Jak osvětlit lodžii nebo balkon

V typických výškových budovách neexistuje žádné osvětlení pro balkony, lodžie, a proto se při rozhodování o zvětšení užitkové plochy bytu musíte osvětlení udělat na balkoně vlastníma rukama.Světlo se hodí při zdobení kanceláře, dílny, salonek na lodžii nebo při kombinaci zóny s kuchyní, místností.Zvažte možnosti zapojení, způsoby připojení osvětlovacích zařízení.Věnujeme pozornost typům světelných zdrojů, jejich schopnostem a aplikacím.

Obsah

Možnosti zapojení na balkoně

Účtování je rozvrženo otevřeným a skrytým způsobem.První zahrnuje umístění vodičů na zdi, můžete ho skrýt pro ozdobu, druhý - ve zdi s potřebou proříznout drážky.Otevřený typ je jednoduchý a účinný, skrytý trvá déle, ale je považován za bezpečnější a praktičtější.

Doporučení!Na zasklené a izolované lodžie můžete umístit všechna světla, balkony se studeným zasklením vyžadují výběr zařízení s vysokou odolností vůči vlhkosti, kolísání teploty a dalšími agresivními vlivy prostředí.

Otevřené a uzavřené rozvody

Skryté rozvody se používají v obývacích pokojích, ale lze je použít na balkon.Pro provedení práce bude nutné položit brány (drážky ve stěnách, na strop), spočítat zatížení všech osvětlovacích zařízení, vybrat kabel a umístění bodůvypínače.

Práce začíná průnikem stěny perforačním zařízením, poté se do drážek položí měděný kabel se třemi jádry a poté se drážky pokryjí maltou.Připojte kabel k vedení v bytě, odpojte připojení.Zapojte kabeláž do vypínačů, zásuvek a všech svítidel.

Poznámka!K ochraně kabelu se používá plastová žáruvzdorná zvlnění.Vložte kabel do zvlnění a teprve poté jej vložte do brány.Upevnění pomocí spojovacích prostředků není nutné, drážky jsou poté potaženy cementem nebo tmelem.

Otevřený způsob rozvržení neznamená lámání stěn, kabel je také připojen z vedení bytu, ale je namontován na povrchu stěn a nosných konstrukcí.Ochranná hadice z vlnitého kabelu je upevněna svorkami nebo sponami na stěnách, stropu.Upevnění by mělo být časté, trvanlivé, ale bez stlačení zvlnění.

Poznámka!Je výhodnější provést otevřené zapojení před dokončením opláštění, aby dráty nezkazily výzdobu prostoru.Nejjednodušší je umístit kabeláž pod plastové panely, obložení - kabel je položen na bednu, připevněn k baru.

Pro práci se používá kladivo s kanálovým dlátem a vrták.Před zatažením kabelu na balkon musíte vyvrtat otvor ve zdi a poté upevnit kabeláž na stěnu sousedící s místností.

Doporučení!Kabel v černé izolacicharakterizované vysoce kvalitními indikátory, takže odborníkům se doporučuje, aby si vybrali právě takový drát.Je-li kabel měděný, postačí průřez 1,5 mm2, u hliníku je nejlepší volbou průřez 2,5 mm2.

​​

Po upevnění kabelu jsou nainstalovány rozvodné skříně a svítidla.Mezi prvky namontované spínač, zásuvky.

Typy příslušenství pro balkon

Osvětlení na lodžii může být přirozené, pomocí stropních, nástěnných nebo stolních lamp, zářivek nebo osvětlení LED.

Pokud jde o typy žárovek, platí všechny možné možnosti:

 1. Žárovky.Jednoduchý a pohodlný světelný zdroj.Provozní doba je až 1000 hodin, nízká ziskovost.
 2. Zářivky.Světelný tok s kapacitou 8krát vyšší než u žárovek, životnost až 8000 hodin.Nevýhodou je vysoká cena.
 3. Halogenové žárovky.Světelný tok jako žárovky, spotřeba energie je dvakrát nižší.K dispozici v různých intenzitách a odstínech světelného paprsku.
 4. LED žárovky.Ekonomický, odolný.Životnost až 50 000 hodin.

Kabelové žárovky

Při uspořádání osvětlení na balkóně vlastníma rukama je třeba zvolit typ svítidel.K dispozici jsou kabelová, bezdrátová a LED světla.

