Jednoduché a snadné způsoby, jak urychlit zrání kompostu k použití na podzim

Kompost je nejdostupnější a nejjednodušší hnojivo pro zahrádkáře a zahrádkáře.Není s ním žádný zvláštní povyk - odtrhněte trávu, vložte ji do nádoby, ale nezapomeňte ji promíchat.Problémem je doba stárnutí kompostu.

Někdy je nutné oblékání co nejrychleji, a tady musíte jít na různé triky.Zjistíme, jaké metody, přípravky a komponenty mohou urychlit zrání kompostu, aby bylo připraveno připravené hnojivo na podzim.

Obsah

Jak urychlit zrání existující haldy?

Tato možnost pomůže urychlit proces zrání trávy v již složené kompostové haldě.Například přípravy byly prováděny od května a do poloviny července byl tank již plný.Při standardním zrání musíte počkat do konce příštího jara, ale zkušení zahradníci znají způsob, jak dostat hnojivo do konce září.

Používáte kompost jako hnojivo?
Výsledky
Načítání ...

Co dělat:
 • dlouhou hůlkou, aby se na několika místech prorazil hromada až na dno;
 • nalijte do otvorů půl sklenice sloučeniny Radiance-3;
 • přidejte do vrtu díry vodou (nejlépe teplé);
 • se zředí 100 g v 10 litrech vody.Směs Radiance-1, s tímto roztokem nalijte celý roztokbanda;
 • zakrývají kompost tmavou hustou vrstvou.

Do poloviny září je vynikající hnojivo připraveno na zimní krmení.

Znalecký posudek
Elena Pchelkina
Zahradnický expert
Pokud místo směsi použijete produkt Radiance-1 Baikal, zřeďte směs podle pokynů - 100 ml na 10 litrů teplé vody.

A nyní více o metodách pro urychlení zrání kompostové hromady.

Používání hotových prospěšných mikroorganismů

Hotové mikroby se pěstují ve výrobě a balí do jednotlivých nádob ve formě kapalné látky.Je velmi vzácné, že se tyto organismy prodávají v pevné formě, ve směsi s rašelinou nebo živným prostředím.Bakterie rychle rozkládají úlomky rostlin a z pevné trávy přeměňují substrát na měkkou strukturu vhodnou pro asimilaci rostlin a výživu půdy.

Hotové bakterie mají schopnost zabránit šíření plísní.Purulentní mikroflóra se nebude tvořit v kompostu, ničí půdu a rostliny.

Používejte substráty podle pokynů - zřeďte kapalinu a zalijte kompostem, pevné tablety položte v uvedené hloubce.Po zpracování zakryjte hromadu filmem, aby se urychlilo uvolňování slizových složek.Kompost nepotřebuje obohacování kyslíkem, bakterie ničí celulózu, hromadí kyslík a dusík v buňkách, které se pak přenášejí do půdy.

Mechanické míchání

Pro zrychlenízrání haldy, musí být splněny určité podmínky:

 1. Všechny zbytky by měly být dobře rozemleté ​​.Oddenky a tvrdé listy rostlin by měly být řezány zvlášť jemně.
 2. Hromadu je třeba navlhčit .Rostliny se zalévají vodou, neumožňují sušení horní vrstvy.Je optimální neustále pokládat zbytky potravinového odpadu (čištění, vrcholy) a sekané listy, trávu.Pokud předběžně fermentujete odpad, proces zrání proběhne rychleji.
 3. Pokud je objem haldy větší než 1 m3, míchání nedosáhne žádného zvláštního pokroku .Hromadu musíte rozdělit do dvou nádob nebo použít aktivní hotové mikroorganismy.

Pokud jsou splněny všechny podmínky, postup je jednoduchý - občas smíchejte veškerý rostlinný odpad.Zamíchejte ke dnu a otáčejte hlubokými vrstvami.Pravidelnost léčby je 2krát týdně.

Je důležité neustále kompostovat kompost: jak v procesu míchání, tak i při klidném zrání.

Zrychlení zrání hnojem

Kráva, hnůj ve své čisté formě je vhodný ke zkrácení doby zrání kompostu.Můžete si vzít ptáka, ale je lepší odmítnout prase.

Znalecký posudek
Elena Pchelkina
Zahradnický expert
Hnoj z prasat obsahuje mnoho larev, které při zrychleném zránízemřít.Ukázalo se, že všichni škůdci půjdou do země, přezimují a na jaře začnou kazit úrodu.

