Jak přivést dýmku na střechu domu?

Pro pohodlný pobyt v domě je třeba pečovat o zařízení vysoce kvalitní ventilace.Jedním z klíčových kroků je uvedení potrubí ventilátoru na střechu.Díky tomu bude vzduch v místnosti čerstvý, odstraní nepříjemné pachy a škodlivé těkavé látky.V článku se budeme zabývat tím, jaké typy ventilačních trubek jsou a jak zvolit místo pro instalaci.

Obsah
Požadavky na ventilační potrubí

Prezentováno na moderním trhu stavebních materiálů a konstrukcíRozsáhlá nabídka ventilačních systémů.Každá varianta má své výhody a nevýhody, které by se měly při výběru vzít v úvahu.Studium různých materiálů, tvarů a dalších charakteristik vám pomůže vybrat ten správný systém.

Na potrubí ventilátoru jsou uloženy dvě podmínky:

 1. Odolnost proti vlhkosti. Materiál nesmí při styku s vodou navlhnout ani se rozbít;
 2. Odolnost proti korozi. Některé modely jsou vyrobeny z kovů.Protože jsou trubky na střeše, přicházejí do styku s vlhkostí a slunečním zářením.Pro dlouhou životnost musí materiál odolávat agresivním provozním podmínkám.

Ohrožení je také rozdíl v venkovní teplotě během různých ročních období a denního času.Skutečnost je taková, že se na povrchu může objevit kondenzace, která postupně ničí potrubí.

Kromě chemických vlastností má konstrukce sama o sobě své vlastní požadavky:

 • malá tloušťka stěny pro zvýšení průtoku ventilační šachty;
 • hladkost vnitřního povrchu, přispívající k volnému průchodu vzduchu;
 • čím méně kloubů ve struktuře, tím účinněji to funguje;
 • malá hmotnost potrubí ventilátoru usnadní jeho instalaci na střechu a v případě potřeby ji vymění za novou.

Odrůdy ve tvaru a materiálu

Při nákupu větrání věnujte pozornost tvaru průřezu potrubí.Výrobci produkují čtvercové, obdélníkové a kulaté kanály.V občanské výstavbě soukromých domů je lepší dát přednost této druhé možnosti.S jeho úkolem lépe zvládne a zajišťuje stabilní cirkulaci vzduchu.

Aby ventilátorový systém splňoval výše uvedené požadavky a nebyl příliš nákladný, používají se dva materiály:

 1. Ocel s galvanizovaným povrchem. Nejlevnější varianta ve stavebnictví, která má dobrou odolnost proti korozi a vysokou pevnost.Při instalaci takových trubek se nemusíte bát, že se silným větrem stanou bezcenné.Hlavní nevýhodou je hmotnost konstrukce, díky které jsou instalační pracovníci nepohodlní s instalací.
 2. Plast. Tato možnost je drahá, ale zároveň běžnější.Skutečnost, že materiál má velké množstvívýhody: není absolutně citlivý na účinky vody, má malou hmotnost a je k dispozici v různých barevných variantách.Hlavní věcí je sledovat kvalitu plastu, protože levné možnosti mohou být deformovány vlivem ultrafialového záření.

Bez ohledu na zvolený materiál musí být horní část potrubí ventilátoru chráněna víčkem.Zabrání vniknutí nečistot a dešťové vody do systému.Vyspělejší verze čepice je speciální deflektor.

​​

Výběr umístění instalace ventilátoru

Maximální účinnosti ventilačního systému je dosaženo, pokud v něm nejsou žádné ohyby.Pokud tato možnost není za vašich okolností možná, použije se vlnitá trubka.Umožní vám vytvářet návrhy jakéhokoli tvaru, i když tahová síla se sníží.Kanalizační potrubí je často spojeno s ventilátory, v takovém případě je místo instalace vybráno přesně nad koupelnou.

Doporučuje se, aby uspořádání bylo provedeno tak, aby výstup z potrubí ventilátoru byl co nejblíže hřebeni na střeše.To poskytuje další ochranu systému, protože většina stavby se nachází uvnitř domu.Není ničena změnami teploty na ulici a je chráněna před kontaktem s dešťovou vodou.Kromě toho čím menší je trubka, tím menší je zatížení větrem.

Bez ohledu na to, kde jeChcete-li zobrazit zábavný systém, je důležité zvážit sílu větru ve vaší oblasti.Příliš silné nárazy větru mohou snížit účinnost krytu, což může vést k šíření nepříjemných zápachů v kanalizačním systému.

Jedním ze způsobů, jak se vypořádat s větrem, je určit optimální výšku stoupačky.Průměr tohoto potrubí ovlivňuje především průměr potrubí, typ střechy a oblast výstavby.Všechny požadavky jsou uvedeny v příslušném SNiP a zde jsou některé z nich:

 1. Je-li ventilační trubka umístěna na střeše vedle komína, musí se jejich výšky shodovat.
 2. Na ploché střeše soukromého domu není doporučená výška menší než 50 cm.
 3. Když je systém stažen jeden a půl metru od hřebene, měla by být jeho výška o 50 cm vyšší.
 4. Pokud je vzdálenost odhřeben střechy je více než 1,5 m, potom nechte potrubí ventilátoru vést na úroveň hřebene.
 5. Pokud je vzdálenost větší než tři metry, jsou výpočty poněkud komplikovanější.Z hřebene je nutné nakreslit vizuální linii pod úhlem 10 °.Výška větrání musí být na této úrovni nebo nad ní.

Při navrhování domu se doporučuje rozhodnout o místě instalace větrání na střeše.Tím se vyhnete nepředvídaným problémům a zjednodušíte instalaci.

Aby výfukový systém pracoval na plný potenciál, je důležité věnovat pozornost nejen kvalitě materiálu.Vyberte součásti od stejného výrobce, protože byly navrženy tak, aby spolupracovaly.Díky kompetentnímu přístupu můžete zaručit bezpečnost čerstvého vzduchu v domě,čímž se zvyšuje pohodlí.