Jak upravit plastová okna a pokyny svými vlastními rukama

Nové plastové okno se pohodlně vejde a udržuje pohodlné vnitřní mikroklima.Během provozu však může majitel čelit potřebě vyměnit těsnění, odstranit zkosení rámu a upravit křídla.Při instalaci energeticky úsporných a značkových oken s dvojitým zasklením budete možná muset přepnout na různé režimy funkčnosti.Zvažte, jak upravit plastová okna samostatně.

Obsah

Seřízení spony

V zimě by měl být tlak křídel hustší než v létě a pro zjištění potřeby seřízení stačí přenést do uzavřeného okna osvětlený zápasplamen kolísá, takže jsou průvan a potřebujeteplotnyat svorku.

Jak sami nastavovat plastové okno:

 1. Otevřete okno a zkontrolujte jeho konec, tam3 výstředníky (čepy), které jsou zodpovědné za upnutí křídel.Pomocí šestiúhelníku k seřízení plastových oken musíte otočit čepy pro upnutí.
 2. Pro zajištění těsnosti otočte kolíky o několik milimetrů doleva, aby se uvolnil tlak, otočte je doprava.Je důležité to zajistitexcentry byly nastaveny na stejný počet milimetrů - to zajistí rovnoměrnost hustoty tlaku.

Důležité!Poprvé jsou úpravy prováděny s minimálním zvratem.Těsnění vysychají během životnosti, takže těsnění se bude muset opakovat, musíte tedy nechat rezervu.Pokud se okamžitě pevně utáhnete, guma se opotřebuje rychleji, budete muset vyměnit celou pásku.

Nastavení kliky okna

Pokud se klika zlomí a rám se neotevře, postup je následující:

 • ) koupit nové pero na trhu nebo v obchodě, společnost, kde prodávají okna;
 • pro uvolnění ozdobného panelu, který uzavírá upevňovací prvky dílu na rámu - otočte díl na stranu a odšroubujte šrouby;
 • namontujte rukojeť.

Jak nastavit kování?

Někdy je držadlo rámu uzamčeno blokátorem otáčení v otevřené poloze a prvek se neotáčí.Tento problém lze také vyřešit samostatně.Nejprve musíte vidět, co je napsáno na pojistném prvku - pokud existují písmena AUBI, pak je třeba dát křídlo svisle, pak stlačte kovovou desku pružinou a otočte rukojeť do požadované polohy.

Pokud je na peru GU, ROTO nebo jiná písmena, musíte upravit kovovou kartu, která je pod perem - měli byste ji stisknout a otočit rovnoběžně s těsněním.

Nastavení plastových oken na zimu a léto

Díky tomu, jak sami plastová okna nastavovat sami, nebude problém szměna režimů se změnou klimatu.Tento postup pomůže zvýšit nebo snížit režim větrání.

Výměna svěrky

Proces výměny svěrky není obtížný následovně:

 1. Otevřete křídlo.Na čelní ploše je umístěna válcová vyčnívající hlava, z nichž může být několik.
 2. Na povrchu hlavy jsou umístěny dvě štěrbiny, z nichž jedna je dlouhá a druhá krátká.Uprostřed hlavy je díra, je nutné opravit hex klíč.
 3. Je-li krátká štěrbina umístěna jako ukazatel na gumové těsnění, pak čep (hlava) zaujal polohu „léto“.Pokud je krátká drážka umístěna ve směru okenních závěsů, je to „zimní“ poloha.

Doporučení!Majitel domu někdy nemá Allenův klíč číslo 4.V takovém případě vám pomůže plochý šroubovák nebo dokonce prsty - lehce vytáhněte hlavu směrem k sobě a poté přejděte.Pokud prsty nefungují, pomůže vám kleště.

Rozdíl mezi maximální a minimální svorkou je 2 mm.To je dostatečné pro zajištění větrání.

Několik doporučení:

 • Pokud je řez hlavy rovnoběžný s okrajem křídla, jedná se o standardní nastavení jaro-podzim.Liší se od „zimní“ polohy o 1 mm, je v takové vzdálenosti, že se plastová okna nastavují poprvé.
 • Zimní nastavení vytváří větší tlak na gumičku, takže nová okna není třeba upravovat,spíše neutrální nebo „letní“ orientace čepu.
 • Doporučuje se nastavit polohu hlavy v „zimním“ režimu po 1-2 letech provozu oken a pouze v případě silného mrazu.
 • Pro prodloužení životnosti těsnicí pásky musí být lubrikována silikonovou směsí.Složení se prodává ve společnostech prodávajících okna a v podobných odděleních obchodů.

