Jak snadno umýt dřevěné, textilní a kovové rolety, aniž byste trávili spoustu času

Vertikální, horizontální, textilie nebo kov - pro žaluzie existuje spousta možností, všechny musí být omyty.Pokud má hostitelka dostatek trpělivosti, může si dovolit vyčistit každou desku zvlášť a užít si pečlivou práci.

Ale nejčastěji chci žaluzie umývat rychle, jednoduše a tak daleko.A taková možnost existuje a nezáleží na tom, které rolety máte doma nebo v kanceláři - nabídneme způsob, jak vyčistit všechny typy záclon, bez ohledu na materiál a tvar.

Obsah

Funkce čištění různých typů žaluzií

Několik doporučení vám pomůže rychle se vypořádat s prací a splnit svůj úkol při co nejmenším množství času a peněz:

 1. Čištění lze provádět bez demontáže a demontáže záclon.První možnost se použije, pokud není možné strukturu odstranit.Je obtížné umýt závěsné rolety.Je vhodnější systém rozebrat, vyčistit a znovu opravit.
 2. Bez ohledu na materiál použitý k výrobě systému nelze použít žíravé a agresivní chemikálie.Abrazivní čištění je přípustné pouze na textilních podkladech bez dekorativního povlaku.Ve všech ostatních případech zanechají frakce látky škrábance.
 3. Dřevěné systémy bez laku by neměly být čištěny nadměrnou vlhkostí - lamely ztratí svůj tvar.
 4. Kovové žaluzie s odtrhávací antikorozní vrstvounedoporučujeme čištění vůbec - je snadnější je vyměnit.Takové závěsy se rychle stanou bezcenné a rez zničí estetiku okna.

K čištění záclon použijte štětce s dlouhými měkkými štětinami, houbami a mokrými ubrousky.Při výběru tkaných materiálů by měla být upřednostňována vlákna z mikrovláken - z takové ubrousky nezůstává žádný prach ani nit.

Stanovisko odborníka
Evgeny Katyshkin
Specialista na hospodaření v domácnosti a pomocné zemědělství
Je zakázáno umývat výrobky v psacím stroji společně se strukturálními prvky.V tomto případě je snadné získat zlomenou techniku ​​a poškozené závěsy.

Jak často čistí žaluzie

Vše záleží na stupni znečištění záclon, oblasti jejich umístění.V kancelářích se úklid provádí dvakrát ročně - na jaře a na podzim.Zde odstraňují hlavně prach, protože nedochází k žádnému zvláštnímu znečištění.Ale na balkoně, v kuchyni nebo koupelně, se systémy umývají častěji.

Pravidelnost čištění závisí na stavu konstrukce.Pokud jsou produkty vybírány z vysoké kvality, pak integrita lamely a zachování tvaru nebudou ovlivněny častým čištěním správnými nástroji.Po prvotním poprášení se slepé stránky nekvalitní kvality plíží.

Jak často umýváte žaluzie doma nebo v bytě?
 • )
Výsledky
Načítání ...

Pravidla pro čištění kovových a plastových žaluzií

Kovové lamely mohou být vyrobeny z hliníku - jedná se o lehčí struktury a jiné kovy.Masivní systémy se zřídka umývají, jsou instalovány v průmyslových závodech.K čištění se používají speciální postřikovače, odkud je prostředek dodáván pod tlakem.

Nejčastěji se používá mýdlová směs s přídavkem slabých zásad a kyselin.Takové rolety se nepoužívají v každodenním životě ani v kanceláři, proto zvážíme možnost čištění lehkých hliníkových konstrukcí a plastových výrobků.

Co mýt:

 • mýdlovou vodou;
 • prášek naředěný ve vodě;
 • gel na mytí nádobí vodou;
 • roztok sody, ve kterém nejsou zrna.

Upraveno .V šedesátých letech 20. století začal ve Philadelphii Angličan John Webster (návrhář) vyrábět žaluzie.Jejich oficiální historie však začala mnohem později - v červenci 1841 tento produkt patentoval známý americký průmyslník John Hampton.

