Jak pokrýt střechu střešním materiálem dřevěnou bednou?

Střešní materiál je jedním z nejúspornějších a snadno instalovatelných střešních materiálů.Proto jej majitelé často používají k pokrytí střech hospodářských budov i hlavních obytných budov.I přes krátkou životnost se střecha vyznačuje zvýšenou hydroizolací a při správné instalaci poskytuje spolehlivou ochranu před přírodními vlivy.Jak namontovat střešní krytinu na dřevěnou střechu a co je k tomu zapotřebí, budeme podrobněji zvažovat.

Obsah

Nástroje a materiály pro práci

[[PN 15]

Bude to vyžadovat hodně materiálu, ale všechny náklady budou odůvodněny pevností střechy a správným provedením instalační technologie:

 1. Omítané desky. Pokládka střešní krytiny na dřevěnou bednu v krocích je přípustná, pokud je materiál použit jako hrubý nátěr, například pod břidlici.Pokud se jedná o finální střešní krytinu, vytvoří se pevná základna bez mezer, což znamená, že potřebujete dobrou desku nebo jiný materiál odolný vůči vlhkosti.
 2. Kolejnice ze dřeva nebo oceli. Pro upevnění plechů je nutný prvek.Ocelová páska poskytuje spolehlivější možnost upevnění, protože dřevo (i dobře zpracované) během provozu způsobuje smršťování a praskliny.
 3. Tmel na bitumenu. Všechny klouby jsou zpracovávány kompozicí, což zajišťuje, že nedochází k únikům v místech volného kontaktu s kolejnicemi, zejména v případě nerovnoměrného kontaktu.střecha.
 4. Spojovací prvky. Vysoce kvalitní upevňovací prvky vám umožní pevně položit všechny listy střešního materiálu, použít samořezné šrouby, které mají díky závitovému prvku pevně přidržovací materiál v materiálu.

Rada!Ušetřit na materiálech by nemělo.Výhoda nákupu produktu nižší kvality bude mít za následek častou obnovu a výměnu plechů, latí, což znamená zbytečné náklady na pracovní sílu.

Technologie pokládání

Pracovní algoritmus zahrnuje dvě fáze: přípravu a instalaci.Příprava podkladu je následující:

 1. Je-li přepravka vyrobena z okrajových desek, musí být materiály vybrány s nízkou vlhkostí, jinak se může deska deformovat a poškodit střešní materiál.Všechny prvky jsou upevněny šrouby v šachovnicovém vzoru a délka samořezné tyče by měla být alespoň jeden a půlkrát větší než tloušťka desky.
 2. U bedny z překližkových listů je namontována hrubá bedna, na které jsou tyto listy připevněny.Fragmenty musí být znovu naskládány šachovnicí, aby se švy neshodovaly.

Nyní pokládáme střešní krytinu na dřevěné střechy:

 1. Vzhledem k pružnosti plechů lze střešní krytinu libovolné konfigurace pokládat střešní krytinou, ale musíte nejprve určit množství materiálu.Jedna vrstva zpravidla nestačí, zvláště když sklon klesá při 30 - 45 ° - zde jsou zapotřebí dvě vrstvy a při sklonu 15 - 30 ° bude lepší položit 3-4 listy, aby byl povlak vícetěsný.Na ploché střechy se pokládá 4-5 listů.
 2. Nejjednodušší způsob, jak vytvořit střešní ruberoidový povlak, je položit desky svisle, počínaje instalací z pedálu na závětří stranu.Všechny prvky jsou naskládány s přesahem 10 cm, který musí být okamžitě zpracován tmelem.V případě nedostatečné velikosti jednoho listu pro zakrytí obou stran rampy je dovoleno pokládat dva prvky se vstupem až 30 cm. Švy první a druhé vrstvy by se neměly shodovat.

Doporučení!Dřevěná bedna by měla být předem impregnována protipěnivými a vodotěsnými prostředky, antimykotickými sloučeninami.

