Keramické malty, materiály a výrobci


Navzdory zjevné jednoduchosti procesu injektáž keramických švů dlaždic nejen poskytuje integritu vizuálnímu vnímání pokládaného keramického povrchu, ale také může vyrovnávat nedostatky, které se získají při pokládce dlaždic.

Kromě toho spoje vyplněné směsí přispívají k odolnosti dlaždic vůči vlhkosti a chrání povrch před poškozením plísní a kvasinek.Proto jsou hlavními požadavky na tuto specifickou hmotu elasticita, hydrofobní vlastnosti a přítomnost antimykotických a antimikrobiálních přísad v kompozici.

Obsah

Druhy spárovací směsi

Pokud se jedná o injektáž keramických obkladůprováděné odborníky, pak bude s největší pravděpodobností jejich výběr materiálu vědomý.Pokud plánujete tuto práci sami, musíte pečlivě zvážit, jaký druh spárovací hmoty pro keramické dlaždice potřebujete.

Všechny rmutovací směsi lze rozdělit do dvou velkých skupin.

Směsi na bázi cementu jsou prášková plniva, která se ředí vodou nebo latexem těsně před použitím.Směsi obsahující portlandský cement jsou vhodnější pro nezkušené pracovníky, protože mají značnou plasticitu, usnadňují vyplňování i úzkých spár a nevyžadují zvláštní dovednosti.

Zředění směsi se doporučuje v respirátoru a ochrannémbrýle, protože suspenze může snadno způsobit alergickou reakci těla nebo způsobit poprášení očí.

Cementové směsi, které jsou již zředěny v průmyslových podmínkách, lze také zakoupit.Ale navzdory pohodlí práce s takovým materiálem, není taková injektáž keramických obkladů, jejichž cena je poměrně vysoká, mezi obyvatelstvem v dobré poptávce.

Pokud se rozhodnete směs namíchat sami, musíte pečlivě dodržovat proporce předepsané výrobcem.V opačném případě může při usušení prasknout příliš tekutá hmota, což zděnému vzhledu poskytne zdivo.Pokud je hmota příliš tlustá, spoje nebudou zcela vyplněny, což povede k narušení těsnosti zdiva.

Spárovací hmota na bázi epoxidových pryskyřic se vyznačuje vysokou pevností a adhezivními vlastnostmi a prakticky neabsorbuje vodu.

Proto je určen k ošetření spár v keramických obkladech pro bazény, podlah ve veřejných prostorách s vysokou dopravou a vnějších fasád budov.S tímto materiálem však mohou pracovat jen odborníci z důvodu jeho vysoké viskozity.Kromě toho je implementace švů pomocí epoxidové spárovací hmoty úkolem, který vyžaduje velkou přesnost a svědomitost, protože po vytvrzení je obtížné odstranit přebytečný aplikovaný materiál.

Složky epoxidové malty jsou samotný epoxid a speciální tvrdidlo, které je baleno samostatně.Míchání složek se provádí těsně před dokončovací prací, skladování hotové hmoty není přípustné.

Výrobci spárovací hmoty pro keramické dlaždice

Jedním z největších výrobců produktové řady pro spárování keramických dlaždic je německá společnost Henkel, která vyrábí širokou škálu materiálů pod značkou „Ceresit“.Výrobky této značky jsou dobré kvality, která je obecně charakteristická pro německé zboží.

Injektáž keramických obkladů ceresite neabsorbuje nečistoty, má mrazuvzdornost a odolnost proti vodě, což umožňuje jejich použití na čerstvém vzduchu a v místnostech s vysokou vlhkostí.Tyto spárovací hmoty se používají také při obkládání podlahovým vytápěním.

Neméně známým výrobcem všech druhů konečných směsí, lepidel, tmelů a všech druhů stavebních chemikálií je italská společnost Mapei.Mapu injektáž lze použít na povrchy deformované a umožňuje využití místnosti až 24 hodin po dokončení práce (nebo 48 hodin u bazénů).

Italská zálivka v průběhu času nezmizí a některé vzorky produktů jsou odolné vůči kyselinám.Díky modifikovaným polymerům v kompozici se spoje naplněné tímto materiálem neabsorbují, ale odpuzují vodu, která se hromadí na povrchu v kapičkách a rozpouští seznečištění.Taková nanotechnologie se nazývá DropEffect.

Kontrast nebo?Vyberte barvu spárovací hmoty pro keramické dlaždice

Spárovací hmota z keramických dlaždic, které si můžete koupit ve specializovaných prodejnách, může mít různé barevné odstíny.Při nákupu spárovací hmoty by se mělo brát v úvahu:

  • , pokud je spárovací hmota tmavého stínu, pak každý jednotlivý fragment geometrické dlaždice
  • bude kontrastovat a zdůrazní stylingový vzor.Pokud si koupíte spárovací hmotu světlejších tónů, pak se celá kachlová plocha vizuálně sloučí do monochromatického povrchu.Ale s takovou spárovací hmotou je možné vyrovnat vady stohování (různá šířka švů).
  • Bílá zálivka je nepraktická a snadno se zašpiní.Navíc bílé švy již nejsou v módě.
  • , pokud chcete dokončit mozaikové dlaždice, je nejlepší zvolit průhlednou spárovací hmotu, zejména pokud je mozaika skleněná nebo z onyxu.

Výrobci vám mohou nabídnout takovou zvědavost, jako je injektáž keramických obkladů v barvě zlata, perleťová nebo s efektem noční záře „Noční vidění“, který dá neobvyklému vzhledu kachlové zdi v kuchyni.

Před provedením výběru aplikujte na dlaždici zkušební malé množství spárovací hmoty, protože po vysušení může nabýt mírně odlišného odstínu nebo rozjasnit, čímž vás zbaví zamýšleného účinku.

Technologiepráce

Pokud plánujete injektáž keramických dlaždic poprvé, je nejlepší shromáždit potřebné informace tak, že si přečtete video „Injektáž keramických dlaždic“ na webu:

Veškeré injektážní práce se provádějí pouze po úplném vytvrzení lepidla na dlaždice (nejméně 2 dny po dokončení pokládky dlaždic).

Mezery mezi jednotlivými fragmenty jsou očištěny od zbytků lepidla a plastových křížů, které omezují šířku švu.Veškerý odpad a prach se shromažďují pomocí vysavače, dlaždice se otře suchým hadříkem.Spárovací směs je zředěna v malých dávkách, protože rychle ztrácí tažnost.Informace o době nalévání naleznete na obalu.
K vyplnění spár budete muset zakoupit gumovou stěrku vhodné šířky, trojúhelníku nebo obdélníku.Profesionální nástroj je velmi pohodlný, připomíná lžíci s velkou úchytkou držadla a silikonovou nebo gumovou základnou.

]

Pokud je dlaždice porézní a existují obavy, že se do ní vstřikuje spárovací hmota, injektáž keramických dlaždic se provádí z vaku se špičkou a připomíná šperkařské práce cukrářů.

Při plnění spojů nenechávejte dutiny, které by kvůli nedostatečné těsnosti mohly vést k plísním.Chcete-li se tomuto problému vyhnout, protřepejte hmotu tlakem a doslova ji tlačtedo prostoru mezi dlaždicemi.

Po naplnění švů směsí se dlaždice nechá stát, dokud se hmota úplně nevysuší, a poté se veškerý přebytečný materiál odstraní hadříkem.