Co nemýt:

 • agresivními chemikáliemi;
 • brusné pasty.

Jako improvizované prostředky jsou vhodné hadry, kartáče s měkkými a dlouhými štětinami.Pokud je systém čištěn bez demontáže, musí být kartáč připevněn k dlouhé rukojeti, je vhodnější ji zabalit na výšku záclon.

Nevyplachujtepouze samotné lamely, ale také všechny zámky, pouzdra, závěsy.

Jak omýt záclony demontáží

Postupný postup vypadá takto:

 1. Odšroubujte spojovací prvky, vyjměte zátky.Odpojte přídržnou desku od zdi, vyjměte ji.
 2. V koupelně uspořádejte sprchu pro lamely rozprašováním ze spreje.Chcete-li dát vodu s malým tlakem k odstranění znečištění, k odstranění prachu.

Některé ženy v domácnosti doporučují nejdříve vysátí žaluzií a poté je odstranit - to je účinná možnost, ale pouze za podmínky, že záclony nebyly prát velmi dlouho.Pro ochranu lázně před poškrábáním je nutné do ní položit starý ručník.

 1. Umístěte lamely na dno vany a každý prvek houbou nebo kartáčujte zvlášť.Pro zvýšení účinnosti se používá mýdlový roztok z mycího prostředku na nádobí bez abraziv.
 2. Obzvláště silné kontaminanty se odstraňují roztokem amoniaku a jedlé sody.Nařeďte kompozici na konzistenci buničiny, naneste na čisticí zónu a opatrně ji odstraňte měkkým kartáčem (můžete použít zubní kartáček).
 3. Po zákroku se lamely dobře opláchnou, nechají uschnout a lze je namontovat na místo.

Tato možnost je vhodná pro mytí všech kovových konstrukcí antikorozním nátěrem a plasty.Nesmí se používat tvrdé kartáče, aby nedošlo k poškození ochranné vrstvy.Kovové formy se dobře umývají horkou vodou.A pokud to velikost dílů dovolí, lze některé modely prát v myčce na nádobí.Nejprve by to ale mělo být objasněno v datovém listu -zda zemře vydržet napařování nebo ne.

Stanovisko odborníka
Evgeny Katyshkin
Specialista v domácnosti a pomocném zemědělství
Pokud se na hliníkové lamele vytvoří škrábance, lze ji opravit běžnou zubní pastou.Potřete vadnou oblast, nechte ji působit 5 minut, poté přebytek opatrně odstraňte navlhčeným hadříkem a zbytek (zbývající ve škrábanci) přelijte jemným hadříkem.

Jak umýt žaluzie bez demontáže

Pro dokončení práce postupujte takto:

 • Je bezpodmínečně nutné odstranit prach pomocí vysavače.Je lepší nepoužívat štětce, s nimiž se prach rozpadá zpět na všechny povrchy.
 • Opláchněte povrchy vlhkým hadříkem bez použití zvláštního tlaku.Je vhodnější to udělat tak, že všechny matrice proměníte v souvislý závěs.Vyplachování na obou stranách.Pokud je to možné, stříkejte vodu ze stříkací pistole a poté ji odstraňte navlhčeným hadříkem.
 • Osušte záclony.

Možnost bez demontáže je mnohem obtížnější, protože matrice musí být také umyté po jednom, aby se nečistoty odstranily sodou.Ale pokud neexistuje žádný jiný způsob, zde je několik životních hacků:

 • mokré ubrousky pro domácí spotřebiče jsou vhodné pro čištění povrchů - nezanechávají šmouhy a poskytují ochranu proti prachu;
 • staré ponožky jsou vhodné pro čištění vodorovných lamel - položte na ruku, navlhčete a otřete každou matriciokamžitě na obou stranách;
 • Pokud je povrch vodorovných záclon velmi špinavý, sbírejte matrice v monolitické struktuře, na povrch rozprašujte koncentrovaný gel nebo saponát, nechte bláto namočit a opláchnout.

