Jak vyrobit zvukově izolační střechu z kovu?

Pro pohodlný pobyt v soukromém domě je důležité dbát nejen na teplo, ale také na zvukovou izolaci střechy.K dosažení tohoto úkolu existuje celá řada materiálů.Pokládka izolačního materiálu může být prováděna jak při výstavbě nového domu, tak v časem prověřeném bytě.O tom, proč je důležité provést zvukovou izolaci, jaký materiál zvolit a jak provést instalaci, přečtěte si náš článek.

Obsah
Potřeba protihlukové izolace střechy

Více než 80% moderních domů je pokryto kovovými dlaždicemi nebo vlnitou lepenkou..Tyto střešní materiály mají důležité výhody.Životnost nátěru může dosáhnout 60 let, lisované plechy vynikají estetickým působením.Jsou spolehlivé a snadno snášejí jakékoli nejasnosti počasí a většina lidí si může dovolit náklady.

Takový střešní materiál má nicméně značnou nevýhodu - nízkou zvukovou izolaci a vysokou tepelnou vodivost.Na rozdíl od zastaralých břidlicových nebo střešních materiálů je zvuk bubnovací sprchy dokonale přenášen.Nedostatečnou izolaci střechy domu z kovu lze vysvětlit několika možnostmi:

 • Špatná bedna přispívá k hluku kvůli silným nárazům větru.K tomu může dojít v důsledku skutečnosti, že lišty lišt mají různé tloušťky, jsou přibity různými kroky.V důsledku toho se vlnitá deska silně prověří a rezonuje.
 • Úspora samořezných šroubů také vede k nižší zvukové izolaci.Kromě toho mohlo být použito doporučených 8-10 kusů.na metr čtvereční.Hluk však bude zesílen tím, že nepoužívali střešní uzávěry, ale to, co bylo nalezeno v garáži.Proto je důležité přísně dodržovat doporučení výrobce.
 • Pokud byla střecha vlnité lepenky namontována „v úseku“, objeví se při změně teploty hluk.Za studena se materiál začne zmenšovat a drážky opustí konstrukční polohu.
 • Malý úhel sklonu způsobuje při dešti hlučný hluk.Proto se snaží udělat buď strmější svahy, nebo zvětšit tloušťku zvukově izolačního materiálu.

A i když je obtížné ovlivnit poslední bod, všechny výše popsané důvody jsou v rukou samotných obyvatel.Pro zvukovou izolaci kovové střechy je nutné pouze dokončit instalaci v souladu s požadavky regulační dokumentace.Tím se nejen zvýší pohodlí bydlení v domě, ale také se zvýší jeho spolehlivost, což znamená, že dojde k úsporám při generální opravě.

Vybereme kvalitní zvukově izolační materiál

Obchody mají různé zvukové izolace pro kovové dlaždice.Pro navigaci v prezentované sadě je nutné pochopit pouze dva parametry:

 1. dynamický modul pružnosti (DME);
 2. indexpohlcování zvuku (FM).

První ukazatel hlukových izolačních materiálů má nepřímý vztah k úrovni akustické ochrany.To znamená, že čím nižší je dynamický modul pružnosti zvukotěsného materiálu, tím méně hluku bude slyšet.Základní materiály mají tedy následující ukazatele:

 • čedič a sklolaminát 0,05-0,25 DMU;
 • minerální vlna - 0,35;
 • polystyrén 0,6-1,35 DMU.

Druhý parametr je rozsáhlejší a více odráží vlastnosti materiálu.Je vždy uvedeno na obalu pohlcujícím hluk nebo dokonce vyznačeno na označení.Index absorpce zvuku vyjadřuje, kolik zvuku může materiál absorbovat.Existuje přímá korelace - čím vyšší je FM, tím lepší je izolátor.

Minimální úroveň FM pro hlučné střechy je nastavena na 0,5 FM.Jako tepelná izolace slouží také materiál pohlcující zvuk.Proto se běžná polystyrenová pěna a polystyren nedoporučují používat, protože jejich indikátory jsou pouze 0,3, respektive 0,5.Preferovány jsou následující materiály:

 • čedičové vlákno - 0,9 IZ;
 • minerální vlna - 0,7 IZ;
 • skleněná vlna - 0,6 IZ.
 • ​​

Ekonomická zvuková izolace kovových obkladů se provádí minerální vlnou.

Při nákupu izolačního materiálu věnujte pozornost oběma parametrům.Je důležité učinit vyvážené rozhodnutí, díky němu bude dům teplý, tichý a nebude platit.

Technologie upevnění protihlukové izolace

Doporučuje se, aby protihluková izolace byla prováděna současně s běžnými střešními pracemi.Můžete si tedy sami vyrobit ten správný střešní dort, který chrání před vlhkem, chladem a hlukem.Zvuková izolace střechy vyrobené z kovu během hlavní konstrukce se provádí v tomto pořadí:

 1. Vodotěsná fólie je připevněna ke spodnímu okraji krokví.Dřevěná bedna je ošetřena vodotěsnými adhezivními roztoky.Ochrannou vrstvou by měla být pokryta pouze strana, na kterou budou tyče připevněny k izolaci.Po přípravě můžete lamely naplnit tak, aby držely střešní koláč.
 2. Zvuková izolace se pokládá na horní stranu bedny, takže je k dispozici laťka.Je nutné provést instalaci tak, aby nedošlo k prasklinám a mezerám.Potřeba materiálu je o 10% větší než plocha střechy.Zvuková izolace je pokryta hlavní izolací, takže tloušťka krokví by měla být dostatečná.
 3. Pokud izolace přesahuje konstrukční hranice, bude nutné zvětšit tloušťku.Za tímto účelem se na krokve plní přepážky.
 4. Nosná bedna je balena pod střechou.Na něj je položena guma nebo plsť.Působí jako dodatečná ochrana proti chladu a vibracím.Poté se našroubuje profesionální plech nebo kovová deska.

Zvukově izolační práce lze provádět nejen v nové výstavbě.Pokud jste si koupili dům, který má vynikající zastřešení, ale špatnou izolaci podkroví,nedostatky lze odstranit zevnitř.Veškeré práce se provádějí ve třech fázích:

 1. V prostoru mezi krokvemi jsou položeny rohože zvukově izolačního materiálu.
 2. Aby zvuková izolace zůstala v konstrukční poloze, jsou její části ořezány o 8-10 cm širší, než je vzdálenost mezi paprsky.
 3. Parotěsná fólie je upevněna sešívačkou a dřevěné lamely jsou baleny v krocích po 400–500.Tím je zajištěno, že materiál zůstane v konstrukční poloze.

Ačkoli je tato možnost implementace obtížnější, pomáhá dosáhnout dostatečné hlukové a tepelné izolace.

Zvuková izolace střechy závisí na použitých materiálech a dovednostech pracovníků.Na tyto věci nemůžete ušetřit.Pokud se rozhodnete najmout tým, samostatně prostudujte technologii práce a sledujte, jak projekt ožívá.Díky tomu získáte teplý a pohodlný dům, ve kterém nebudete slyšet zvuk bubnujícího deště.