Jak si vyrobit solární ohřívač vody pro letní dům sami

Po luxusním bytě, jako je horká voda, se v zemi cítíte nepříjemně.A jak chcete, aby toto dobro civilizace mělo všude!DIY řemeslníci mohou sestavit solární ohřívač vody.V tomto případě bude horká voda zdarma a samotné zařízení bude šetrné k životnímu prostředí.

Podobné stavby stojí na střechách domů jižních zemí.Solární panely tam nejen ohřívají vodu, ale také vytápí domy.V Rusku je také mnoho lidí, kteří se zajímají o alternativní zdroj energie.Solární ohřívač vody je nejúspěšnějším jednoduchým vynálezem.

Obsah

Co je to zařízení?

Solární ohřívač vody v průmyslu se nazývá sluneční kolektor.Ale ne mnoho si může dovolit takové tovární vybavení, jeho cena je $ 300-400, ne všichni truckeři si to mohou dovolit.Ale vyrobit zařízení vlastními rukama je v moci každého.Vyjde nejméně desetkrát levněji.

Vše, co je potřeba, je velká kapacita a tmavý povrch, který při zahřátí ze slunečních paprsků také ohřeje vodu.Tento design je vhodný pro letní sprchu.Ze střechy domu si ji můžete přivést do kuchyně nebo koupelny.

Vlastní solární kolektor bude fungovat zcela autonomně, nepotřebuje čerpadlo a napájení z elektřiny, stačí, aby byl na ulici slunečný.Pokud slunce svítí v zimě, voda se také zahřeje.

Máte v zemi horkou vodu?
Výsledky
Načítání ...

V závislosti na venkovní teplotě může solární ohřívač vody ohřívat vodu až o 50 stupňů.A to je více než dost na mytí nádobí nebo provádění hygienických postupů.Vzhledem k tomu, že v Rusku ve většině regionů svítí slunce v průměru po dobu šesti měsíců, v letním období můžete být plně zásobeni horkou vodou.Toto je dobrá alternativa k továrnímu vybavení.

Jaké typy solárních kolektorů se dělí na

Nejjednodušší je otevřený kolektor bez zasklení a zvláštního povlaku.Je krátkodobá a ohřívá vodu pouze za slunečného počasí.

Více „vážných“ sběratelů je rozděleno do dvou typů:

 1. Ploché kolektory .Jejich základem je absorbér.Jedná se o jednodílný, neoddělitelný design, velmi účinný v teplém počasí a v zimě pracuje s velkými tepelnými ztrátami.
 2. Trubkové vakuum .Kolektory v zimě ohřívají vodu lépe než ploché.Díky skleněným vakuovým trubicím jsou minimalizovány tepelné ztráty.

Nejjednodušší druh ohřívače vlastními rukama

Nejjednodušší prací je vzít jednu nebo dvě černé nádrže a nainstalovat je na střechu domu, připojit je k vodovodnímu potrubí domu..Voda se v nich v nich rychle zahřívá a proudí přímo na místoosprchovat se.

Další jednoduchý způsob vytvoření solárního kotle: mělký, vodou naplněný žlab je pokryt průhledným víkem.Konstrukce zahrnuje potrubí pro přístup k vodě a její vypouštění, ventil.Obě možnosti mají své nedostatky.To bude muset být neustále naplněno a navíc nebude v horkém počasí horká voda

Jak vyrobit solární ohřívač z hadic a potrubí

Řemeslníci používajízavlažovací hadice pro solární výměníky teplanebo ohebné trubky .Můžete vytvořit jednu nebo více sekcí.

Stanovisko odborníka
Vladislav Ponomarev
Konstruktér, vynálezce
]
Hlavní podmínkou je to, že hadici pevně stočíte spirálou do tvaru „šnek“.

Pokud existuje několik oddílů, budete potřebovat elektrické čerpadlo, ale odborníci říkají, že náklady na jeho nákup se vyplatí poměrně rychle.

Některé materiály pro takový kolektor mohou být již v garáži.Základem je černá gumová hadice o průměru 20-25 milimetrů.V závislosti na tom, kolik „hlemýžďů“ bude vytvořeno, zbude tolik materiálu: 100 nebo 1000 metrů.Černá plastová trubka to udělá.

Z hadice mohou být vyrobeny nejen kulaté šneky, ale také oválné nebo hadovité.Předvalky jsou ošetřeny antiseptikem na dřevo nebo antikorozním prostředkem na kov.Pro ně vytvořte krabici ze staréhorám okna nebo jiný improvizovaný materiál.

Aby se zabránilo deformaci hadic, je tvar zachován, mohou být upevněny kovovým pásem pomocí samořezných šroubů.

Upevnění může být také ve formě svazku hustého kordu.Také vyrábějí spoustu kontur s plastovou svorkou.

