Jak vrtat keramické dlaždice?Praktický průvodce

Po dokončení obkladů v koupelně nebo kuchyni může nastat problém - jak vyvrtat keramické dlaždice, aby se místnost doplnila nástěnnou skříní, věšákem na ručníky, zrcadlem nebo jiným příslušenstvím.

Kromě toho je během opravy často nutné „zaseknout“ zásuvku nebo vytvořit otvor pro vodovodní potrubí nebo kabel.

Hlavní obtíž je v tom, že dlaždice je tvrdý, ale křehký materiál a při neopatrné manipulaci snadno praskne.Proto je velmi důležitá otázka, jak vrtat keramické dlaždice tak, aby se netvořily trhliny a třísky.

Obsah

Vyberte nástroj pro vrtání keramických dlaždic

Pokud chcete udělat malou díru v keramické dlaždici, použijte ruční vrták.Při práci s tímto nástrojem je možné plně řídit rychlost otáčení a přítlačnou sílu.

Je rovněž vhodná elektrická vrtačka s funkcí, která umožňuje hladké ovládání rychlosti otáčení, nebo šroubovák s nízkou rychlostí otáčení.Absence vibrací a ostrých trhlin během provozu umožní vrtání keramických dlaždic bez praskání, třísky a prasknutí.

(46

Protože horní vrstva keramické dlaždice je velmi křehká a snadno prasklá, nejsou bicí vrtáky vhodné.

Kladivo nebo příklepová vrtačka lze použít pouze po vyvrtání keramických obkladů až po doraz a pro zeď musí být vytvořen otvor ve zdi.

​​

Vrtáky do keramických obkladů

Vrtáky s hroty se používají, pokud potřebujete malou díru.

Při výběru vrtáku pro keramické dlaždice je třeba mít na paměti, že řezná hrana nástroje musí být tvrdší než povrch dlaždice.

Nejlepší možností je vrták s diamantem.Je také nejdražší.Pokud máte hodně práce, pak nákup diamantové vrtačky dává smysl.

Ale pokud chcete udělat několik děr, neměli byste na takové výdaje chodit.Pro domácí potřeby můžete udělat levný vrták s vítězným pájením, ostře naostřený na diamantovém kotouči.

Vyrábíme kruhový otvor s velkým průměrem

Při výběru vrtáků pro vrtání keramických dlaždic je třeba zvážit průměr navrhovaného otvoru.Často v koupelně nebo v kuchyni musíte udělat poměrně velký otvor pro dýmku, směšovač nebo zásuvku.

V tomto případě se používá tzv. „Koruna“ - trubková vrtačka s diamantovým stříkáním.Bylo by ideální mít soubor v domácnosti, který zahrnujekorunky na keramických dlaždicích různých průměrů.

Vysoké náklady na nástroje jsou kompenzovány úsporou času a úsilí a vynikajícími výsledky.Pomocí trubkové vrtačky můžete vytvořit poměrně velké díry - až do průměru 150 mm.
Nástroj je účinný, ale pro prodloužení jeho životnosti je třeba dodržovat následující pravidla:

  • Vrták musí být nastaven na minimální počet otáček, aby se zabránilo rychlému opotřebení řezné části vrtáku.
  • Koruna nesmí být přehřátá.Chcete-li to provést, častěji snižte jeho řeznou část do vody.

Jak vrtat dlaždice dosud nepokládané?Ballerina!

Pokud je přesně známo, kde se bude komunikace uskutečňovat, vyvrtají se před položením dlaždice všechny otvory, které jsou pro ně nezbytné.K tomu můžete použít výše uvedené diamantové korunky na keramické dlaždice.Pokud neexistuje způsob, jak získat poměrně drahý nástroj, použije se pro tyto účely speciální vrták - tzv"Ballerina".

„Ballerina“ je kruhová vrtačka připomínající kompas.Jeho hrot je umístěn ve středu a vzdálenost k frézce je nastavitelná podle toho, jaký průměr otvoru je plánován.Řezačka nástrojů je vyrobena z tvrdých slitin.Vrták uprostřed je pro vyrovnání.

Výhodou baleríny je možnost nastavit velikost podle vašeho výběru, což vám umožní vytvořit otvory v keramických dlaždicích požadovaného průměru.Nevýhody jsoupřičítat skutečnost, že při vrtání velkých otvorů je obtížné udržet vrták striktně ve svislé poloze.A také nutnost ručního zpracování nerovných hran, které zůstanou po použití tohoto nástroje.

]

Zbytek jsou pevné plusy.Vrták je levný, trvá dlouho a je vynikající odpovědí na otázku: jak vrtat dlaždice v koupelně, pokud potřebujete přinést potrubí, připojit vodovodní potrubí nebo pračku.

Před vrtáním je dlaždice ponechána ve vodě po dobu půl hodiny, aby se nepraskla.Řezejte nízkými rychlostmi z neglazované strany.Během provozu držte pevně.Nezapomeňte používat ochranné brýle k ochraně očí před střepinami.

Keramické dlaždice vrtáme v souladu s pravidly

Poté, co vyberete nástroj a rozhodnete se, která vrták vrtat keramické dlaždice v konkrétním případě, musíte pečlivě prostudovat technologii tohoto typu práce.

Při vrtání by měl být tlak na nástroj minimální, aby nedošlo k rozbití dlaždice.Práce při nízkých rychlostech - čím nižší je rychlost, tím méně vibrací a vůle vrtáku.

Přílišné přehřátí v místě vrtání může způsobit prasknutí dlaždice.Proto musíte pravidelně stříkat vodu na povrch dlaždic a navlhčit vrták (samozřejmě po jeho vypnutí).

Hlavní obtíž při vrtání keramických dlaždic spočívá v průchodu horní vrstvy,zasklené.Díky hladkosti potahu se vrták často pohybuje ven.

Chcete-li jej opravit v požadovaném bodě, můžete použít jednu z následujících metod:

  • Škrábněte malé kuželové vybrání v místě, kde se plánuje otvor, pomocí horkého šroubu nebo ostré hranysoubor.
  • Lepicí pásku nebo lepicí pásku nalepte na dlaždici.Tím se zabrání sklouznutí vrtáku během provozu.
  • Označte požadovaný bod administrativní tužkou.Povrch dlaždice v tomto místě zdrsní, vrták se snáze udrží na místě.

]

Je obtížné vytvořit úhlednou díru v dlaždici bez odpovídajících dovedností, protože je poměrně tvrdá a ne elastická.Ale pokud máte speciální nástroje a kompletní informace o tom, jak vrtat dlaždice v koupelně a v kuchyni, abyste ji nepoškodili, můžete s tímto materiálem úspěšně pracovat.