Jakou izolaci si vybrat pro podkrovní střechu

Pokud má velitel v úmyslu učinit obytný prostor v podkroví, je nutné zvolit správnou izolaci podkroví.Současně je velmi důležité vzít v úvahu základní požadavky na povlak a jeho provozní podmínky.Koneckonců, obývací pokoj je poněkud odlišný od chladného podkroví.O tom, která izolace je lepší pro mansardovou střechu, podrobně analyzujeme materiál uvedený níže.

Obsah

Požadavky na izolaci podkroví

[[PDN 23]

Pokud nevíte, jak zvolit topidlo pro střechu podkroví (jaké požadavky by na něj měly být kladeny), věnujte pozornost následujícím informacím.Aby izolace podkrovní místnosti mohla sloužit nejen po dlouhou dobu, ale aby také nepoškodila obyvatele domu, kteří budou bydlet v podkrovních místnostech, musí materiál splňovat následující požadavky:

 • Šetrnost k životnímu prostředí. Zejména pokud se domníváte, že podkrovní místnosti budou vytápěny.A zvýšení teploty vyvolává odpařování z izolačního povlaku.Potenciální nájemce horních pokojů domu bude zase dýchat.
 • Nízká hmotnost izolace. Hmota materiálu bude tvořit celkové zatížení stavebního dortu na střešním nosníku.A čím je menší, tím bude střecha silnější a odolnější.
 • Hustota izolace. Hladina přímo závisí na její hustotěmožná deformace vlivem sedimentární zátěže.Takže sníh ležící na střeše může svou hmotností nakonec deformovat izolační materiál.A i když infuze sestoupí ze střechy, měkká izolace s nízkou hustotou neobnoví její strukturu.Deformace povlaku navíc povede ke snížení tepelně izolačních vlastností.Avšak materiál s nižší hustotou zase lépe udrží teplo.Zde stojí za to vybrat v závislosti na klimatických podmínkách v regionu.Pokud převládá sníh, může být výhodnější hustší povlak.A pokud jsou větry prioritou, pak budou relevantní méně husté tepelně izolační materiály.
 • Nízká hořlavost. Zejména v podkrovních místnostech je lepší používat tepelné izolátory se značením G-1 a G-2.Mají nejnižší hořlavost.
 • Dobrá odpuzující vlhkost. Zde je důležité pochopit, že izolace podkroví bude vystavena kouřům z budovy.A s nesprávně nainstalovanou parotěsnou zábranou nebo její deformací může materiál hromadit vlhkost.A to v průběhu času může vést k jeho deformaci, která sníží úroveň tepelné izolace.
 • Dobré zvukově izolační vlastnosti. Je to způsobeno skutečností, že zvuk deště na podkrovní střeše může pod nájemníky způsobit nájemníky.Zejména pokud bude střecha pokryta profilovaným plechem nebo kovovou dlaždicí.I když v obytných horních místnostech to není lepší.
 • Inertness k biologickým mikroorganismům. To znamená, izolace propodkrovní střecha se nesmí hnít a plísnit.Jinak budou tyto stejné páry otrávit obyvatele horních místností.
 • Nízká tepelná vodivost. Toto je nejdůležitější kritérium, které omezí ztráty tepla z místnosti přes střešní prostor.

Důležité: pokud je izolační vrstva položena na krokve, je ideální lehký a hustý materiál.Pokud konstrukce horní části domu zahrnuje použití rámových panelů, je lepší použít těžší deskové ohřívače.

Přehled izolace pro podkroví

Níže je uvedeno hodnocení izolačních materiálů, tepelné izolátory pro střechu podkroví.Začneme s nejoptimálnějšími a končíme rozpočtovějšími a kontroverznějšími.Tepelnou izolaci v podkroví lze tedy provést pomocí následujících materiálů.

Kamenná vlna

Nazývá se také ecowool.Takový povlak je dosud nejlepší izolací.Nejžádanější je při zahřívání podkroví.Materiál se osvědčil díky následujícím technickým vlastnostem:

 • Vynikající (nízká) tepelná vodivost.U kamenné vlny je to 0,039-0,045 W /m K. Tepelné ztráty z podkrovního prostoru tedy budou minimální.
 • Hořlavost.Kamenná vlna nehoří a netaví, proto se používá nejčastěji při zahřívání střech.
 • Nehromažďuje vlhkost.Tento indikátor je způsoben zvláštnostívodoodpudivá impregnace, která se aplikuje na čedičová vlákna při výrobě ecowool.
 • Dobrá absorpce zvuku.Pod izolovanou střechou z kamenné vlny budete spát zdravě a pohodlně.
 • Desky s vysokou pevností.Ani dlouhodobé statické zatížení nedeformuje kamennou vlnu.
 • Schopnost procházet parou skrz sebe, aniž by došlo ke zvlhčení struktury materiálu.To znamená, že kamenná vlna dýchá jednoduchým způsobem a zajišťuje cirkulaci vzduchu v prostoru.

