendenci se na slunci zahřívat.A při teplotách pod nulou může prasknout.Proto je předzakrytím střechy než hořlavé, stojí za to opakovaně přemýšlet.

Mezi živičnými materiály pro střechu je také trámová střecha, která musí být namontována nalitím.Ale za tomateriál by měl mít dokonale plochý a připravený plochý povrch střechy.Při nalití bitumenového tmelu má střecha téměř dokonalou hydroizolaci.

Asfaltové střešní prvky

K těmto materiálům patří bitumenové dlaždice a ondulin (euro břidlice).A pokud zde nevíte, co je lepší pokrýt střechu dvou jmenovaných materiálů, pak podrobněji zvážíme každý z nich

 • Takžebitumenová dlaždiceje trvanlivý a nákladově efektivní materiál.Srdcem asfaltových obkladů jsou skleněná vlákna a polymerní vlákna.Jsou potaženy ochrannou polymerní kompozicí, která zabraňuje vyhoření povlaku a zajišťuje jeho odolnost proti vlhkosti.Tento povlak se snadno instaluje a je ideální pro střechy se složitými konfiguracemi.
 • Ondulinje zase založen na kartonu impregnovaném bitumenovým tmelem.Tento materiál se vyznačuje nízkou hmotností, dekorativností, jednoduchostí a vysokou rychlostí instalace.

Důležité: stojí za to vědět, že takový povlak může trvat 30 a více let, pokud je správně nainstalován.Současně bychom neměli zapomenout, že takový nátěr by měl být použit pouze na střechách s dostatečným sklonem svahů, protože při čištění sněhu z ploché střechy může dojít k poškození materiálu.

Stohovaný střešní materiál

V tomto případě se jedná o dražší a klasičtější povlaky - klasické a břidlicové dlaždice..Takové povlaky jsou trvanlivédekorativní a lze jej namontovat na střechy se složitými konfiguracemi.Přestože je však taška dobrá, je nevýhodou takového povlaku vysoká cena a dostatečná hmotnost materiálu.Pod přírodní dlaždici je nutné namontovat zpevněný krokev a vyplnit vyztužený základ.V opačném případě bude dům v průběhu času podléhat deformaci a potom nebude vůbec odolávat zatížení.

Doporučení: tak jsme se dozvěděli, jak moderní mistři pokrývají střechu.Nezapomeňte však, že při tvorbě odpovědi na otázku , co je lepší pro pokrytí střechy, musíte zvolit materiál na základě pevnosti střešního příhradového systému a teprve poté zvážit poměr cena-kvalita.Současně nenechávejte dekorační složku povlaku stranou.