Keramické dlaždice: mozaiky a panely - praktická dekorace interiéru

Keramická deska je jedním z nejlepších materiálů pro zdobení stěn a podlah v místnostech s poklesem teploty a vysokou vlhkostí.Vyznačuje se pevností, vysokou odolností vůči mechanickému namáhání, šetrností k životnímu prostředí, snadnou péčí.To vše, stejně jako široký výběr barev, textur a dekorativních prvků z něj činí ideální materiál pro zdobení interiéru v tak složitých provozních podmínkách, jako jsou kuchyně, koupelny, haly atd.Nejoblíbenějšími dekorativními prvky, ve kterých se keramické dlaždice široce používají, jsou mozaiky a panely.

Obsah

Mozaika: praktičnost nebo luxus?

Oblíbeným způsobem zdobení interiéru keramickými dlaždicemi je mozaika.Tato dekorativní technika spočívá v aranžování vícebarevných dlaždic nebo kusů dekoračního materiálu.Takto je možné na vybrané ploše vytvořit originální ozdoby a celé umělecké plátna.

Nejjednodušší a nejrychlejší provedení jsou mozaikové směsi.Jsou vyrobeny z velkých dlaždic, obvykle 20x20 mm.Pokud chcete získat jemnější a sofistikovanější možnost, můžete použít menší dlaždici.Tato technika je ideální pro zdobení kuchyňské zástěry nebo podstavce pro sprchu.

U směsí, které používají keramické mozaikové dlaždice, je cena povrchové úpravy nízká, takže tato možnostdekorace bude stát levně.

Pro ty, kteří nejsou omezeni na peníze a sní o interiéru v klasickém stylu, můžete nabídnout podlahovou mozaiku „pod kobercem“ vyrobenou z keramických dlaždic.Tento design podlahy vyzdobí velký obývací pokoj nebo halu, zdůrazní luxus a serióznost interiéru.Při výběru tohoto typu povrchové úpravy je třeba mít na paměti, že náklady na pokládku mohou mnohonásobně převyšovat náklady na povrchovou úpravu.Krása je drahá.

Gaudího dědictví: mozaika rozbitých keramických dlaždic

Maestro Antonio Gaudi pomocí kousků keramických dlaždic ozdobil slavný park Guell, dokázal, že mistrovská díla mohou být dokonce vytvořena zodpadní materiál.

Elegantní mozaika vyrobená z rozbitých keramických dlaždic je originální výzdoba vhodná pro zdobení podlah a stěn, rámování soklových lišt, okenních parapetů a zdobení interiérových předmětů (květináče, vázy, stolní desky, rámečky na obrázky).

V případě potřeby lze takovou mozaiku snadno vyrobit vlastními rukama.Použitím barevných fragmentů získáte výrazný, jasný povrch.Nebo pečlivě vyberte odstíny dlaždic a vytvořte specifický vzor.Položení vícebarevných dlaždic nevyžaduje odborné dovednosti a výsledek je často velmi účinný.

Aby práce vytvořila mozaiky z rozbitých keramických dlaždic, aby uspokojila, musíte:

  • Vyberte správnou dlaždici.Měl by mít různé odstíny, ale stejnou tloušťku a strukturu.
  • Připravte prvky.Dlaždicerozbijte kladivem zabaleným v hadříku, položeným na měkký povrch.Okraje úlomků broušte a pomocí speciálních kleští odstraňte zbytečné výčnělky.
  • Vyberte vzor a opatrně nakreslete jeho obrysy na dekorovaný povrch.
  • Vyberte kousky dlaždic vhodných v barvě a tvaru.Rozložte mozaiku pomocí lepidla na keramické dlaždice.Fragmenty by neměly k sobě sousedit.
  • Ošetřujte spáry speciální zálivkou a směs tlačte co nejhlubší.

Pokud vaše experimenty vyžadují vícebarevné keramické mozaikové dlaždice, můžete v obchodě koupit boj za malou cenu.Další možností je požádat přátele, protože po opravě často existuje dlaždice, kterou nelze použít.

Obkladová deska vyrobená z keramické dlaždice

Dekorační stěnová deska vyrobená z keramické dlaždice je kompletní kompozicí.Obvykle se používá jako hlavní prvek výzdoby a je umístěn na nápadném místě.