Rozdíly v mechanismech

Podpisová okna se liší typem mechanismů, čepy nejsou výjimkou - mohou mít různou konfiguraci a mohou být umístěny na konci křídla, nad, pod neboz pantů.Horní výstředník se otáčí v otevřené poloze okna, když je rukojeť otočena do polohy „větrání“.To znamená, že okno je otevřené v nakloněné poloze otáčení.Takže můžete vidět čepy umístěné v mechanismu nůžkových křídel.

Nejsou-li vůbec žádné zářezy nebo pokud existuje pouze jeden znak, pak je poloha „zima“, „léto“ určena vzdáleností od okraje čepu k gumové páse nebo do konce kovových tvarovek - vzdálenost by měla být maximální.Pokud je na hlavě pouze jeden zářez, určuje se letní poloha podle směru nahoru nebo dolů.

Proč provést úpravu?

Potřeba změny tlaku vyvstává při neexistenci ventilačního režimu ve struktuře nebo při dlouhodobém cestování.Hustější lisované okno neumožňuje vnikání prachu a nečistot do domu a uvolnění svorky zajistí pravidelnou výměnu vzduchu.

Důležité!Pohyblivé části hardwaru musí být namazány dvakrát ročně technickou vazelínou,strojní olej nebo silikonové mazivo.Prach se odstraní měkkým hadříkem, vysavačem.

Jak nastavit plastová okna Rehau?

Životnost vysoce kvalitního kování je 5-10 let, životnost okenního profilu dosahuje 40 let.Ale pouze při výběru vysoce kvalitních prvků okenního systému a celého dvojskla jako celku.

Porušení funkčnosti je ovlivněno:

 • instalační chyby;
 • pokles stěnových panelů v důsledku pohybu země;
 • defekty a opotřebení těsnicí pásky;
 • odpadky mezi rámem a křídlem;
 • špatná péče o kování.

Dochází k narušení přilnavosti kliky, k problémům při otevírání a zavírání oken, špatnému přilnutí rámu k křídlu.

Okenní kování na plastových oknech Rehau se nastavuje seřízením dílů, mazáním pohyblivých částí, změnou tlaku v křídle atd. Složitější demontážní a montážní práce by měly být ponechány odborníkům.

Nastavení letních a zimních režimů

Rozlišuje se několik režimů nastavení vnitřních mechanismů:

 • nahoru nebo dolů;
 • vpravo nebo vlevo;
 • tlak křídla.

Zapálená zápalka pomůže určit potřebu utěsnit uzávěry v zimě - plamen kolísá, což znamená, že uzávěry jsou foukané a musí být přitahovány.V okněHardware značky Roto, který se liší svou vlastní specifičností, se nejčastěji používá v profilech společnosti.Společnost vám nedoporučuje přizpůsobit se, takže je lepší pozvat odborníky.

Nastavení příslušenství Sitgenia Aubi a MAKO se také liší - v jednom případě je třeba utahovací prvky utáhnout, ve druhém to nemůžete udělat bez demontáže křídla.

Jak odstranit zkosení rámu?

K práci potřebujete šestihranný klíč, který se poté vloží do otvoru v horní smyčce a posouvá se ve směru hodinových ručiček.V tomto případě by mělo být okno otevřené.Při procesu otáčení ve směru hodinových ručiček se zvedá spodní část okenního prvku, a pokud se otáčení provádí proti směru hodinových ručiček, křídlo se pohybuje směrem od závěsu a spodní část rámu klesá o 2 až 3 mm od protilehlé strany.

Je-li nutné upravit spodní závěs, jsou všechny procesy stejné, s výjimkou nutnosti otevírat okno - křídlo lze udržovat zavřené.Pokud je vyžadováno nastavení svislého typu, pak se práce provádí na smyčce umístěné níže.Nejprve otevřete víčko smyčky a potom otočte šestiúhelník doprava, když potřebujete zvednout prvek okna, doleva - pokud potřebujete sklopit křídlo.

Co mám dělat, když nemohu otevřít okno nebo s pevnou rukojetí?

Před zahájením práce zkontrolujte značku příslušenství podle písmen na kovové desce - SI znamená, že plastový jazyk by měl být na rukojeti přitlačen směrem k těsnicí páce a otočen, práce se provádí pouze ve svislé poloze.křídlo.Pokud je deska označena AUBI, otevřete křídlo svisle, zatlačte na kovovou desku pružinou a přepněte ji do režimu otevřeného okna.

Při pevném otáčení knoflíku zkontrolujte mazání na kloubech.Pokud to nepomůže, otevřete křídlo tak, aby stálo kolmo k rámu, zasuňte šestiúhelník do horního nebo dolního závěsu a opatrně otáčejte prvkem, dokud se vada neodstraní.

