Kotle na tuhá paliva pro dlouhodobé spalování pro vytápění domácností

Vytvoření autonomního systému, majitel začíná výběrem topného kotle.Podle typu paliva je zařízením plyn, elektrické a pevné palivo.Vytápění domu elektřinou je drahé, cena plynu neustále roste.Palivové dříví a uhlí zůstávají, což znamená, že kotel na pevná paliva udělá.Praktická a spolehlivá zařízení, která podléhají provozním podmínkám, pracují po dlouhou dobu.Je užitečné porozumět kladům, záporům a vlastnostem zařízení.

Obsah

Výhody a nevýhody kotle na pevná paliva

Odborníci upozorňují na řadu nesporných výhod:

 1. Nízké náklady.Dobrý ohřívač 24 kW lze zakoupit až do 750 $ (53 000 rublů), jeden plyn stojí dvakrát tolik.
 2. Různá paliva.Kromě uhlí a palivového dříví budou v peci hořet pelety a brikety.Za cenu pevného paliva je mnohem levnější než plyn, elektřina.Instalace univerzálního zařízení vám umožní zvolit různé druhy energie v závislosti na jejich dostupnosti a dostupnosti.
 3. Delší životnost.Při pravidelné údržbě a kontrole bude zařízení trvat nejméně 30 let.V některých případech jsou kotle v provozu 60 let.
 4. Netěkavost.Užitečná vlastnost pro regiony s výpadky proudu.Ohřívač dřeva bude fungovat bez napájení, zahřeje dům a umožní vaření.

Poznámka!Pokud je do sítě zabudována nádrž na horkou vodu, bude kotel na dřevo vyžadovat méně paliva.Vyrovnávací nádrž nebo tepelný akumulátor ušetří přívod horké chladicí kapaliny pro vytápění domu při vypnutém kotli.

Existuje několik nedostatků, jsou však tyto:

 • mechanické (ruční) nakládání paliva a čištění popela;
 • je nutné přidělit prostor pro palivo;
 • údržba kamer - odstraňování sazí;
 • instalace komínu;
 • setrvačnost spalování - nelze rychle uhasit hořící palivo.

Nevýhodou je nízká účinnost zdrojů energie.Ve srovnání s plynem produkuje palivové dříví delší teplo.Všechny nedostatky nejsou tak významné, jsou pokryty významnou výhodou - jednotka na spalování dřeva funguje za jakýchkoli podmínek.

Druhy kotlů na pevná paliva

Klasifikace podle principu činnosti:

 1. Standardní vybavení.Toto je kamna na dřevo a uhlí.Jsou požadovány v oblastech s dostupností různých druhů energie, pro práci potřebujete palivové dřevo nebo uhlí.Je přípustné kombinovat oba typy paliv, ale pouze za předpokladu dodržení pravidel.

Poznámka!Moderní kotle na dřevo mohou být vybaveny snímačem teploty.Pomůže regulovat teplotu během topení.

 1. Univerzální zařízení.Jedná se o kotle s možností spalování různých druhů energie - plyn, nafta.K rychlému přechodu ze dřeva na plyn potřebujete vyměnitelný hořák.Agregátyprospěšné, pokud bude v blízké budoucnosti rozšířen centralizovaný plyn do domu.Přítomnost univerzálního kotle vám umožní rychle přejít z plynu na palivové dříví v případě přerušení dodávky paliva, a pak zpět, když je přívod plynu normalizován.
 2. Pyrolytické kotle.Jedná se o zařízení, která používají otevřenou a skrytou tepelnou energii.Otevřeno je teplo palivového dříví, uhlí.Skryté - teplo výfukových plynů.Vysoké účinnosti je dosaženo sekundárním spalováním dřevního plynu.Pyrolýzní zařízení se nazývá pomalu-hořící kotel, jednotka zcela generuje veškerou tepelnou energii paliva, snižuje náklady na energii.Další plus je minimální množství strusky.Kotle jsou dražší než standardní a náročné na obsah vlhkosti surovin (ne více než 20%).

Modely se liší podle materiálu výroby a typu použitého paliva.

Podle materiálu výroby

Vytápěcí kotel na dřevo může být ocel nebo litina.

