Jak vyjmout z okna a doma umýt vodorovné žaluzie

Jakékoli žaluziové systémy vyžadují pravidelné čištění kontaminantů.Pokud je design nainstalován v ložnici nebo obývacím pokoji, pak obvykle jde o odstranění prachu z povrchu lamel.Žaluzie instalované v kuchyni však vyžadují důkladnější čištění, protože shromažďují mastnotu a saze.Řekneme vám, jak mýt vodorovné žaluzie a jak se o takové struktury správně starat z různých materiálů.

Obsah

Jak se starat o horizontální žaluzie?

Při zodpovězení otázky, jak doma čistit vodorovné žaluzie, stojí za zmínku nezbytná pravidelná péče, která pomůže snížit pravděpodobnost obtížného odstranění kontaminantů.Všichni víme, že prach se na vodorovných površích hromadí nejrychleji, takže mřížové struktury s vodorovně umístěnými lamelami vyžadují pravidelné čištění prachu.

Kromě domácího prachu se na povrchu lamel často hromadí jemný prach, který proniká do místnosti otevřenými okny.Zejména jsou patrné takové usazeniny prachu za větrného počasí.Tento prach se také doporučuje čistit suchým hadříkem ihned po jeho vzhledu.

Pokud jsou žaluzie pravidelně čištěny hadrem nebo vysavačem, je mnohem méně pravděpodobné, že způsobí obtížné odstranění nečistot, které lze odstranit pouze mokrým a intenzivním čištěním.tření.

Pokud jsou však žaluzie v ložnici nebo obývacím pokoji zřídka znečištěny, jsou takové systémy v kuchyni náchylnější ke znečištění v důsledku procesů probíhajících v této místnosti.Na povrchu lamel v kuchyni se hromadí nejen prach, ale také mastnota a saze, takže suché čištění zde nepomůže.Chcete-li správně pečovat o kuchyňské rolety, musíte vědět, jak správně očistit rolety.

Možnosti pro mokré čištění vodorovných žaluzií

Před mytím vodorovných hliníkových žaluzií vyberte příslušnou možnost.Pokud je povrch lamel znečištěn prachem a tukem, pomůže pouze důkladné vyčištění v koupelně s demontáží celé konstrukce.Drobné nečistoty a prach, které lze snadno odstranit vlhkým hadříkem bez použití saponátu, lze vyčistit bez odstranění mřížky.

Doporučení!Chcete-li zvolit vhodný způsob praní, zkuste otřít znečištěnou lamelu vlhkým hadříkem.Pokud špína rychle opouští, může se umýt bez demontáže.Jinak musíte do koupelny vložit celé plátno s římsou.

V koupelně

K umytí celé konstrukce v koupelně je nutné ji odstranit z rámu okna, takže nejprve musíte přijít na to, jak odstranit žaluzie z okna tak, abyumýt.Protože horizontální žaluzie s lamelami vyrobenými z plastu, hliníku nebo dřeva jsou poměrně těžké, jsou k křídlu připevněny pomocí speciálních konzol.

Chcete-li odstranit celou konstrukci z držáku, proveďte následující kroky:

(45
 • začít, zcela spouštět závěs a uvést lamely do uzavřené polohy (bude vhodnější je je umýt);
 • vyjměte kontrolní hůl tak, aby nepřekážela procesu praní;
 • odstraňte boční zátky z konců římsové skříně;
 • ​​
 • rozšiřují přidržovací mechanismus kovové konzoly nebo jednoduše uvolňují krabici z západek konzoly (způsob odstranění závisí na konstrukci upevňovacího prvku);
 • poté by měl být slepý přemístěn do koupelny s okapem.
 • Nyní si povíme, jak umýt hliníkové žaluzie v koupelně.Existují různé způsoby praní.Pokud je obtížné omýt tuk a nečistoty, doporučuje se hadřík namočit na několik hodin do teplé mýdlové vody.Poté se špinavá voda vypustí a opona se umyje, vylije horkou vodu ze sprchy a otře ji houbou namočenou v tekutém detergentu.Nakonec je plátno opláchnuto čistou vodou a zavěšeno na křídlo tak, aby vyschlo.Není nutné otevírat a zvedat lamely, dokud nejsou zcela suché.Jinak se budou držet pohromadě a budou muset být odděleny ručně.

  Pozor!Snažte se nenechat vodu vniknout dovnitř krabice nebo navlhčit výkyvný mechanismus.V opačném případě bude rez a přestane fungovat.

  Plátno nemůžete dlouho promočit, ale okamžitě jej umyjte.V takovém případě je nejlepší pracovat s asistentem.Jedna osobaby měl držet římsu s lamelami položenými nad vanou a druhý ji umývá houbou s čisticím prostředkem a napojenou ze sprchy.Nezapomeňte, že musíte laty umýt na obou stranách.

  Bez odstranění struktury

  Nyní vám řekneme, jak vyčistit žaluzie, aniž byste je odstranili z okna.Pokud se na lamelách nahromadil prach, můžete je vyčistit bez demontáže.To se provádí suchou hadříkem nebo speciálním kartáčem na prach, jehož klky akumulují statickou elektřinu a dobře přitahují prach.Chcete-li to provést, uveďte plátno do uzavřeného stavu a chodte po povrchu suchým hadrem nebo štětcem.