Foukání

Odstraněno otáčením excentrů pomocí šestiúhelníku.Pokud otočíte klíčem doleva, upevnění se posílí, doprava - je oslabeno.Při prvním provádění procesu není zapotřebí otáčení klíče o více než 1 mm, aby se prodloužila životnost těsnicí pásky.

Nejsou-li k dispozici žádné excentry, stiskněte křídlo s deskami.Prohlédněte táhlo.Prodloužený jazyk označuje silné uložení a můžete jej uvolnit vložením šestiúhelníku do závěsů na levé straně okna.Chcete-li rám utáhnout, otočte klíčem doleva, s levotočivým uspořádáním smyček, a doprava s pravotočivým.

Výměna těsnicí pásky

Po 2-4 letech je třeba vyměnit pásku.Chcete-li to provést, odstraňte starou gumu a vložte novou, opatrně zastrčte do drážek, aniž byste tahali pásku.Nesmíme zapomenout na důkladnou a včasnou péči o okenní kování, vyčistit a namazat je bez použití agresivních látek.

Doporučení!Pokud selhalo nastavení okna s dvojitým zasklením, je možné, že vnitřní mechanismy jsou mimo provoz.Zde musíte změnit podrobnosti aPouze odborníci to dělají.

Kontrola ověření

Po aktualizaci systému je nutné vyzkoušet funkci okna.Uzávěry by se měly dobře otevírat, klika by se měla otáčet, upínací mechanismy a západky by měly okno upevňovat v požadované poloze.

Jednoduchá možnost úpravy plastových oken v zimním období

Chcete-li uvést křídla do zimního režimu, musíte se nejprve ujistit, že taková funkce je v okně, které má majitel.

Zimní střih je hustší a úprava režimu je následující:

 • nacházejí excentry na křídle;
 • otočte šestiúhelník doleva, je-li třeba zajistit pevné uchycení, doprava - oslabení;
 • zkontrolujte rovnoměrnost otáčení kolíků se zaměřením na zářezy na koncích;
 • , pokud neexistují žádné kolíky, to znamená drážky pro šroubovák, otočte se ve stejném pořadí.

Postup pro výměnu těsnicí gumy se provádí odstraněním staré pásky a upevněním nového prvku v drážkách, hlavní věcí není natahování gumy.

Důvody sníženého výkonu oken s dvojitým zasklením

Okna mohou být vyfouknuta kvůli volnému uložení uzávěrů.

Hustota je regulována čepy, které se mohou lišit tvarem a typem:

​​
 1. Standard.Blokovací mechanismus lze otáčet pomocí imbusového klíče, rukou nebo šroubovákem.
 2. Válcový zub.Režim přizpůsobení křídla se změní bez použití rukou.
 3. Proti vloupání.Používá se klíč pro čepy nebo 4 mm šestihran.
 4. Houba.Potřebujete klíč pro takové příslušenství, které je součástí okna.

Aby bylo zajištěno těsné uložení válce se zářezem, musíte otevřít okno, otočit knoflík do režimu „větrání“, zatáhnout za váleček ve směru hodinových ručiček, zářez bude vpravo.Pro zeslabení nebo „letní“ režim se váleček otáčí proti směru hodinových ručiček - zářez vlevo.U režimu jaro-podzim otočte zářez nahoru.

Křídla nefungují

Existuje několik důvodů, proč se problém objevil:

 • Okno je obrovské.Pokud jsou velké chlopně otevřeny po dlouhou dobu, snižují se podle vlastní hmotnosti.
 • Chyby instalace.
 • Visí na křídle předmětů, povlečení.Okenní prvky se tak rychle prohýbají.

Problémy můžete vyřešit sami:

 1. Odstraňte zasklívací lištu.K tomu použijte nůž, jehož nůž musí být vložen do mezery mezi rámem a zasklívací lištou, tažený po celé délce zasklívací lišty a nejprve odstranit dlouhé a poté krátké části.
 2. Vyjměte dvojité zasklení.Nejprve připravte substrát, který pomůže zarovnat rám pod sklem, potom položte substrát na horní část skla a přizpůsobte díl požadované velikosti.
 3. Umístěte krátké zasklívací korálky zpět na místo gumovou paličkou a poté vložte ty dlouhé.Na konci práce ještě jednou poklepejte na zasklívací perle kladivemobvod.

Tření křídel

Chcete-li odstranit chrastítko, skřípání ve vnitřních mechanismech, musíte upravit šrouby umístěné vedle horního závěsu.Práce se provádí s otevřenou závěrkou o 90 stupňů, do šroubu se vloží imbusový klíč a šroub se otáčí.