Materiál má své vlastní vlastnosti:

 1. Ocelová zařízení. Vybaveno roštem z oceli nebo litiny.Výměník tepla toleruje kolísání teploty.Vzhledem k krátké životnosti a nestabilitě vůči rzi jsou kotle levné.Rez způsobuje kondenzace.Vlhkost se vytváří při chlazení kotle pod rosným bodem.Celková doba použití přímo závisí na tloušťce ocelového plechu.V průměru jednotky vydrží až 15 let provozu.

Doporučení!Uhlí lze použít jako nosič energie pouze u kotlů s ocelovými rošty.

 1. Litinová topná zařízení. Jedná se o zařízení s velkým nákladovým oknem, schopnost používat jakékoli pevné palivo, včetně uhlí.Litinové mříže a tepelný výměník.Vysoká tepelná kapacita kovu vysvětluje dlouhou dobu chlazení výměníku tepla - to je plus.Jasnou výhodou je prodloužená životnost, náchylnost k vodním kladivům je minus.Do výměníku nepřidávejte studenou vodu, praskne.Velký rozdíl mezi teplotou ohřáté vody a průtokem ze zpátečky povede k selhání jednotky.

Důležité!Pas ukazuje minimální teplotu v zpětném okruhu.Je třeba dodržovat všechna pravidla a doporučení výrobců ke zvýšení životnosti kotle.

Podle druhu paliva

Klasifikace podle typu nosiče energie:

 • uhlí. Populární a cenově dostupná varianta paliva.Kotle na uhlí mohou fungovat i na dřevo.Hlavním typem paliva je antracit nebo jiný druh uhlí.Je přípustné kombinovat oba typy energie.Kotel nemá žádné nevýhody, plus univerzálnost.
 • Spalování dřeva. U kotlů je povoleno spalovat nejen palivové dříví, ale také ohřívač, pelety, piliny a jiné suroviny.Pokud jsou rošty a tepelný výměník vyrobeny z oceli, je přísně zakázáno používat uhlí v kotli na dřevo.Teplota hoření antracitu je vyšší než dříví, v průběhu práce ocelové roštyse rozpustí.
 • Pelety. Kotle jsou určeny pouze pro brikety vyrobené z vysoce čištěných surovin.Výhody - automatické pokládání, minimální množství odpadu, nízká cena paliva.Neexistují žádné nevýhody.
 • Výroba plynu. Jedná se o dlouho hořící kotel využívající lisované brikety nebo palivové dříví.Ohřívač je vybaven přídavným spalovacím zařízením na dřevo.Jednotka je dražší než standard, palivo nemůže obsahovat vlhkost více než 20% - nevýhody.Výhody šetrnosti k životnímu prostředí, úspora paliva.

Důležité!Pokud v regionu není žádný problém s dodávkou elektřiny a neplánují položit plynovod, nejlepší možností jsou kotle na výrobu plynu nebo pyrolýzy.Vysoká cena zařízení se vyplatí snížením spotřeby paliva.Úspora až 40%.

Princip činnosti kotlů na dřevo

Kotel na tuhá paliva funguje podle nejjednoduššího principu - palivové dřevo se spaluje ve spalovací komoře,tepelná energie.Teplo ohřívá výměník tepla, který ohřívá chladicí kapalinu.Teplá voda cirkuluje systémem a vytápí dům.Do popelníku spadá odpad ve formě popela z palivového dřeva.

Konstrukce je komplex jednotek:

 • spalovací komora pro spalování palivového dříví, uhlí, pelet;
 • tepelný výměník vyrobený z oceli nebo litiny, uvnitř kterého cirkuluje chladivo;
 • oddělení pro zpracování popela;
 • rošt, který je umístěn mezi spalovací komorou a popelníkem;
 • je termostat pro ovládání provozního režimudůležité pro nastavení topného média;
 • komín.

Je-li zařízení vybaveno dvěma okruhy, jeden pracuje pro přívod chladicího média do sítě, druhý - pro distribuci horké vody pro domácí použití.

Výhody a nevýhody kotlů na dřevo

Mezi výhody patří:

Doporučujeme přečíst:
 1. netěkavost.Takový kotel nevyžaduje elektřinu, zapalování je organizováno štěpkami, papírem a zápalky.
 2. Dostupnost paliva.V každém regionu s tvrdými zimami je palivové dříví.Používá se palivové dříví z různých druhů dřeva.
 3. Není třeba získat povolení k instalaci.
 4. Udržitelnost.Zařízení může být opraveno začínajícím mistrem.
 5. Snadná údržba.Vkládání paliva do komory, zapalování, čištění popela - úkoly, které nevyžadují dovednost.