  Lamely lze také očistit od prachu pomocí vysavače.K tomu je na jednotce instalována měkká tryska pro čištění nábytku a je zapnutá při minimálním výkonu.Během provozu držte čepel rukou, aby nebyla poškozena.Mokré čištění lze také provést bez odstranění žaluziové struktury.

  Provádíme práce v tomto pořadí:

  1. Nejprve odstraňte prach z povrchu lamel suchým hadrem nebo vysavačem.
  2. Poté použijte vlhký hadřík nebo vlhké jednorázové utěrky k otření povrchu uzavřeného archu shora dolů a držte jej rukou.
  3. Jakmile se látka zašpiní, opláchněte ji čistou vodou a vyměňte ubrousky.
  4. V případě potřeby můžete každou lamelu otřít samostatně.K tomu je plátno přeneseno do otevřeného stavu.Ačkoli je práce docela pracná, výsledek vás potěší.
  5. Po mokrém čištění dejte lamelúplně uschnout.Chcete-li zabránit tomu, aby v budoucnu přitahovali prach, posypte je antistatickým čisticím prostředkem a nechte zaschnout v otevřené poloze.

  Důležité!Protože je sklo během praní plátna na okně také mírně znečištěné, po vysušení lamel se šoupátko zvedne a samotné sklo se otře.

  Odstraňujeme tvrdé nečistoty

  Pokyny pro rychlé mytí vodorovných žaluzií, aniž by byly odstraněny, se hodí v případě zacházení s tvrdými nečistotami.Vlhká houba nebo hadr nestačí k odstranění tuku a sazí.Je lepší použít speciální čisticí prostředek na brýle a hladké povrchy ve spreji.

  Doporučení!Formulace obsahující amoniak se nejlépe odstraní, aby se odstranily nečistoty.Nepoužívejte výrobky s agresivními rozpouštědly.

  Je lepší provést takové čištění bez odstranění žaluzií z okna, protože to jsou lépe viditelné oblasti s kontaminanty, které vyžadují zvláště pečlivé zpracování.

  Pracujeme takto:

  1. Otočte lamely do takové polohy, aby se kontaminovaný povrch otočil směrem k místnosti.
  2. Vysajte povrch, abyste odstranili prach.
  3. Poté rozstřikujte čisticí prostředek rovnoměrně na pás pomocí stříkací pistole.Nechte ji na chvíli na expozici.
  4. Poté povrch otřete navlhčeným hadříkem.Jakoopláchněte ji špínou.
  5. Pokud v některých oblastech nečistoty úplně nezmizely, můžete znovu použít roztok ze stříkací pistole a postup opakovat.
  6. Poté plátno otřete suchou hadříkem, nadzvedněte a umyjte okno, protože špinavé roztoky a voda nevyhnutelně spadnou na sklo skrz trhliny mezi lamelami.

  Tuto metodu čištění lze použít v předběžné fázi před mytím v koupelně.To znamená, že nejprve aplikujeme čisticí prostředek na závěsy zavěšené na okně a po chvíli je odstraníme a myjeme je v koupelně pod proudem sprchy.

  Čištění dřevěných a látkových žaluzií

  Doporučujeme používat žaluzie s textilními a dřevěnými žaluziemi v obývacím pokoji s normální vlhkostí, alene v kuchyni.Postačí pravidelně vysávat povrch lamel v místnosti.Dřevěná prkna mohou být ošetřena nábytkem.

  Pamatujte!V koupelně neumývejte žaluzie dřevěnými lamelami.Obecně se nedoporučuje navlhčit je velkým množstvím vody, aby nedošlo k jejich zničení.

  Protože tkaninové lamely mají speciální impregnaci, která je chrání před přitahováním prachu a hromaděním nečistot, postačuje suché čištění vysavačem.Pokud se vyskytnou závažnější obtíže při odstraňování nečistot, doporučuje se provést suché čištění.

  V případě potřeby lze látkové rolety prát.K tomu jsou odstraněny z okna a umístěny do vany naplněné termální vodou s rozpuštěným detergentem nebo mýdlemhobliny.Kromě toho musí být do lázně ponořeno pouze plátno a je lepší nechat římsu s kontrolními mechanismy nad hladinou vody.

  Poté, co látka leží několik hodin v mýdlové vodě, je vypuštěna a naplněna do koupelny teplou, čistou vodou.Lamely se v této vodě dobře umývají.Nejjednodušší způsob, jak je opláchnout proudem ze sprchy, zvedající se nad vanu.Pokud si přejete, můžete lamel opláchnout antistatickým prostředkem.Vezměte prosím na vědomí, že je zakázáno intenzivně otírat, kroucet a mačkat lamely.Jinak ztratí svůj původní tvar a žaluzie budou poškozeny.

  Po pruhu se na okno zavěsí látkové rolety a nechá se zcela vyschnout.Je vhodné je sušit večer a v noci, protože sluneční paprsky mohou vést k nerovnoměrnému zasychání povrchu a deformaci lamel.Nedoporučuje se také otevírat okno se zaschlými žaluziemi, aby se prach z ulice nelepil na vlhký povrch.