Klenutá střecha udělejte sami

Pokud se rozhodnete postavit malou garáž, přístavbu nebo vyrobit přístřešek, pak může být střecha takové konstrukce postavena samostatně.Ideální možností by byla šikmá střecha z vlnité lepenky.Tento typ designu není jednoduchý na provedení, je poměrně snadno udržovatelný, odolný, odolný a esteticky atraktivní.Před instalací takové střechy je důležité zvolit správný sklon, zvolit tloušťku profilovaného plechu a část nosných prvků.O tom všem se budeme bavit v našem článku.

Obsah

Výběr profilovaného plechu

Aby střecha z vlnité lepenky byla pevná a trvanlivá, je třeba pochopit,rozmanitosti tohoto materiálu.V prodeji najdete tyto typy profilovaných plechů:

 • Výrobky označené „C“jsou stěnové plechy o tloušťce nejvýše 0,06 cm a výšce vlny nejvýše 1 cmNeexistují žádné zvláštní požadavky na tuhost takové vlnité lepenky, protože se používá jako dekorace na zeď.
 • Listy označené „HC“jsou odolnější materiál, který lze použít pro stěny a střechy.Výška zvlnění je 1-3,5 cm a tloušťka plechu dosahuje 0,85 mm.
 • Profily označené „H“jsou nosnou vlnitou lepenkou.Výška vlny je 4 cm a více a minimální tloušťka plechu je 3 mm.

Střecha šikmé střechy je nejlépe vyrobena z profilovaného plechu označeného H a HC.Profesionální plachta s označením C je vhodná pouze pro zakrytí malé přístavby za předpokladu, že je uspořádána souvislá přepravka.

Důležité: jelikož konstrukce s jedním svahem se liší v působivé ploše svahu, střecha je zatížena výrazným sněhovým zatížením.V tomto ohledu se pro šikmou střechu doporučuje použít profesionální list stupňů NS44 a NS55.

Volba úhlu sklonu

Před vytvořením šikmé střechy z vlnité lepenky je třeba určit její sklon..To je důležité pro efektivní odstraňování roztavené vody a vody během deště.Nejčastěji je pro zastřešení z vlnité lepenky vybrán list s vlnitou výškou 3,5 cm a tloušťkou 0,07 cm. Tento povlak může být položen na bednu instalovanou v krocích po 1,5 m. Tato konstrukce jednostupňové střechy odolá zatížení nejvýše 60 kg /m².Kromě toho můžete chodit po této střeše během oprav nebo čištění od sněhu.

Pokud se rozhodnete vyrobit pultovou střechu z profilovaného plechu, pak úhel sklonu závisí na následujících ukazatelích:

 • Když je úhel sklonu v rozmezí 5-10 ° měla by se provádět nepřetržitá přepravka.Překrýváme se podél podélného spoje desek do dvou vln, příčně - nejméně 30 cm.
 • Úhel sklonu svahů v oblasti 10-15 °vyžaduje uspořádání řídké bedny s krokem 0,45 m.Podélné překrytí se provádí na jediné vlně a příčný - nejméně 20 cm.
 • Střecha se sklonem více než 15 °je vyrobena podle přepravky instalované s krokem 0,6 m.Podélné překrytí se rovná jedné vlně a příčné překrytí je nejméně 17 cm.

Rovněž stojí za zvážení, že při zakrytí přístřešku střechou podlahou třídy C-8 by měl být úhel sklonu nejméně 15 ° a přepravka by měla být pevná.Pokud instalujete profilované plechy C-10 a 20, je nutná nepřetržitá přepravka se sklonem menším než 15 °.V ostatních případech je bedna namontována s krokem 30-50 cm. Listy C-21 a NS-35 lze namontovat na řídkou bednu i se sklonem menším než 15 °.V tomto případě, čím větší je úhel sklonu, tím větší je krok bedny.

Pozor: profilované plechy značky H-60 ​​a modifikace H-75 lze namontovat na přepravku instalovanou s krokem 3-4 m, ale úhel sklonu by neměl být menší než 8 °.

Postup instalace

Budeme uvažovat o konstrukci střechy z vlnité lepenky na příkladu kombinované střechy (bez podkroví).Instalace stavby začíná výrobou Mauerlat.K tomu budete potřebovat paprsek o průřezu 0,15x0,1 m. Pokud je vaše konstrukce postavena z paprsku nebo klády, pak v tomto případě poslední koruna nezíská roli Mauerlatu.

