Jaký materiál zvolit pro střechu dřevěného domu?

Střecha je povinnou součástí každé budovy.Správná střecha kromě ochranných funkcí zajišťuje bezpečnost bydlení, prodlužuje životnost budovy, poskytuje podporu normální teploty v každém ročním období.Měli byste se pečlivě přiblížit k výběru konstrukčního tvaru střechy a vědět, kterou střechu zvolit pro dřevěný dům.Koneckonců, krásná střecha je korunou budovy, která kromě praktických a estetických funkcí.

Obsah

Druhy střech a podmínky výběru

Všechny konstrukční prvky jsou položeny v procesu vytváření projektu.Zohledňuje se následující:

 • typ půdy - na tom závisí celková hmotnost struktury;
 • potřeba využívat střešní prostor: v domech s obytným podkrovím musí být střecha vysoká, v obytných budovách je povolena plochá střecha;
 • finanční možnosti stavitele;
 • klimatické podmínky: není možné zařídit přírodní střechu v chladných zónách, v oblastech s vysokou vlhkostí je vyžadován odolný vodotěsný nátěr a v horkém klimatu není praktické stavět střešní koláč s izolací.

Jakmile se rozhodnete pro tyto faktory, měli byste zvolit typ střechy:

 1. Chlad. Jedná se o střechu dřevěného domu, která není doplněna tepelně izolačními materiály.Design je zobrazen pro studené podkroví, sTo je nutné k zahřátí stropů meziplodiny, podlah z expandovaného jílu, pilin.
 2. Nad obytnými nebo vytápěnými místnostmi je postavena teplá střecha .Střešní koláč v tomto případě zahrnuje vrstvy izolace, hydroizolace, parotěsného materiálu.Konstrukce takové střechy je dražší, ale materiál a práce se vyplácejí snížením nákladů na vytápění a zvětšením užitečné oblasti budovy.

Při výběru střechy pro dřevěný dům je třeba nejprve připomenout potřeby a možnosti stavitele.Pro sezónní budovy je vhodná levná studená střecha, která vytváří přirozenou vzduchovou mezeru, která již slouží jako ochrana před přehřátím /podchlazením.

Odrůdy tvaru střechy domu vás také zajímají:

 • Standardní štíteknebo klasický design je ideální pro dřevěný dům.Krokevní systém je jednoduchý, montáž konstrukcí nevyžaduje mnoho času.
 • Rozbitý štítje vhodný pro budovy s podkrovím.Optimalizace designu v malém svahu horních částí svahu, což usnadňuje konstrukci střešního prostoru.Přibližně od středu hladiny se sklon rampy mění na strmější, díky čemuž je střecha zbavena sněhu, ledu, deště.
 • Třístupňový- skutečně „ruská“ verze střechy.Přes složitost uspořádání a potřebu dalších prvků krokvového systému vypadají takové střechy dřevěného domu velkolepě.

Důležité!Všechny uvedenémožnosti jsou považovány za nejvhodnější pro dřevěné domy.Předběžný výpočet úhlu výběru svahu vám umožní zvolit nejlepší konstrukční typ střechy.Zejména pro oblasti s vysokou vlhkostí, velkým srážením se doporučuje sklon 40–45 stupňů, při silném větru je optimální střecha se sklonem nejvýše 20–25 stupňů

Výběr materiálu pro střechu

Jak si vybrat střechu pro dřevěnou konstrukci?Rozsáhlý seznam technických a praktických charakteristik zahrnuje následující položky:

 1. Odolnost proti mrazu. Parametr určuje počet cyklů zmrazení a rozmrazení povlaku.V oblastech s velkými teplotními amplitudami vysoká rychlost zaručuje dlouhou životnost nátěru bez opravy a renovace.
 2. Pevnost v ohybu. Ohybová pevnost musí být vysoká, aby povlak toleroval zatížení sněhem a větrem bez poškození.
 3. Tepelná odolnost. Gradace mezních teplotních zatížení určuje provozní režim povlaku, aniž by došlo k poškození materiálu.

Důležité!Uvedené body jsou hlavní při výběru střešní krytiny, lze však vzít v úvahu parametry snadnosti přepravy, nízké náklady, pohodlí, rychlost pokládky

Dnes výrobci nabízejí materiály pro jakoukoli peněženku, takže si uživatel může zvolit, kterou střechulépe se hodí pro jeho domov.

Doporučujeme přečíst:

Střešní tašky

Přírodní keramické dlaždice jsou tradiční kusové dlaždice, které se dokonale mísí s dřevěnými stěnami.Charakteristické znaky jsou: velká měrná hmotnost (40-60 kg /m2) a vysoká cena.Výhody:

 • Trvanlivost, šetrnost k životnímu prostředí. Kusový produkt, vyrobený na bázi jílu, bude činit více než 100 let a současně je vysoce odolný vůči mechanickým a chemickým vlivům.
 • Zpracovatelnost. Navzdory poměrně vážným nákladům na práci při pokládání střechy může být střecha jakékoli konfigurace opatřena dlaždicemi.
 • Vyměnitelnost. Renovace střechy nevyžaduje demolici celého nátěru, stačí nahradit jednotlivé prvky.

