Jak správně a jak přilepit podlahovou lištu z pěnové pěny

K navrhování spáry mezi povrchy stěny a stropu se používají různé lišty.V závislosti na materiálu, ze kterého je tento dekorativní prvek vyroben, se používají různé způsoby připevnění k povrchu.Před lepením stropní pěnové desky musíte zvolit vhodnou směs lepidla.Při výběru způsobu připevnění má velký význam skutečnost, na jakém povrchu je namontována základní deska (hotová nebo ne, strop nebo zeď).Řekneme vám, proč je lepší lepit stropní podstavec z polystyrénové pěny a také podrobně popsat postup instalace.

Obsah

Vlastnosti a výhody pěnové plastové soklové lišty

Lehké soklové lišty jsou vyrobeny z extrudované polystyrenové pěny.Povrch může být hladký nebo reliéfní.Je povoleno malovat vnitřními barvami.

Mezi kladné vlastnosti pěnových lišt patří:

 1. Dekorativní prvek je tedy velmi lehký, proto jelepí na jakýkoli substrát a nezatěžuje je.
 2. Velký výběr velikostí, tvarů a možností dekorace povrchu vám umožňuje vybrat dekor pro styl místnosti.
 3. Náklady na stropní sokly jsou zcela přijatelné, takže je lze použít i při omezeném rozpočtu na opravy.
 4. Lišty lze snadno namontovat bez použití speciálních nástrojů a odborné pomoci.Do-it-sami instalace díky lehkosti materiálu a snadnosti připevnění na základnu.
 5. Materiál lze snadno řezat.
 6. Možnost vybarvení vám umožňuje navrhnout dekor tak, aby odpovídal barvě povrchu stropu nebo stěny.
 7. Dekorativní prvek může být připevněn k nerovnému podkladu.
 8. , i když je povrch pěny zranitelné vůči mechanickému poškození ve stropě, že není ohrožena, takže dekorativní prvek bude trvat desítky let.
 9. Materiál odolává podmínkám vysoké vlhkosti a teplotním změnám, proto je vhodný pro použití v místnostech jakéhokoli účelu.
 10. Povrch neovlivňuje plísně a hnilobu a hmyz se nekazí.
 11. Expandovaný polystyren nepřitahuje prach, neabsorbuje pachy a znečištění a nevyžaduje zvláštní péči.V případě potřeby lze lišty otřít vlhkým hadříkem.

Pozor!Hlavní nevýhodou pěny tím, že materiál se rozpouští v kontaktu s agresivní chemii, a proto je důležité vědět, jaké lepidlo k lepení stropních soklů pěny.Neméně důkladné je zvolit barvu pro jejich barvení.

upevnění PROVEDENÍ

lišty z polystyrenu připojena lepicí způsobem.Bez ohledu na to, co používáte lepidlo pro stropní lišty, přilepený k dekoru hotové a nedokončené základny, stejně jako stěny nebo stropu.V závislosti na tom existují určité rozdíly v technologii instalace.Pojďme je podrobně prohlédnout.

Montáž na hotový povrch

Vzhledem k tomu, že pěnová výzdoba je velmi lehká, je možné ji připevnit na hotový povrch, jako je tapeta nebo lakovaný podklad.Lepicí tmel pro stropní podstavec není v tomto případě vhodný, obvykle se používají polymerní adhezivní kompozice.

Při instalaci na hotovém povrchu je třeba dodržovat následující pravidla:

 • Stěnya strop poblíž lepené základní desky je chráněn maskovací páskou tak, aby lepidlo, které vyčnívá, neznečistilo povrch.
 • Lepicí směs se nanáší v tenké vrstvě na jeden nebo oba povrchy, které mají být spojeny.Použijete-li příliš mnoho lepidla, vyjde zpod dekoru a dostane se na povrch.
 • Pokud přesto lepidlo vyjde, opatrně se odstraní špachtlí, ale nikoli vlhkou houbou.
 • K vyplnění mezer použijte bílý silikonový tmel.
 • Soklové lišty mohou být natřeny před nebo po instalaci.Druhá metoda je lepší v tom, že nemusíte dodatečně chránit stěny před barvivem.

Pozor!Montáž na hotové povrchy má jednu významnou minus - pokud se rozhodnete změnit výzdobu stěn nebo stropu, musí být lišty demontovány.Znovu použít nebude fungovat.

Instalace na zeď bez dekorace

Nejčastěji se používá připevnění k základně bez dekorace.Protože pěnová výzdoba má působivou životnost, stěny a stropy lze měnitněkolikrát a soklové lišty se nerozebírají.

Při lepení ke stěnám nebo stropům bez povrchové úpravy se jako lepicí směs používá tmel nebo polymerové lepidlo.Lepení se provádí pouze na připravené bázi.K tomu je očištěno od starého povrchu, vyhlazeno tmelem, broušeno a opatřeno základním nátěrem.

Během provozu se dodržují tato pravidla:

 1. Instalace se provádí z jednoho z rohů místnosti.
 2. Lepicí tmel se nanáší na podklad v souvislé vrstvě.
 3. Pokud směs tmelů po lepení části vyjde, odstraní se špachtlí.
 4. Tmel se používá k utěsnění spár a tmel pro soklové stropy lze použít pro trhliny.
 5. Malba se provádí po úplném zaschnutí tmelu.

