Lepší opláštění stropu v soukromém dřevěném domě a výběr materiálů

Pokrytí stropní plochy v dřevěném domě není snadný úkol, protože musíte nejen vyrovnat základnu, ale také získat praktický, krásný a odolný povlak.Před opláštěním stropu v dřevěném domě se musíte seznámit s vlastnostmi a vlastnostmi použití vhodných povrchových materiálů.Nejenom vám řekneme, jak opláštit dřevěný strop v soukromém domě, ale také podrobně popíšeme technologii výroby stropního povrchu s imitací dřeva.

Obsah

Výběr materiálu pro vyplnění dřevěného stropu ]

Abyste přesně věděli, co je lepší na stropě v soukromém domě, musíte určit účel místnosti a požadavky na její výzdobu.Rovněž stojí za zvážení vlastností procesů probíhajících v místnosti, teplotních a vlhkostních podmínek, sezónnosti pobytu v domě, zejména jeho vytápění, jakož i základního materiálu.

Důležité!Protože v soukromých domech jsou stropy nejčastěji dřevěné, je důležitá přirozená cirkulace vzduchu za stropem.Jedná se o spolehlivou ochranu proti hromadění kondenzátu a vzhledu plísní, což je důvodem poškození povrchové úpravy a nosných konstrukcí stropu.

Soustružení povrchu stropu

Upevnění stropu uvnitř místnosti se může velmi lišit v závislosti na rozměrech výrobku a druhu dřeva vyrobeného zkterý je vyroben jako hrábě.Nejlevnější jsou prvky z jehličnanů.Nejdražší, nejkrásnější a nejkvalitnější prkna jsou vyrobena z drahých druhů dřeva.Šířka kolejnic se pohybuje od 12 do 30 cm.

Výběr druhu dřeva, tloušťky a hustoty kolejnic přímo souvisí s účelem místnosti.Pokud se rozhodne lemovat strop v místnosti s mokrými procesy, pak je lepší vybrat produkty z modřínu a jiných druhů, které jsou odolné vůči vysoké vlhkosti.Pro uspořádání stropu v parní lázni, sauně nebo lázeňské budově se nepoužívají lamely jehličnatých druhů, proto při zahřívání působí pryskyřice na povrch.

Doporučení!Strop stojanu v obývacím pokoji je nejlépe vyroben z latí, topolů nebo osik.Tyto výrobky se vyznačují krásou, trvanlivostí a rozumnou cenou.Můžete také použít kombinaci lamel z různých plemen.

Častěji se používají lamelové domy.Vnější povrch přesně napodobuje zaoblený paprsek a díky uzamykacímu spojení se získá monolitický povrch bez švů a trhlin.Tyto výrobky jsou v továrně podrobeny speciálnímu zpracování.Jsou impregnovány antiseptiky a retardéry hoření, po kterých je dřevo spolehlivě chráněno před ohněm a poškozením mikroorganismy.

Důležité!Lamely jsou namontovány na nosném rámu z dřevěných trámů, takže výška místnosti se mírně sníží.

Pláště šindelů

Při rozhodování o tom, jak lépe obložit strop v dřevěném domě, mnoho majitelů dává přednost šindelům.

Tato úprava mámnoho výhod:

 1. Dřevěná podšívka snižuje tepelné ztráty v místnosti a chrání před vnějším hlukem.
 2. Různé způsoby dokončování šindelů jsou ideální pro dřevěný dům a harmonicky se kombinují s materiálem stěn.
 3. Pokud se používá technologie montáže na rám, mohou být skryté základní vady za pojivem, mohou být instalovány tepelné izolační materiály a pomůcky a může být instalováno vestavěné osvětlení.
 4. Pro instalaci takové povrchové úpravy není nutné připravovat a vyrovnávat základnu.
 5. Podšívka může být ošetřena impregnací, aby se zvýšila životnost, tónovaná, natřená a lakovaná pro zlepšení vzhledu.

Nevýhody použití tohoto materiálu zahrnují následující:

 • produkt snadno zapaluje a udržuje hoření, ale tuto nevýhodu lze zmírnit použitím zpomalovačů hoření;
 • desky vyžadují další ošetření antiseptiky k ochraně proti hnilobě a plísním;
 • produkt je zdeformován v důsledku změn vlhkosti a teploty.

Doporučení!Opláštění stropu šindelem vypadá mnohem zajímavěji, pokud jsou oblasti s povrchem tohoto materiálu střídány stropními trámy.Můžete také ozdobit povrch malbou nebo uměle stárnout desky.

Alfrays

Na ozdobu můžete použít stropnejen dekorační materiály pro strop v dřevěném domě, ale také jiné způsoby dekorace, například malba.Tato výzdoba se také nazývá alfreyová dekorace.K práci potřebujete pouze kvalitní barvy a štětce.I při absenci kreslených dovedností může být povrch stropu zdoben ornamenty nebo vzory pomocí předem připravených šablon.

Není nutné malovat celý strop.Můžete ozdobit jednotlivé části stropní plochy nebo vyčnívající trámy.Hlavní podmínkou je, že podklad by měl být hladký a rovný.Dřevotřísková deska, překližka a dřevěné obložení jsou vhodné pro malování.

Povrchová úprava sádrokartonovými deskami

Sádrokarton je velmi populární.Používá se k vyrovnání povrchů stěn a stropů v domech vyrobených z různých materiálů.Kromě toho je možné pomocí sádrokartonových desek vytvořit nejen jednostupňové stropy, ale také složité víceúrovňové struktury s podsvícením, vestavěné lampy a zakřivené povrchy.