Panel se může skládat z jedné velké dlaždice - obrázku nebo basreliéfu.

Častěji se však jedná o celou řadu menších dlaždic spojených společným vzorem.Pro pokoje v klasickém stylu mohou být použity obrazy na panelu, klidná krajina nebo obrazy slavných umělců.A aktivní a dynamické kresby nebo neobvyklé abstrakce jsou vhodné pro interiéry vyrobené vhigh-tech styl.

Doporučujeme přečíst:

Pro panely můžete použít tradiční keramiku nebo fotoválce.Ve druhém případě jsou skutečné fotografie aplikovány na keramický podklad pomocí metody horkých obtisků, což umožňuje vytvářet expresivní moderní kompozice.

Stěnový panel „Zmrazit“

Panel také zahrnuje skladby „zmrazit“ (volná velikost) s libovolným vzorem, který nemá jasné hranice.

Na rozdíl od tradičních „obrazů“ keramiky jsou dlaždice v nich uspořádány podle vašich představ.

Mohou to být hvězdy rozptýlené po tmavém pozadí napodobující noční oblohu, geometrické tvary nebo abstraktní kompozice.Kombinace 2-3 typů dlaždic z jedné kolekce získáte zcela jedinečný vzor.

Také ve stěnovém panelu vyrobeném z keramických dlaždic stylu „volné velikosti“ se používá technika, když začátek a konec kompozice mají určitý vzor a mezilehlé dlaždice jsou identické.To vám umožní sestavit libovolnou výšku v závislosti na počtu prostředních prvků.Například sloupec nebo strom.

Mozaikové keramické dlaždice: podlahové panely

Keramické dlaždice jsou díky svému vysokému výkonu a estetickým vlastnostem vynikající pro dekoraci podlahy.

Dlaždice vyrobené z keramických dlaždic - cenná náhrada za uměníparkety.

Panely mají na rozdíl od parket stejnou uměleckou hodnotu a nevyžadují pečlivou údržbu, jsou odolné vůči oděru a nejsou náročné na úroveň vlhkosti a teplotních podmínek.Podlahu, pokrytou mozaikovými keramickými dlaždicemi, pomocí vhodných technologií, lze vyrobit jako „teplou“, což je velmi vhodné v koupelně nebo sauně.

Při instalaci keramických podlahových dlaždic se často používá princip „růže“.Rozon - panel, pro který jsou v kruhu uspořádány keramické dlaždice se vzorem „mozaika“.Takové dekorativní řešení vyžaduje velký prostor, a proto není vhodné do žádné místnosti.Tento panel zdobí sál nebo prostorný foyer s důrazem na jeho slavnostní, slavnostní charakter.

Panel vyrobený z keramických dlaždic v interiéru

Umělecká výzdoba stěn ve formě panelu z keramických dlaždic harmonicky zapadá do každého interiéru.K tomu stačí vybrat správnou barvu, velikost a vzor, ​​který odpovídá účelu místnosti.Tento dekorativní prvek však vypadá obzvlášť dobře v kuchyni nebo koupelně.

V kuchyni obvykle volíme materiály, které se snadno ošetřují. Keramické dlaždice se zde hodí - panel květin nebo ovoce bude organicky vypadat jako pracovní zástěra nad varnou deskou a dřezem.

Luxusní zátiší ozdobí zeď u jídelního stolu a nebojí se, že její barvy zmizí z mastnoty nebo sazí.

Stačí otřít povrch vlhkou hadříkem s čisticím prostředkem - a panel bude zářit jako nový.

Hlavním požadavkem na materiály používané v koupelně je vodotěsnost.Proto jsou mozaikové keramické dlaždice nejvhodnější pro zdobení zdi nad koupelnou nebo umyvadlem.Obvykle pro vytvoření relaxační atmosféry tato místnost používá panely s krásnou krajinou nebo obrazy na mořské téma.Pokud je velikost místnosti dostatečně velká, může být podlaha také vyzdobena velkolepým keramickým obrázkem.

Pokud máte určité dovednosti, můžete samostatně nainstalovat nejjednodušší panel keramických mozaikových dlaždic.Pokud však chcete dům vyzdobit složitou kompozicí zdi nebo podlahy, bylo by moudřejší využít služeb profesionálů.