Jednoduché a efektivní čištění komínu od sazí na vlastní pěst

Vytápění kamna je stále populární a relevantní.Náklady jsou malé, odvod tepla je vysoký a na sporáku můžete spát a vařit.Ale je tu jeden problém - komín, který pravidelně vyžaduje čištění od sazí a sazí.

Obsah

Proč se objevují sazev komíně?

Při spalování palivového dřeva dochází ke složitým chemickým procesům a vnitřní stěny komína jsou pokryty plakem.Existují druhy stromů, které nejsou vhodné pro kvalitní zapalování pece.Patří sem jehličnany, zejména pryskyřičný smrk a borovice.

Jejich výhřevnost je nízká a sazí se hodně tvoří díky vysokému obsahu pryskyřice v dřevě.Proto když hoří, v komíně se usazuje silná vrstva sazí.

V důsledku aktivního vytváření sazí existují další důvody:

 1. Při spalování plasty a polyethylen zanechávají v komíně zbytky.Je lepší je hodit do koše a nespálit.
 2. Zbytky překližky, zbytky dřevotřísky, OSB obsahují lepidlo a při spalování produkují velké množství sazí.Pokud jej zahříváte odpadem několik měsíců, komín se zcela ucpá.
 3. Saze vznikají při nedostatečné trakci při uzavření přívodu vzduchu, protože palivové dřevo nehoří, ale doutnává.Průvan je slabý, pokud je komín nedostatečný nebo ucpaný sazemi.

Vv každém případě zkuste použít pouze suché protokoly.

Máte ve své chatě sporák?
Výsledky
Načítání ...

Kdy je nutné čištění komína a jak zjistit potřebu?

Jakmile je patrné, že se tah snížil, je to signál, že je nutné vyčistit komín kamen, krb.Stále můžete cítit hořlavé plyny v domě, což znamená, že komín je zanesen sazemi.A pokud se na stěnách uvnitř místnosti a v koupelně (sousedí s kanálem) objeví trosky, je výstupní kanál zcela vyhořen.

Lidové prostředky pro čištění komína

Existují způsoby, jak vyčistit komín, které použilo více než jedna generace našich předků, a proto není pochyb o jejich účinnosti.

Účinné možnosti:

 1. Čistíme trubku od sazí obyčejnouvroucí vodou , do ní nalijeme několik litrů před roztavením kamna.Veškeré znečištění okamžitě vyletí.Vařící voda se vyrovná i s nejsilnějším nájezdem.
 2. Olše nebo osika- „zvláštní“ palivové dříví pro boj s uhlíkovými ložisky.Během spalování poskytuje dřevo zvláštní vypařování, které odlupuje saze ze stěn komínu.Protokoly olše a borovice samy o sobě prakticky nedávají teplo, ale mít je na skladě v malinách by mělo být dokončení pece.Přísně důležitésledovat spalování nebo, pokud je to možné, chránit horní část potrubí deflektorem.Opatrnost je nutná z důvodu zabránění požáru v důsledku jisker vylétajících z komína.
 3. Jedna nebo dvětablety naftalenuv ohni pomohou zbavit saze, které buď spadnou a spálí, nebo poletí do dýmky.Jedinou minus této metody je specifická vůně, kterou není snadné se zbavit.
 4. Dalšímetoda dědečkaje kombinací síranu měďnatého (5 porcí), uhlí (2 porce) a dusičnanu (7 porcí).Je vhodný pouze pro kamna, která jsou pevně zavřena dveřmi, pro krby se nepoužívají kvůli toxickým výparům, které se uvolní do volného prostoru.
 5. Jiná metoda je vhodnějšíjako profylaxe- při spalování přidejte do dřeva běžnou stolní sůl (několik hrstek).V tomto případě se vytvoří méně uhlíku, ale nebude možné se vyrovnat se zastaralým plakem.
 6. Proprevenci růstu sazí a páleníse rovněž používají bramborové slupky (nebo jemně nasekané brambory).Odpad z kořenových plodin se spaluje v dobře zahřáté troubě.Škrob odpařuje, dobře čistí potrubí a nedovoluje, aby se vypálila nová část spalování.

Upraveno .Existuje mnoho populárních metod, jak se zbavit sazí, a ne všechny fungují.Praxe však ukazuje, že loupání brambor je skutečně efektivní.Autor videa provedl experiment a z osobní zkušenosti se ukázalo, že slupka brambor pomáhá.

Doporučujeme přečíst:

Chemické výrobky pro samočištění komínu

Chemické látky jsou vhodné, dokud není komín zarostlý sazemi a sazemia další poskytne preventivní péči.Zjemňují také saze a usnadňují mechanické čištění.Pravidelné používání chemických přípravků v kotli a saunových kamnech bude mít také pozitivní vliv na čistotu těchto zařízení.

Jak často čistíte komín od sazí v peci
 • )
Výsledky
Načítání ...

Zde jsou některé oblíbené chemikálie:
 • Kominík- klády pro čištění komínů.Výrobci vyrábějí pod různými názvy ve vynikajícím balení.Pravidla aplikace jsou však stejná - jsou uložena v předehřáté troubě.Během hoření speciální látky změkčují sediment na potrubí, který uniká nebo se rozpadá.
 • Domácípráškové výrobkypod stejným názvem „Kominík“ s variantami („Kominík Express“, „Veselý kominík“ atd.).Balení prášku se umístí do ohně.Účinek je podobný protokolům pro čištění komínů.
 • Český výrobce nabízísáčky z granulíKominíček.Použijte je jako celek a položte je na palivové dřevo v dobře zahřátém stavutrouba.Hodnocení účinnosti jsou kladné, největšího výsledku je dosaženo u saze, která není větší než dva milimetry - komín je poté vyčištěn na čištění stěn.

Před použitím chemikálií byste si měli přečíst pokyny a přísně dodržovat doporučení výrobců.Po použití je nutné kamna nebo krb důkladně vyčistit, zajistit dobré větrání místnosti.Dále musíte být připraveni na skutečnost, že po několika dnech čištění zbytky sazí stále odpadnou a odletují.

Užitečná doporučení

Profesionální kominíci jsou připraveni poskytnout radu těm, kteří topí kamna, jak zabránit tomu, aby se ucpali komíny a prodloužila životnost komína déle.bez čištění:

 1. Nezahřívejte kamna a krby jehličnatým dřevem.Obsahuje vysoký obsah etherické pryskyřice, která se usazuje v komíně.
 2. Používejte pouze dobře vysušené dříví.Vlhká voda se vysráží a zesiluje usazeniny sazí.
 3. Komínový kal významně přidává plastové a syntetické materiály.Důrazně se nedoporučuje spalovat tento odpad v peci.
 4. Dávejte přednost palivovému dříví pro sušené listnaté dřevo.Nakonec musíte spálit několik protokolů osiky - což přispívá k rychlému odstranění sazí z potrubí.
 5. Po použití oblíbených metod čištění komína by měla být zkontrolována funkce odsavače par, protože snížením tahu se vrací kouř do místnosti.Mechanicky je to možnéopravit to.