Jak ušetřit elektřinu v bytě.Efektivní způsoby

Mnoho lidí, kteří důvěřují reklamě, začíná drahé nahrazování starých elektrických spotřebičů a všeho, co souvisí s elektřinou, novými energeticky úspornými řešeními.Mnoho občanů se samozřejmě snaží ušetřit elektřinu, ale má takové úspory vždy smysl?Kdy budou náklady na výměnu dražší, než můžete ušetřit?

Obsah

 • Jaké úspory jsou bezcenné?
 • Výměna domácích spotřebičů za energeticky účinnou (třída A, A +)
 • Výměna hliníkových vodičů
 • Senzory zapnutí /vypnutí
 • Odpojte zásuvky a nevyužité poplatky
 • ]
 • Manipulace v měřidle
 • Jaké úspory budou přínosné?
 • Úsporné žárovky
 • Multifarebné měřiče
 • Vypnuté elektrické spotřebiče

Jaké úspory jsou zbytečné?

Zvažte případy, kdy investice do energeticky úsporných technologií vyžadují více nákladů na jejich pořízení, než ušetří vaše peníze.

Výměna domácích spotřebičů za energeticky účinnou (třída A, A +)

Nějakou dobu jsem si myslel, že je to docela dobrý způsob, jak ušetřit peníze, a dokonce motivoval svého manžela tím, že mu nabídlvyměňte chladničku za novou.Ale pokud se podíváte pozorně, můžete vidět, že takové úspory nejsou prakticky hmatatelné, navzdory všem zárukám prodejců.A takový nákup se vyplatí velmi brzy.

Porovnejme chladničky stejné velikosti, lišící se spotřebními třídami.Chladnička třídy A + spotřebuje asi 270 kWh /rok a vybavení sTřída B - 480 kWh /rok.Pokud vynásobíme rozdíl v spotřebě elektřiny průměrnou sazbou (5,4 rublů), dostaneme1 134 rublů .To je částka, kterou můžeme za rok ušetřit, i když nová lednička bude stát nejméně 30 tisíc rublů.Proto se takový nákup vyplatí nejdříve po 30 letech.

Pokud tedy vaše lednička správně pracuje, není třeba ji zvlášť měnit na nové energeticky úsporné zařízení.Pokud naléhavě potřebujete koupit nový spotřebič, kupte levnou a energeticky méně účinnou ledničku.Rozdíl mezi zařízením může být 10-15 tisíc rublů.Tímto způsobem ušetříte mnohem více, než čekáte, než se vyplatí drahý nákup.

Výměna hliníkových vodičů

Elektrikáři jednomyslně říkají, že měděná kabeláž je mnohem úspornější než hliník, protože má menší ztráty energie.Abychom pochopili rozdíl mezi použitím jednoho a druhého zapojení, je nutné provést poměrně složité výpočty.Proto se nebudu soustředit na to, ale doporučím použít speciální kalkulačku.

Chci okamžitě poznamenat, že takové úspory budou také asi 1 000 rublů ročně, zatímco výměna vedení bude vyžadovat více než deset tisíc rublů, nemluvě o následné opravě.Je nepravděpodobné, že by se tyto náklady vyplatily za celý život.

Ale pokud je zapojenováš dům má více než tucet let a často jiskry, kouří, pak je výměna nevyhnutelná.Pak se můžete rozhodnout pro lepší a spolehlivější zapojení.

Senzory zapnutí /vypnutí

Takové senzory jsou často instalovány v verandách.Když osoba vstoupí, senzor zachytí pohyb, světlo se rozsvítí.Jakmile osoba projde, světlo zhasne.Obvykle pracují ve tmě, když je nutné použít umělé osvětlení.Je možné ušetřit elektřinu pomocí podobného senzoru.AnoNavíc samotné zařízení stojí přibližně 300 rublů.Pokud ale mluvíme o obyčejném bytě, není sotva místo, kde bude jeho použití racionální.Normální přepínač funguje stejně dobře, stačí stisknout tlačítko.Pokud si to neustále nepamatujete.

Je nejlepší používat taková zařízení ve velkých a dlouhých místnostech, například na nádvoří soukromého domu nebo v garáži.

Odpojte zásuvky a nevyužité poplatky

Nikdo samozřejmě nepopírá, že by měly být vypnuty.Obzvláště pokud jde o levné čínské nabíječky, které se neustále přehřívají a mohou se vznítit.Je však nepravděpodobné, že byste takto ušetřili energii.Zahraniční vědci provedli malý experiment, během kterého se odhadovalo, že 7 nabíječek neustále připojených k elektrické zásuvce spotřebovává 2,5 kWh ročně, což je pouze 13–14 rublů ročně.

Manipulace velektrický měřič

Řemeslníci se uchýlili k různým metodám, kterými se jednoduše snaží ukrást elektřinu.Tyto úspory jsou však velmi pochybné a ohrožují život.Užitkové služby jsou navíc obeznámeny s podobnými metodami a pravidelně kontrolují měřiče.Pokud si všimnete něčeho podobného, ​​budete nejen povinni získat náhradu škody, ale také bude udělena značná pokuta.

Jaké úspory přinesou?

Energeticky úsporné žárovky

Ve srovnání s běžnými žárovkami umožňují použití o 84% méně elektřiny.Zatímco obyčejná žárovka, po 100 hodinách provozu, spálí 7,5 kW (asi 40 rublů).Pokud má byt 20 takových lamp a každá z nich pracuje alespoň 300 hodin ročně, budou náklady na elektřinu ročně asi 2 400 rublů.

Pokud jsou všechny žárovky nahrazeny energeticky úspornými, budete platit mnohem méně, asi 400 rublů ročně.Takže ušetříte 2 000 rublů ročně.Přestože jsou energeticky úsporné žárovky mnohem dražší než běžné, cenový rozdíl se rychle vyplatí.

Multifarebné měřiče

Takové měřiče mohou ušetřit hodně, protože noční sazba může být třikrát nižší než denní sazba.A výše úspor závisí na tom, jak vedete svůj každodenní život.Například, pračka může být naprogramována v nočním režimu, multicooker může být načten večer aprogram pro noční práci.Pravděpodobně nebudete ušetřit spoustu peněz, protože je nemožné používat elektrické spotřebiče pouze v noci.

Měřič spolu s instalací vás bude stát přibližně 5 000 rublů, i když v některých regionech jsou nainstalovány zdarma (například pokud taková událost plánuje servisní společnost).Ale pokud se rozhodnete pro placenou instalaci, taková investice se vyplatí za pár let.

Vypnuté elektrické spotřebiče

Veškerá zařízení, ať už jsou to mikrovlnná trouba, tiskárna, televize, domácí kino nebo jiná zařízení, zatímco jsou v režimu spánku, stále spotřebovávají elektřinu.Pokud používáte konkrétní spotřebič velmi zřídka, je nejlepší jej odpojit.