Mezi výhody použití sádrokartonu patří následující:

 1. GCR nenarušuje přirozenou cirkulaci vzduchu.Díky dobré propustnosti materiálu pro páry je podklad pod povrchem spolehlivě chráněn před kondenzací a tvorbou plísní.
 2. Vzhledem k tomu, že sádrokartonové desky se montují pomocí rámové technologie, má tato úprava všechny výhody zavěšených stropů (skrývá vady základny a nevyžaduje sejeho důkladná příprava, pokládka komunikací přes pojivo, pokládací ohřívače a zapuštěné lampy jsou instalovány ve stropě).
 3. Materiál pro kutily se snadno sestavuje.
 4. GCR odolný vůči vlhkosti je vhodný pro instalaci v místnosti s vysokou vlhkostí.

Důležité!Lepení sádrokartonových desek přímo na dřevěný strop nefunguje, musíte postavit nosný rám z dřevěných nebo ocelových profilů.

Je však třeba si uvědomit, že v případě porušení instalační technologie GKL může být povrch stropu zdeformován.Kromě toho musí být pojivo sádrokartonu dokončeno.Před obkladem je povrch pečlivě připraven (tmel, broušený a základní nátěr).

Strop ze dřeva

Stropní plocha ze skutečných dřevěných bloků je vzácností, protože materiál je poměrně drahý a těžký, takže strop výrazně zatíží strop a stěny domu.Nejčastěji používaný napodobovací paprsek.

K napodobování povrchu dřeva se používají tyto materiály:

 • dřevěné desky s fixačním systémem pero a drážka a zkosení;
 • panely z PVC napodobující dřevěný povrch;
 • Polystyrénové paprsky.

Odrůdy trámových stropů

Strop v dřevěném domě ze dřeva můžebýt následujících typů:

 1. Podlahy z tradičního dřevěného trámu.Obvykle se používá materiál světlého stínu a povrch je hluchý.Takový povlak může být vyroben z panelů nebo desek, které přesně napodobují profilovaný paprsek.Můžete také použít neošetřenou desku o šířce 150 mm.
 2. Pokrytí dřeva viditelnými stropními trámy.V tomto případě je mezera mezi nosníky o něco vyšší než jejich spodní hrana pomocí tyčí nebo desek.V barevném schématu se obvykle používají kontrastní kombinace - tmavé paprsky na pozadí povrchu paprsku světla.Tato úprava se hodí pro různé styly interiéru.
 3. Stropní lišta ze dřeva umožňuje přesně simulovat kazetový strop.Místo tradičního paprsku můžete použít napodobení paprsků potažených dřevem.Stropní lišty, lišty a štukované lišty se používají k výzdobě stropu caisson.Přijatelné jsou jak čisté, tak kontrastní barvy na stropě.

Jakýkoli strop ze dřeva lze vyrobit vlastními rukama.Budeme uvažovat montážní postup takového návrhu na příkladu výroby povrchu s viditelnými podlahovými trámy.

Nástroje a potřebné materiály

Pro práci budete potřebovat takové materiály a nástroje:

 • štětovnice;
 • dřevěné kostky o průřezu 50x50 mm;
 • vruty nebo kleště na dřevo;
 • vrták;
 • šroubovák;
 • kladivo;
 • hřebíky;
 • pila nebo jiný nástroj pro řezání desek atyče;
 • úroveň konstrukce;
 • ruleta;
 • dláto pro zkosení desky;
 • pravítko;
 • tužka;
 • Stupňový schod.

Postup instalace

Pracujeme v tomto pořadí:

 1. Se všemi dřevěnými prvky zacházejte se zpomalovačem hoření k ochraně před ohněm a antiseptiky, aby se zabránilo hnilobě a plísním.
 2. K podlahovým trámům, ke kterým budeme lemovat náš strop, musíme připevnit lebeční bloky, napodobující paprsek.Za tímto účelem určete vzdálenost, o kterou paprsky vyčnívají nad společnou plochu stropu.
 3. Poté nakreslete podélné čáry v požadované vzdálenosti podél bočních okrajů nosníků, přičemž se odchýlíte od spodního okraje.
 4. Na tomto řádku zašroubujte bloky lebky šrouby.
 5. Dále nařežte desky na šířku stupně paprsků.Z horních konců každé desky zkoste dlátem.
 6. Našroubujte desky pomocí šroubů na lebeční tyče a umístěte je mezi konce mezi nosníky.Namísto samořezných šroubů můžete použít kleimery pro skryté upevnění desek.Každá deska je připevněna hrotem od sebe.Do drážky vložíme Kleimerův zub a poté upevníme šrouby samořezným šroubem na lebeční tyč.Další možností skryté montáže je přibití do spodní drážky police.Tato metoda je špatná v tom, že zvyšuje pravděpodobnost praskání materiálu.
 7. Poté je obdobně namontován další prvek.Navíc se jeho hrot začíná v drážce předchozí desky.
 8. Takveškerý prostor mezi paprsky je všitý.

Po instalaci desek postupují do cíle.Povrch lze malovat v kontrastních barvách - paprsky jsou tmavé a desky jsou světlé.Můžete také jednoduše lakovat celý povrch nebo namočit tónovací hmotou.