Jak vybrat dlaždice do kuchyně, na co se musíte zaměřit?

Univerzální dokončovací materiály neexistují a musíte vědět, jak vybrat dlaždice do kuchyně tak, aby plně vyhovovaly výzvám, kterým čelí.Koneckonců, požadavky na dlaždice pro zdobení zástěry na pracovišti se mírně liší od podlahy.A dlaždice pro dekorativní panel na zdi je vybrán na jiném principu, než je materiál pro opláštění desky.Proto by se mělo rozhodovat o tom, kterou dlaždici zvolit pro kuchyni, podle zamýšleného místa jejího použití.

Pečlivě prostudujte technické vlastnosti materiálu, přečtěte si cestovní pas a informace uvedené na obalu.Nezapomeňte také mít hygienické osvědčení, které potvrzuje bezpečnost zakoupené dlaždice pro život a zdraví.Koneckonců se výběr dlaždic do kuchyně provádí s přihlédnutím ke skutečnosti, že materiály pro obytné prostory by měly být z ekologického hlediska dokonalé.

Obsah

Výběr keramických obkladů pro podlahu

Keramický povlak je vhodnou, praktickou a ziskovou možností pro dokončování podlah.Když ale vyvstane otázka, co je lepší v kuchyni: dlaždice nebo linoleum, často se volí ve prospěch druhé.K tomu dochází především proto, že dlaždice je považována za studený materiál.V současné době je tento problém snadno odstranitelný pomocí technologie „teplé podlahy“.Běžné keramické dlaždice jakonení vhodnější pro použití při podlahovém vytápění, napřmá poměrně vysokou tepelnou vodivost.

Další negativní kvalitou, která omezuje použití dlaždic na podlahu, je její kluzkost.Jak vybrat dlaždice do kuchyně tak, aby podlaha byla v tomto ohledu bezpečná?Odmítněte glazované povlaky, protože vlhkost může proměnit lesklou podlahu ve skutečný kluziště.Dejte přednost dlaždici s matným, žebrovaným povrchem.

Jaký druh dlaždic si vybrat pro kuchyňskou podlahu: technické specifikace

Výrobci nabízejí široký výběr keramických obkladů pro podlahu.

Je však třeba mít na paměti, že kuchyňská podlaha je každý den vystavena velkému zatížení, zejména v oblasti kamen a dřezů.

Je znečištěno rychleji než v jiných místnostech, a proto se častěji umývá.To vše klade na kuchyňské podlahy řadu specifických požadavků: musí mít zvýšenou pevnost.

V případě kuchyně se upřednostňují dlaždice o tvrdosti nejméně třídy III podle evropské klasifikace PEI nebo nejméně třídy 5 podle GOST.Odolnost vůči kyselinám a zásadám by měla být rovněž vysoce kvalitní AA nebo B.

Návrh podlahových dlaždic

Nesmíme zapomenout, že výběr keramických dlaždic pro podlahu závisí naobecná stylistická rozhodnutí kuchyně.Barva a struktura podlahy by samozřejmě měla být v souladu se zbytkem místnosti.Je však také třeba zvážitpár bodů.

Na lesklém povrchu budou velmi viditelné skvrny a malé zbytky.

Zatímco matná a zrnitá textura keramiky nejen dodá místnosti pohodlnější vzhled, ale dokonale skryje i různé nečistoty.Pestrobarevné barvy také maskují některé nedokonalosti.

Pokud jde o formu, výběr dlaždic do kuchyně nemusí být omezen na tradiční čtverec nebo obdélník.Můžete experimentovat s dlaždicemi šestihranného nebo osmiúhelníkového tvaru.Výrobci také nabízejí zaoblené vzory.

Pokud se pro opláštění používají malé podlahové dlaždice, bude místnost vypadat prostornější.Ale je složitější, protožeje obtížné dosáhnout i švů.Mozaikové dlaždice se nejlépe používají jako malé fragmenty.Neměli byste rozkládat složité výkresy na podlaze - jsou vhodnější pro místnosti s velkou plochou, například pro chodby.