Možnost s ponožkami je výhodnější než práce s textilními rukavicemi.Rukavice jsou tenké, rychle se zašpiní a pokud si vezmete froté ponožky, stačí jeden pár na okno do 2 m2.

Zajímavé! Slovo „žaluzie“ pochází z francouzského „žaluzie“, které se překládá jako „žárlivost“.Pravděpodobně historie tohoto slova sahá až na východ, kde žárliví manželé skrývali své manželky před názory jiných lidí.

A žaluzie jsou pro tento účel ideální.Dokonale se pustili na sluneční světlo, ale naprosto skryli ženy před zvědavýma očima.

V Evropě byli kurtizány primárně obdivovatelé žaluzií.Zajímali muže pomocí prken na provazech - skrývali se a ukazovali své tělo současně.

Jak čistit dřevěné žaluzie

Zde není možnost mytí nebo sprchování použitelná kvůli zvláštnostem materiálu - dřevo bobtná pod vlivem vlhkosti.Proto se používají pouze suché roztoky nebo slabé mýdlové přípravky, které musí být okamžitě odstraněny a lamely otřeny do sucha.

Pokud jsou matrice pokryty voskem, stačí z nich pouze odstranit prach.Usnadněte to vlhkým hadříkem.Po zpracování obnovte vrstvu vosku.

Hotové suché šampony jsou vhodné pro čištění dřevěných lamel.Naneste kompozicipostřikem okamžitě očistěte podle aplikace.Produkt dobře čistí mastná místa, nečistoty a prach.

A jaká je struktura vašeho domu?
 • ​​
Výsledky
Načítání ...

K čištění dřevěných záclon nepoužívejte kartáče,aby nedošlo k poškození povlaku, jsou zde vhodné pouze utěrky z měkkých tkání.K očištění zvláště těžkých kontaminantů, například v oblastech spojení se svorkami, je vhodné použít melaminovou houbu.Měkký materiál nezanechává škrábance, ale odstraňuje jakékoli nečistoty.

Jakprát desky s zvlněním nebo vzorem :

 • je nutné plátno rozebrat;
 • rozkládá strukturu na vodorovném povrchu (s výhodou na tkanině);
 • jemně vysajte celou rovinu;
 • k čištění všech zvlnění, prohloubení měkkým dlouhým kartáčem;
 • otřete kryt vlhkým hadříkem pro domácí spotřebiče - nedovolí hromadění prachu;
 • Suché a zavěšené na místě.

Dřevěné žaluzie nevyžadují zvláštní péči.Zemře z cenných plemen jsou zpravidla předem lakovaná nebo voskovaná.Bambusové lamely lze mýt z rozprašovací láhve mýdlovými přípravky.Příliš mnohohodně vlhkosti jim ublíží, takže bambusová prkna musí být okamžitě sušena.

Jak prát látkové rolety

V postupu není nic složitého, ale závěsy budou vypadat jako nové.Jen si povšimněte, že se vypírají pouze měkké proužky látky, které se obtížně čistí stejně jako plastové lamely.

Postupný postup praní vypadá takto:

 1. Každý pásek se odstraní samostatně.Srolovat se, zajistit plastovou sponkou.
 2. Opatrně se promyjte.Přidejte pouze jemné čisticí prostředky - gely, prášky bez abraziv.
 3. Pračku nesušte.Nejvhodnější je použít funkci „žehlení“, kdy se role nerozvinou a nedeformují se.

Po promytí vyjměte role, rozložte a usušte.Pokud je materiál dostatečně hustý, můžete na okno okamžitě uschnout - s pruhy textilie nebude nic, nebudou se protahovat a deformovat.Pokud je materiál lehký a tenký, usušte ve vodorovné poloze na měkké hadru, dokud není zcela suchý, a poté lamely nainstalujte na místo.