A samozřejmě se dlaždice vyrábějí v široké škále barev, tvarů a textur.

Nevýhody:

 • Spousta váhy, což znamená, že musíte posílit krokvový systém, vypočítat zatížení na zemi.
 • Vysoké náklady.
 • Při pokládání jsou zapotřebí zvláštní znalosti a dovednosti.
 • Nedoporučuje se používat přírodní dlaždice na velké plochy.

Střešní tašky mohou být také z bitumenu a kovu:

 1. Asfaltje vyroben ze skleněných vláken impregnovaných bitumenem a vizuálně připomíná přírodní, má vysokou vlhkost, mráz aTo je levné.Pokládání a výměna prvků je mnohem jednodušší, životnost až 30 let.
 2. Kovje vyroben zgalvanizovaná ocel, chráněná polymerním povlakem.Ve výrobním procesu kusových výrobků je připojen vlnitý reliéf, který je vizuálně totožný s přírodní keramikou.Kovová taška je ceněna pro svou nízkou hmotnost, nízké náklady, snadnost pokládání a výměny.

Důležité!Asfaltové a kovové šindele mají extrémně nízkou hmotnost, což znamená, že jsou ideální pro dřevěné budovy v měkké půdě

Ondulin

Měkké zastřešení je známéjeho praktické a kvalitativní vlastnosti.Výhody materiálu zahrnují:

 • Nízká hmotnost.Není třeba stavět těžké krokve, je to důležité při výpočtu celkové hmotnosti konstrukce.
 • Pohodlí stylingu.Poskytuje snadnou dodávku a instalaci materiálu, ondulin má zároveň flexibilitu, která usnadňuje uspořádání střechy jakéhokoli designu.
 • Odolnost vůči extrémním teplotám.
 • Dlouhá životnost.
 • Levná cena.
 • Hygiena.

Minusy:

 • Materiál vyrobený na bázi bitumenu vytváří při silném zahřívání nepříjemný zápach;
 • Je nutné bednu pečlivě připravit, aby se na povrchu střechy rychle a snadno rozložil ondulin.

Pokud jde o dekorativní vlastnosti ondulinu, dnes výrobci představují střechu barevného spektra.Vypadalo to atraktivní.

Břidlice

Populární střešní krytina pro střechu je vyrobena z cementu, azbestu a vody.Pro zesílení fólií se přidávají polymerní složky, měrná hmotnost produktů je malá - 10-14 kg /m2.Existuje odrůda - euro břidlice, což je upravený list se zahrnutím organických vláken, přísad a barviv.

Výhodou tohoto materiálu je jeho dobrá tepelná vodivost a absorpce zvuku.Břidlice může být natřena tak, aby byla střecha elegantní.Euro slate výrazně převyšuje standardní listy v ohebnosti, elasticitě, odolnosti proti hnilobě a korozi.Existuje však jedna nevýhoda - křehkost.Při této operaci je třeba neustále sledovat, pečlivě.

Střecha švu

Velmi dobré praktické ukazatele plechové pozinkované střechy jsou skryty malou estetickou hodnotou.Kromě toho je konstrukce ocelové slevy na střechu pro dům plná zřejmé složitosti pokládky.Volba ve prospěch tohoto materiálu zaručuje trvanlivost a pevnost střechy, nepřítomnost zbytečného zatížení konstrukce, jakož i možnost instalace na malých svazích.

Doporučení!Výrobci nabízejí obrazy měděné drážky, které splňují všechny parametry trvanlivosti, pevnosti.Ale takový materiál je poměrně drahý, má omezenou barvu

Zastřešení z přírodních materiálů

Existuje několik typů povlaků, které se liší svou přirozenou čistotou:

 1. Břidlice.Materiál z přírodního kamene, vyráběný v deskách 15 x 20, 30 x 60 cm o tloušťce 5 mm.Materiál je velmi těžký a vyžaduje vyztužení krokvového systému.Výhody: necitlivost na jakékoli vlivy, velmi dlouhá životnost a zachování vynikajících estetických ukazatelů.
 2. Vřeteno. Materiál, pro jehož výrobu se používají cenné dřeviny.Silný a odolný, lehký, nevystavovaný agresivním prostředím, skrývající jakýkoli hluk, vřeteno je velmi drahé a vyžaduje určité instalační schopnosti.
 3. Reedje praktický a cenově dostupný materiál.Impregnace pro ochranu před ohněm zvyšuje odolnost materiálu vůči ohni, životnost střechy od 150 let, vypadá působivě a má vysokou míru odolnosti vůči vodě a tepelné vodivosti.Nevýhody: drahé náklady, vyžaduje speciální dovednosti pro instalaci, neustálá obnova impregnace, péče.

Doporučení!Přírodní materiály jako rákosí, to je neobvyklé a atraktivní.Pod touto střechou je však pro domov vyžadován určitý typ konstrukce.Přísná dřevěná vícepodlažní vila s rákosovou střechou vypadá nedobytně, takže nátěr zůstává zatím málo náročný

Při výběru střechy pro dům byste měli nejprve zvážit výhody a nevýhody nátěru, zhodnotit své vlastní schopnosti a poté se rozhodnout, která střecha bude dobrá pro každéhoindividuální struktura.