Jak upevnit laminát na strop a do-it-sami instalace

Laminátová podlaha se již dlouho používá v interiérových dekoracích.Tento dokončovací materiál má mnoho výhod.Vzhledem k velkému výběru možností textur, barev a imitace různých materiálů je laminátová podlaha mezi designéry velmi oblíbená.Byli to oni, kdo vynalezli namontovat laminát na strop.Tyto povrchy neskrývají koberce a nábytek, takže krásné povrchy lze obdivovat naplno.Touto technikou se upraví prostor v místnosti, zdůrazní se krása povrchů.Protože pokládka laminátu na strop nevyžaduje zvláštní dovednosti, může i začátečník dělat svou práci rukama.

Obsah

Výhody a nevýhody stropu s laminátem

Pokud se rozhodnete vyrobit strop z laminátu vlastními rukama, pak je na začátku vhodné seznámit se s výhodami a nevýhodami takového provedení.

Za kladné vlastnosti laminovaného stropu se považují tyto vlastnosti:

 1. Je snadné vybrat vhodné lamely prostyl a barva interiéru, protože je v prodeji celá řada desek s různými barvami, texturami a imitacemi.
 2. Tento dokončovací materiál nevyžaduje zvláštní péči.Povrch lze čistit suchým a mokrým způsobem.Hlavní podmínkou je nepoužívat abrazivní látky.
 3. Stropní laminát je jinýnízká hmotnost, takže nezatěžuje silně podlahovou strukturu.
 4. Speciální upevnění laminátu ke stropu vám umožní získat dokonale hladký a rovnoměrný povlak bez viditelných švů a mezer mezi jednotlivými prvky.
 5. Povrchová úprava navíc chrání místnost před tepelnými ztrátami a vnějším hlukem.
 6. Před připevněním laminátu ke stropu není nutné pečlivě připravovat a vyrovnávat základnu, zejména pokud se instalace provádí na nosném rámu.
 7. Při montáži na bednu mohou být skryté vady v základech a nástrojích.
 8. Vrstvené stropy se používají v různých stylech interiérů.
 9. Instalace probíhá bez vytváření velkého množství prachu a nečistot a veškeré práce lze provádět samostatně.

Nevýhody použití laminovaných panelů na stropě:

 • Po zaplavení sousedními seshora se povrchová úprava zcela zhorší, protože materiál je zduřen a zdeformován v důsledkupřímý kontakt s vodou (tato nevýhoda je však eliminována použitím laminátu odolného vůči vlhkosti nebo instalací hydroizolační vrstvy na strop).
 • Pokud se rozhodnete přilepit lamely na povrch stropu, musí být podstavec opatrně vyrovnán.
 • Pokud je namontována na nosném rámu, měla by se výška místnosti snížit alespoň o 50 mm.Pro místnosti s výškou menší než 2,5 m není tato možnost vhodná.

Výběr laminátu pro montáž na strop

Při výběru laminátu pro podlahy se doporučuje zvláštní pozornost.odolnost panelů proti opotřebení, jejich pevnost a tloušťka, s přihlédnutím k účelu místnosti.

Protože strop není zcela ovlivněn mechanickým namáháním, laminát je vybírán podle zcela odlišných kritérií:

 1. Tloušťka desek by měla být co možná nejmenší, protože to má vliv na hmotnost materiálu.Příliš těžký povlak silně zatíží struktury a sníží jejich nosnost.
 2. Upřednostňují panely s minimální třídou odolnosti proti opotřebení, protože to sníží náklady na nákup materiálu, zejména proto, že odolnost proti opotřebení na stropě není absolutně důležitá.
 3. Čím silnější a tužší je produkt, tím těžší je jeho řezání a připevnění na rám.
 4. Vyberte si lamely s malými rozměry.Je snadnější je zvedat a upevňovat na strop, zejména pokud je práce prováděna samostatně.

Důležité!Pokud jsou tato kritéria splněna, můžete výrazně ušetřit na nákupu materiálu pro instalaci na strop, protože méně odolné, odolné proti opotřebení a malé lamely jsou mnohem levnější.

Technologie pro instalaci laminátu na strop

Pro výpočet požadovaného množství materiálu najděte plochu stropu, která bude obnovena.Potom rozdělte výsledné číslo do oblasti jedné desky.Zaokrouhlte hodnotu nahoru a přidejte do ní o 15 procent.

Okamžitěpo zakoupení lamely je nenakládejte.Nechte materiál ležet v místnosti, kde bude namontován na několik dní.Tentokrát stačí na přizpůsobení desky klimatickým podmínkám v místnosti.Jinak se může povlak deformovat ihned po instalaci.

Požadované nástroje

Před zakrytím stěn a stropu laminátem, připravte potřebné nástroje:

 • šroubovák;
 • štafle;
 • hladina laseru;
 • vrtací kladivo;
 • kladivo;
 • při použití technologie montáže na rám budou vyžadovány ocelové profily, zavěšení, konektory, samořezné šrouby a hmoždinky;
 • pro nalepení lepidla kupujte vhodné lepidlo pro laminát;
 • krátké hřebíky nebo kovové svorky při instalaci na rám;
 • základní nátěr, tmel, váleček a tmel, když je namontován na lepidlo;
 • gumová palička;
 • úroveň konstrukce;
 • ruleta;
 • tužka;
 • pravítko;
 • bruska pro řezání laminátu;
 • kotleta;
 • hmoždinky a dřevěné bloky, když jsou namontovány na dřevěné bedně.