Důležité: Pokud se rozhodnete použít kamennou vrstvu izolace, musíte bezpochyby provést vysoce kvalitní páru a hydroizolaci střechy.

Extrudovaná polystyrenová pěna

Pokud nevíte, která izolace je lepší pro střechu podkroví, můžete použít tento typ pěny.Je třeba si uvědomit, že extrudovaná polystyrenová pěna může mít různé hustoty.A čím vyšší je, tím těžší budou krycí desky.Je třeba vědět, že pro vysoce kvalitní střešní izolaci by měla být tloušťka izolace pro podkroví od 10 cm. Při zahřívání expandovaným polystyrenem je přísně zakázáno používat barvy a laky na nitro podkladu.Z těchto směsí bude izolace podléhat deformaci, což znamená, že její tepelné izolační vlastnosti v průběhu času zmizí.

Charakteristické výhody extrudovaného polystyrenu jsou:

 • Vynikající odolnost proti vlhkosti;
 • Inertnost vůči mikroorganismům a chemikáliím;
 • Vysoká zvuková izolace;
 • Vynikající tepelně izolační vlastnosti;
 • Hořlavost.

Důležité: Při izolaci podkroví deskovými materiály je nutné pečlivě utěsnit všechny spáry montážní pěnou.

Penofol

Docela moderní izolační materiál vyrobený ve formě rolí.Tato izolace postupně vytlačuje obvyklou válcovanou minerální vlnu.Vlastnosti takového povlaku jsou:

 • dobrá zvuková a tepelná izolace;
 • Inertness k vlhkosti;
 • Ochrana izolované místnosti před vnějšími radioaktivními vlnami.

Je však třeba vědět, že takový materiál prochází významnou deformací při dlouhodobém statickém zatížení.Proto je penofol ideální při použití ve větrných oblastech bez sněhu.

Tekutý polyurethan

Tento typ izolace je vhodný jak pro stěny, tak pro podlahové panely.Jeho hlavním rysem je to, že tekutý polyuretan je stříkán v souvislé vrstvě, což znamená, že v materiálu budou zcela chybět studené mosty.

Výhody materiálu jsou:

 • Dobré zvukově izolační vlastnosti.
 • Nízká tepelná vodivost v důsledku buněčné struktury.
 • Inertness to agresivní prostředí.
 • Šetrnost k životnímu prostředí (nicméně ssprej a 10 minut po zákroku by měla být v ochranné masce).Po ztuhnutí je materiál pro člověka naprosto bezpečný.
 • Životnost přibližně 30 let.
 • Nízká tepelná vodivost.

Kapalný polyurethan má však určité nevýhody:

 • Pokud není bariéra proti parám správně uspořádána, může dojít ke kondenzaci materiálu;
 • Při přímém slunečním světle ztrácí své základní vlastnosti;
 • Hořlavý a doutnající.

Důležité: Se správnou instalační technologií vyplní polyuretanová kapalina i ta nejprístupnější místa na střeše.

Polyfoam

Jedná se o rozpočtovou variantu pro ohřev obvodu podkrovní střechy.Pěnové desky se zároveň snadno instalují, dokonale izolují a nevyžadují znalosti speciálních složitých pokládacích technologií.Je však třeba věnovat pozornost skutečnosti, že pěna je atraktivní pro hlodavce, a otevřený plamen vede k doutnání a spálení izolace.Pokud je váš dům letní chalupou (nikoli hlavní městem) a chcete lépe izolovat podkroví malé chalupy, bude tato možnost docela přijatelná.

Minerální vlna

Válcovaný materiál, který je již dlouho řemeslníkům dobře známý pro oteplování zdí a střešních prostorů, se dnes běžně používá méně.Při instalaci by však měla být tloušťka izolační vrstvy minerální vlny pro střechu 10-20 cm. Přestože je minerální vlna položena prakticky bez odpadu kvůli možnosti jejího stříhání, je vždy třeba si uvědomit, že tato izolace je schopna akumulovat vlhkost.Apoté, když je mokrý, zvýší svou hmotnost.Tak bude na střešní rám působit velké zatížení.Kromě toho se může vlhká izolace z rolí z minerální vlny časem sklouznout dolů, čímž se vytvoří studené mosty.

Důležité: Na střechu střechy by měla být položena pevná izolace, jako je expandovaný polystyren nebo expandovaný polystyren.Pokud mluvíme o minerální vlně nebo ecowool, pak jsou umístěny mezi krokve pod bednou.A pamatujte, že bez ohledu naje vybraný materiál vždy nutný , ale musíte přísně dodržovat technologii jeho pokládky.