Jak si vyrobit balkon se střechou v soukromém domě

Balkon je nutný nejen v bytovém domě, ale také v soukromém domě.Ve městě se obyvatelé výškových budov samozřejmě nemohou bez balkonu obejít, protože je to místo pro sušení oblečení, kouření a jen odpočinek na čerstvém vzduchu.Balkon v soukromém domě nemá tak široký účel, ale umožňuje vám cítit intimitu s přírodou a užívat si přehled malebné oblasti.V závislosti na tom, zda je balkon připevněn ke stávajícímu domu nebo zda se staví během procesu výstavby, existuje několik možností konstrukčního řešení.

Obsah

Potřebuji balkon v soukromém domě?

Před provedením balkonu v soukromém domě přemýšlejte o tom, zda jej potřebujete?Bylo by dobré učinit rozhodnutí ve fázi výstavby.

Balkon nabízí následující nepopiratelné výhody:

 1. Soukromý dům s balkonem nebo terasou vypadá hodnězajímavější z architektonického hlediska.
 2. Pokud jeden z obyvatel ráda kouří před spaním nebo brzy ráno, pak přístup na balkon z ložnice vyřeší mnoho problémů.
 3. Balkónová deska může sloužit jako střecha nižší verandy nebo vrchlíku nad verandou.
 4. Pokud je místo, na kterém je dům postaven, malé, pak lze balkon využít pro rodinné večeře nebo pro venkovní rekreaci a prostor pod balkonem je užitečný pro účely domácnosti.

Pro opuštění balkonuříká úspora materiálů.Musíte také zvážit účel objektu ve druhém patře domu.Pokud je druhé patro nebytové, pak nemá smysl dělat balkon.Pokud se tam plánuje vybavit obytný podkrovní prostor, pak balkon a velká okna pomohou zvětšit využitelnou plochu a vizuálně zvětší prostor místnosti.

Výběr konstruktivního řešení pro balkon

Než začnete stavět balkon ve druhém patře soukromého domu, měli byste zvážit jeho návrh.

Existují následující konstruktivní řešení:

 • Balkon konzole jeTradiční možnost, která se používá v mnoha bytových domech.Deska je pevně sevřena ve zdi z odolných kamenných materiálů (cihla, beton).Tento balkon není vhodný pro domy z křehkých materiálů, jako jsou plynové bloky.Šířka konzoly je omezena na šířku - deska nesmí být širší než 1 metr.Namísto desky ve zdi můžete nosníky upevnit a uspořádat na ně podlahu.
 • Balkon může být umístěn v podkroví.Tento design je získán kvůli sklonu střechy a neobhajuje obrysy základny domu.Podkrovní balkon musí být plánován ve fázi výstavby domu.
 • ​​
 • Boční balkon lze uspořádat na samostatně stojící podpěry.Tato možnost vás neomezuje na šířku desky, protože podpěry mohou být rozloženy v libovolné vzdálenosti.Kromě toho,připojený balkon může být proveden jak ve fázi výstavby domu, tak i po uvedení do provozu.Připojený balkon se vyrábí buď na sloupech nebo na souvislém základovém pásu.Pokud je zasklen, pak se ukáže plnohodnotná přístavba domu, která rozšíří obytnou část.

Pokud přesah desky nemůže přesáhnout 1 metr, pak vnější konstrukce na nosnících může přesahovat 120 cm mimo dům. Při použití závorek lze prodloužení zvýšit na 150 cm.

Poznámka!Pokud plánujete nainstalovat na balkón čerstvý vzduch na balkón, vyberte šířku nejméně 1,5 m.

Chcete-li chránit před deštěm, můžete poskytnout vrchlík, který by měl vyčnívat nad základnu balkonu.20 cm na každé straně.Pokud je baldachýn potřebný pouze pro léto, můžete nainstalovat skládací design typu „marquise“.

Instalace balkonu na podpěry během výstavby domu

Nejjednodušší způsob, jak vytvořit balkon v soukromém domě na podpěrách.V tomto případě není nutné provádět složité výpočty a obrátit se na odborníky o pomoc.

Konstrukce se provádí v několika etapách:

