Jak sestavit vertikální žaluzie s lamely a jejich opravu

Mezi všemi druhy žaluzií jsou nejoblíbenější vertikální žaluzie.Snadno se instalují samostatně.Látkové tkaniny pro vertikální žaluzie lze prát ručně nebo v pračce.Kromě toho lze jakékoli strukturální poruchy řešit samostatně.Řekneme vám, jak zavěsit vertikální žaluzie a jak sami opravit zlomení.

Obsah

Druhy vertikálních žaluzií

Existuje několik druhů vertikálních žaluzií.

Každý druh má své vlastní vlastnosti:

 1. Klasické systémy jsou vyráběny z plastových lameltextilie nebo těžký papír.Jsou navrženy tak, aby chránily místnost před slunečním zářením nebo územním plánováním.
 2. Šikmé konstrukce jsou určeny pro otevírání oken nestandardní konfigurace, například pro klenutá nebo vikýřská okna.Tyto modely jsou automaticky kontrolovány.
 3. Vlnitá odrůda se vyznačuje lamelami s vodorovným a svislým plisováním.V důsledku toho jsou pruhy tkaniny hustší a rovnoměrnější.Takové konstrukce dobře chrání před slunečním zářením a absorbují teplo.
 4. Klenuté systémy mají speciální záclonovou tyč pro vertikální obloukové žaluzie.Jsou určeny pro klenutá okna.
 5. Žaluzie se skládají ze dvou typů tkanin - husté,což zcela blokuje přístup světla do místnosti a světla, průsvitného.
 6. Akordeonové žaluzie jsou speciální konstrukcí s ovládacím mechanismem a souvislým skládaným panelem připomínajícím harmoniku.

Konstrukce a vlastnosti vertikálních žaluzií

Většina druhů vertikálních žaluzií se skládá z lamel, říms, kontrolních mechanismů a posuvných prvků.Lamely jsou nejčastěji vyráběny z husté syntetické nebo bavlněné tkaniny.Pro ochranu před znečištěním, absorpcí prachu a hromaděním statické elektřiny je plátno impregnováno speciálními složkami.Ve spodní části je ke každé lamelové látce připevněno závaží.

Vertikální žaluzie jsou kromě textilie vyrobeny z hliníku, plastu a dřeva.Ale tyto tři odrůdy se používají méně často, protože zvyšují hmotnost struktury, jsou dražší a liší se v některých prvcích péče.

Výhody a nevýhody

Instalace svislých žaluzií přináší následující výhody:

 • Vlastnosti instalace konstrukce umožňují šetřit prostornapříklad v interiéru, pokud zvolíte délku lamel, která není menší než parapet.
 • Správa lamel je velmi jednoduchá.
 • ​​
 • Životnost proužků z různých materiálů je odlišná.Nejodolnější hliníkové lamely, ale také látkové proužky s impregnací vydrží mnoho let.
 • Snadná péče je další výhodou.Lamely vyrobené z hustých materiálů lze čistit navlhčeným hadříkem a proužky textilu lze prát.
 • Rozmanitostbarvy a design jsou další výhodou takových systémů.
 • Žaluzie stejně dobře chrání místnost před chladem a teplem.
 • Žaluzie lze kombinovat s tradičními záclonami, záclonami a jehněčími.
 • Celá konstrukce může být instalována a opravována samostatně.

Nevýhody pravděpodobně nesouvisejí se samotnými žaluziemi, ale s materiály, ze kterých jsou lamely vyráběny.V místnostech s vysokou vlhkostí se proto nepoužívají odrůdy dřeva, textilie a papíru.Pro taková místa je lepší preferovat plastové a hliníkové lamely.

Časté poruchy a způsoby opravy svislých žaluzií

Opravy svislých žaluzií se nejčastěji provádějí z těchto důvodů:

 1. Řetězec, který spojuje všechny lamely navzájem a je potřebný pro jejich pohyb, se někdy zlomí a je třeba jej vyměnit.
 2. Seřizovací kabel se může také zlomit.
 3. Každá lamela je zavěšena na běžcích, což se také může zlomit.
 4. Držáky lamely se mohou zlomit.
 5. Při nesprávném zacházení může jedna nebo více lamel narušit nebo ztratit svůj bývalý atraktivní vzhled.

V případě potřeby lze žaluzie opravit samostatně.Před odstraněním svislých žaluzií se rozhodněte o dílu, který je třeba vyměnit nebo opravit, a koupit náhradní díl.

Pokud je řetěz poškozen, proveďte následující:

 • Nejprve musíte zakoupit nový řetěz vhodné délky.Řetězec je nit s navlečenými kuličkami.Pro výpočet délky řetězu se šířka jednoho proužku vynásobí celkovým počtem lamel.
 • Poté odstraníme starý řetěz.Není nutné odstraňovat žaluzie z okapů.
 • Poté znovu nainstalujte nový řetěz.

