Knauf Rothband - omítka číslo 1?

Štukatérství je jednou z nejdůležitějších součástí dokončovacích a opravných procesů.Provádí se pomocí různých sádrových směsí.Složení směsi je rozděleno na cementový písek a sádrovec, jehož značka Rotband je nejslavnější - štuk, vyráběná v podnicích mezinárodní společnosti Knauf.

Obsah

Vlastnosti směsí cementu a písku

víceNedávno byly takové směsi všeobecně vyráběny nezávisle.V tomto případě však složky požadované kategorie nebyly vždy použity.A pokud výrobci cementu stále zaručují určité vlastnosti, pak použitím špatně prosetého písku, často s bahnem, dostanete omítku velmi nízké kvality.V současné době mají téměř všichni velcí výrobci ve svém sortimentu suché směsi na bázi cementu, obohacené o různé přísady.Omítka Knauf je velmi rozmanitá a v řadě podobných produktů nabízí společnost speciální směsi pro omítání vnějších fasád budov, místností s vysokou vlhkostí a také pro opravu starých, prasklých omítaných povrchů.Nespornou výhodou cemento-pískové omítky je odolnost proti změnám teploty, trvanlivost a lhostejnost vůči výparům a vlhkosti.

Avšak přidáním polymerních vláken a různých lepidel se dokonce zlepšilochemické složky, směsi cementu a písku jsou omezené v aplikaci kvůli dlouhé době vytvrzování (v průměru cementové omítky umožňují další dokončovací práce až po 28 dnech).Práce s použitím DSP je navíc časově náročná a vyžaduje značnou profesionalitu.

Výhody sádrových omítek

Sádrové omítky (sádrové omítky) se osvědčily v interiérových dekoracích.Knauf Rotband omítka je prášková suchá směs, zabalená do papírových sáčků.Při přípravě na práci stačí zředit vodou do podoby pasty.Pokud jste si vybrali náplast Rothband, jsou pokyny pro použití této směsi velmi snadno znázorněny na každém balení.Vaším úkolem zůstává pouze jeho postupná implementace, což není obtížné.

Hlavní výhody sádrových směsí na bázi sádry jsou:

  • šetrnost k životnímu prostředí. Přírodní sádrovec, který tvoří většinu sádrových směsí ve zpracované formě, je jedním z nejstarších stavebních materiálů.Stěny omítané směsí sádry vytvářejí pohodlí každodenního životního prostředí díky poréznosti materiálu a jeho schopnosti absorbovat přebytečnou vlhkost ze vzduchu, případně ji uvolňovat (vlhkost) zpět.Kromě toho je kyselost sádry podobná kyselosti lidské kůže a štuková směs, i když je mokrá, nevypouští škodlivé výpary do životního prostředí a neobsahuje nepříjemné pachy.
  • Možnost pokračovat v dokončovacích pracích po 3-5 dnechz důvodu rychlého zasychání.K úplnému vytvrzení dochází po 7 dnech.
  • Vysoká požární odolnost,splňující nejpodmínečnější požadavky na požární bezpečnost.
  • Vynikající kvalita omítnuté plochy. Při správné aplikaci umožňuje omítka knauf dokonale zarovnat a vyhladit povrchy.Tím je prakticky vyloučeno další zpracování stěn ve formě broušení a nivelace.Z tohoto důvodu se sádrové omítky někdy nazývají počáteční tmely.
  • Zvýšená tažnost směsi. To zvyšuje produktivitu sádry.Obzvláště působivé výsledky se získají při použití mechanizovaného způsobu nanášení sádrové směsi na stěny pomocí sádrových stanic.
  • Možnost použití v kombinaci s dodatečnými izolačními materiály , což zajišťuje vysokou tepelnou izolaci a absorpci zvuku.Obzvláště důležité v panelových domech.

Je třeba poznamenat, že společnost Knauf vyvinula řadu vzájemně kompatibilních stavebních materiálů.Vhodná impregnace, základní nátěr a dekorativní omítka Knauf použitá v komplexu dávají nejlepší konečný výsledek dokončovacích prací.

