Když platíte kreditní kartou, riskujete vážné potíže

Dnes mohou bezhotovostní platby provádět nejen právnické osoby, ale také kterýkoli občan.Stačí vydat bankovní kartu a zaplatit za nákupy bez výběru hotovosti.I přes pohodlí kreditní karty to může být docela nebezpečné a placení s sebou přináší další rizika pro držitele.Kdy je nejlepší provést bezhotovostní platbu?

Obsah

Platba bankovní kartou jiné osoby

Často, blízcí lidé převádějí své karty navzájem za účelem použití, pokud není dostatek peněz na to, aby zaplatili za nákup.Tímto způsobem jsou však v rozporu s pravidly pro používání karty.V dohodě o bankovních službách je klauzule zakazující převod karty na cizince, ať už jde o příbuzného nebo ne.

Centrální banka umožňuje bankomatům zkontrolovat, zda karta skutečně patří zákazníkovi, který ji používá k platbě.To se provádí z důvodu bezpečnosti, pokladna má právo požadovat cestovní pas od kupujícího nebo podepsat šek.Pokud se ukáže, že kupující používá kartu někoho jiného, ​​musí pokladník zavolat orgány činné v trestním řízení, aby objasnily okolnosti.Proto se normální výlet do obchodu s kartou někoho jiného může proměnit v policejní stanici.

Doporučujeme si přečíst:
Nákup zahraničního zboží

Od září 2018 platí zákon, který ukládá bankám pozastavit převody peněz, pokud je operace podezřelá.Patří mezi ně banka, která není specifická pro konkrétního klienta, čas platby a místo.Karta je proto často z bezpečnostních důvodů uzamčena, pokud si banka všimla, že platba byla provedena z jiné země.

Bylo by hezké, kdyby k zablokování došlo v důsledku pokusu kybernetických zločinců ukrást peníze z karty.Obvyklé preventivní opatření však může přinést jeho problémy, pokud je vlastník skutečně v zahraničí a používá platební kartu k platbě za zboží a služby.Ne každý chce zůstat v cizí zemi bez peněz.

Před cestou informujte banku, že máte v úmyslu použít bankovní kartu v zahraničí, nebo vydat jinou kartu pro tyto potřeby.

Platba za služby v rámci obchodních činností

Podle současných právních předpisů je používání bankovních účtů otevřených jménem jednotlivce proosobní potřeby, zakázané v rámci podnikatelské činnosti.

Pravidla pro používání bankovních karet stanoví možnost blokování, pokud se používají pro komerční účely.Platba ve prospěch právnické osoby, například „za pronájem kanceláře“, bude proto s největší pravděpodobností zneplatněna a karta bude zablokována.

Platba přes internet

Můžete platit za služby nebo nákupy přes internet.Banky však varují, že takové platby nejsou bezpečné.Při provádění platby na webu musí majitel zadat své údaje, což je dostatečné pro to, aby platební systém okamžitě odepsal prostředky z karty, aniž by vyžadoval další kód ve zprávě SMS.Je proto pravděpodobné, že prostředky budou z karty nadále vybírány bez souhlasu osoby.Pokud byla karta jednou zapojena do sítě, její údaje se snadno dostanou k podvodníkům a finanční prostředky zmizí.

Aby se tomu zabránilo, doporučuje se k placení na internetu používat speciální virtuální karty.

Platba na nejistých místech

Útočníci vědí mnoho způsobů, jak držiteli bankovní karty opustit peníze.Proto byste neměli riskovat a platit za služby kartou v neznámých provozovnách, pokud se personál chová podezřele.Číšník například nepřináší klientovi POS terminál, ale kartu vyzvedne, nebo pokladník navrhuje provést platbu prostřednictvím nestandardního typu terminálu (obrazovka s názvem banky není zobrazena, karta je vložena do zařízení úplně a ne napůl).

V praxi bylo více než jednou prokázáno, že je lepší znovu zajistit, aby provedené operace nepoškozovaly vaši peněženku, než zůstat bez peněz.Pamatujte, že použití bankovní karty je pohodlné, ale není bezpečné.