Jak se zbavit houby a odstranit plíseň na stropě v bytě

Plíseň na stropě se často objevuje v místech s vysokou vlhkostí vzduchu a špatnou ventilací, ale někdy houba ovlivňuje povrch stropu v obývacím pokoji s normální mikroklima.Život v takové místnosti je pro zdraví nebezpečný.Zvláště zranitelní jsou imunokompromitovaní lidé a malé děti.V tomto ohledu je důležité vědět, jak se zbavit plísní na stropě.Aby se fungální mikroorganismy v budoucnu neobjevily, je třeba odstranit příčiny jejich výskytu.

Obsah

Důvody výskytu houby na stropě

Pokud se v místnosti objevila plíseň, vysvětlíme, jak se jí zbavit.Nejprve se budeme zabývat příčinami výskytu tohoto mikroorganismu.

Houba na stropě v místnosti s normálním mikroklimatem se objevuje z těchto důvodů:

 1. Pokudventilace je v místnosti špatně organizovaná, poté stoupající teplý vzduch vytváří příznivé podmínky pro rozvoj houby.To platí zejména pro místnosti, kde je vlhkost nad normální.V obývacím pokoji může dojít ke zvýšení vlhkosti, pokud je zvlhčovač používán nesprávně, při sušení oděvů na přenosné sušárně nebo při zvýšení vlhkosti venku v létě a na podzim.
 2. V důsledku teplotních výkyvů v místnosti se může na povrchu stropu hromadit kondenzace, což se stává příznivým prostředím pro tento mikroorganismus.
 3. Po silných záplavách sousedůshora může houba zasáhnout povrch stropu v místě jeho významného smáčení.
 4. Pokud střecha prosakuje v soukromém domě, bude neustálé zvlhčení povrchu stropu vést ke vzniku houby.Obyvatelé bytových domů žijících v nejvyšším patře čelí stejnému důvodu.
 5. V oblasti stoupaček se může objevit plíseň na stropě v bytě.Pokud jsou v trubce procházející stropem píšťaly, bude povrch stropu v tomto místě neustále mokrý.
 6. V klimatizačním zařízení se často objevuje plíseň.Při značné míře procesu může být ovlivněna povrchová plocha stropu a zeď.
 7. Nedostatečná izolace místnosti slunečním zářením může také způsobit výskyt mikroorganismu.Tento problém je relevantní pro místnosti s okny směřujícími na severní stranu, zastíněné stromy nebo popínavými rostlinami.

Důležité!Plíseň je příčinou mnoha alergických onemocnění, onemocnění vnitřních orgánů a onkologie.Mikroorganismus postupně ničí dřevěné struktury domu, takže se jich zbavit jednou provždy je nesmírně důležité.

Jak odstranit příčiny plísní

Před vyjmutím plísně ze stropu je nutné odstranit příčiny jejího vzhledu.Jinak se po chvíli objeví problém znovu a všechny operace k odstranění houby budou muset být opakovány.

Pokud si všimnete plísní na stropě, proveďte nejprve následující:

 • Častěji než ne, se strop zvlhčíz důvodu netěsností se pokuste tuto příčinu identifikovat nebo odstranit.Zjistěte, zda z sousedních sousedů vytéká baterie nebo stoupačka topného systému, zkontrolujte střechu v domě.Pokud se objeví netěsnost, opravte ji.
 • Zkontrolujte, jak dobře je místnost větraná.Utěsněná plastová okna často způsobují špatné větrání obývacích pokojů.Umístěte okna do režimu větrání s mikroplotami.
 • Sluneční světlo poškozuje plísňové kolonie, proto udržujte přímé sluneční světlo v místnosti.
 • Pokud se na stropě shromažďuje kondenzace, je třeba zlepšit tepelnou izolaci stropu v soukromém domě.Nezapomeňte nainstalovat všechny potřebné parní a hydraulické bariéry.
 • Malé skvrny od forem na falešném stropě jsou často špičkou ledovce.Pečlivě si prohlédněte strukturu zezadu, snad právě tam se nachází velká kolonie.Návrh bude muset být nahrazen nebo ošetřen antiseptikem.
 • Pokud vlhkost v místnosti během období dešťů stoupá, nainstalujte odvlhčovače.
 • Nesušte prádlo v místnosti.K tomu je vhodný balkon.Používejte zvlhčovače správně, s největší pravděpodobností je lepší je na chvíli opustit.
 • Po zaplavení shora důkladně osušte strop a stavební konstrukce.Pro prevenci je ošetřujte antiseptiky.
 • Pokud je zdrojem plísněkondicionér, pak existují speciální formulace pro jeho zpracování uvnitř.Po vyjmutí kolonií uvnitř zařízení postupujte podle provozních pravidel - po dlouhém provozu klimatizace jej zapněte na 15 minut v režimu sušení.

Způsoby, jak vyčistit plíseň od stropu

Nyní pojďme mluvit o tom, jak odstranit plíseň ze stropu.Houba objevená na povrchu stropu může být uhádnuta charakteristickými černými, zelenkavými a načervenalými skvrnami, loupáním finálního povlaku, praskáním a vyblednutím povrchu, jakož i charakteristickým nepříjemným zápachem v místnosti.

Pozor!Jak se zbavit nedávné plísně, je snazší než bojovat s koloniemi, které pronikly hluboko do struktury materiálu.Tím se minimalizuje riziko reinfekce.

