Jak správně připravit skleník na jaře k získání dobré sklizně

Každý zkušený letní obyvatel ví, že příprava na novou sezónu začíná dlouho před jejím zahájením.Jakmile se objeví první rozmrazené oblasti, zahnají zahradníci na své pozemky, aby zkontrolovali skleníky a další majetek.Zkusme přijít na to, jak se letošní obyvatelé připravují na novou sezónu.

Obsah

Čištění skleníku na jaře

Než začneteprovoz ve skleníku musí být vyčištěn.

Postupujte takto:

 • Shromážděte všechny kousky provázku, staré kolíky, kousky celofánu.Odstraňte listy, suché plevele a vrcholy.Poté by měl být skleník umyt, protože prach nashromážděný na polykarbonátu interferuje s průchodem slunečního světla a rostliny nebudou schopny získat potřebné množství světla.
 • Po omytí musí být nátěr zkontrolován na přítomnost děr, prasklin a odštěpků.Zjištěné poškození je opraveno.Nebo se polykarbonátový list úplně změní.
 • Všechny kovové části skleníku musí být ošetřeny antikorozní směsí.Použijte k tomu hotové prostředky, ale pokud nejsou, můžete připravit směs octa, citronu a sodu a zředit vodou.Zvládněte rez a normální Coca-Cola.
 • Pokud je skleník vybaven topným systémem, měly by být trubky zkontrolovány na poškození a netěsnosti.A v případě potřeby na nich aktualizujte barvu.

Mokré čištění a dezinfekce skleníku

Mokré čištění skleníku a jeho léčba chorobami by měla býtřekněte to zvlášť.

K praní polykarbonátu se nejlépe hodí roztok běžného pracího mýdla.Musíte však zajistit, aby kompozice nenarazila na zem uvnitř skleníku.To neovlivní kvalitu půdy tím nejlepším způsobem.

Dezinfikujete skleník na jaře každý rok na jaře?
Výsledky
Načítání ..

Venku je vhodné umýt skleník velkým kusem pěny.Uvnitř je lepší používat bavlněné ubrousky.Lehce je navlhčete v roztoku, otřete polykarbonát zevnitř a ujistěte se, že kapky neklesají na zem.

Dezinfekce je další časově náročné přípravné opatření, které nelze vynechat.V malých sklenících se tato otázka řeší jednoduše: do země se nalije několik kbelíků vroucí vody.Toto opatření zabije téměř všechny patogenní mikroby a škůdce v horní půdní vrstvě.

Tato metoda však není vhodná pro velké skleníky.Proto zkušení letní obyvatelé prostě změní půdu.Horní vrstva se shromáždí přibližně 10 cm na výšku a nahradí se novou, předem smíchanou s organickými hnojivy.

Stanovisko odborníka
Lidia Ponomarenko
Zkušený zahradník, zahradník a květinářství.
Na jaře je nemožné dezinfikovat skleníkový materiál chemickými prostředky, protože tyto přípravky nevyhnutelně ovlivní vývoj sazenic.Chemické ošetření se provádí až na konci podzimu, kdy je odstraněna celá plodina.

Kromě dezinfekce půdy musí být sanitována i samotná konstrukce skleníku.To se provádí pomocí malého, ale velmi kouřového ohně.Chová se přímo ve skleníku a přidává se síra (může být ve formě hrudek nebo ve formě bloků síry) + trochu petroleje.Dveře konstrukce by měly být zavřeny.

Příprava půdy a zahřátí půdy

I když rostliny ve skleníku nebyly nemocné, nebyli napadeni škůdci, půda se před novou sezónou stále mění.

Je odstraněna pouze vrchní vrstva, hloubka není větší než 5 cm. Na její místo je položena vrstva čerstvého humusu.

Stará půda vytěžená ze skleníku není nutná.Lze ji položit na staré postele tak, aby byla otevřená.

Další fází je nasycení nové Země ve skleníku užitečnými látkami.Jejich typ závisí na tom, jaké plodiny se plánují pěstovat.

Toto jsou nejoblíbenější hnojiva:

 • hnoje;
 • piliny a kůra;
 • ptačí trus;
 • říční kaly.

Ale s hnojivy nelze příliš horlit.Půda, přesycená minerály, se pro sazenice stává toxickou.

Sled zahřívání Země je poměrně jednoduchý:

 1. Ve skleníku je třeba kopat několik příkopů o šířce 20 cm a hloubce 10 cm.
 2. Do připravených zákopů se opatrně nalije horká (ale nikoli vroucí) voda.Tento postup umožňuje zahřátí půdy na teplotu 15 stupňů za doslova 20 minut.

Je skutečně nutné zahřát půdu ve skleníku?
 • ]
Výsledky
]
Načítání ...

Existuje druhá, jednodušší verze ohřevu Země, ale funguje to pouze za slunečných dnů.Půda je jednoduše pokryta černým plastovým obalem na jeden den.

Nasycení kyslíkem

Půda musí být volná a porézní, aby měla dostatek kyslíku.Proto před nalitím nové půdy do skleníku musí být smíchána s kompostem, což jsou zbytky potravinového odpadu a produkty shnilé po dobu 1-2 let.

To vše pro zkušené letní obyvatele je uloženo v samostatné krabici na kompost.

Jiným způsobem nasycení skleníkové půdy kyslíkem je smíchání s listím nebo pilinami.Tyto složky by však neměly být čerstvé - díky nim bude půda kyselá, ne neutrální.Listí a piliny jsou horší než rašelina.Však nemůžete dostat to správné množství.

Pokud nebylo možné najít staré piliny, lze odebrat čerstvé.Aleměly by být zpracovány.Jsou uloženy v kbelících, opařené vroucí vodou.V této podobě by měla být ponechána 2-3 dny.Po uplynutí této doby se voda vypustí a na uvolnění půdy se použijí piliny.

Kyslík může být také dodáván do půdy pomocí siderátů.Jedná se o rostliny, které zkušení letní obyvatelé používají jako zelená hnojiva.Pro tyto účely se nejčastěji používají hořčice a řeřicha.Plodiny dávají hodně zeleně.2 týdny poté, co mohou udělat hlavní výsadbu.

Příprava skleníku na novou sezónu je úkol neméně pracný než pěstování sazenic.Je to kvalitní kultivace půdy a samotné struktury, která zaručuje pád parazitů a dobrou sklizeň na podzim.K tomuto problému tedy musíte přistupovat velmi zodpovědně.