Způsoby upevnění

Nyní si povíme, jak připevnit laminát ke stropu. V závislosti na rovnoměrnosti základny a výšce místnosti se vybírá jeden z následujících způsobů montáže na panel:

 • Instalace na ocelový rámprofily umožňují nepřipravovat základnu, skrýt její vady a pokládat inženýrskou komunikaci za zavěšenou konstrukcí.Celá struktura je pevná a odolná a odolná proti deformaci.Mínus instalace drátového modelu v potřebě nákupu materiálů pro výrobu rámu a delší sestavy.
 • Montáž na dřevěnou bednu má stejné výhody jako montáž na ocelový rám.Mínus je však náchylnost dřevěného rámu k deformacím způsobeným změnami vlhkosti a teploty.Montáž a vyrovnání bedny je však snazší než stavba kovové konstrukce.Dřevěná bedna z lepeného a dobře vysušeného dřeva je méně náchylná k deformaci a smršťování.
 • Adhezivní technologie je vhodná pro montáž na rovnou základnu.Jeho výhodou je, že se výška místnosti prakticky nesnižuje.Díky lepení panelů není nutné stavět rám.Instalace je jednodušší a rychlejší, ale nadace vyžaduje pečlivou přípravu.Mělo by být rovnoměrné a opatřeno základním nátěrem, aby se zlepšila přilnavost k podšívce.Tímto upevněním povrchové úpravy ke stropu nebude možné pokládat inženýrskou komunikaci.

Pozor!Protože montáž na lepidlo neposkytuje tak spolehlivou fixaci, jako je montáž na rám, nedoporučuje se zvolit tento způsob instalace při dokončování stropu velké plochy.Díky své impozantní hmotnosti se může povrchová úprava pohybovat od základny.

Pokyny k instalaci

Instalace laminátu na strop se provádí v tomto pořadí:

 1. Starý povrch se odstraní z povrchu základny.Je lepší zcela odstranit slabou sádrovou vrstvu, aby po opravě komunikace neklesla.Při přípravě podkladu pro adhezivní způsob připevnění se povrch vyrovná tmelem, po zaschnutí se rozemele a ošetří základním nátěrem.
 2. Začneme označovat stěny a strop pod nosným rámem.Určete výšku spouštění nového povrchu stropu.Chcete-li to provést, přidejte výšku komunikace a rozměry vestavěné osvětlovací zařízení k tloušťce rámu.Výslednou hodnotu odložte z nejnižšího úhlu v místnosti.Stejnou značku jsme dali i v jiných rozích.Na zdi nakreslíme čáry a spojíme všechny body.Před připevněním lepidla se označení neprovádí.
 3. Začínáme montáž rámu.Za tímto účelem upevníme na značení na stěnách vodicí profily.K upevnění používáme hmoždinky a šrouby.Děrované hřebíky na hřebících do stropu základny.Profily PP vkládáme s konci do drážky lamel na zdi a ve střední části je připevňujeme k zavěšení.Úpravou výšky zavěšení zarovnejte rám ve vodorovné rovině.

Doporučení!Aby byly švy mezi lamely neviditelné, pokládáme panely kolmo k okennímu otvoru v místnosti.Za tímto účelem namontujte podélné lišty rámu podél okna.

 1. Zahájíme instalaci dokončovacího materiálu.Upevňujeme panely k rámu na kleimers.Abychom to mohli udělat, namontujeme desku s bodcem od sebe.Vlamelovou drážkou spouštíme Kleimerův zub a jeho hlavní rovinu připevňujeme hřebíky nebo samořeznými šrouby k rámu.Místo kleimerů lze panely připevnit na krátké hřebíky.Prvek je veden do drážky desky pod úhlem.S touto fixací se však zvyšuje riziko praskání materiálu.
 2. Od stěny po povrch je ponechána mezera 15 mm, aby se materiál při změně vlhkosti v místnosti rozpínal.Další panel je zasunut do drážky předchozí desky.V tomto případě by tupý spoj měl být přemístěn vzhledem ke stejnému švu v první řadě nejméně o 250 mm.Část poslední desky se používá k zahájení další řady.
 3. Poslední řada desek je nařezána na požadovanou šířku.Panely jsou upevněny v drážce svorkou.Deska je přibita předním povrchem k rámu.Kromě toho je upevňovací prvek zasunut co nejblíže ke zdi, takže toto místo je následně zakryto stropním soklem.
 4. Ve finální fázi se instalují osvětlovací zařízení, jejichž otvory jsou vyvrtány do desek během jejich instalace.Připojte stropní lišty.

Připojení k lepidlu je jednodušší a rychlejší.Zezadu je deska namazána lepidlem, které je rovnoměrně rozloženo zubovou stěrkou.Lepicí směs také maže povrch stropu.Panel se aplikuje na strop a stlačí.Povrch je držen za ruce na chvíli, nutné pro lepidlo nastavit.Další panel je namontován stejným způsobem, pouze v procesu aplikace na strop se snaží přivést hrot do drážky předchozího prvku.