Doporučená četba:

Z nedostatků sádrových omítek lze zaznamenat mírné smrštění, což je obzvláště nápadné při odstraňování malých, ale hlubokých otvorů nebo při instalaci majáků.Při použití silné (více než 10 mm) omítkové vrstvy je také pozorováno mírné smrštění ve středu.

Při práci se směsmi na bázi sádry by člověk neměl nanášet jednu vrstvu na druhou, protože přilnavost mezi nimi je velmi průměrná.Pokud vznikla potřeba aplikace dalších vrstev, měl by být povrch před nanesením ošetřen základním nátěrem.

Vypočítáme požadované množství směsi

Abychom nezískali přebytečný materiál, který potom nebude v poptávce, musíte nejprve vypočítat potřebnou spotřebu omítky.Aby byly tyto výpočty nejpřesnější, je nutné vyjasnit tloušťku požadované omítky.Za tímto účelem změřte na určených kontrolních bodech odchylku povrchu stěny od svislé roviny.Sčítaná odchylka se dělí počtem měřicích bodů, čímž se získá průměrná tloušťka omítky nanesené na stěnu.Čím větší počet kontrolních bodů, tím přesnější bude výsledek.Při měření je třeba poznamenat, že minimální tloušťka nanesené omítky nesmí být menší než výška omítky (6 mm).Výrobce vždy uvádí množství suché směsi potřebné pro omítání čtverečního metru plochy o tloušťce vrstvy 10 mm.Spotřeba náplastí na 1m2je 8,5kg, stačí ji znásobit plochou stěny a průměrnou tloušťkou vrstvy.Například pro omítání zdi 20m2a získání hodnoty v kontrolních bodech 0,5 cm, 4 cm, 2 cm jsme vypočítali:

Výpočet Výsledek
Průměrná tloušťka vrstvy omítky plánované pro aplikaci, viz 0,6 (neméně než min) + 4 + 2 = 6,6

6,6: 3 = 2,2

2,2

Stucco rotbandspotřeba na 1m2 , kg 8,5 x 2,2 = 18,7

18,7

Spotřeba na zdi, kg 20 x 18,7 = 374

374

Požadovánopočet sáčků suché štukové směsi, sáčků z kusů 374: 30 = 12,5

13

Sádra s rotační páskou 30 kgcena, rub

360-375

Plánované výdaje, rub 360 x 13 =4680

375 x 13 = 4875

4680-4875

Skladování, doba použitelnosti, technické specifikace

Sádra ze sádryPředstavuje směs atomizovaných částic.Suchá barva omítky může být bílá, šedá nebo dokonce narůžovělá, což závisí na přítomnosti nečistot v přírodní sádře, která je hlavní složkou směsi.Barva nemá vliv na vlastnosti konečného produktu.Balené sáčky by měly být skladovány na suchém místě, na dřevěných paletách v uzavřeném stavu.Při takovém skladování je skladovatelnost směsi přibližně 6 měsíců.V případě, že se jedná o obalrozbitá suchá omítka musí být nalita do hermeticky uzavřené nádoby a použita nejdříve.

Rothbandova omítka, technické specifikace

Spotřeba na 1 m2, kg

8,5

Sypná hmotnost, kg na m3

730

Velikost zrna, mm

Max 1,2

Min. Tloušťka povlaku, mm

5

Maximální tloušťka vrstvy, mm

50

Doporučená tloušťka vrstvy, mm

10

Čas vytvrzování

7 dní

Hustota ve vytvrzovánístav, kg /m3

950

Doba zránívýrobce [min]

10

Pracovní doba roztoku v otevřené nádobě, min

20-25

Doba schnutí jedné vrstvy, min

45-60

Profesionální stavitelé opakovaně poznamenali, že u mnoha štukových směsí je kvalita oblíbená právě štukovým štukem, jehož cena je samozřejmě o něco vyšší než cena podobných produktů jiných společností (zejména společnosti Volma).Je to však tato společnost, která je upřednostňována skutečně solidní prvotřídní úpravou.Rothband nástěnná omítka je tak populární, že padělky této slavné značky nejsou na trhu neobvyklé.Aby nedošlo k problémům, je nutné zkontrolovat přítomnost holografického štítku na obalu.Kvalita směsi můžeovlivňují datum vypršení platnosti, kterému byste měli určitě věnovat pozornost při nákupu.