Jsou-li stěny budovy vyrobeny z křehkého plynu nebo pěnového bloku, musí být pod Mauerlatem vyroben monolitický pás, ve kterém budou ve fázi instalace položeny ocelové kolíky pro upevnění paprsku.Nezapomeňte izolovat vodorovný paprsek od stěn jiného materiálustřešní materiál.

Krovy a soustruhy

Další instalace střechy s jedním sklonem z vlnité lepenky vyžaduje označení krokví.Provádíme práci v následujícím pořadí:

 1. Desku položíme na Mauerlatův nosník tak, aby bylo dosaženo převisů přesahů 400 - 500 mm.
 2. Pomocí úrovně a čtverce označíme místa pro dolní a horní ránu.Šířka ražby by měla přesně odpovídat šířce krokví a hloubka ražby by neměla být větší než 1/3 výšky trámů.
 3. Dále při tomto řezu vytvoříme šablonu, pomocí které se značení zmyje, přesuneme se ke zbývajícím krokvím.

Poté můžete začít položit krokve a připevnit je k Mauerlatovu nosníku.K tomu můžete použít dva hřebíky o délce 150 mm, které jsou poháněny v příčném směru, nebo ocelové svorky.

Instalace hydroizolace

Instalace šikmé střechy vyžaduje povinné použití hydroizolace.K tomu se používá speciální film, který se pokládá směrem ke krokvím od spodní části rampy nahoru.Materiál se pokládá bez překrývání sousedních pásů 10 až 15 cm.

Hydroizolace je připevněna k krokvím pomocí sešívačky staveb.Poté jsou na krokve nad hydroizolací nacpané protikusy.Jsou potřebné pro větrání prostoru pod střechou.

Doporučená četba:

Rada: pokud budete unventilatedstřecha, pak místo hydroizolačního filmu použijte speciální membránu propustnou pro páry.Vlhkost z kondenzace se tedy nebude hromadit pod střechou.

Soustružení

Konstrukce jednostranného střešního systému v závislosti na úhlu sklonu a použitém typu vlnité lepenky zahrnuje použití spojitého nebo vzácného soustruhu..Upevňujeme latě ze spodní části rampy a pohybujeme se nahoru.K upevnění používáme držák nebo hřebík.

Poté přistoupíme k instalaci klisny, která bude tvořit převisy střechy.Pokud si přejete, nemůžete nainstalovat klisnu uspořádáním přesahů kvůli krokvím vyčnívajícím za zdi.Následně může být přesah střechy lemován pro ochranu dřevěných prvků před vlhkostí.

Pokládka vlnité lepenky

K instalaci profilovaného plechu budete potřebovat následující nástroje a příslušenství:

 • nůžky na kov;
 • šroubovák;
 • lano;
 • střešní šrouby s gumovým těsněním a šestihrannými hlavami;
 • svorky;
 • sešívačka;
 • dvě schodiště (delší než délka rampy a ze země na střechu).

Pro zdvihání profilovaného plechu na dvou koncích schodiště je třeba vytvořit smyčku lana, jejíž délka by měla být čtyřnásobkem délky samotného schodiště.V získané smyčce položíme vlnitou desku a zvedneme ji po schodech na střechu.

Vlnitou desku pokládáme ze spodního rohu podél vodorovného převisu střechy.Chcete-li opravit jeden listmusíte vzít asi 9 šroubů.Současně mohou být šrouby zašroubovány do žebra, pokud jeho výška nepřesahuje 20 mm, nebo do průhybu s větší výškou zvlnění.

Pozor: při zašroubování šroubu věnujte pozornost těsnění.Měl by být pevně přitlačen k archu, ale neměl by být příliš utažený nebo příliš volný.

Plechy jsou naskládány do svislých pruhů, takže sousední prvky v řadě se vzájemně překrývají se šířkou jedné vlny.Překrývání sousedních řad je 150-200 mm.

Nyní víte, jak vyrobit střechu z plechu se střechou pro kutily.Je také důležité starat se o organizaci likvidace vody.V opačném případě může neorganizovaná drenáž vést k předčasnému opotřebení základny, základu a poškození fasády.