Kabelové - největší skupina, která zahrnuje několik typů osvětlovacích zařízení:

 • Stropní světla pro balkon.Může to být přívěsek,bodová zařízení.Bodové výrobky se instalují do zavěšených podhledů.Zařízení se dodávají se statickými lampami a rotačními zařízeními.Otočné prvky umožňují přesměrovat paprsek světla na různé části balkonu, čímž se sníží celkový počet zařízení bez ztráty kvality světla.V zavěšených podhledech se nejčastěji instaluje 4-6 svítidel s připojením na dvojitý přepínač.
 • Stolní lampy.Mohou být stacionární, mobilní, s pákovým ovládacím systémem, který vám umožní změnit směr světelného paprsku.
 • Nástěnné nástěnné svítidla.Nejčastěji se pro návrh rekreační oblasti používají zařízení s tlumeným paprskem, umístěná v nízké výšce od podlahy.Řízení se provádí pomocí řetězu nebo šňůry.
 • Denní lampy.Montáž do stropu, může mít různé kapacity.

Doporučení!Typy svítidel lze kombinovat, vybavit simultánní začlenění 2-3 světelných zdrojů najednou.

Bezdrátová svítidla

Není-li pokládání drátu z nějakého důvodu možné, použije se osvětlení.na balkoně bez vodičů.K tomu jsou vhodné solární lampy, které mohou být stolní, závěsné nebo samostatné.Běží na solárních panelech, bateriích s elektrickým nabíjením.

Zařízení jsou snadno ovladatelná, bezpečná a nevyžadujíprůchodky, vedení kabelů.Během dne jsou baterie nabity energií, v noci mohou zapálit balkon až do rána.Životnost měniče energie je 5-10 let nebo více, vše záleží na typu zařízení, intenzitě použití.V přítomnosti solárních panelů je tento typ osvětlení považován za nejlepší alternativu ke standardním zařízením.

Poznámka!Životnost lampy pro zařízení je v průměru 8–9 let.Baterie jsou vybírány podle typu napájecího napětí, čím větší je kapacita baterie, tím déle bude lampa fungovat.

LED

, pásy s LED prvky jsou považovány za nejbezpečnější a nejjednodušší provedení podsvícení na balkoně a v jiných volných plochách.Představující pásek s LED diodami upevněnými na něm, má páska adhezivní základnu na zadní straně a je namontována bez použití nástrojů.Ochranný proužek je nutné odstranit z lepicí základny, umístit pásku na místo a stlačit.Díky takové snadné instalaci může být páska instalována na libovolném povrchu, může být rozložena v obrázcích, může se stát rámem obvodových nebo dekorativních prvků.

LED pásky z 12 V transformátoru nebo stacionárního elektrického obvodu.Nejbezpečnější jsou pásky s napětím 220 V ze sítě, připojení přes transformátor nebo přímo.

Doporučení!Pro vybavení rekreačních oblastí jsou vybrány pásky s různými barevnými schématy a schopnost upravit intenzitu paprsku.

Vyberte bod připojení balkonuzapojení

Chcete-li osvětlit lodžii, měli byste si vybrat jeden ze tří zdrojů napájení:

 1. rozvaděč.Připojení k přístrojové desce je považováno za nejobtížnější projekt.Je nutné položit kabeláž na velkou vzdálenost, vést kabel celým bytem.Tato varianta je vhodná pro obecné opravy, kdy je nutné připojit nejen světlo na balkóně, ale také další mocné spotřebitele energie, například topení, počítače, televizi nebo zařízení pro dílnu na lodžii.
 2. Spojovací skříň v místnosti.Pohodlná možnost, která zahrnuje zapojení nové linky z rozvodné skříně v místnosti hraničící s balkónem.Problémy nastávají pouze při výběru kabelu pro připojení zdrojů spotřeby - pokud jsou dráty malé v průřezu, nebudou tahat zdroj světla.Měli byste pečlivě spočítat zatížení, zjistit možnosti kabelu v elektrické skříni a teprve poté zahájit práci.Pokud je kabel tenký, jednou z možností je vytáhnout kabeláž ze společného elektrického panelu do bytu.
 3. Síťová zásuvka v další místnosti.Jedná se o možnost zpětného připojení smyčky, ve které je na balkón tažen prodlužovací kabel napájený z konvenční zásuvky v sousední místnosti.Metoda je jednoduchá, cenově dostupná, ale ne vždy použitelná - pokud je na balkoně mnoho lamp, je potřeba energie pro jiná zařízení spotřebovávající elektřinu, nastanou problémy, jako když položíte kabel z propojovací krabice z místnosti - kabel nebude tahat novýspotřebiče.

Nejúčinnější možností je osvětlení balkonu pomocí kabelu z elektrického panelu do bytu.Metoda je nákladná, může být vyžadována odborná pomoc.Zároveň však majitel dostane příležitost navrhnout lodžii v pohodlném a teplém prostoru s připojením světla, elektrických ohřívačů a dalších zařízení.

, doplňků a osvětlení balkon