Chcete-li vyměnit nastavovací šňůru, změřte délku lamely a zakupte řetěz stejné délky.Odšroubujte boční kryt římsy a vyjměte plastové kolo.Roztrhaný kabel odstraníme a na jeho místo namontujeme nový řetěz.Potom zařaďte zpět převodový stupeň a boční kryt zpět na místo.

Chcete-li vyměnit jezdce, odstraňte ovládací kabel a odšroubujte ovládací mechanismus.Poté vyjmeme všechny běžce.Vytáhneme vzdálenou část z rozbitého prvku a uspořádáme ji do nového posuvníku.Protáhněte ovládací šňůru všemi jezdci.Vracíme prvky do římsy jeden po druhém.Upevnili jsme ovládací mechanismus a dali kabel zpět.

Chcete-li vyměnit ovládací lanko, změřte výšku lamely a šířku římsy.Poslední číslo se vynásobí dvěma a výška lamely se vynásobí 1,5.Přidáme získané hodnoty a získáme délku nového ovládacího kabelu.Poté odstraníme napínák ze starého lana a připevníme jej na nový kabel.Konce nového lana jsou postupně vedeny otvory v bočním krytu římsového prvku a každým jezdcem.První konec lanapřipevníme jej na upevňovací zařízení a druhý projdeme válečkem na druhé straně římsy a vrátíme se k západce.Kabel upevňujeme ve formě smyčky.

Jak sestavit nové vertikální žaluzie?

K sestavení nových vertikálních žaluzií budete potřebovat:

 • samořezné šrouby dodávané v dodávané sadě;
 • štafle;
 • pravítko;
 • ruleta;
 • tužka;
 • stavební úroveň;
 • šroubovák;
 • vrták;
 • Sada žaluzií.

Způsoby upevnění svislých žaluzií

Před montáží svislých žaluzií je třeba zvážit možnosti jejich upevnění.Předběžnou instalaci lze provést na šrouby i bez nich.V prvním případě musíte označit místa jejich instalace, vyvrtat otvory a nainstalovat konzoly.Poté jsou žaluzie upevněny šrouby na držácích.Konce struktury jsou upevněny zátkami a vyvrtány ze dna otvoru.

Při montáži bez samořezných šroubů je nejprve sestaven závěs, poté jsou konzoly namontovány na cívce.Celá struktura je upevněna na okně pro označení.Konzoly jsou připevněny na lepicí pásku v horní části okna, pod napínákem struny.Označte místa pro vrtání děr.Po instalaci vodítka jsou lamely namontovány.

Způsob upevnění žaluzií ke stropu

Nyní pojďme mluvit o tom, jak opravitžaluzie ke stropu:

 1. Nejprve na stropě označíme místa instalace držáků.Poté vyvrtáme díry.
 2. Dále připevňujeme konzoly šrouby ke stropu.
 3. Zřídili jsme římsu.
 4. Montujeme a instalujeme lamely.Chcete-li dostat běžce na správné místo, zatáhněte za ovládací kabel.
 5. Upevňujeme každou lamelu na háček upevňovacího prvku.

Způsob připevnění svislých žaluzií k oknu

Přímá instalace na okno se často provádí na balkóně, kde nad kovoplastovou konstrukcí prostě není žádná zeď.

V tomto případě je postup instalace následující:

 • Je třeba dobře odmastit části rámu okna,na které budou konzoly předem namontovány na lepicí pásku.
 • Poté sestavíme louverovanou strukturu a závorky.Poté připevníme držáky na žaluzie, aby bylo vhodné provést označení.
 • Celkovou konstrukci instalujeme na okno bez předběžného připevnění šrouby.Označte místa pro lepení lepicí pásky.Dočasně odstraňte žaluzie.
 • Připevňujeme vodicí struny k ochraně proti ochabnutí.Připevňujeme šňůru na ucho držáku a na vážicí desku lamel.Zezdola fixujeme provázek v napínáku namontovaném na rámu.Namontujeme závěs.

Způsob připevnění žaluzií ke stěně

Postup montáže žaluzií na stěnu je v zásadě stejný jako při montáži na strop.Měli byste však považovat za důležitémomenty.Při nákupu nebo objednávání rolet je třeba vzít v úvahu rozměry a konfiguraci otevření okna.U klenutých a světlíků budete potřebovat speciální závěsovou tyč.Kromě toho může být délka lamel stejnoměrná.

Při výběru místa pro instalaci žaluzií zvažte, jak snadné a pohodlné bude otevírání oken pro větrání místnosti.Také při otevřeném okně nesmí být struktura žaluzie deformována.