Po upevnění lišt a jejich lakování jsou stěny a strop dokončeny.Tapeta je obvykle řezána s mírným přesahem na základní desce a po lepení je tato pažba oříznuta úředním nožem.Při malování stropu je lišta chráněna maskovací páskou.

Montáž na strop nebo zeď

Stropní lišty jsou zpravidla připevněny k povrchu stěny a stropu současně, protože jsou namontovány na spáru dvou povrchů.Pro pohodlí upevnění zezadu existují dvě žebrované roviny, na které je nanesena adhezivní směs.

V některých případech je dekor pěny připevněn pouze ke zdi.Tato technika se používá v případě instalace strečového nebo sádrokartonového stropu.Lišta je nainstalována10 mm od povrchu stropu.To není náhodné, ale pro zařízení skrytého stropního osvětlení.LED pásek zapadá do mezery mezi základní deskou a stropem.

Kromě toho se při instalaci dekorů v kombinaci se zavěšenými stropy používají nástěnné držáky.Nelze na ně přilepit součást, proto je pouze část výlisku, která je připevněna ke stěně, lubrikována směsí lepidla.

Výběr adhezivní směsi pro lepení základní desky

Pro lepení pěnového dekoračního prvku jsou vhodné akrylové nebo sádrové tmely a polymerní lepidla.Chcete-li zvolit nejlepší lepidlo pro podlahové desky ze stropní pěny, musíte věnovat pozornost složení směsi.Pěna by neměla obsahovat žádné agresivní složky.Takové látky zahrnují aceton, toluen a bílý alkohol.

Vlastnosti použitých směsí lepidel:

 • Polymerová lepidla se vyznačují dobrou přilnavostí k lepeným povrchům.Jsou vhodné pro jakoukoli práci.Směs je velmi viskózní, snadno se nanáší a rychle tuhne.Při výběru polymerního lepidla si musíte přečíst složení, abyste si nekoupili směs obsahující složky nebezpečné pro pěnu.
 • Putty je snadno použitelný, za rozumnou cenu a šetrný k životnímu prostředí.Pro lepení výlisků v místnostech s normální vlhkostíVhodné jsou tmely na bázi sádry a akrylové tmely se používají pro práci ve vlhkých místnostech.
 • Mnoho řemeslníků upevňuje podlahové lišty na tekuté nehty.Sloučeniny na bázi akrylu dobře přilnou k různým substrátům, nereagují s polystyrénovou pěnou a mají působivou životnost.
 • Dekor můžete nalepit na tmel.Ale suší velmi rychle, takže vyžaduje velkou přesnost od mistra a správné použití prvku.Těsnící materiály jsou častěji používány profesionály.

Pozor!Nepoužívejte tekuté nehty obsahující neopropylen.Látka s štiplavým zápachem rozpouští pěnu a uvolňuje škodlivé složky.

Při výběru vhodné směsi lepidla se bere v úvahu rovnoměrnost podkladu.Pro práci na nerovném podkladu je lepší používat tmely.Při aplikaci tlustou vrstvou jsou současně řešeny dva úkoly: prvek přilne docela hladce a základna je vyrovnána.Pro instalaci na rovné povrchy vhodné směsi polymerních lepidel.

Technologie montáže soklu na strop

Pokud instalaci dekorů stropu provedete sami, budete potřebovat takové materiály a nástroje:

 • schůdek;
 • úzká špachtle;
 • vhodné lepidlo nebo tmel;
 • ruleta;
 • tužka;
 • brusný papír;
 • váleček;
 • základní zásobník;
 • primer;
 • pokosová skříň;
 • pila nebo papírenské nůž pro řezánísoklové desky;
 • stropní formování extrudované polystyrenové pěny.

Instalace stropních lišt se provádí v následujícím pořadí:

 1. Nejprve je třebapřipravit nadaci.Povrch je dobře očištěn od starého povrchu, vyhlazený tmelem.Po zaschnutí roztoku se podklad rozemele brusným papírem, odstraní se prach a dvakrát se ošetří primerem.
 2. Začneme pracovat z jakéhokoli rohu místnosti.Základní deska je na koncích řezána v požadovaném úhlu.K tomu používáme pokosovou skříňku a pilu na pily.Po oříznutí konců spojování dvou částí v rohu je použijeme pro vyhodnocení kvality rozhraní.
 3. Pokud se lepení provádí na tmelu, připravená směs se rozprostře tenkou vrstvou na strop a povrch stěny.Při použití tekutých nehtů nebo polymerního lepidla se směs nanáší na zadní stranu výlisku.
 4. Poté se připravená část nanese na křižovatku stěny a stropu a mírně se stlačí.Odkryté lepidlo nebo tmel se okamžitě odstraní špachtlí.
 5. Když je celý dekor po obvodu místnosti slepen pomocí tmelu nebo tmelu, vyplníme všechny trhliny mezi základní deskou a povrchy, jakož i spojení obou prvků.

Aby výlisek pevně držel na základně, je důležité řádně připravit povrch stropu a nechat základní nátěr zaschnout.Po nanesení na podklad se díl na chvíli přitlačí, aby adhezivní směs měla čas ztuhnout.VBěhem provozu udržujte optimální teplotu a vlhkost vyznačenou na nádobě s lepicí směsí v místnosti.