Keramické lepidlo na dlaždice, typy a použití

I když si vyberete super-módní obkladové dlaždice dokončit svou kuchyni nebo koupelnu v bytě, můžete získat konečný výsledek zcela jiné kvality, než jste čekali.Konec konců, značnou součástí úspěchu je vhodné lepidlo na keramické dlaždice.Moderní obchod nabízí obrovský výběr produktů, jak domácích výrobců, tak dovozních společností, ale tuto hojnost není tak snadné navigovat.Proto před lepením keramických dlaždic musíte pochopit: jaké složení lepidla dávat přednost.

Obsah

Druhy lepidel na dlaždice ]

V závislosti na složkách obsažených v receptu lze všechna lepidla na keramické dlaždice rozdělit do tří hlavních typů.Díky poměrně přijatelné ceně je cementové lepidlo, které je v literatuře označováno jako cementový koloidní tmel, nejčastější.Jak již název napovídá, základem tohoto lepidla je písek a cement, s malou frakcí polymerních přísad, které zlepšují přilnavost (přilnavost) dlaždice k povrchu a zvyšují plasticitu tmelu.V obchodě dostanete suchou směs, kterou zředíte vodou v požadovaném poměru, čímž získáte viskózní látku.

Cementový tmel se používá k pokládce keramických dlaždic v interiéru.Před lepením obkladů v koupelně lze pomocí lepidla vylepšit funkční vlastnosti cementového lepidlajako ředidlo, speciální latexové přísady, které nejen zvyšují pružnost a deformační rozsah adhezivní vrstvy, ale také jí poskytují významný podíl odolnosti vůči vodě.

Všechny složky cementového lepidla jsou naprosto neškodné a hypoalergenní, lze jej tedy bezpečně použít k dekoraci interiéru v našich bytech, školkách, zdravotnických zařízeních.

Disperzní lepidlo na keramické dlaždice, jehož cena je vyšší, se používá hlavně pro povrchovou úpravu z nestandardního materiálu.Pokud je podkladem plast, dřevo, sádrokarton nebo kov, doporučuje se při práci používat lepidla na disperzní dlaždice.

Jsou prodávány připravené k použití a mají zlepšené adhezivní vlastnosti.S jejich pomocí můžete položit dlaždici i na kluzký svislý povrch, aniž byste museli dodatečně brousit a připravovat základnu.Vzhledem k superelasticitě je disperzní lepidlo nezbytné při práci s povrchy náchylnými k ohýbání (překližky nebo sádrové vláknité desky).

Nízká spotřeba lepidla (téměř dvakrát méně než u cementových tmelů) umožňuje vyrovnat rozdíl v nákupu spotřebního materiálu a konečný výsledek při použití disperzních lepidel je trvale dobrý.

Epoxidová lepidla jsou vícesložková směs, do které je katalyzátor před zahájením prací zabalen v oddělené nádobě.Před lepením obkladů v koupelně epoxidovým lepidlem musíte zjistit, zda máte dostmistrovství v této práci, protože tento materiál neodpouští chyby a vyžaduje virtuozitu a svědomitost.

Při nárazu na dlaždici by mělo být epoxidové lepidlo okamžitě odstraněno, protože po ztuhnutí se změní na supertvrdou látku, kterou nelze prakticky odstranit.

Krystalizace zředěné pracovní směsi také nastává poměrně rychle, takže dlaždice musí být lepeny určitým talentem.Nelze zředit zahuštěné epoxidové lepidlo, protože současně dochází ke ztrátě jeho vlastností.

Epoxidové lepidlo na keramické dlaždice, jejichž hodnocení kvality je trvale vynikající, neztmavne při vystavení ultrafialovému světlu a není lhostejné vůči zásadám, kyselinám a všem druhům rozpouštědel.Díky své odolnosti vůči vodě a mrazu je velmi oblíbený pro pokládku dlaždic na čerstvém vzduchu a ve vlhkých místnostech.

Tekuté nehty

Tekuté nehty jsou relativně nové lepidlo obsahující velké množství polymerů a syntetického kaučuku.Pokud se tekuté nehty uvolňují neoprenovým způsobem, mají spíše nepříjemný zápach a mají významnou toxicitu.A neškodné nehty na vodní bázi bohužel nemají absolutně žádnou odolnost proti vlhkosti.Proto se v případě potřeby nejčastěji používají tekuté nehty na keramické dlaždiceprovádět restaurátorské opravy určením několika jednotlivých padlých dlaždic nebo fragmentů mozaiky.

