Jak řezat keramické dlaždice?Nástroje a technika

Při výběru způsobu řezání keramických dlaždic se musíte rozhodnout o nadcházejícím množství práce a jejím typu.Nástroj, který se snadno vypořádá s obklady, není vhodný pro obklady.Radiální řez vyžaduje jiná zařízení než jednoduché řezání.

Obsah

Jak řezat dlaždice na obklady stěn?

Keramické dlaždice, které se běžně používají pro dekoraci stěn, se vyznačují relativní měkkostí.Proto není jeho řezání, ve srovnání s jinými typy tohoto dokončovacího materiálu (podlahové nebo obkladové dlaždice), nijak zvlášť obtížné.

Řezačka skla: hladká a olejová

Pokud chcete rychle řezat keramické dlaždice v malém množství, je nejvhodnější použít řezačku na válcové sklo.S tímto nástrojem je snadné pracovat.Položíme dlaždici na tvrdý a rovný povrch, označíme značkou.Řezač skla válíme podél zamýšlené linie, rovnoměrně tlačíme směrem k sobě.Na povrchu by měl zůstat viditelný proužek.Poté rozbijeme dlaždici podél vyříznuté linie.K tomu jsme do něj vložili malý předmět - zápalku nebo karafiáty a jemně zatlačte na obě strany.

Pokud používáte řezačku na olejové sklo, bude řezání keramických dlaždic ještě pohodlnější.

Rukojeť tohoto nástroje má zásobník, do kterého je směs nalitapetrolej a motorový olej.Tato směs protéká speciálním kanálem a dostává se na válec a výrazně usnadňuje proces řezání.

Mezi výhody nástroje patří rychlost práce, nízká cena a snadné použití.Současně s použitím řezačky skla je obtížné zpracovat velké množství dlaždic najednou.

Ruční řezačka dlaždic

Při velkém množství práce je vhodnějším nástrojem pro řezání keramických dlaždic ruční řezač dlaždic.Skládá se ze základny, vodicích trubek a řezného prvku.

Pro použití vložte dlaždici dovnitř jednotky.Přesuňte řezací válec od sebe a snažte se udržet rovnoměrný tlak.Až dokončíte řez, klikněte na rukojeť a dlaždici rozbijte.

Plusy řezačky dlaždic: je pohodlné pracovat, použití páky snižuje námahu, řezání keramických dlaždic je přesnější.

Nevýhody - nástroj není univerzální, nelze na něm řezat pásy o šířce menší než 5 milimetrů.Okraj poruchy je někdy nerovnoměrný a musí být broušen ručně.

Doporučená četba:
Jak řezat podlahové dlaždice

Keramická podlaha má vysoký koeficient tvrdosti a klade vyšší nároky na nástroj..Výběr nejlepšího způsobu řezání keramických dlaždic zastavte u jedné z níže uvedených možností.

Elektrické řezačky dlaždic

Pokud hledáte způsob, jak rychle a efektivně řezat keramické dlaždice, použijte řezačku na elektrické dlaždice.

Elektrický stroj na řezání keramických dlaždic se skládá z motoru, plošiny, na které je namontován řezací prvek (nejčastěji diamantem potažený disk) a nádoby s vodou.U některých modelů je disk částečně ponořen do vody, u jiných je smáčen pouze řezný prostor na dlaždici.Tento princip činnosti umožňuje snížit množství prachu, chrání dlaždice před praskáním a prodlužuje životnost řezacího kotouče.

Elektrická řezačka dlaždic je univerzálním nástrojem.Je vhodný pro řezání keramických obkladů jakékoli tvrdosti;dělá přímé řezy s hladkými hranami, které nevyžadují další zpracování;řeže kousky dlaždic o šířce menší než 5 mm.Kromě toho můžete provádět řez v úhlu 45 stupňů, stejně jako otvor nebo vybrání.

Při rozhodování o řezání keramických obkladů mějte na paměti: dobrý elektrický řezač obkladaček je poměrně drahý nástroj.

Taková akvizice má smysl, pouze pokud ji plánujete používat pravidelně.

Bruska

Hlavní výhodou této metody je to, že řezání keramických dlaždic bruskou nevyžaduje speciální dovednosti a je k dispozici laikům.Princip činnosti je velmi jednoduchý: připojíme se k síti, stiskneme tlačítko Start a poté, co disk zvedne požadovanou rychlost, rozstřihneme ji „sami“ podle předem použitých označení.

Žádoucíudělat řez keramických dlaždic pomocí nástroje, který má schopnost upravit rychlost.Doporučuje se pracovat rychlostí nepřesahující 3,5 tisíc ot /min.Při vyšší rychlosti začíná keramika praskat a žhavé žetony a prach létají ve všech směrech velkou rychlostí.

Také byste neměli používat disky určené k řezání kovů.Rozhodněte se pro betonové nebo diamantové kotouče (nesegmentované).

Bulharština je levný a snadno použitelný nástroj.Má však několik významných nedostatků.Za prvé, při řezání se vytváří obrovské množství prachu a úlomků.Za druhé - okraje dlaždic nejsou příliš upravené.Musí být dodatečně zpracovány: odstranit zoubkované hrany pomocí nožů, zpracovat řez pomocí pilníku a brusného papíru.

Doporučujeme přečíst:

I přes svou jednoduchost tento nástroj vyžaduje opatrné zacházení.Abyste se během provozu nepoškodili, musíte vědět, jak správně řezat keramické dlaždice.Vždy držte nástroj pevně ve svých rukou tak, aby byl volný prostor před řezacím kotoučem.Používejte ochranné brýle, rukavice a respirátor.

Obráběcí dlaždice na obrázek

Během opravy může být nutné vytvořit v dlaždicích otvory pro trubky, kukly nebo zásuvky.Dlaždice je třeba také oříznout, aby se vešly kolem záchodové mísy, umyvadla s nohou nebodveřní pásky.Níže se budeme zabývat tím, jak v těchto případech řezat keramické dlaždice.

Ballerina

Rozhodněte se, jak řezat keramické dlaždice a získat díru určitého průměru?Vyberte si pro tuto práci balerínu s kruhovým vrtáním.Vzdálenost od frézy se nastavuje ručně a můžete nastavit libovolný průměr.

Pro zajištění uklizeného otvoru použijte během provozu speciální stojan na vrtání.Pomocí jedné baleríny můžete v dlaždici vytvořit až 20 děr.

Kleště

Při drobných opravách lze řezání keramických dlaždic provádět pomocí kleští.Tento jednoduchý nástroj umožňuje získat výřezy různých tvarů.Kousněte se od okraje.Pokud je dlaždice s glazurou, pak by měla být velikost kusů minimální.

Obvykle mínus těchto metod je, že bez ohledu na to, co bylo keramické dlaždice vyříznuto, jsou okraje nerovnoměrné.

Řezání postav vyžaduje dobré znalosti nástrojů a zkušenosti s keramikou.

Kromě toho je obtížné vyřešit některé problémy vzniklé během opravy bez pomoci profesionálního nástroje.V tomto případě musíte hledat, kde můžete řezat keramické dlaždice, aby byla práce provedena efektivně, na profesionální úrovni.

Pokud potřebujete profesionální řezání keramických obkladů, cena všech druhů prací je obvykle uvedena na webových stránkách společnosti poskytující takové služby.Po seznámení se s ceníkem několika společností můžeteVyberte si variantu vhodnou pro váš rozpočet.