Kuchyňská zástěra z keramických dlaždic

Pracovní plocha v kuchyni je často zdobena zástěnou z dlaždic.Tento materiál spolehlivě chrání stěny před stříkající vodou, teplem, mastnotou a sazemi.Elegantní zástěra se navíc může stát jasným dekorativním přízvukem a zdobí i ty nejskromnější kuchyně.Jak si vybrat keramickou dlaždici tak, aby splňovala všechny výše uvedené požadavky, a navíc - poskytuje snadnou péčipovrch stěn?

Výběr obkladů pro zástěru

Pracovní plocha vyžaduje pravidelné čištění pomocí čisticích prostředků.Výběr keramických obkladů pro zástěru by měl být proveden s ohledem na tento faktor.Dlaždice vyžadují minimální pórovitost, stejně jako hustý a jednotný smaltovaný povlak.

Chemická odolnost je označena nápisem na obalu.Pro naše účely je vhodná taška se symbolem AA, což znamená vysokou úroveň odolnosti vůči agresivním látkám.

Ale vysoká pevnost pro obklady není rozhodující, protože zde chybí mechanické zatížení.Zvláštní pozornost věnujte takovému ukazateli, jako je tepelný odpor materiálu.To je důležité pro dlaždice nad pracovním prostorem, zejména pokud používáte k vaření plynový sporák.Glazura na kvalitní dlaždici vydrží zahřívání až 125 stupňů.

Navrhněte dlaždici pro kuchyňskou zástěru

Pro interiér s omezeným designem vyberte obyčejnou dlaždici, která odpovídá barvě zbytku kuchyně.Pokud je obtížné najít správný odstín při výběru keramických obkladů, upravte povrch pracovní plochy bílou - je univerzální a hodí se téměř k jakémukoli barevnému schématu.

Zajímavou možností je, když je barva zástěry vybrána na rozdíl od kuchyňského setu.

Například kombinaceoranžová se světle zelenou nebo korálovou se žlutou bude vypadat svěží a neobvyklá.Ale než si vyberete dlaždice do kuchyně v jasných barvách, střízlivě vyhodnoťte její velikost.Pamatujte, že taková barevná schémata vyžadují velký prostor, jinak bude místnost vypadat stísněně a příliš barevně.Toto pravidlo platí také pro velké výkresy a velkoformátové dlaždice.

A jak si vybrat dlaždice v kuchyni, pokud je to malá plocha?Návrháři doporučují zdobení zástěry a stěn v jedné barvě, nejlépe béžové, krémové, světle šedé nebo pískové.Zároveň stojí za to opustit lesk, protožeLesklé povrchy vizuálně zmenšují prostor.

Nepřetěžujte povrch pracovního prostoru ozdobnými vložkami z texturovaných dlaždic.Na reliéfu takové dlaždice se nahromadí mastná ložiska.

Keramické pracovní desky: klady a zápory

Keramika se často nepoužívá k navrhování pracovních desek.Mezitím deska s obkladem vypadá stejně hodně než modely vyrobené z přírodního kamene, aglomerátu nebo masivního dřeva.Současně bude její výroba levnější.Nezapomeňte však, že správný výběr keramických dlaždic určuje, jak silný a odolný je povrch plochy.

Tato metoda dokončování má určité nevýhody: četné švy způsobují potíže při odjezdu a vyžadují také pravidelné zvláštní ošetření, protožespárovací hmota rychle mění barvu.

Pracovní deska je poměrně velkáprostor, takže jeho design má významný dopad na vnímání celého interiéru kuchyně.

Dlaždice poskytují příležitost vytvořit různé možnosti designu.Pracovní plocha stolu je nejčastěji potažena stejnými dlaždicemi jako kuchyňská zástěra.Tato technika umožňuje vytvořit jeden prostor a vypadá harmonicky.

Shrnutím příběhu o tom, která dlaždice je pro kuchyni lepší, je třeba uvést následující.Někdy se spěchají k extrémům: chtějí ušetřit peníze, kupují levné zboží od pochybných výrobců nebo při hledání kvality přeplatí známou značku.Obě řešení jsou stěží rozumná.Doporučujeme věnovat pozornost dlaždici střední cenové kategorie, mezi které je zaručeno, že si vyberete slušné vzorky.