Nevýhody:

 • Pravidelné plnění paliva.Palivové dříví rychle hoří, jedna záložka nestačí pro celý topný cyklus.Je možné provádět automatické krmení, ale pouze u pyrolýzních typů zařízení.
 • Odstranění strusky.Frekvence závisí na druhu paliva.V průměru se popel čistí každých 4-6 dní.
 • Významná spotřeba paliva.Pokud instalujete kotel s litinovými rošty, je možné přidat uhlí - v tomto případě se sníží spotřeba palivového dříví.

Poznámka!Palivové dříví není skladováno pod baldachýnem, je nutné vybavit místnost ochranou před vlhkostí a sněhem.

Vlastnosti výběrukotel na dřevo

Při výběru zařízení si nuance zaslouží pozornost:

 1. Výkon.K zahřátí 10 m2 plochy je zapotřebí 1 kW energie.Pokud v oblasti mrazy klesnou z -25 ° C, dům je špatně izolován nebo jsou okna na podlaze, vynásobte konečnou hodnotu třetinou.Výkon považován za minimální a maximální.První je práce zařízení v mimosezóně, druhá - během vrcholného chladného počasí.Pokud zařízení nenabijete v plné síle nebo ho donutíte, aby pracoval na hranici limitu, rychle se stane bezcenným.
 2. Materiál pro výrobu výměníku tepla.Litinové kamenivo je vhodné pro palivové dříví, uhlí a slouží mnohem déle.Nákup bude stát dražší, ale je výhodnější než ocelový výměník tepla.

Důležité!Litinové kotle jsou vybaveny zkráceným kouřovým kanálem, žebrovaný povrch zvětšuje oblast přenosu tepla.V ocelových jednotkách je kouřový kanál dlouhý, což zvyšuje účinnost ohřevu.

 1. Počet obvodů.Dvouokruhový kotel na pevná paliva je vhodný v domácnostech, aniž by byl připojen k ústředním inženýrským sítím.V takovém případě se uživatel zahřívá doma a horkou vodou pro domácí potřeby.
 2. Řídicí a chladicí systém.Je nutné vyloučit riziko přehřátí kotle.

Poznámka!Ocelová spalovací komora je rychlá a snadno se čistí.Edém z litiny musí být seškrabán pokerem nebo škrabkou.

Jak si vybrat správný kotel na pevná paliva na dřevo

Kromě stanovení výkonuenergie, měl by majitel věnovat pozornost těmto ukazatelům:

 • Velikost pece.Čím vyšší jsou indikátory, tím větší je zatížení palivového dřeva.
 • Parametry jednotky.Je nutné vybrat umístění instalace.Vytápění na tuhá paliva je instalováno v kotelně 2x2 m2 s dobrým větracím systémem.
 • Tepelná izolace pouzdra.Vnější izolace snižuje tepelné ztráty.
 • Přeplňování.Zařízení s nuceným nabíjením umožňuje použití komínu s malým počtem loktů bez snížení účinnosti.
 • Závislost na napájení.Energeticky nezávislá jednotka bude pracovat bez elektřiny.Mezi těkavá zařízení patří posilovací čerpadlo, řídicí jednotka.Je praktické zvolit variantu topení, která pracuje se současným připojením k síti a bez něj.

Termostat, dva okruhy a spalovací komora zvyšují použitelnost zařízení.Pyrolytické kotle s funkcí dvojitého spalování šetří až 30-45% paliva za sezónu.

Seznam nejlepších výrobců kotlů na dřevo

Podle uživatelů si topná zařízení z Německa, České republiky a Polska zaslouží pozornost.Ruské značky jsou zastoupeny poměrně široce, ale se stejným výkonem mají nižší kvalitu a praktičnost použití.

Společnosti Buderus, Lopper jsou topidla s cenou 1 000 $ (70 000 rublů).Odolné kotle slouží dlouhou dobu a jsou vybaveny automatickými ovládacími zařízeními.Zařízení z České republiky ATMOS, OPOP jsou mírně horší než německá zařízení, jsou uvedena v širokém sortimentu a stojí od 750 $ (50 000 rublů).OdRuské výrobce se vyznačuje Teplodar, ZOTA.Cena zařízení je od 300 $ (21 000 rublů).