 1. Okraj podél štítů a převisů může dosáhnout až 0,4 m, takže později mohou být všechny převisy co nejpevněji uzavřeny a chráněny před vlhkostí.
 2. Na dřevěnou střechu je možné pokládat rybí kost nebo vodorovně.Práce začínají spodním převisem a listy jsou připevněny klínovým k vrcholem (na hřeben).Hřebenový prvek je pokryt pevnou vrstvou, přičemž se bere v úvahu, že střed prvku padá na nejvyšší bod hřebene - to poskytuje nejlepší ochranu před vlhkostí.Mimochodem, mnoho profesionálů zakrývá brusle ne jedním, ale dvěma, třemi listy střešní krytiny a pro pokládání na údolí použít jiný materiál - například glassisol.
 3. Obkladový materiál zřídka pokládejte kombinovaným způsobem: první (spodní) vrstva vodorovně a horní (konečná) svisle.Celý postup také začíná od spodního převisu a listy jsou připevněny přepadem nahoru.Pokud existují více než dvě vrstvy, vrstvy procházejí jednou.Taková střecha dopadá vícesilný a spolehlivý.Vodorovná horní vrstva je nejvhodnější pro budovy s malou plochou střechy, ale u větších je horní vrstva nejlépe provedena svisle a poskytuje nejlepší sklon vody.

Pokud jde o upevňovací prvky, kovové lamely se řežou na proužky o požadované délce, poté se vyvrtají otvory pro samořezné šrouby v krocích po 200 mm a poté se řezy přitlačí na střešní plechy.Krok umístění proužků závisí na šířce archů, hlavní věcí je nerozdělit se při montáži kolejnic tak, aby nevznikaly další otvory v povlaku.Z okraje plechu střešní krytiny jsou lamely připevněny zářezem 10-20 mm.

Vlastnosti střešního materiálu pokrývajícího vodorovnou plochou střechu

Doporučujeme přečíst:

Jak pokládat střešní krytinu na rovnou střechu:

 • Vyčistěte základnu zbytků, prachu a zbytků starého nátěru.Pokud existují jámy, hranolky, praskliny, měly by být opraveny a vyrovnány.
 • Ošetřujte základnu sloučeninami proti hnilobám, proti pěnění.
 • Nyní je rubová strana: role se válí od nejnižšího bodu napříč, provádí se pokládka na bitumenovém tmelu a po pokládce se plechy válí, aby se odstranily vzduchové bubliny.
 • Přilehlé pláty se vždy dodávají s přesahem do 100 mm, je důležité zajistit, aby se švy neotevíraly.
 • Jakmile substrát zaschne (12–14 hodin), položí se konečná vrstva.Zde jsou desky položené nahoře upevněny ústupovou polovinou šířky prvního listu, takže švy nejsoupřipojeno.
 • Spoje horních listů se zpracovávají tmelem, v oblasti střechy se spoje překrývají s jiným plechem, takže nedochází k úniku.

Spáry se zpracovávají velmi pečlivě, což zaručuje zvýšenou hydroizolaci během provozu střešního materiálu.

Odborné poradenství

Již je jasné, jak pokrýt střechu střešním materiálem, ale tipy odborníků neublíží:

 1. Je lepší provádět práci za suchého počasí bezvítr a intenzivní teplo, aby se zabránilo deformaci materiálu.
 2. Podšívková vrstva střešní krytiny je fixována bitumenovým tmelem, zatímco desky musí být pečlivě vyhlazeny.
 3. Je lepší ohnout spodní vrstvu nejméně 10 cm, protože se překrývá mezi proužky.
 4. Zvláštní pozornost je věnována složitým prvkům, jsou pokryty několika vrstvami, pečlivě potaženými tmelem.

Aby se okraje plechů nedrhly, musí být okamžitě připevněny na štíty a římsy, což umožní lepší pokládku a plechy nebudou poškozeny náhodnými nárazy větru.Odborníci se domnívají, že volba typu instalace nijak významně nezmění, hlavní věcí je pevnost a spolehlivost, kterou by měla mít střecha, a počet vrstev materiálu závisí na velikosti kryté oblasti, úhlu sklonu a klimatických podmínkách regionu.