Nejjednodušší způsob, jak odstranit houbu pomocí speciálních antiseptických sloučenin.Jedná se o primery s antimykotickými složkami.Ale před zpracováním stropu, musí být řádně připraven. Za tímto účelem je třeba zásobit následující nástroje a materiály:

 • postřikovač;
 • štafle;
 • gumové rukavice;
 • malá špachtle;
 • plastová fólie;
 • válečky a základní kartáče;
 • podnos pro antiseptikum;
 • Antifungální primer.

Pořadí akcí je následující:

 1. Zakryjte nábytek a podlahu hustým plastovým obalem.
 2. Nasaďte si rukavice a při stoupání na štafle navlhčete strop stříkající vodou.Dokončovací vrstva se tedy dobře promočí, a poté bude jednodušší odstranit.
 3. Když povrch dokonale navlhčí, vyčistíme ho špachtlí k podkladu.Omítka je vyčištěna na betonovou podlahu.Pokuste se odstranit nejen infikované oblasti, ale také neovlivněné zakončení kolem místa s plísní v poloměru 100-150 mm.Důvodem je skutečnost, že póry mikroorganismu mohou být přítomny ve struktuře materiálu, ale na povrchu se dosud nerostly.
 4. Nechte strop dobře zaschnout.
 5. Dezinfikujte povrch antiseptickým primerem, který nanášíte válečkem nebo štětcem.Strop je nutné zpracovat 2-3krát.Po každé aplikaci si na několik hodin udělejte přestávku, aby se lépe absorbovala kompozice.
 6. Po dni se povrch omítne a povrchová úprava se obnoví.

Profylaktická činidla

Pokud se na stropě objeví houba, řekli jsme vám, jak se toho zbavit.Nyní se zaměříme na prevenci.Pokud je při opravách strop ošetřen obchodními nebo domácími antiseptickými prostředky, můžete se chránit před výskytem houbových kolonií.

Prefabrikované konstrukce

V prodeji jsou následující prefabrikované kompozice pro ochranu povrchu stropu:

 • Pro ošetření betonu,cihly a dřevěné podklady aplikujísložení Xiolatu. Látka proniká hluboko do materiálu achrání proti houbovým mikroorganismům.
 • Malta Atlas Mykosje určena k ničení lišejníků, mechu, řas a hub.Směs je vhodná pro vnitřní i venkovní použití.Lék se používá pro různé typy bází.Koncentrát se zředí 2 až 5 díly vody (přesný poměr závisí na materiálu ošetřeného povrchu).
 • Antiseptický Teflexje velmi populární.Je zcela neškodný pro člověka, má dlouhý dezinfekční účinek.
 • Dalije základní nátěr na vodní bázi vhodný pro všechny povrchy.Tato bezbarvá profylaktika se prodává v 0,6 litrových lahvích se stříkací lahví nebo 5 litrových lahvích.
 • Fungicidní spektrumse používá k ošetření omítnutých a natíraných povrchů a dřeva.Je vhodný pro vnitřní i venkovní použití.
 • Antiseptická impregnace sněhové koulese používá k zabránění výskytu plísní, lišejníků, řas a mechu.Kompozice se používá k ošetření natřených a omítaných stropů a cihel.Vhodné pro použití v exteriéru i interiéru.

Prostředky pro vlastní přípravu

Prostředky na ochranu proti výskytu plísňových kolonií a jejich ničení lze připravit samostatně:

 1. Škodlivé účinky octa na mikroorganismy plísní jsou již dlouho prokázány.Tato kompozice je pro člověka zcela neškodná, je levná aosvěžuje vzduch.Ocet se nalije do stříkací láhve a povrch stropu se dobře navlhčí.
 2. Chlorové bělidlo ničí houbové kolonie.Kromě toho eliminuje černé skvrny na povrchu.Taková kompozice však není vhodná pro ošetření porézních povrchů a některých materiálů.Jedna část bělidla je rozpuštěna v 10 dílech vody a postižené oblasti jsou ošetřeny.
 3. Borax je považován za přírodní fungicid a inhibitor.Je to pro člověka neškodné, deodorizuje vzduch a má dostupnou cenu.
 4. Peroxid vodíku se používá k ničení virů, plísní a bakterií.Tento bezpečný nástroj také eliminuje skvrny od plísní.Na povrchu stropu se upraví tři procenta složení.
 5. Pomocí amoniaku bojují proti houbám na nepórovitých hladkých stropech.Jen nemíchejte s bělicím prostředkem, jinak se uvolní žíravý plyn.Povrch stropu je ošetřen amoniakem zředěným vodou ve stejných poměrech.
 6. Jedlá soda absorbuje přebytečnou vlhkost a bojuje proti houbovým koloniím.Soda se často používá ve spojení s octem, protože každý lék působí na určité druhy hub a při smíchání se spektrum aktivity rozšiřuje.K přípravě roztoku se ve sklenici vody rozpustí 10 g sody.
 7. Pokud jsou postižená místa malá, lze je ošetřit olejem z čajovníku.K přípravě roztoku ve sklenici vody rozpusťte 1 lžičku.oleje.

Vzniku kolonií plísní je lepší zabránit, než se s nimi vypořádat později.V tomto ohleduMůžete doporučit, aby byla přijata preventivní opatření - k udržení normální vlhkosti v místnosti, častějšímu větrání místnosti, k zajištění normálního slunečního záření, k včasnému odstranění různých úniků a ke správnému používání klimatizačních zařízení a zvlhčovačů.