Jsou odstraněny následující defekty:

 • jsou vrány odstraněny malým zákrutem;
 • otáčení ve směru hodinových ručiček zvedá diagonální roh rámu;
 • otáčení proti směru hodinových ručiček snižuje diagonální roh rámu.

Kroucení by mělo být prováděno pomalu, aby nedošlo k přetížení mechanismů.

Důležité!Změna režimů a zhutňování se provádí nejvýše jednou za půl roku.

Důsledky nesprávného seřízení a možnosti jejich odstranění

Před zahájením práce je nutné posoudit stav oken.Pokud je stupeň opotřebení součástí kritický, přestane fungovat zimní režim bez narušení stavěcích šroubů, což povede k výměně příslušenství.Také příliš netahejte čepy, aby nedošlo k deformaci těsnicí pásky.

Důvody pro volné uložení listů:

 • přítomnost závad ve výrobě, které vedly ke kalibraci kování;
 • trhliny v plastu, zasklívací perle nebo odtlakování skleněných paketů;
 • je okno nesprávně umístěno v otvoru;
 • sloty jsou špatně izolované;
 • opotřebované díly.

Jak přepnout okna do letního režimu?

Když se teplo zahřeje, všechny šroubynaladěné do zimního režimu, jsou převedeny do opačné polohy.Pokud je těsnicí páska již opotřebená, je třeba seřizovací matici otočit v opačném směru, aby značka směřovala dovnitř místnosti.Tím je zajištěno, že těsně přiléhá k křídlu.

Nevýhody a vhodnost změny režimu

Pokud často provádíte úpravy, čepy se rychle opotřebují.Utahování šroubu vyvolává zvýšený tlak na tmel, navíc je ovlivněno podmínkami nízké teploty a vlhkosti - páska se rychle stává nepoužitelnou.Pokud se režimy nezmění, bude pečeť trvat mnohem déle.

Změňte režimy nebo ne - majitel si vybere.Odborníci doporučují provedení procedur, pokud je to nutné k zajištění pohodlného mikroklima v místnosti.

Co dělat při foukání plastových oken?

Existuje několik důvodů pro tento problém:

 • konstrukce okna s vadným oknem;
 • nekvalitní plastové kování;
 • chyby při montáži;
 • porušení polohy okna v otvoru;
 • opotřebené nebo špinavé těsnění;
 • Nesprávně nainstalovaná parapet.

Důležité!Pokud jsou ve spoji svahů a rámu mezery, jedná se o porušení instalační techniky.Pokud záruční doba neskončila, je lepší kontaktovat společnost.

Jak vyřešit problém s foukáním:

 1. Přepnutí oken do zimního režimu.Jak sami upravit plastová okna, jak je popsáno výše.Některá okna jsou vybavena kolečkyprsten, což výrazně zjednodušuje postup.
 2. Zkontrolujte těsnost okenního parapetu.Prostor pod prvkem musí být napěněný nebo omítnutý.
 3. Pokud ze svahů přichází vzduch, je zničen spojovací šev.Pěna si zachovává vlastnosti až 10 let, takže po určité době budete muset rám po obvodu napěnit.
 4. Vyfukování celého obvodu rámu ve společných zónách znamená tovární manželství.Zde musíte okno vrátit výrobci a vyžadovat výměnu.

Jak nastavit okna svisle a vodorovně

Schéma pro nastavení plastových oken v horizontální a vertikální poloze není obtížná.Nejprve musíte najít šrouby na kloubech a otočit je ve směru hodinových ručiček - tím se křídlo přiblíží k rámu, otočte proti směru hodinových ručiček - křídlo se od rámečku posune.Můžete tedy okno zvednout nebo mírně spustit.

A několik dalších tipů:

 • Dolní závěs je nastaven, když je křídlo zavřeno.Křídlo lze použít k posunutí křídla k odstranění zkosení nebo k úpravě prvku pro vertikální rovnoměrnost.
 • Nejprve se nastaví dolní smyčka.Je nutné sejmout víko, pod nímž je šroub umístěn, a otočit ho ve směru hodinových ručiček tak, aby křídlo stoupalo proti směru hodinových ručiček - aby se spustilo.Utáhněte šrouby se nedoporučuje, aby nedošlo k přetržení závitu a nevytvoření polohy, ve které se uzávěry již nezavírají.
 • Horní závěs je nastavitelný, když je křídlo v polozevětrání.Pokud je v okně blokátor, pak před otevřením pro větrání klikněte na blokátor.

Všechny práce nevyžadují mnoho zkušeností nebo dovedností, ale pokud je okno stále v záruce od výrobce, doporučuje se zavolat odborníka, aby provedl seřízení.