Jak vypočítat spotřebu lepidla

Výrobce zpravidla uvádí na obalu výrobku, který jste vybrali, průměrnou spotřebu složení lepidla na jednotku plochy.Proto je snadné vypočítat odhadované množství materiálu, které potřebujete, v závislosti na množství práce před námi.

Spotřeba lepidla na keramické dlaždice se liší, protože je ovlivněna následujícími faktory:

  • hustota použité kompozice.Závisí to nejen na složení, ale také na okolní teplotě, při které dochází k povrchové úpravě.Čím vyšší je, tím rychleji se vypařuje vlhkost a tím se lepidlo stává silnějším.Současně se zvyšuje jeho spotřeba.
  • nedostatek předběžné přípravy pracovní plochy.Četné nepravidelnosti a defekty budou vyžadovat použití silnější adhezivní vrstvy.
  • použité nástroje a kvalifikace velitele.V závislosti na tvaru a velikosti zubů lžíce se může množství distribuované na povrchu kompozice zvýšit.Také, pokud amatér provádí dokončovací práce, musí být vynaloženo větší množství lepidla.
  • struktura a velikost dlaždice.Porézní struktura a velká velikost dlaždice způsobí použití zesílené vrstvy lepidla.

Jak správně lepit keramické dlaždice

Technologie práce s keramickými dlaždicemi je jednoduchá, ale bude od vás vyžadovat určité dovednosti.Nejprve je nutné připravit základnu, připravit ji.Tato fáze je obzvláště důležitá v přítomnosti podkladu se zvýšenou nasákavostí (sádrokarton, sádra, sádra).

Před lepením dlaždic ve vaně nebo v lázeňském domě by měl být povrch ošetřen speciální bariérou proti vlhkosti, která nejen chrání povrch před plísní a bakteriemi, ale také vytvoří trvanlivý elastický film, který brání šíření vodní páry.

Je-li povrch obzvláště volný, doporučuje se, aby byly dva nátěry natřeny základním nátěrem vodou 1/5.Betonový povrch pod dlaždicí by měl být „starší“ než šest měsíců, aby základna neklesla.

Nyní vybereme vhodný nástroj.Pokud je dlaždice pokládána v malých velikostech s hladkým špatným povrchem, bude vyžadována špachtle se zuby 0,3 cm. Pokud je dlaždice větší, použije se pracovní nástroj se zvětšenou velikostí zubu.Pokud požádáte o radu: „Jak přilepit dlaždice v koupelně“ od zkušeného obkladače, budete požádáni, abyste se naložili na sadu hřebenů, abyste mohli měnit tloušťku nanesené lepicí vrstvy.

Všechny složky pracovního lepidla jsou v případě potřeby pečlivě změřeny a míchány s rozpouštědlem, dokud není získána homogenní hmota.Pro míchání je nejlepší použít elektrickou vrtačku s tryskou.

Použije se hmota připravená k prácina základně s hladkou špachtlí a poté rovnoměrně rozmístěno po povrchu špachtlí se zuby.Takto je pro pokládku dlaždic připraveno místo v takové oblasti, které můžete dýhovat po dobu 15 minut (pokud používáte lepidlo rychle tuhnoucí, pak 5 minut).

Jednotlivé prvky jsou pevně naskládány, švy zůstávají otevřené.Aby byla zajištěna nezbytná přilnavost (přilnavost) dlaždice lepidlem, je každá dlaždice poklepána.K tomu je nejlepší použít speciální kladivo s gumovou tryskou.Poklepání se provádí ze středu fragmentu dlaždice na periférii.Chcete-li zajistit, aby byla tloušťka švů stejná, použijte k upevnění speciální plastové příčky.Pokládaná dlaždice se na chvíli ponechá sama, aby ztuhla adhezivní vrstvu a poté se provede injektáž.

]

Jak lepit obklady v koupelně

Pro obkládání koupelny jsou charakteristické některé vlastnosti spojené se zvýšenou vlhkostí místnosti.A pokud je hlavní práce s dlaždicemi prováděna standardními metodami, měly by přípravné práce zahrnovat další povrchové úpravy, aby jí poskytly hydrofobní vlastnosti.Před lepením obkladů v koupelně se na stěny aplikují hydroizolační materiály.Pro tyto účely je nejlepší použít pronikající hydroizolační základní nátěr, který zpracovává stěny do výšky 300 mm od podlahy, stejně jako místa poblíž vany askořápky.