Jak se starat a umývat rolety doma

Rolety jsou jednou z nejpraktičtějších možností pro dekor okna.Pro jejich výrobu se obvykle používá tkanina s impregnací odpuzující prach a vodu, což jim umožňuje, aby se ve srovnání s běžnými záclonami zbavily nečistot a prachu.Stále potřebují pravidelné čištění.Tajemství toho, jak doma umývat rolety, bude užitečné pro všechny ženy v domácnosti.Čištění by mělo být způsobilé, aby látku nekazilo, ale aby z ní odstranilo skvrny, nepříjemný zarostlý zápach a osvěžující barvy.

Obsah
Jak často je třeba čistit rolety

Tkaniny se složitou polymerovou impregnací se obvykle používají pro záclony válcované tkaninou.Díky tomu se látka nenakumuluje staticky, snadno se čistí, když je složena do role.Závěsy nejsou zaprášené, vždy na povrchu.Ale otázka, jak umýt rolety doma, i když stále relevantní.

Poznámka!Při prvním čištění existuje vysoké riziko zkazení tkaniny, protože impregnace je zničena v horké vodě nebo změní její vlastnosti, když je vystavena agresivním detergentům.Bělidla nebo prášky na nich založené mohou také způsobit vyblednutí látky a zkazit vzor.

Před čištěním rolet si přečtěte pokyny výrobce.To pomůže zachovat vzhled záclony, její výkon.Optimální frekvence čištění je jednou za dva týdny.Praní nebochemické čištění se provádí dvakrát ročně.Látkové rolety se čistí jednou měsíčně pomocí domácích čisticích prostředků a jednou ročně v suchém čištění.

Existují užitečné tipy, jak snížit míru kontaminace, zabarvení a prodloužení doby potřebného k udržování čistého stavu záclony:v oblasti clony od topných zařízení.Nezapomeňte je chránit parapetem.

 • Aby se zbavil prachu, musí být místnost odvzdušňována každý den.
 • Rolshtoras je nežádoucí viset v místnosti, kde neustále kouří - čištění bude vyžadováno častěji, ale ani vždy nebude schopen pomoci při odstraňování cigaretového kouře.
 • Při vaření v kuchyni, kde jsou umístěny žaluzie, je lepší je omezit.Při mytí oken nebo při všeobecném čištění musí být okna chráněna umístěním do speciální zkumavky.
 • Jednou denně je nutné provádět mokré čištění oken a parapetů.Pomůže to zabránit hromadění prachu, sníží se frekvence praní.
 • Záhyby nebo ohyby by se měly okamžitě narovnat a v ideálním případě by neměly bránit hromadění prachu.
 • Způsoby čištění rolet

  Existují dva způsoby, jak prát látkové rolety.Mokré čištění je užitečné pro běžné čištění.Je lepší provádět to 1-2krát ročně.Suché čištění pomůže odstranit skvrny, udržuje stav záclon v potřebné formě, pokud je to možné.Může být provedeno několikrát týdně nebo se špiní plátno.

  Mokré čištění

  Na otázku, zda lze látkové rolety prát, odborníci odpovídají kladně, ale pouze striktně podle pokynů a ručně.Díky speciální impregnaci se plátna stávají ohnivzdornými, jsou chráněna před vyblednutím, roztažením, přilnavostí a pronikáním prachu.Proto všechny nečistoty zůstávají na povrchu a lze je snadno omýt.

  Důležité!Neoplachujte záclonu v pračce.Automatické praní poškodí tkaninu i impregnaci.

  Před mokrým čištěním je důležité plátno řádně odstranit z okna.Za tímto účelem našroubujte tkaninu na hřídel, zašroubujte nápravu pomocí šroubováku do zátky a z trubice vyjměte trubici.Pokud to nedokážete sami, musíte zavolat specialistu.Pokud připevňujete samořezné šrouby, stačí je odšroubovat.S pružinovou konzolou je nutné držák upevnit a vyjmout roli.Při použití lepicí pásky se prostě jen uvolní.

  Doporučujeme si přečíst:

  Před mytím by se měl válcovaný pás rozmístit na hladký povrch a zkontrolovat, zda neobsahuje skvrny.Čerstvé, nemastné nečistoty lze snadno odstranit pomocí gumy.Starý mastný bahno je eliminováno přírodními jemnými přípravky - bodové ošetření pomůže zkazit hlavní tkáň.Skvrny musí být očištěny podle pokynů a poté zbytky odstranit měkkou houbou.

  Mokré čištění se provádí 1-3krát ročně.Může nahradit praní.K tomu použijte flanel hadr nebo hadřík.Nemůžete odstranitclona - nasaďte na celou délku, navlhčete hadr v mýdlové vodě a otřete plátno shora dolů.Druhý vlhký hadřík odstraní zbytky mýdlového roztoku.Třetí ošetření suchým hadříkem pomůže absorbovat zbytkovou vlhkost.Zbývá pouze vysušit látku.

  Skvrnu ze záclony lze odstranit také jemným čisticím prostředkem.Za tímto účelem naneste malé množství roztoku na měkkou houbu, navlhčete a jemně otřete místo kontaminace.Omyjte gel vlhkou houbou.Postup se opakuje, dokud skvrna úplně nezmizí.Mastné skvrny, stopy pastelek, tužky musí být mokré, otřete navlhčeným hadříkem navlhčeným v mycím roztoku.