 1. Jako podpěry můžete použít dřevěné hranolyprofily se stranou 140 mm nebo betonové podpěry.Jako základ můžete vytvořit pásku kombinovanou s domem nebo nainstalovat samostatné základny pro každý sloup.Monolitická páska vám umožňuje uspořádat verandu, verandu nebo terasu pod balkónem.Dolní výškamusíte kopat 10-15 cm pod bodem mrazu půdy ve vaší oblasti.Dřevěné podložky jsou vyrobeny z dubu nebo modřínu a musí být ošetřeny antiseptiky a retardéry hoření.
 2. Poté vykopat zákopy pod základem pásu nebo vyvrtat otvory pod sloupy.
 3. Dno dřevěného sloupku je ošetřeno bitumenem.Hydroizolační vrstva by měla být 150 mm nad zemí.Na dně jámy se tvoří zásyp písku a štěrku.Poté je vložen a betonován sloupek.Poté je vybrání pokryto zeminou a dobře stlačené.
 4. Pod betonovými nebo cihlovými opěrami vytvářejí široký základ, který je na každé straně o 5 cm širší než podpěra. Konfigurace základny ve formě komolého kužele ji chrání před vytlačením ze země zamrznutím.
 5. Poté na nosníky umístíme podélné nosníky o průřezu 50x250 cm, které jsou k sloupkům připevněny samořeznými šrouby na dřevo nebo hřebíky.Konce sousedních paprsků jsou vzájemně spojeny svorkami nebo konzolami.
 6. Poté položíme příčné nosníky, které na jednom konci spočívají na okraji stěny budovy, která je postavena, a druhý na podélném nosníku.Tyto prvky pokládáme v krocích po 70 - 100 cm. Konce, které spočívají na zdi, jsou zabaleny dvěma vrstvami střešní krytiny pro ochranu před rozpadem.Místa pro kladení trámů na zeď domu jsou pečlivě utěsněna roztokem.
 7. Poté se přepraví bedna pro podlahu, položí se nosník o průřezu 50x100 cm a nad ním se vytvoří podlahová deska.

Důležité!Když instalujete podlahu balkonu, udělejte sklon 2% od domu tak, abydešťová voda na povrchu nestagnovala.

Rám balkonu nemůže být vyroben z dřevěných trámů, ale z ocelového kanálu.Pokud se rozhodnete vyrobit kovový rám pro balkon vlastními rukama, bude instalační schéma podobné, to znamená, že nejprve namontujeme podélné nosníky a pak příčné nosníky.Spojujeme prvky svařováním.

Instalace balkonu na podpěry v dokončeném domě

K dříve postavenému domu můžete připojit balkon, pokud si budete přát.Může být také postaven na sloupové nebo páskové základně.Hloubka základu by měla být pod značkou mrazu ve vaší oblasti.

Jak propojit balkon na podpěrách s domem?

Pokud máte zájem o instalaci balkonu na podpěry vedle již postaveného domu, pak můžete příčné trámy upevnit k domu dvěma způsoby:

 • Na stěně domumusíte nejprve upevnit dřevěný trám, na kterém později opřeme příčné prvky.Tato možnost není příliš dobrá, protože není navržena pro významné zatížení.Pro spolehlivost konstrukce můžete použít svahy s přídavným příčným paprskem.
 • Je mnohem lepší instalovat druhou řadu sloupů přímo pod zeď domu.Na každou řadu podpěr položíme náš podélný paprsek.Poté jsme na ně s určitým krokem nasadili příčné paprsky.

Důležité!Pokud máte v plánu připojit balkon s betonemzákladní deska, je vyžadována druhá řada podpěr.

Betonová deska může být nalita přímo na místě, aby nedošlo k pronajmutí zdvihacího stavebního zařízení.

Za tímto účelem postupujte takto:

 1. Na podpěry položíme obdélníkový rám svařený z kovových rohů o průřezu 100x100 mm.Rám je připevněn ke zdi domu kovovými volánky.Jsou navíc připevněny lepidlem.
 2. Poté je uvnitř rámu umístěna výztužná síť z tyče s průřezem 10–12 mm.Rozměry buněk mřížky jsou 10x10 cm.
 3. Z níže je dřevotříska připojena k rámu z rohů.Toto je druh bednění spodní roviny desky.Zezdola musí být konstrukce bednění podepřena dlouhými deskami nebo trámy, aby nespadla pod hmotnost betonu.
 4. Připravujeme cementovou maltu a nalijeme ji do bednění.
 5. Po úplném nastavení malty odstraníme bednění zdola.
 6. Na betonovou desku položte vrstvu hydroizolace se vstupem na zeď domu do výšky 150 mm.Jako podlahovou krytinu můžete použít pouliční nebo porcelánové dlaždice.

Rozšíření na pásovém základu

Pokud je třeba světelný základ pod balkónem spojit se stávající základnou domu, pak je pevně spojtenení povoleno.Ujistěte se, že se vytvoří deformační šev, protože když se části základu, nesoucí jiné zatížení, zmenšují, jedna z částí se zhroutí.

Pro instalaci dilatační spáry se na tomto místě pokládá vrstva minerální vlny poblíž staré základny nebopolystyrenová pěna o tloušťce 2 cm. Teprve poté se do bednění nalije beton.Když roztok zaschne, je mezera mezi dvěma základnami, uvnitř kterých je umístěn elastický materiál, vyplněna tmelem.

Pokud obě části základny vnímají stejná zatížení a jsou strukturálně podobné, mohou být pevně spojeny.Hlavní podmínkou je silná, stabilní půda, která není ovlivněna sezónními zdvihacími silami.Propojení obou sekcí pomocí výztužných límců, které vjedou do betonové základny domu.Poté je bednění postaveno hned vedle domu a jeho řešení je nalito.

V případě pochybností lze pevný a pohyblivý spoj kombinovat.V tomto případě se k fixaci límce v betonu používá speciální lepidlo, které zajišťuje malou pohyblivost prvků bez poškození základny.Konce límců jsou pokryty plastovými rukávy a povrch je pokryt tmelem.