Solární kolektor s absorbérem pro vlastní potřebu

Voda v navrhovaném provedení bude za slunečného dne zahřívat až 90 a více stupňů a až 40 stupňů za oblačného dne, ale bude todost na sprchu a mytí nádobí.

Doporučujeme si přečíst:
]

Pro takový ohřívač vody budete potřebovat:

 • plech mědi o tloušťce nejméně 0,2 milimetru (0,98 cm na 2 metry);
 • měděné trubky o průměru 10 a 22 mm a délce 20 a 2,5 metru;
 • dvě vlákna a tolik zátek, všechny 3 x 4;
 • desky OSB (tl. 10 mm).

Návrh nelze získat bez těchto materiálů:

 • čedičová vlna (tloušťka 50 mm);
 • izolace odrážející teplo (tloušťka 20 mm);
 • chemická činidla pro absorbér;
 • těsnění dveří nebo oken (vyžaduje se 6 m);
 • dvojitá okna (0,98 cm x 2,01 m).

Kromě toho musí být použity barvy, samořezné šrouby, tavidlo atd. K dispozici by měla být celá sada nástrojů, takže bude nutné připravit elektrickou vrtačku, řezačku trubek.

Z editorů .První solární ohřívač vody byl vytvořen již v roce 1767, ale to nestačípřipomínaly moderní možnosti a účinnost byla extrémně malá.Moderní rozmanitost byla vytvořena v roce 1953 v Izraeli a v roce 1955 byla modernizována.

Řízení podle boduje následující:

 • Měděná trubka je rozdělovačem trubek rozdělena na dvě části o průměru 1,25 m o průměru 22 mm a 10 částech o dvou metrech.10 mm.
 • Po 150 mm od okraje je ve velkých trubkách rovnoměrně vyrobeno 10 otvorů 10 mm.
 • Do otvorů se vkládají tenké trubky a pájí se na ně.
 • Spárované zátky a nitě se připájí k radiátoru, práce se provádí diagonálně.
 • Na výstupu je umístěna zátka, je namontována na výstupním závitu a na vstupu je spojen kompresor s armaturou.
 • Je zkontrolována těsnost chladiče.
 • Po vysušení strukturu odmastěte a pájejte měděnou fólii (absorbent) s nepřetržitým švem.
 • Zčernění absorbentu lze provést z roztoku, který obsahuje 60 g hydroxidu sodného, ​​16 g persíranu draselného nebo síranu amonného a 1 litr vody.

Je nutné pracovat s respirátorem, brýlemi, rukavicemi.

 • Z desek OSB je tělo vyrobeno řezáním.Spodní část je oříznuta 1 x 2 metry, strany o 0,16 x 2 metry, horní část je 0,18 x 1 metr, spodní je 0,17 x 1 metr.Budeme se muset pohrávat s podpůrnými příčkami, potřebujeme dva kusy 0,13 na 0,98 m.
 • 4 kusy 1,94 metru a 2 kusy 0,98 metry jsou vyrobeny z kolejnice 20 x 30 mm.
 • Otvory o průměru 20 mm se vyrábějí pro vstup a výstup trysek (v bočních stěnách) a 3-4 pro mikroventilaci.
 • Použití čtverce na nábytek a samořezných šroubůsestavte pouzdro, vložte vnitřní oddíly.Spodní panel se sklopí o 10 mm a poté se pokryje sklem.
 • Následuje postup zahřívání dna a boků.Zpočátku se jedná o vrstvu minerální vlny (nejlépe s impregnací odpuzující vodu), poté přichází role materiálu odrážejícího teplo.
 • Namontujte absorbér, tloušťka solárního kolektoru by měla být 17 centimetrů.
 • Opláštění struktury podél vnitřního obvodu dřevěnými latami 20 x 30 mm.1 cm od horní hrany.
 • Přelepování po obvodu těsnicí gumou.
 • Linie skla nebo dvojsklo, jehož obrys je přilepen těsněním okna.
 • Hliníkový roh lisuje strukturu ze všech stran.Upevňuje se samořeznými šrouby, předvrtané otvory pro samořezné šrouby.

Silikonový tmel se nanáší na všechny spoje.Aby se dřevo nezkazilo srážením, je ošetřeno speciální kompozicí a chráněno smaltem.

Ohřívač z kondenzátoru chladničky

Cívka chladničky bude dobrou základnou pro solární ohřívač vody.Je odstraněn (nachází se za jednotkou) a rám je pod ním upraven.Dřevěné rámy jsou vhodné pro rám, v návrhu musíte udělat otvory pro potrubí pod vodou.

Vezme si další sklo ze starého okenního rámu o tloušťce 3-4 mm, gumové rohože.Lepicí páska se používá k utěsnění spár a štěrbin.Produktivita takového ohřívače vody bude nízká, jak pro pracovní zařízení, tak pro práci i materiályutrácel trochu.