  Chemické čištění

  Pro zachování atraktivního vzhledu záclon po dlouhou dobu by měly být skvrny z plátna odstraněny okamžitě, dokud nejsou čerstvé a staré nebo mastné.

  K tomu jsou vhodné následující metody:

  • Administrativní guma - musíte si koupit velký,aby bylo pohodlné manipulovat se skvrnami.Musí jít na místa znečištění a pečlivě je vyčistit.Bude to snadné, protože impregnace neumožní proniknutí nečistot hluboko do.
  • Vysavač - jemně odstraňte prach z textilie a ujistěte se, že se netlačí ani nezkrčí v důsledku toho, že je tryska zatažena do objímky.Pro šetrné čištění se doporučuje snížit výkon, na kartáč položit látkový kryt.
  • K odstranění ulpívající žvýkačky je nezbytné zmrazit ji ledem a poté ji jemně nasekat.

  Doporučení!Aby nedošlo k zkazení látky,nejprve si můžete vyzkoušet metodu suchého čištění v nenápadné oblasti plátna.

  Jak prát rolety

  Pokud budete postupovat podle doporučení suchého čištění a mokrého zpracování textilie, nelze látku prát po dobu prvních 1 až 2 let.Ale pak to určitě bude potřeba.

  Kroky postupu pro čištění žaluzií s praním:

  1. Do vany natáhněte teplou vodu, abyste plátno úplně zakryli.Rozpusťte detergent a získejte 2-3% roztok.
  2. Ponořte oponu do vody, rozložte ji po celé délce a otřete houbou.Příliš mnoho tření je nežádoucí - barvy mohou vyblednout.
  3. Po pěnění vyměňte vodu a opakujte, dokud nebude voda při vypouštění čistá.Prací prostředek je velmi pečlivě omyt, jinak by zbytky po vyschnutí způsobily skvrny a šmouhy.
  4. Pro zjednodušení postupu lze použít sprchu, je však třeba postupovat opatrně.
  5. Opláchnuté závěsy by měly být osušeny měkkým suchým hadříkem.
  6. Sušení se provádí ve vodorovné poloze.Je zakázáno zavěsit závěs na provaz, jinak se vytvoří záhyby.Při namontování na kolíčky na prádlo zůstanou také ošklivé stopy.Drobné záhyby lze fixovat žehličkou.Doporučuje se však nevystavovat vysokým teplotám.To může mít za následek ztrátu tvaru, vzhled stop na plátně.

  Zapnutopoznámka!V ideálním případě musíte počkat, až se voda zcela vypustí, navalte roli na držák a nechte ji na okně.Po rozvinutí se narovnejte a přirozeně uschněte.

  Záclony můžete žehlit, pouze pokud jsou mírně modřiny.V tomto případě musí být žehlička nastavena na minimální teplotu, žehlit pouze nosem železa mokrou gázou.

  Jaké detergenty lze použít

  Pokud jde o péči o rolety, je důležité vědět o povolených pracích prostředcích pro čištění.Pokud se připravuje mýdlový roztok, bude jeho optimální koncentrace 2-3%.Koncentrovanější složení může změnit barvu, vlastnosti impregnace tkaniny a navíc to bude déle oplachovat.

  Pokud výrobce záclony doporučuje některé čisticí prostředky, použijte je.Pokud taková doporučení neexistují, jsou vhodné environmentální kompozice.Jemně čistí tkaninu, ale nezpůsobují poškození struktury a vyblednutí.S detergentem je třeba postupovat opatrně.Bělicí prostředky obsahující chlor nebo 2 v 1 (práškový kondicionér) jsou zakázány.Jejich částice jsou fixovány na plátně i po důkladném opláchnutí v průběhu času, což může vést k vyblednutí tkáně působením slunečního světla.

  Pokud si majitel záclony není jistý, zda dokáže úklid zvládnout sám, je lepší tuto záležitost svěřit odborníkům.Suché čištění odstraní všechny skvrny a zachová strukturu tkaniny.Je pravda, že je to nákladná metoda, ale šetří to čas a úsilí.

  Co dělatdělat, když čistíte rolety

  V otázce péče o látkové rolety je důležitá každá nuance.

  Existuje řada omezení, která nejsou vhodná pro čištění válcovaných plechů:

  • Automatické praní.To kazí plátno, porušuje strukturu impregnace, což vede ke ztrátě původních vlastností tkaniny.
  • Ošetření chemicky agresivními chemickými látkami.Jsou to aceton, benzín, organická rozpouštědla.
  • Napařování - může to vést k rozpadu impregnace.Díky tomu se záclony rychleji zašpiní.
  • Sušení na laně s ohybem nebo ve svislé poloze, ve vodorovném složeném stavu.Všechny tyto možnosti vedou k excesům a záhybům, které se pravděpodobně nebudou řešit.

  Žehlení horkým železem je nepřijatelné, protože to naruší strukturu plátna.Je zakázáno umývat závěsy z bambusu, lnu, rákosu, dřeva.To vede k bobtnání nití a vláken a nenapravitelně mění tvar produktu.