K rozpuštění mulleinu, drůbeže nebo koňského hnoje následovně - na 1 kg odpadu 5 l teplé vody.V hromadu kompostu vytvořte spoustu děr (krok 15-25 cm), děrujte tloušťku na dno.Roztok nalijte do otvorů a shora.Na 1 m3 kompostu půjde asi 10 litrů směsi.Frekvence zavlažování 1krát za 10 dní.Mezi ošetřením hnojem musí být hromada hnojiva hojně navlhčena.

Pokud za každých 10 litrů koncentrátu přidejte 1 lžičku.azofoski, bakterie se začnou množit mnohem rychleji.Kompost bude připraven za 3,5–4 měsíce.

Chlébové droždí

Nejlepší je brát suché rychle působící droždí v množství 11 gramů (1 sáček), ale pokud ne, dělají to syrové - musí býtasi 1 lžíce.lJe velmi jednoduché aplikovat - zředit balení kvasinek v 1 litru teplé vody, přidat půl sklenice granulovaného cukru, dobře promíchat.

Co je lepší - kompostová skříň nebo hromada, jaký je váš názor?
Výsledky
Stáhnout...

Umístěte na teplé místo a jakmile se začne tvořit „čepice“, zabalení obsahu plechovky do kompostovací hromady trvá asi 2–4 minuty.

Pro urychlení procesu působení kvasinek musí být v haldě hnojiva provedeno 5 otvorů.Do každé díry nalijte asi třetinu sklenicekvasnicové řešení.Po 3 až 5 dnech se hromada halí.Míchání se provádí pravidelně jednou týdně.

Nejrychlejší způsob zrání kompostu

Kombinace všech metod je použití kvasinek a připravených mikroorganismů.

Co dělat:

 • nakrájejte kompostovou hromadu, pokud byly rostliny hozeny bez ošetření lopatou, ostrým bajonetem a rozsekány zbytky na malé drobky;
 • připravit kontejner pro záložku s objemem přibližně 1,2 kubických metrů;
 • rozloží vrstvu zeleně až do tloušťky 35 cm;
 • zalijeme droždí (zředěným), připraveným biologickým složením Radiance-3 (půl sklenice);
 • hydratují;
 • položí další vrstvu zeleně s podobným zpracováním jako u kompozic.

Nesmí existovat více než 4 vrstvy: Zakryjte hromadu zeminou až do tloušťky 4 cm, poté nalijte roztok Radiance -1 (100 ml kapaliny na 10 litrů vody) a zakryjte černou hustou vrstvou.Zabalte banda by měla být pevná, aby se udržela vlhkost a požadovaná teplota.Při tomto zpracování kompost zraje za 2 měsíce.

Místo složení Radiance-1 můžete vzít jezero Bajkal.Zřeďte také 100 ml na 10 l teplé vody.

Výhody urychlení rozkladu reziduí

Na základě všech výzev obdrží majitel hotový kompost do září, což je důležité při zahájení krmení v červenci.

Řada dalších výhod:

 1. Urychlení procesurozklad materiálu .Na podzim můžete připravit další hromadu kompostu.
 2. Při použití biologických mikroorganismů dostává zahradník ekologickyčisté hnojivo bez hniloby a znehodnocení .
 3. Zrychlení kvašení neporušuje přirozený procestvorby prospěšných bakterií .Kompost zachovává všechny živiny, které se později dostanou do půdy.

Existuje jedna nevýhoda - pokud tráva a kořeny nebyly při pokládce nasekané, budete muset tvrdě pracovat s lopatou.Existují však i další výhody, i když na konci července položíte hromadu kompostu, můžete připravené hnojivo získat do poloviny října.

Znalecký posudek
Elena Pchelkina
Zahradnický expert
Z čerstvé trávy nelze vyrábět doplňky na hromadu, která již byla zpracována připravenými bakteriemi nebo byla zabalena pro zrání.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, kůže a vrcholky brambor, mrkve a jiných plodin nezrychlují proces přípravy kompostu.Škrobový odpad vyžaduje na zrání hodně času, jako jsou skořápky, tablety z rašeliny atd.

Za účelem zkrácení doby zrání zelené hmoty je přípustné použít pouze uvedené prostředky.V tomto případě nejsou nutné experimenty, jinak v zimě půjde hotové hnojivo a polozralé zbytky trávy nejsou nejlepším hnojením pro půdu a rostliny.